09.10.2013 Справа № 230/6544/13-а
№ провадження: 2-а/230/141/2013
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 жовтня 2013 року Єнакіївський міський суд , Донецької області в складі судді : головуючої Букреєвої І.А. , при секретарі Димченко В.В., розглянув розглянув в відкритому судовому засіданні адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Єнакієвської міської ради, третя особа - Головне управління Державної казначейської служби у Донецькій області про зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Єнакієвської міської ради (УПСЗН Єнакієвської міської ради), третя особа - Головне управління Державної казначейської служби у Донецькій області, в якому просила: стягнути з УПСЗІІ Єнакієвської міської ради суму недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 01.12.2012 року до 31.06.2013 року в розмірі 5715 грн.60 коп. за рахунок коштів Державного бюджету; зобов'язати УПСЗН Єнакієвської міської ради здійснити нарахування та виплату за рахунок коштів Державного бюджету допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до положення ст.43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витрати, зумовлені народженням та похованням» у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з 01.07.2013 року до дати досягнення дитиною трирічного віку, але не більше ніж на період дії ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витрати зумовлені народженням та похованням». Стягнути з УПСЗН сплачені судові витрати у вигляді судового збору у розмірі 114,70 грн. за рахунок коштів Державного бюджету .
Відповідач надав письмові пояснення , в яких просив відмовити у задоволенні позову. Зокрема зазначив, що позивачеві допомога призначена відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та Порядку призначення і виплати допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, особам, застрахованим в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування. Допомога призначена у відповідності до ст. 14 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та позивач її отримує щомісячно (а. с. 34-38).
Відповідач та представник третьої особи в судове засідання не прибули, про час, дату та місце розгляду справи повідомлені належним чином, тому суд розглядає справу на підставі наданих матеріалів.
Суд, перевірив матеріали справи, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 має неповнолітню дитину ОСОБА_2, яка народилася 17 березня 2011 року, що підтверджено копією свідоцтва про народження (а. с. 6). Позивач знаходиться на обліку у відповідача, як особа, що отримує щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з листопада 2012 року у розмірі до 130,00 грн. (а. с.5).
Відповідачем допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку позивачу була нарахована та виплачується відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» у розмірі 130 гривень щомісячно.
Спірні правовідносини регулюються Законом України від 21.11.1992 № 2811-XII «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (далі - Закон № 2811-XII).
Спірним у справі є розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яку отримує позивач.
До 1 січня 2008 року - дати набрання чинності Законом України від 28 грудня 2007 N 107-УІ "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (далі - Закон N 107-VI) - правовідносини щодо виплати допомоги регулювалися Законом N 2811-XII, дія якого поширювалася на осіб, не застрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (стаття 13) та Законом N 2240-ІИ, який поширював свою дію на застрахованих у зазначеній системі осіб. Розмір допомоги також визначався цими законами. Зокрема, статтею 43 Закону N 2240-III було передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Пунктами 23, 25 розділу II Закону N 107-УІ були внесені відповідні зміни до Закону N 2811-XII та Закону N 2240-ІП. Зокрема, змінами до статті 13 Закону X 2811-XII його дію поширено на застрахованих осіб, а із Закону N 2240-ІП було виключено статті 40 - 44.
Конституційний Суд України Рішенням від 22 травня 2008 року N ІО-рп'2008 визнав неконституційними низку положень Закону N 107-VI, в тому числі й пункт 25 розділу II Закону N 107-УІ щодо виключення статей 40 - 44 Закону N 2240-ІП.
Пунктом 2 розділу III Закону N 107-VI було передбачено, що розліт II цього Закону діє до 31 грудня 2008 року.
Таким чином, з часу проголошення Рішення N 10-рп/2008 Конституційним Судом України відновили свою дію вищезазначені положення Закону N 2240-ІП, азі січня 2009 року - статті 13, 15 Закону N 2811-XII.
Статтею 46 Закону України від 26 грудня 2008 N 835-УІ "Про Державний бюджет України на 2009 рік" та статтею 45 Закону України від 27 квітня 2010 року X 2154-VI "Про Державний бюджет України на 2010 рік" (далі - Закон N 2154-VI) передбачено, що у 2009, 2010 роках допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону N 2240-ІП призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.
Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми був затверджений постановою Кабінету Міністрів України 27 грудня 2001 року X 1751 саме на виконання Закону N 2811-XII (пункт 1). Новий акт уряду на виконання статті 46 Закону № 835 та статті 45 Закону N 2154-VI не приймався.
