Decision № 36996708, 22.01.2014, Commercial Court of Zaporizhzhia Oblast

Approval Date
22.01.2014
Case No.
908/3859/13
Document №
36996708
Form of court proceedings
Economic
State Coat of Arms of Ukraine

номер провадження справи 32/99/13

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22.01.2014 Справа № 908/3859/13

за позовом Комунального підприємства "Водоканал" (69002, м. Запоріжжя, вул. Артема, буд. 61)

до відповідача Публічного акціонерного товариства "Трест "Запоріжалюмінбуд" (69006, м. Запоріжжя, вул. Північне шосе, буд. 3)

про стягнення 2487,42 грн. Суддя Н.А. Колодій

Представники:

від позивача: Кривсун А.І., довіреність № 30 від 16.01.2014 р.

Торощіна О.В., довіреність № 32 від 22.01.2014 р.

від відповідача: Ванін Л.А., довіреність № 07 від 14.01.2014 р.

Колесников А.В., довіреність № 5 від 14.01.2014 р.

Суть спору:

28.11.2013 р. до господарського суду Запорізької області звернулось Комунальне підприємство "Водоканал" з позовною заявою до Публічного акціонерного товариства "Трест "Запоріжалюмінбуд" про стягнення заборгованості з оплати за скид понаднормативних забруднень в розмірі 2487 грн. 42 коп.

Ухвалою господарського суду Запорізької області від 26.11.2013 р. позовну заяву прийнято до розгляду, порушено провадження у справі № 908/3859/13, присвоєно справі номер провадження 32/99/13, з призначенням судового засідання на 11.12.2013 р.

Ухвала направлялась на адресу сторін в установленому законом порядку. У сторін витребувані документи, які необхідні для всебічного та об'єктивного розгляду і вирішення справи.

Поштові повідомлення свідчать, що сторони належним чином повідомлені про дату, час і місце проведення судового засідання. Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що сторони належним чином повідомлені про час і місце судового засідання.

Ухвалою господарського суду Запорізької області від 11.12.2013 р. розгляд справи було відкладено на 15.01.2014 р.

В судовому засіданні 15.01.2014 р. на підставі ст. 77 ГПК України оголошувалась перерва до 22.01.2014 р. для надання додаткових доказів.

Представник позивача підтримав вимоги, викладені в позовній заяві та обґрунтовує їх приписами ст. 526 Цивільного кодексу України, ст. ст. 173, 174 Господарського кодексу України, пунктами 7.8, 7.10 Правил приймання стічних вод підприємств в комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктах України, пунктами 7.7, 9.2, 9.3, 9.6 Правил приймання стічних вод підприємств в систему каналізації м. Запоріжжя, пунктом 2.3. Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод.

Представник відповідача позов не визнав, вважає вимоги позивача необґрунтованими і безпідставними, з мотивів викладених в відзиві на позовну заяву (відзив долучено до матеріалів справи).

За письмовим клопотанням представників сторін судовий процес вівся без застосування технічних засобів фіксації.

У засіданні суду 22.01.2014 р., на підставі ст. 85 Господарського процесуального кодексу України, судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши матеріали справи та вислухавши пояснення представників сторін, суд

ВСТАНОВИВ:

Згідно зі ст., ст. 33, 35 Водного кодексу України з метою забезпечення екологічної і санітарно-гігієнічної безпеки вод здійснюється стандартизація і нормування у галузі використання і охорони вод. У галузі використання і охорони вод встановлюються такі нормативи: нормативи екологічної безпеки водокористування; екологічний норматив якості водних об'єктів; нормативи гранично допустимого скидання забруднюючих речовин; галузеві технологічні нормативи утворення речовин, що скидаються у водні об'єкти та інші.

Статтею 39 Водного кодексу України передбачено, що для оцінки екологічної безпеки виробництва встановлюються галузеві технологічні нормативи утворення речовин, що скидаються у водні об'єкти та тих, що подаються на очисні споруди, тобто нормативи гранично допустимих концентрацій речовин у стічних водах, що утворюються в процесі виробництва.

У відповідності до ст. 44 Водного кодексу України водокористувачі зобов'язані дотримуватися встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території.

Скидання стічних вод у водні об'єкти допускається лише за умови наявності нормативів гранично допустимих концентрацій та встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин. (ст. 70 Водного кодексу України).

З метою запобігання порушенням у роботі мереж і споруд каналізації, підвищення ефективності роботи цих споруд і безпеки їх експлуатації та забезпечення охорони навколишнього природного середовища від забруднень скидами стічних вод підприємств наказом Держбуду України № 37 від 19.02.2002 р. затверджено Правила приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, зареєстровані в Міністерстві юстиції України 26.04.2002 р. за № 403/6691, (далі за текстом -Правила приймання України).

Згідно з п. 1.2 Правила приймання України поширюються на комунальні підприємства водопровідно-каналізаційного господарства міст і селищ України та інші підприємства, що мають на балансі системи місцевого водопроводу та каналізації (Водоканали), та на всі підприємства, установи, організації, незалежно від форм власності й відомчої належності, які скидають свої стічні води в систему каналізації населених пунктів.

На підставі Привал приймання України та Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів, затвердженої наказом Держбуду України № 37 від 19.02.2002 р. і зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 26.04.2002 р. за № 403/6691, Водоканали розробляють місцеві Правила приймання стічних вод підприємств у систему каналізації населеного пункту, у яких встановлюються допустимі концентрації для кожної забруднюючої речовини, що може скидатися підприємствами в систему каналізації, а також відображаються місцеві особливості приймання стічних вод підприємств у місцеву каналізацію. Місцеві правила приймання згідно з Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" затверджують виконавчі органи місцевих рад за поданням Водоканалів після погодження з територіальними органами Мінекоресурсів та Міністерства охорони здоров'я України. Місцеві правила приймання є обов'язковими для всіх підприємств, яким Водоканали надають послуги з водовідведення та які розташовані на території даної місцевої ради. (п., п. 1.5, 1.6 Правил Приймання України).

Відповідно до п. 1.7 Правил приймання України Водоканали встановлюють кожному конкретному підприємству режими і нормативи скиду забруднюючих речовин у систему каналізації населеного пункту, які не підлягають погодженню з місцевими органами Мінекоресурсів та Міністерства охорони здоров'я України.

Рішенням Виконавчого комітету Запорізької міської ради № 167 від 29.05.2003 р. затвердженні Правила приймання стічних вод у систему каналізування м. Запоріжжя (далі за текстом -Правила приймання м. Запоріжжя), які розповсюджуються на КП "Водоканал"та всі підприємства, установи, організації незалежно від форм власності та відомчої приналежності, приватних підприємців та фізичних осіб, що є власниками нежилих об'єктів, на території яких здійснюється виробнича діяльність, і які скидають безпосередньо або опосередковано (через мережі іншого підприємства) свої стічні води у систему каналізації. Правила є обов'язковими для виконання всіма підприємствами, яким Водоканал надає послуги з водопостачання і водовідведення, розташованими на території Запорізької міської ради.

Пунктом 1.4 Правил приймання м. Запоріжжя закріплено, що цими Правилами встановлюються вимоги до приймання стічних вод від підприємств до міської каналізації, регламентуються взаємні права та обов'язки підприємств і Водоканалу, порядок визначення плати за послуги водовідведення, порядок контролю за виконанням цих правил, а також відповідальність та міри впливу за їх порушення. Вставлення абонентам режиму і нормативів скиду забруднюючих речовин у каналізацію, формулювання висновку про відповідність фактичних показників якості стічних вод допустимим, а також виконання розрахунків плати входить виключно до компетенції Водоканалу.

Як встановлено з матеріалів справи, між КП "Водоканал" (позивачем у справі) та ДП "Запоріжалюмінбуд" (відповідачем у справі) укладений договір № 98/1 від 29.03.2011 р. про надання послуг з питного водопостачання та приймання стічних вод у систему каналізації, за умовами якого позивач (Водоканал) забезпечує відповідачу (Абоненту) подачу питної води на господарсько-питні, побутові та технічні потреби, а також приймання стічних вод, а відповідач зобов'язується оплачувати отримані послуги, передбачені договором.

10.01.2013 р. рішенням наглядової ради ПАТ "Трест "Запоріжалюмінбуд" про припинення господарської діяльності ДП "Запоріжалюмінбуд" було вирішено, що ПАТ "Трест "Запоріжалюмінбуд" є правонаступником всього майна, майнових прав та обов'язків ДП "ЗАБ".

Згідно з п. 1.1 зазначеного договору нормативними документами, якими сторони керуються під час виконання умов договору є: Правила приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, Правила приймання стічних вод підприємств у систему каналізування м. Запоріжжя, Інструкція про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів та інші нормативно-правові акти.

Пунктом 2.1.3 Правил приймання м. Запоріжжя встановлено, що Водоканал має право контролювати якість, кількість та режим скиду стічних вод у будь-який час доби без представника підприємства з участю представника відповідної компетентної організації або з участю представника іншого підприємства. Порядок та періодичність відбору проб визначає Водоканал без погодження з підприємством.

Аналогічні умови передбачені п. 3.2.9 договору № 98/1 від 29.03.2011 р.

У відповідності до п. 2.1 Правил приймання України Водоканали мають право: контролювати якість, кількість та режим скиду стічних вод Підприємств; пред'являти Підприємствам у встановленому порядку рахунки за скид понаднормативних забруднень із застосуванням коефіцієнта кратності, який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень, при порушенні як цих Правил, так і місцевих Правил приймання; здійснювати раптовий (у будь-яку годину доби), не погоджений з Підприємством заздалегідь відбір проб для контролю за якістю стічних вод, що скидаються. Порядок та періодичність відбору проб визначаються в місцевих Правилах приймання.

Предметом розгляду у даній справі є стягнення з Публічного акціонерного товариства "Трест "Запоріжалюмінбуд" оплата за скид понаднормативних забруднень в розмірі 2487,42 грн.

Позивач посилається на те, що 20.02.2013 р. лабораторією відділу охорони навколишнього середовища КП "Водоканал" був здійснений контрольний відбір проб стічних вод відповідача, що надходять в міську каналізацію через контрольну точку КК- верхня труба відповідно до узгодженої схеми водопровідно-каналізаційних мереж підприємства та договору.

Факт відбору проб стічних вод було зафіксовано в Акті від 20.02.2013 р. в присутності представника відповідача - головного інженера Ванна Л.А.

Акт відбору проб стічних вод від 20.02.2013 р. підписаний представниками позивача та відповідача та один екземпляр акту був переданий представнику відповідача.

Згідно з п. 3.2.9 Договору № 98/1 від 29.03.2011 р. Абонент (відповідач) зобов'язаний виконувати скид стоків, якість та температура яких в контрольних точках "КК" повинна відповідати вимогам Правил приймання України, Правил приймання м. Запоріжжя і допустимим концентраціям.

Даний відбір проб стічних вод зроблений згідно п. 3.2.9 договору та п.7.8 «Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України» (затверджені: наказом Держбуду України від 19.02.2002 р. №37, зареєстровані: Міністерством юстиції України від 26.04.2002 р. за №403/6691), якими передбачено, що з метою контролю стічних вод Підприємств Водоканал здійснює відбір разових проб. Виявлені в цих пробах перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах є підставою для нарахування плати за скид понаднормативних забруднень. Відбір контрольних проб стічних вод Підприємства виконується уповноваженими представниками Водоканалу, що фіксується у спеціальному журналі або акті, які підписують як представники Водоканалу, так і представник Підприємства-абонента.

Пунктом 2.4.3 Правил приймання стічних вод підприємств у систему каналізування м. Запоріжжя» (затверджені: рішенням Виконавчого комітету Запорізької міської ради від 29.05.2003 р. № 167, узгоджені з МіськСЕС та Держуправлінням екології та природних ресурсів в Запорізькій області) встановлено, що підприємства мають право призначити відповідальну особу за організацію проведення контролю та кількості стічних вод у будь-який час доби з правом підпису акту відбору проб. У разі відсутності такого працівника у момент відбору проб акт має право підписати інший працівник Підприємства.

Результати хімічних досліджень показали, що стічні води у контрольній точці не відповідають встановленим нормам по : нафтопродуктам -1,3 мг/дм3, при ДК - 0,4 мг/дм3; азот амонійний - 36,11 мг/дм3, при ДК - 19,0 мг/дм3, що було зафіксовано в протоколі аналізу стічних вод від 25.03.2013 р.

Відповідно до п. 7.7 Правил приймання стічних вод підприємств в систему каналізації м. Запоріжжя, при виявленні перевищень ДК забруднень, встановлених Договором або Правилами, Водоканал після завершення аналізу надсилає Підприємству оформлення про виявлене перевищення ДК забруднень листом (або телефонограмою) впродовж: 15 діб після закінчення аналізу.

Про результати хімічного аналізу стічних вод КП "Водоканал" повідомив відповідача телефонограмою від 22.02.2013 р., прийняв від відповідача інспектор з кадрів - Шурша Т.Б.

Керуючись п.2.3 «Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод в системи каналізації населених пунктів України» затверджена: наказом Держбуду України від 19.02.2002 р. №37, зареєстрована Міністерством юстиції України від 26.04.2002 р. за №402/6690) та п.п.9.2, 9.3, 9.6 «Правил приймання стічних вод підприємств в систему каналізації м. Запоріжжя», п. 3.2.9 договору позивачем виконаний розрахунок розміру додаткової плати за скид понаднормативних забруднень на весь обсяг стічних вод, відведених від майданчика відповідача в мережі міськканалізації за період з грудень 2012 р. по лютий 2013 р. включно в сумі 2 487,42 грн.

Згідно п. 7.7 Правил приймання стічних вод підприємств в систему каналізації м. Запоріжжя (затверджені: рішенням Виконавчого комітету Запорізької міської ради від 29.05.2003 р. №167, узгоджені з МіськСЕС та Держуправлінням екології та природних ресурсів в Запорізькій області), протягом шестимісячного терміну після виявлення перевищення ДК Водоканал надсилає Підприємству претензію, до якої додаються: протокол якості скиду стічних вод, рахунок величини додаткової плати за скид стічних вод, рахунок для оплати за понаднормативний скид забруднень (передаються лише ті документи, які відсутні на Підприємстві).

У зв'язку із цим, позивачем була направлена на адресу відповідача претензія вих. № 2737 від 18.03.2013р. про перерахування суми додаткової плати за скидання понаднормативних забруднень в розмірі 2487,42 грн. на розрахунковий рахунок КП «Водоканал» (до претензії були додані: протокол хімічного дослідження стічних вод, розрахунок розміру додаткової плати та акт-рахунок № 98/1), яка відповідачем залишена без відповіді та задоволення.

Відповідач оплату за скид понаднормативних забруднень не здійснив, у зв'язку з чим заборгованість відповідача перед позивачем складає 2 487,42 грн.

Статтею 174 ГК України передбачено, що господарські зобов'язання можуть виникати з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

Відповідно до ч. 1 ст. 175 господарського кодексу України майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку. Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до ст., ст. 525, 526 ЦК України та ст. 193 ГК України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших правових актів, а за відсутності таких умов та вимог-відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно із ст. 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Обставини, якими відповідач заперечує проти позовних вимог, суд визнав такими, що не підтверджені належними доказами та суперечать фактичним обставинам справи.

Статтею 32 ГПК України встановлено, що доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Згідно зі ст., ст. 33, 34 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на обґрунтування своїх вимог та заперечень. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтвердженні певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Зокрема, суд не приймає до уваги заперечення відповідача щодо перевищення показника хлоридів, який зафіксовано у протоколі від 25.02.2013 р., оскільки показники хлоридів в протоколі відсутні, в протоколі від 25.02.2013 р. зафіксовано лише перевищення показника нафтопродуктів та азоту амонійного.

Заперечення відповідача щодо складених позивачем документів, з порушенням Правил приймання суд до уваги не приймає оскільки відповідно до п. п. 7.9.3., 7.9.4., 7.9.5. «Правил приймання стічних вод підприємств у систему каналізування м. Запоріжжя», затверджені Рішенням Виконавчого комітету Запорізької міської ради N 167 від 29.05.2003 р. (далі - Правила приймання) при відборі проб складається акт відбору проб стічних вод, де фіксується здійснення відбору проб для паралельного, контрольного та арбітражного аналізів, стан та маркування КТ, а також наявність погодженої схеми відповідно Додатку №3 до Правил. В Акт вносяться записи про відбір як однієї так і більшої кількості проб, які відібрані, як один, так і в різний час ( в межах одного розрахункового періоду); як з однієї, так і з декількох КТ; на випусках з одного або декількох об'єктів Підприємства. Час відбору та кількість проб визначаються Водоканалом і фіксуються в акті відбору проб стічних вод. Зразок документів, які Водоканал оформлює для плати за порушення Правил приймання також зазначений в Правилах приймання. Отже позивач складав Акт відбору проб стічних вод від 20.лютого 2013р. та Протокол аналізу стічних вод без порушень нормативно правових актів. Час коли були доставлені проби до лабораторії зазначений в Звідному журналі та Робочому журналі №1 з контролю за якістю стічних вод підприємств лабораторії КП «Водоканал», та складає 16 год. 40 хв.З метою ідентифікуваня об'єкта аналізу, йому присвоєно №142 (номер посуди), який зазначений в Протокол аналізу стічних вод, в Звідному журналі та Робочому журналі №1 з контролю за якістю стічних вод підприємств лабораторії КП «Водоканал». Щодо дати складання Протоколу аналізу стічних вод, то він складається відповідно до п.7.9.13. Правил приймання, складання його за відповідною датою не порушує нормативно-правові норми.

На підставі викладеного суд вважає, що позивачем дотримані вимоги чинного законодавства при відборі проб стічних вод та проведенні їх хімічних досліджень та приймаються судом в якості належних доказів.

Оскільки, відповідач не надав суду доказів погашення позивачу заборгованості з оплати за скид понаднормативних забруднень в розмірі 2487 грн. 42 коп., судом вимога позивача про стягнення з відповідача оплати за скид понаднормативних забруднень в розмірі 2487 грн. 42 коп. визнається обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню в повному обсязі.

На підставі викладеного, ст. ст. 44, 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ :

1. Позов Комунального підприємства "Водоканал" до Публічного акціонерного товариства "Трест "Запоріжалюмінбуд" про стягнення заборгованості з оплати за скид понаднормативних забруднень в розмірі 2487 грн. 42 коп. задовольнити повністю.

2. Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Трест "Запоріжалюмінбуд" (69006,м. Запоріжжя, вул. Північне шосе, буд. 3, код ЄДРПОУ 01239648) на користь Комунального підприємства "Водоканал" (69002, м. Запоріжжя, вул. Артема, буд. 61, код ЄДРПОУ 03327121) заборгованості з оплати за скид понаднормативних забруднень в розмірі 2487 (дві тисячі чотириста вісімдесят сім) грн. 42 коп. та 1720 (одна тисяча сімсот двадцять) грн. 50 коп. судового збору. Видати наказ.

Повне рішення оформлено і підписано у відповідності до вимог ст., ст. 84, 85 ГПК України "27" січня 2014 р.

Суддя Н.А. Колодій

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.