№ 40949196, 07.10.2014, Ternopil Circuit Administrative Court

Approval Date
07.10.2014
Case No.
819/1821/14-а
Document №
40949196
Form of court proceedings
Administrative
State Coat of Arms of Ukraine

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 819/1821/14-a

"07" жовтня 2014 р. м. Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі:

головуючої судді Мартиць О.І.

секретарі судового засідання Мельник Н.М.

за участю представника позивача ОСОБА_1, довіреність від 22.09.2014 року

представника відповідача Ямнюка І.В., довіреність від 23.07.2014 року №20462/7/10-16/1638

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за адміністративним позовом фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 до Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Тернопільській області про скасування рішення про застосування фінансових санкцій, -

В С Т А Н О В И В:

Фізична особа - підприємець ОСОБА_3 звернулася до Тернопільського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Тернопільській області, в якому просить скасувати рішення про застосування фінансових санкцій від 15.07.2014 року №000013/19-18-21-00/НОМЕР_1 у вигляді штрафу за продаж тютюнових виробів неповнолітній особі в розмірі 6800,00 грн., посилаючись на те що зазначене рішення є таким, що не відповідає законодавству України.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю з мотивів викладених в адміністративному позові та просить суд задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечив, свою позицію виклав в письмових запереченнях, долучених до матеріалів справи. Просить в задоволенні позову відмовити.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши подані докази в їх сукупності, заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив такі обставини.

Згідно протоколу ТЕ №000307 про адміністративне правопорушення від 05.02.2014 року складеного працівниками СКМСД Тернопільського МВ УМВС України в Тернопільській області 05.02.2014 року близько 19 год. 00 хв. було виявлено факт продажу сигарет марки "Бонд" гр. ОСОБА_4 продавцем магазину "ІНФОРМАЦІЯ_2" по АДРЕСА_2, який належить позивачу ОСОБА_3, неповнолітній ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1 за ціною 11,00 грн., чим порушила ч.2 ст.156 КУпАП.

До протоколу про адміністративне правопорушення долучено пояснення від 05.02.2014 року неповнолітньої ОСОБА_5, якими підтверджено факт продажу тютюнових виробів неповнолітній особі.

04 червня 2014 року постановою № 3 адміністративної комісії виконавчого комітету Базаринської сільської ради Збаразького району Тернопільської області враховуючи, що ОСОБА_4. перебуває за кордоном та керуючись ст. 247 КУпАП закрито справу про адміністративне правопорушення передбачене ч.2 ст.156 КУпАП відносно гр. ОСОБА_4 у зв'язку із відсутністю складу адміністративного правопорушення. При цьому, комісія встановила, що гр. ОСОБА_4 вчинила правопорушення, передбачене ч.2 ст.156 КУпАП, а саме порушила правила торгівлі тютюновими виробами, продавши тютюнові вироби особі, яка не досягла 18 років.

15 липня 2014 року Тернопільською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Тернопільській області прийнято рішення про застосування фінансових санкцій за №000013/19-18-21-00/НОМЕР_1 до ОСОБА_3 у вигляді штрафу за продаж тютюнових виробів неповнолітній особі в розмірі 6800,00 грн. відповідно до ст.17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" за порушення норм ст.15-3 цього Закону.

Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України визначаються Законом України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів".

Статтею 15-3 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" визначено, що забороняється продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та тютюнових виробів, зокрема, особам, які не досягли 18 років.

Продавець пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових або тютюнових виробів зобов'язаний отримати у покупця, який купує пиво (крім безалкогольного), алкогольні напої, слабоалкогольні напої, вина столові або тютюнові вироби, паспорт або інші документи, які підтверджують вік такого покупця, якщо у продавця виникли сумніви щодо досягнення покупцем 18-річного віку. (ч.4 ст.15-3 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів".

У разі відмови покупця надати такий документ продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових або тютюнових виробів такій особі забороняється.

Відповідно до ст.17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі, зокрема, порушення вимог статті 15-3 цього Закону - 6800 гривень.

Відповідно до п.5 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №790 від 02.06.2003 року, підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є, зокрема: - матеріали правоохоронних, податкових та інших органів виконавчої влади щодо недотримання суб'єктами підприємницької діяльності вимог законодавчих та інших нормативно - правових актів про виробництво та обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.

В судовому засіданні встановлено, що підставою для прийняття Тернопільською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Тернопільській області спірного рішення про застосування фінансових санкцій були матеріали перевірки Тернопільського МВ УМВС України в Тернопільській області, протокол №000307 від 05.02.2014 року, про що свідчить копія листа від 29.04.2014 року №999.

При цьому слід враховувати, що Закон України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" не пов'язує відповідальність суб'єкта господарювання з тим, хто саме здійснив продаж тютюнових виробів неповнолітній особі (офіціант, бармен, чи інший працівник господарської одиниці), а визначає, що необхідною умовою для відповідальності, передбаченої частиною 2 статті 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", є факт продажу забороненого товару неповнолітньому особою, яка перебуває у трудових відносинах із суб'єктом господарювання.

Аналогічна правова позиція висловлена і у постанові Верховного суду України у справі №21-48а13 від 26.03.2013 року, а відповідно до ст.244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

За таких обставин, суд приходить до переконання про правомірність застосування до фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 фінансових санкцій передбачених ст.17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" Тернопільською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Тернопільській області, оскільки остання діяла в межах наданих їй прав та повноважень при прийнятті оскаржуваного рішення про застосування фінансових санкцій на підставі матеріалів, які були отримані від Тернопільського МВ УМВС України в Тернопільській області.

Виходячи з вищенаведеного, суд вважає, що в задоволенні позовних вимог ОСОБА_3 до Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Тернопільській області про скасування рішення про застосування фінансових санкцій від 15 липня 2014 року №000013/19-18-21-00/НОМЕР_1 слід відмовити.

Крім того, відповідно до ч.3 ст.4 Закону України "Про судовий збір" під час подання адміністративного позову майнового характеру сплачується 10 відсотків розміру ставки судового збору. Решта суми судового збору стягується з позивача або відповідача пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимоги.

За наведених обставин суд приходить до висновку про необхідність стягнути з позивача фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 решту суми судового збору в розмірі 1644,30 грн. в користь Державного бюджету України

Керуючись ст.ст.2,6,7,11,86,122,160-163,186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

П О С Т А Н О В И В:

В задоволенні позову фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 до Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Тернопільській області про скасування рішення про застосування фінансових санкцій від 15 липня 2014 року №000013/19-18-21-00/НОМЕР_1 у вигляді штрафу за продаж тютюнових виробів неповнолітній особі в розмірі 6800,00 грн. відмовити.

Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1, АДРЕСА_1) решту суми судового збору в розмірі 1644 (одну тисячу шістсот сорок чотири) грн. 30 коп. в користь Державного бюджету України.

Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя Мартиць О.І.

копія вірна:

Суддя Мартиць О.І..