Court ruling № 37726159, 18.03.2014, Kharkiv Administrative Court of Appeal

Approval Date
18.03.2014
Case No.
820/10004/13-а
Document №
37726159
Form of court proceedings
Administrative
Companies listed in the text of the court document
State Coat of Arms of Ukraine

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 березня 2014 р.Справа № 820/10004/13-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Зеленського В.В.

Суддів: П'янової Я.В. , Чалого І.С.

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного Фонду України в Комінтернівському районі м. Харкова на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 09.01.2014р. по справі № 820/10004/13-а

за позовом ОСОБА_1

до Управління Пенсійного Фонду України в Комінтернівському районі м. Харкова

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного Фонду України в Комінтернівському районі м. Харкова (далі - відповідач), в якому просив суд:

- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у поверненні суми помилкового сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування при придбанні автомобілю;

- зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі м. Харкова вчинити дії щодо повернення позивачу помилково сплаченої суми збору на обов'язкове державне пенсійне страхування при придбанні автомобілю у розмірі 3 % від його вартості, що складає 1841,10 грн., шляхом надання до відповідного органу Державного казначейства України подання та інших документів у порядку, передбаченому Порядком повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Державного казначейства України від 10.12.2002 року №226, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.12.2002 року за №1000/7288;

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 09.01.2014 року задоволено частково позов.

Визнано протиправними дії відповідача щодо відмови у поверненні суми помилково сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування при придбанні автомобілю у розмірі 1841,10 грн.;

Зобов'язано відповідача (код ЄДРПОУ 22682715, м. Харків, вул.Дизельна,8, індекс 61036) вчинити дії щодо повернення позивачу помилково сплаченої суми збору на обов'язкове державне пенсійне страхування при придбанні автомобілю у розмірі 3 % від його вартості, що складає 1841,10 грн., шляхом надання до відповідного органу Державного казначейства України подання та інших документів у порядку, передбаченому Порядком повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Мінфіну від 03.09.2013 року № 787.

В іншій частині вимог позов залишено без задоволення.

Відповідач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції подав апеляційну скаргу в якій посилаючись на необґрунтованість та неправомірність рішення суду першої інстанції просив скасувати постанову Харківського окружного адміністративного суду від 09.01.2014 року та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.

Відповідно до вимог ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України колегія суддів вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними в справі матеріалами.

Колегія суддів, вислухавши суддю-доповідача, перевіривши в межах доводів апеляційної скарги рішення суду першої інстанції, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено судом апеляційної інстанції, що 14.05.2010 року позивачем по справі було придбано автомобіль SEAT IBIZA, 2007 р.в., державний реєстраційний номер НОМЕР_1, кузов НОМЕР_2.

Згідно квитанції від 14.05.2010 року за №5831/з172 позивачем було сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 3% від вартості автомобіля, що складає 1841, 10 грн.

31.07.2013 року позивач звернувся до відповідача з заявою про повернення помилково сплачених коштів, згідно квитанції від 14.05.2010 року за №5831/з172.

За результатами вищевказаного звернення відповідачем було ухвалено рішенням від 09.08.2013 року за №8686/03-28 про відмову у поверненні коштів.

Не погодившись з вищевказаним рішенням позивач звернувся до суду.

Приймаючи рішення про часткове задоволення позовних вимог суд першої інстанції, зокрема виходив з приписів Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", Порядку ведення органами Пенсійного фонду України обліку надходження сум єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та інших платежів, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 27.09.2010 року за №21-2, Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 року за №787.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції на підставі наступного.

Закон України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" визначає порядок справляння та використання збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до п. 7 ст. 1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є юридичні та фізичні особи при відчуженні легкових автомобілів, крім легкових автомобілів, якими забезпечуються інваліди, та тих автомобілів, які переходять у власність спадкоємцям за законом.

Таким чином, обов'язок зі сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування покладається на осіб лише у випадку відчуження, а не при купівлі автомобіля.

Проте, відповідно до пункту 12 Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 листопада 1998 року платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій з відчуження легкових автомобілів є підприємства, установи та організації всіх форм власності, а також фізичні особи, які набувають право власності на легкові автомобілі шляхом купівлі легкових автомобілів, у тому числі у виробників або торгівельних організацій (крім випадків забезпечення автомобілями інвалідів згідно із законодавством).

Відповідно до частини четвертої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

У роз'ясненні Пленуму Верховного Суду України, яке міститься в постанові від 01 листопада 1996 року № 9 (пункт 5) зазначено, що судам необхідно виходити з того, що нормативно-правові акти будь-якого державного чи іншого органу (акти Президента України, постанови Верховної Ради України, постанови і розпорядження Кабінету Міністрів України, нормативно-правові акти Верховної Ради Автономної Республіки Крим чи рішення Ради міністрів Автономної Республіки Крим, акти органів місцевого самоврядування, накази та інструкції міністерств і відомств, накази керівників підприємств, установ та організацій тощо) підлягають оцінці на відповідність як Конституції, так і закону. Якщо при розгляді справи буде встановлено, що нормативно-правовий акт, який підлягав застосуванню, не відповідає чи суперечить законові, суд зобов'язаний застосувати закон, який регулює ці правовідносини.

Колегія суддів зазначає, що виходячи з загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами спірні правовідносини підлягають врегулюванню Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", яким обов'язок зі сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування покладався на осіб лише у випадку відчуження, не при купівлі автомобіля.

Таким чином колегія суддів вважає, що відповідачем по справі було неправомірно ухвалено рішення від 09.08.2013 року за №8686/03-28 про відмову у поверненні коштів суми помилкового сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування при придбанні автомобілю.

Щодо позовних вимог про зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі м. Харкова вчинити дії щодо повернення позивачу помилково сплаченої суми збору на обов'язкове державне пенсійне страхування при придбанні автомобілю у розмірі 3 % від його вартості, що складає 1841,10 грн., шляхом надання до відповідного органу Державного казначейства України подання та інших документів у порядку, передбаченому Порядком повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Державного казначейства України від 10.12.2002 року №226, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.12.2002 року за №1000/7288, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до ст. 3 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" платники збору, визначені пунктами 6, 7, 9 і 10 статті 1 цього Закону, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування сплачують на рахунки з обліку коштів спеціального фонду державного бюджету, відкриті в управліннях Державного казначейства в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі. Ці кошти в установленому порядку зараховуються до спеціального фонду державного бюджету і використовуються згідно із законом про Державний бюджет України.

Згідно п. 7.1, 7.2 Порядку ведення органами Пенсійного фонду України обліку надходження сум єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та інших платежів, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 27.09.2010 року № 21-2, облік сплачених сум за платежами, які на певну дату надійшли понад суми, що належать до сплати, визначені як безпосередньо у звітності платника, так і за іншими документами, відображається відповідним органом Пенсійного фонду в картках особових рахунках платників у графі "Переплата". Суми помилково сплачених платежів зараховуються в рахунок майбутніх платежів або повертаються платникам на підставі заяви.

Відповідно до п.5 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Мінфіну від 03.09.2013 року № 787 повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.

Подання подається до органу казначейства за формою, передбаченою нормативно-правовими актами з питань повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів, або в довільній формі на офіційному бланку установи за підписом керівника установи (його заступника відповідно до компетенції), скріпленим гербовою печаткою (у разі наявності) або печаткою із найменуванням та ідентифікаційним кодом установи, з обов'язковим зазначенням такої інформації: обґрунтування необхідності повернення коштів з бюджету, найменування платника (суб'єкта господарювання), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), сума платежу, що підлягає поверненню, дата та номер документа на переказ, який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2011 року за №106, державними органами, що контролюють надходження до державного бюджету від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування (код класифікації доходів 24140300) є органи Пенсійного фонду України.

Таким чином колегія суддів вважає обґрунтованими вимоги позивача в частині зобов'язання відповідача вчинити дії щодо повернення позивачу помилково сплаченої суми збору на обов'язкове державне пенсійне страхування при придбанні автомобілю у розмірі 3 % від його вартості, що складає 1841,10 грн., шляхом надання до відповідного органу Державного казначейства України подання та інших документів у порядку, передбаченому Порядком повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Державного казначейства України від 10.12.2002 року за №226.

Однак, колегія суддів зазначає, що станом на 09.01.2014 року наказ Державного казначейства України від 10.12.2002 року за №226, на підставі якого позивач просить зобов'язати відповідача вчинити дії, був скасований наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 року № 787, яким визначено Порядок повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.

Таким чином колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо необхідності виходу за межі позовних вимог для захисту прав, свобод та інтересів позивача та зобов'язання відповідача вчинити дії щодо повернення позивачу помилково сплаченої суми збору на обов'язкове державне пенсійне страхування при придбанні автомобілю у розмірі 3 % від його вартості, що складає 1841,10 грн., шляхом надання до відповідного органу Державного казначейства України подання та інших документів у порядку, передбаченому Порядком повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 року № 787.

Відповідно до ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим.

Колегія суддів вважає, що постанова Харківського окружного адміністративного суду від 09.01.2014 року відповідає вимогам ст. 159 КАС України, а тому відсутні підстави для її скасування та задоволення апеляційних вимог апелянта - Управління Пенсійного Фонду України в Комінтернівському районі м. Харкова.

Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

На підставі викладеного колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.

Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 197, п.1 ч.1 ст. 198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного Фонду України в Комінтернівському районі м. Харкова залишити без задоволення.

постанову Харківського окружного адміністративного суду від 09.01.2014р. по справі № 820/10004/13-а залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.

Головуючий суддя Зеленський В.В.Судді Пянова Я.В. Чалий І.С.