10.09.2013
Справа № 3/331/1404/2013
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 вересня 2013 р. м. Запоріжжя
Суддя Жовтневого районного суду м. Запоріжжя Мухін А.В., розглянувши матеріали, які надійшли від СДПІ з ОВП у м. Запоріжжі МГУ Міндоходів, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженку ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянку України, працюючу начальником фінансового відділу на ПрАТ «ЗЕРЗ», мешкає за адресою: м. Запоріжжя, пр. Пішохідний, 6
за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.163-2 КУпАП, -
ВСТАНОВИВ:
19.08.2013 року до Жовтневого районного суду м. Запоріжжя надійшла адміністративна справа № 3/331/1404/2013 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за скоєння правопорушення передбаченого ст. 163-2 ч. 1 КУпАП.
З матеріалів справи вбачається, що згідно протоколу про адміністративне правопорушення серія АА №615983 від 12.08.2013 при проведені позапланової невиїзної перевірки Приватного акціонерного товариства «Запорізький електровозоремонтний завод» ОСОБА_1І, начальник фінансового відділу ПрАТ «ЗЕРЗ», вчинила правопорушення щодо несвоєчасного надання платіжних доручень на перерахування належних до сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), а саме: несвоєчасна сплата узгоджених сум грошового зобовязання з авансового внеску з податку на прибуток за 2012 р. у сумі 61902 грн., граничний строк сплати 26.06.2013 р., а фактично сплачено 09.08.2013 р.
Докладно суть порушення викладено в акті перевірки від 12.08.2013 р. №72 /25-00/01056273.
ОСОБА_1 надала письмові пояснення по справі, вважає, що адміністративне правопорушення вона не вчиняла, а зобовязання з авансового внеску з податку на прибуток було виконано у відповідності до норм чинного законодавства.
Вивчивши матеріали адміністративної справи, суд дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутні ознаки складу правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-2 КУпАП, виходячи з наступних обставин.
Відповідно до ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ст. ст. 9, 33 КУпАП наявність вини особи є обов'язковою умовою для її притягнення до адміністративної відповідальності, тобто обовязковим чинником складу адміністративного правопорушення.
На підставі акту перевірки від 12.08.2013 р. №72 /25-00/01056273, СДПІ з ОВП у м. Запоріжжі МГУ Міндоходів було прийнято податкове повідомлення рішення від 28.08.2013 №0000442510, яке оскаржене ПрАТ «ЗЕРЗ» до Запорізького окружного адміністративного суду 06.09.2013. Крім цього, у справі наявне платіжне доручення №5478 від 26.06.2013 про оплату ПрАТ «ЗЕРЗ» авансового внеску із податку на прибуток у сумі 61902 грн. при виплаті дивідендів за 2012 р.
Відповідно до п. 56.18 ст. 56 Податкового кодексу України, з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення - рішення або інше рішення контролюючого органу про нарахування грошового зобов'язання у будь-який момент після отримання такого рішення. Рішення контролюючого органу, оскаржене в судовому порядку, не підлягає адміністративному оскарженню. При зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання недійсним рішення контролюючого органу грошове зобов'язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.
Так, згідно наданих ОСОБА_1 документів, відносини, за якими складено протокол про адміністративне правопорушення, знаходяться на стадії оскарження та є неузгодженими, тому на час розгляду справи в суді не можуть бути належним доказом вини ОСОБА_1
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження по справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю, у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що провадження у справі підлягає закриттю через відсутність в діях ОСОБА_1 події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-2 КУпАП.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 9, 33, п. 1 ч. 1 ст. 247, ст. ст. 251, 280, 283, 284 КУпАП,
ПОСТАНОВИВ:
Провадження по справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 про притягнення її до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 163-2 КУпАП закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, через відсутність в її діях події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду Запорізької області шляхом подачі через Жовтневий районний суд м. Запоріжжя апеляційної скарги, а так само на неї прокурором може бути внесено подання, протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя А.В. Мухін
The court decision No. 36166380, Oleksandrivskyi District Court of Zaporizhzhia City (until 25.04.2025 - Zhovtnevyi District Court of Zaporizhzhia City) was adopted on 10.09.2013. The procedural form is On administrative offenses, and the decision form is . On this page, you will find key information about this court decision. We offer convenient and quick access to current court decisions so that you can keep up to date with the most recent court precedents. Our database covers the full range of information you need, allowing you to find useful information conveniently.
This decision relates to case No. 331/6669/13-п. Organisations, which are mentioned in the text of this judgment: