№ 3658913, 24.02.2009, Cherkasy District Administrative Court

Approval Date
24.02.2009
Case No.
2а-1038/09/2370
Document №
3658913
Form of court proceedings
Administrative
Companies listed in the text of the court document
State Coat of Arms of Ukraine

ПОСТАНОВА

Іменем України

24 лютого 2009 року Справа № 2а-1038/09/2370

Черкаський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді - Мишенка В.В.,

при секретарі - Дубовій Ю.С.,

за участю представника позивача: Макаренка О.М. - за довіреністю,

відповідача: Довбиш С.В. - особисто,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом державної інспекції за цінами Черкаської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1про стягнення в дохід держави економічних санкцій,

В С Т А Н О В И В :

Подано адміністративний позов про стягнення з відповідача 1000,00 грн. економічних санкцій у дохід державного бюджету за порушення дотримання порядку встановлення та застосування цін на окремі види продовольства .

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що в ході перевірки відповідача встановлено, що в грудні 2008 року відповідачем реалізовано коняк «Престиж» п'ять зірочок місткістю 0,5 літрів міцністю 40% в кількості одна пляшка по ціні 30,00 грн., тоді як встановлена мінімальна ціна одиниці даного алкогольного виробу повинна становити 32,00 грн.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, відповідач вимог не визнала та просила суд відмовити в їх задоволенні.

Заслухавши представника позивача, відповідача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.

Державною інспекцією з контролю за цінами в Черкаській області на виконання доручення Міністерства економіки України від 01.12.2008 року № 3501-27/603 в грудні 2008 року проведена перевірка фізичної особи-підприємця ОСОБА_1з питання дотримання вимог Закону України «Про державне регулювання виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами» від 19.12.1995 року № 481/95-ВР та Постанови Кабінету Міністрів України «Про становлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва» від 30.10.2008 року № 957.

Статтею 6 Закону України «Про ціни і ціноутворення» передбачено, що в народному господарстві, застосовуються вільні ціни і тарифи, державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи. Відповідно до статті 7 цього Закону вільні ціни і тарифи встановлюються на всі види продукції, товарів, і послуг, за винятком тих, по яких здійснюється державне регулювання цін і тарифів.

Статтею 8 Закону України «Про ціни і ціноутворення» встановлено, що державне регулювання цін і тарифів здійснюється шляхом встановлення: державних фіксованих цін (тарифів); граничних рівнів цін (тарифів) або граничних відхилень від державних фіксованих цін і тарифів та іншими методами, введеними Кабінетом Miністрів України.

Стаття 4. Закону УРСР від 03.12.1990 р. № 507-XII «Про ціни і ціноутворення» визначає повноваження Кабінету Міністрів України в галузі ціноутворення :

- забезпечує здійснення в республіці державної політики цін;

- визначає перелік продукції, товарів і послуг, державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи на які затверджуються відповідними органами державного управління, крім сфери телекомунікацій;

- визначає повноваження органів державного управління в галузі встановлення і застосування цін (тарифів), а також по контролю за цінами (тарифами).

Роздрібна торгівля алкогольними напоями здійснюється згідно Закону України «Про державне рулювання виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами» від 19.12.1995 року № 481/95-BP з обов'язковим дотриманням вимог щодо мінімальних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва.

Стаття 13 вказаного Закону встановлює, що державний контроль за цінами здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів. При цьому контролюється правомірність їх застосування та додержання вимог законодавства про захист економічної конкуренції. Контроль за додержанням державної дисципліни цін здійснюється органами, на які ці функції покладено Урядом України. Вказані органи здійснюють контроль у взаємодії з профспілками, спілками споживачів та іншими громадськими організаціями. Державні органи, що здійснюють контроль за цінами, та їх посадові особи мають права, виконують обов'язки і несуть відповідальність, передбачені Законом України "Про державну податкову службу в Україні", крім повноважень, передбачених пунктами 6 - 9 статті 11 вказаного Закону. Господарські суб'єкти повинні в установленому порядку подавати необхідну інформацію для здійснення контролю за правильністю встановлення і застосування цін.

Відповідно до ст. 17 Закону за порушення його норм щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності, а саме, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі оптової або роздрібної торгівлі коньяком, алкогольними напоями, виготовленими за коньячною технологією, горілкою та лікеро-горілчаними виробами за цінами, нижчими від встановлених мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін на коньяк, алкогольні напої, виготовлені за коньячною технологією, горілку та лікеро-горілчані вироби - 100 відсотків вартості отриманої партії товару, розрахованої виходячи з мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін, але не менше 1 000 грн.

Відповідно до ст. 117 Конституції України Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими для виконання.

На виконання частини 10 ст. 18 Закону прийнята Постанова Кабінету Міністрів України «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва» від 30.10.2008 року № 957, якою запроваджено мінімальну роздрібну ціну за 1 літр 100-відсоткового спирту, а саме: коньяк п'ять зірочок - 160 грн.

Відповідно до пункту 1.5 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових санкцій органами державного контролю за цінами, яка затверджена наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України 03.l2.2001 року № 298/519, зареєстрована в Міністерстві юстиції України 18.12.2001 року за № 1047/6238, підставою для застосування фінансових (штрафних) санкцій є порушення суб'єктами господарювання вимог спеціальних норм законодавства з питань ціноутворення, установлення та застосування цін: (тарифів), нижчих, від установлених мінімальних.

Оцінюючи докази у справі в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає до задоволення, а право позивача на стягнення 1000,00 грн. економічних санкцій у дохід державного бюджету за порушення дотримання порядку встановлення та застосування цін на окремі види продовольства доведеним.

Відповідно до ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична особа, судові витрати з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 11, 14, 70, 71, 89, 94, 159 - 163 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1:АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1у дохід державного бюджету (код платежу 21081100, одержувач коштів - УДК в Камянському районі, р/р 31115106700164 в ГУДКУ в Черкаській області, МФО 854018, код 22808990) - 1000,0 грн. ( одну тисячу грн.) 00 коп. економічних санкцій.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя В.В.Мишенко

Повний текст постанови виготовлений 27 лютого 2009 року.