Розміри і порядок виплати допомоги відповідно до Закону N 2240-ІП на виконання статті 46 Закону № 835 та статті 45 Закону N 2154-VI Кабінетом Міністрів України не визначалися.
В подальшому, Законами України «Про Державний бюджет на 2011 рік», «Про Державний бюджет на 2012 рік», «Про Державний бюджет на 2013 рік», та будь-якими іншими законами не встановлювався інший розмір допомоги, ніж в Законах №2811-XII та №2240-111.
Посилання відповідача на те, що на час виплати відповідач діяв на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 11.01.2007 року № 13 «Деякі питання призначення і виплати допомоги сім'ям з дітьми», суд не приймає до уваги, оскільки зазначена постанова розрахована на бюджетний період 2007 року.
Таким чином, з огляду на аналіз наведених норм законів, з врахуванням судової практики (постанова Верховного Суду України від 25 грудня 2012 року у справі за позовом особи до УПСЗН Ленінської районної у ОСОБА_3 ради про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку) суд дійшов висновку, що позивач має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку року в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з 01.12.2012 року до 31.06.2013 року, тобто за який, в межах заявлених позовних вимог підтверджено отримання позивачем допомоги в меншому розмірі, ніж встановлено законом, внаслідок протиправних дій відповідача.
З 1 січня 2013 року набрав чинності Закон України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» від 5 червня 2012 року який встановлює гарантії держави щодо виконання судових рішень та виконавчих документів, визначених Законом України "Про виконавче провадження" (далі - рішення суду), та особливості їх виконання.
Згідно до ч.І ст.З цього Закону виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється Державною казначейською службою України в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Суд вважає, що з огляду на наведені норми закону та з врахуванням приписів п.4 ч.2 ст.162 КАС України, яким передбачено право прийняття судом постанови про стягнення з відповідача коштів, позивачем вірно обраний спосіб захисту саме шляхом стягнення з відповідача не доплаченої суми допомоги, оскільки він узгоджується з положеннями Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» та буде забезпечувати виконання постанови суду.
Відповідно до довідки відповідача (а. с. 5) позивач отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 01.12.2012 року - 130 грн. щомісяця.
Матеріалами справи підтверджено, що виплати допомоги позивачеві проведені у розмірі, меншому ніж прожитковий мінімум на дитину віком до 6 років, який згідно Закону України «Про Державний бюджет України на 2012 рік» на грудень 2012 року становив 961 грн., згідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» з 01.01.2013 року до 01.11.2013 року становить 972 грн.
Розмір недоплаченої суми допомоги становить в загальній сумі - 5883,00 грн., з яких: за грудень 2012 року 961,00 грн. - 130 грн., = 831,00 грн., за період з січня до червня 2013 року 972,00 грн. х 6 - 130.00 грн. х 6 = 5052,00 грн.
Позовні вимоги за період з 01.07.2013 року і до досягнення дитиною трирічного віку задоволенню не підлягають, оскільки Кодексом адміністративного судочинства України передбачений захист порушених прав та інтересів, а не тих, що можуть бути порушені в майбутньому.
Відповідно до ст.94 ч.3 з Державного бюджету України підлягають стягненню документально підтверджені судові витрати, понесені позивачем.
Керуючись ст. 17-20, 69-72, 86, 94, 158-163, 167, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Єнакієвської міської ради, третя особа - Головне управління Державної казначейської служби у Донецькій області про зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Єнакієвської міської ради на користь ОСОБА_1 недоплачену суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з першого грудня 2012 року до першого липня 2013 року в розмірі 5883,00 грн. ( п'ять тисяч вісімсот вісімдесят три гривні).
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Єнакієвської міської ради на користь ОСОБА_1 за рахунок коштів Державного бюджету України судові витрати з сплати судового збору в сумі 114,70 грн, (сто чотирнадцять гривень 70 коп.).
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з часу її проголошення.
Суддя Єнакіївського
міського суду ОСОБА_4
The court decision No. 36498704, Yenakiieve City Court of Donetsk Oblast was adopted on 09.10.2013. The procedural form is Administrative, and the decision form is . On this page, you will find key data about this court decision. We offer convenient and quick access to actual court decisions so that you can keep up to date with the most recent court precedents. Our database contains the full range of information you need, allowing you to find useful data easily.
This decision relates to case No. 230/6544/13-а. Legal Entities, which are mentioned in the text of this judgment: