ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
17 червня 2014 р. Справа № 2а/0270/5824/12
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Дончика Віталія Володимировича,
за участю:
секретаря судового засідання: Медвідь І.О.,
представників позивача: Супруна М.І., Шевченка В.В.,
представника відповідача: Мировського В.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Колумбіні" до Козятинської об'єднаної державної податкової інспекції Вінницької області Державної податкової служби (Калинівське відділення) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення
в с т а н о в и в:
До Вінницького окружного адміністративного суду звернулося ТОВ "Колумбіні" з адміністративним позовом до Козятинської ОДПІ про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.
Зазначали, що Козятинською ОДПІ Актом фактичної перевірки №43/02/32/22/37018720 від 27.09.2012 року встановлено порушення п.12 ст.3 та ст.6 Закону України №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 року, на підставі якого прийнято податкове повідомлення-рішення №0000162308 від 11.10.2012 року про застосування до ТОВ «Колумбіні» суми штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 740216,60 грн. ТОВ «Колумбіні» скористалось процедурою адміністративного оскарження податкового повідомлення-рішення, проте, податковим органом оскаржуване рішення залишено без змін.
На думку, позивача податкове повідомлення-рішення №0000162308 від 11.10.2012 року є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки контролюючий орган безпідставно зробив в Акті перевірки висновок про те, що на АЗС №13 ТОВ «Колумбіні» товари не обліковані в установленому законодавством порядку, чим порушено п.12 ст.3 та ст.6 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг". Відповідач вважає, що якість паливно-мастильних матеріалів АЗС № 13 не відповідає якісним показникам та вимогам ДСТУ, документів про їх походження немає, а тому прийшов до висновку, що власник паливно-мастильних матеріалів відсутній та товари не обліковані у встановленому порядку.
В судовому засіданні представники позивача, з підстав викладених в позовній заяві, позов підтримали та просили його задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог, посилаючись на те, що спірне рішення прийняте у спосіб, в межах повноважень та відповідно до вимог Податкового кодексу України, а дії податкового органу щодо проведення перевірки та як наслідок складення акту такої перевірки та прийняття податкового повідомлення-рішення внаслідок встановлених правопорушень товариством податкового законодавства - є правомірними, а вимоги, викладені в позовній заяві, є безпідставними.
Суд, вислухавши пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що в позов підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Судом встановлено, що 18.09.2012 р. посадовими особами Державної податкової служби у Вінницькій області проведено фактичну перевірку господарської одиниці АЗС №13, що розташована за адресою: Вінницький р-н., с. Бохоники, Гніванське шосе, 2 км., суб'єкта господарської діяльності ТОВ "Колумбіні" (код ЄДРПОУ 37018720).
Відповідно до п. 75.1.3 ст. 75 ПК України, фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється органом державної податкової служби щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, патентів, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).
За результатами проведеної перевірки, податковим органом складено Акт №43/02/32/22/37018720 від 27.09.2012 року (а.с. 9-13) в змісті якого перевіряючими встановлено, що на бензин автомобільний А-95 ДСТУ 4063-2001 в кількості - 11727,0 куб. дм, бензин автомобільний А- 92 ДСТУ 4063-2001 в кількості - 15470,0 куб. дм, паливо дизельне підвищеної якості (ДП Євро) ДСТУ 4840:2007 - 7990,0 куб. дм не представлено документи на його походження, власника не встановлено, товари не обліковані у встановленому Законодавством порядку, чим порушено пункт 12 статті 3 та статтю 6 Закону України від 01.06.2000р. № 1776 - ІІІ "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг". Загальна сума не облікованих товарів на АЗС склала 370108,3 грн.
Залишок палива на час підписання акту становив:
- паливо дизельне (ДП Євро) по факту становить в резервуарі 6175 літрів по Х-звіту (денному) 6123 літрів;
- бензин автомобільний А- 92 по факту становить в резервуарі 13 477 літрів по Х-звіту (денному) 13424 літрів;
- бензин автомобільний А- 95 по факту становить в резервуарі 22064 літрів по Х-звіту (денному) 22 044 літрів;
- паливо дизельне по факту становить в резервуарі 14 656 літрів по Х-звіту (денному) 14 568 літрів.
Пунктом 20.1.5 ст. 20 ПК України (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено право органів державної податкової служби вимагати від платників податків, що перевіряються в ході перевірок, проведення інвентаризації основних фондів, товарно-матеріальних цінностей, коштів, у тому числі зняття залишків товарно-матеріальних цінностей, готівки.
На підставі вказаної норми, на АЗС № 13 проведено інвентаризацію товарно-матеріальних цінностей та коштів, в тому числі здійснено зняття залишків товарно-матеріальних цінностей (палива та супутніх товарів). Даний факт зафіксований актом інвентаризації від 18.09.2012 року (а.с.44-46).
Керуючись висновками зробленими в Акті перевірки, Козятинською ОДПІ 11.10.2012 року винесено оспорюване позивачем податкове повідомлення-рішення №0000162308, яким до ТОВ «Колумбіні» застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) 740216,6грн. за порушення п.12 ст.3 та ст.6 Закону України №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг від 06.07.1995 року.
Позивач скористався процедурою адміністративного оскарження податкового повідомлення-рішення, та подав до Державної податкової служби у Вінницькій області первинну скаргу від 25.20.2012 року №1061.
Під час розгляду заперечень ТОВ «Колумбіні» ДПС у Вінницькій області отримано висновок експертного дослідження №8790/12-34 від 05.10.2012 року Київського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України, в основі якого використовувались протоколи випробувань №374/2-12 від 26.09.2012 року, №374/1-12 від 26.09.2012 року, №374/4-12 від27.09.2012 року ДП «УкрНДІНП «МАСМА» та яким в повній мірі підтверджено результати досліджень зразків. Випробувано продукцію - бензин автомобільний А-95, бензин автомобільний А-92, паливо дизельне підвищеної якості (ДП Євро), зразки представлених бензинів майже по всіх показниках «концентрація фактичних смол» не відповідає вимогам ДСТУ 4063-2001 «Бензин автомобільні. Технічні умови», а зразок представленого палива майже по всіх показниках «температура спалахнення у закритому тиглі» не відповідає вимогам ДСТУ 4840-2007 «Паливо дизельне підвищеної якості. Технічні умови».
За результатами розгляду податковим органом первинної скарги прийнято рішення від 07.11.2012 року №18610/10/10-02-11, яким залишено без змін оскаржуване податкове повідомлення-рішення.
14.12.2012 року ТОВ «Колумбіні» подало скаргу до Державної податкової служби України, в якій просило скасувати оскаржуване податкове повідомлення-рішення, посилаючись на неправомірність застосування штрафних (фінансових) санкцій. За результатами розгляду скарги Державна податкова служба України також залишила без змін податкове повідомлення-рішення Козятинської ОДПІ від 11.10.2012 року №0000162308 про застосування до ТОВ «Колумбіні» штрафних (фінансових) санкцій та рішення ДПС у Вінницькій області від 07.11.2012 року №18610/10/10-02-11.
На думку відповідача, якість паливно-мастильних матеріалів АЗС № 13 не відповідає якісним показникам та вимогам ДСТУ, документів про їх походження немає, а тому прийшов до висновку, що власник паливно-мастильних матеріалів відсутній та товари не обліковані у встановленому порядку.
Суд, проаналізувавши наданий доказовий матеріал, перевіривши порядок проведеної перевірки, не знаходить підстав для підтвердження фактів викладених відповідачем, з огляду на наступне.
Безпідставними є висновки зроблені податковим органом про те, що на АЗС № 13 ТОВ «Колумбіні» товари не були обліковані у встановленому законодавством порядку, з огляду на наступне.
Пунктом 12 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» передбачено, що суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).
Статтею 6 зазначеного Закону визначено, що облік товарних запасів фізичною особою-підприємцем ведеться у порядку, визначеному відповідним національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку. Облік ведеться з урахуванням особливостей, встановлених для суб'єктів малого підприємництва.
Відповідно до вимог пункту 16.1 розділу 16 «Інструкції про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України» затвердженої Наказом №281/171/578/155, 20.05.2008 року Міністерство палива та енергетики України, визначений порядок обліку нафтопродуктів на АЗС, а саме встановлено, що матеріально відповідальні особи АЗС ведуть облік руху нафтопродуктів за марками і видами (для дизельного палива в залежності від масової частки сірки) нафтопродуктів у змінному звіті за формою №17-НП, який складається у двох примірниках. Перший примірник разом з первинними документами здається до бухгалтерської служби, а другий - залишається у матеріально відповідальної особи.
В ході фактичної перевірки позивача податковому органу були надані всі документи, що стосуються обліку товарних запасів на АЗС № 13. Такими документами на АЗС є журнал руху нафтопродуктів, де ведуться змінні звіти та журнал обліку надходження нафтопродуктів, де відображається облік надходження нафтопродуктів на АЗС.
В Акті перевірки №43/02/32/22/37018720 від 27.09.2012 року відображено, що на підстав п.20.1.5 ст.20 ПК України проведено інвентаризацію товарно-матеріальних цінностей, коштів на АЗС, в тому числі здійснено зняття залишків товарно-матеріальних цінностей (палива та супутніх товарів). Даний факт зафіксований актом інвентаризації від 18.09.2012 року.
За результатами проведеної інвентаризації була підтверджена відповідність залишків бензину автомобільного А-95, бензину автомобільного А-92, палива дизельного підвищеної якості (ДП Євро), даним товарного обліку на АЗС №13 ТОВ «Колумбіні».
Також в Акті перевірки контролюючим органом було зазначено, що до вказаних товарів представлені наступні документи:
- журнал обліку надходження нафтопродуктів АЗС №13 ТОВ «Колумбіні»;
- товарно-транспортна накладна на відпуск нафтопродуктів (нафти) №6630 від 16.09.2012 року;
- сертифікат відповідності та паспорт №303 на бензин автомобільний А-92, виданий ПАТ ТНФПНК «Укртатнафта»;
- сертифікат відповідності та паспорт № 304 на бензин автомобільний А-95, виданий ТНФПНК «Укртатнафта»;
- сертифікат відповідності та паспорт №121 на паливо дизельне підвищеної якості (ДП Євро), виданий ПАТ ТНФПНК «Укртатнафта».
Суд приходить до висновку, що в Акті перевірки підтверджено, що представниками підприємства було надано представникам контролюючого органу документи, які підтверджують прихід нафтопродуктів, їх облік та якісні характеристики. Крім того, в Акті перевірки відсутні зауваження щодо ненадання представникам контролюючого органу будь-яких документів, які відображають облік нафтопродуктів на АЗС № 13.
Що стосується твердження щодо неякісних паливно-мастильних матеріалів, податковий орган посилається на результати проведеної експертизи нафтопродуктів та проведених випробувань.
Позивачем в противагу вказаним дослідженням надано результати дослідження нафтопродуктів, проведені Інспекцією з питань захисту прав споживачів у Вінницькій області, якими підтверджено належну якість тих самих (спірних) паливно-мастильних матеріалів. При цьому, суд звертає увагу, що вказана перевірка проводилась також за дорученням органів ДПС України (а.с.62).
Стосовно не встановлення позивачем власника паливно-мастильних матеріалів, судом з'ясовано, що рішенням господарського суду Вінницької області від 11.06.2013р. по справі № 902/125/13-г (провадження №16/902/5/13) за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Колумбіні" до Вінницької об'єднаної державної податкової інспекції Вінницької області Державної податкової служби про визнання права власності на нафтопродукти вартістю 441198,17 грн. та витребування майна з чужого незаконного володіння позов задоволено частково, визнано за товариством з обмеженою відповідальністю «Колумбіні» (код ЄДРПОУ 37018720) право власності на майно - дизельне пальне Євро вид І в кількості 6123,61 л, бензин автомобільний А-92 в кількості 13344,00 л та бензин автомобільний А-95 в кількості 21946,00 л, яке було вилучено Вінницькою об'єднаною державною податковою інспекцією Вінницької області Державної податкової служби на АЗС №13, що знаходиться за адресою: Гніванське шосе, 2 км, с.Бохоники, Вінницький район Вінницької області. В задоволенні решти позовних вимог, а саме в частині витребування майна - дизельного пального Євро вид І в кількості 6123,61 л, бензину автомобільного А-92 в кількості 13344 л та бензину автомобільного А-95 в кількості 21946 л з чужого незаконного володіння Вінницької об'єднаної державної податкової інспекції Вінницької області Державної податкової служби - відмовлено.
Постановою Рівненського апеляційного господарського суду від 25.03.2014р. по справі № 902/125/13-г апеляційну скаргу Вінницької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Вінницькій області - залишено без задоволення, рішення господарського суду Вінницької області від 11.06.2013р. - залишено без змін.
Відповідно до статті 85 Господарського процесуального кодексу України, рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Таким чином, враховуючи наведену норму, рішення по господарській справі № 902/125/13-г набрало законної сили 25.03.2014 року.
В силу частини першої статті 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Відповідно до статті 115 Господарського процесуального кодексу України, рішення, ухвали, постанови господарського суду, що набрали законної сили, є обов'язковими на всій території України і виконуються у порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження".
За таких обставин, виходячи з вищезазначеного, судом встановлено, що рішенням Господарського суду Вінницької області за ТОВ «Колумбіні» (код ЄДРПОУ 37018720) визнано право власності на майно - дизельне пальне Євро вид І в кількості 6123,61 л., бензин автомобільний А-92 в кількості 13344,00 л. та бензин автомобільний А-95 в кількості 21946,00 л., яке було вилучено Вінницькою об'єднаною державною податковою інспекцією Вінницької області Державної податкової служби на АЗС №13, що знаходиться за адресою: Гніванське шосе, 2 км, с.Бохоники, Вінницький район Вінницької області.
Таким чином, висновки податкового органу про те, що власник паливно-мастильних матеріалів відсутній є необґрунтованими та безпідставними.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що податкове повідомлення-рішення №0000162308 від 11.10.2012 року прийняте Козятинською ОДПІ на підставі необґрунтованих висновків з порушенням встановлених законодавством норм, а тому, позовні вимоги ТОВ "Колумбіні" підлягають задоволенню.
Суд акцентує увагу на тому, що усі рішення суб'єкта владних повноважень, згідно вимог пункту 3 частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, підлягають оцінці на предмет їх обґрунтованості, тобто чи прийняті вони з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти тільки на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачений Конституцією та законами України.
В силу положень статті 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до положень ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. У адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до частини 1 статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, суд-
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Козятинської об'єднаної державної податкової інспекції Вінницької області Державної податкової служби (Калинівське відділення) від 11.10.2012 року №0000162308.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Колумбіні" судовий збір в розмірі 2146 грн., шляхом його безспірного списання органом Державної казначейської служби України із рахунку Козятинської об'єднаної державної податкової інспекції Вінницької області Державної податкової служби (Калинівське відділення).
Постанова набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.
Відповідно до ст. 186 КАС України апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Дончик Віталій Володимирович
The court decision No. 39456313, Vinnytsia District Administrative Court was adopted on 17.06.2014. The procedural form is Administrative, and the decision form is . On this page, you will find useful data about this court decision. We offer convenient and quick access to actual court decisions so that you can keep up to date with the most recent court precedents. Our database includes the full range of information you need, allowing you to find useful data conveniently.
This decision relates to case No. 2а/0270/5824/12. Companies, which are mentioned in the text of this judgment: