КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 826/6930/13-а Головуючий у 1-й інстанції: Кармазін О.А.
Суддя-доповідач: Гром Л.М.
ПОСТАНОВА
Іменем України
27 листопада 2013 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
Головуючого-судді - Гром Л.М.;
суддів - Бєлової Л.В.,
Міщука М.С.,
при секретарі судового засідання - Мотилю В.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 07 червня 2013 року у справі за адміністративним позовом Управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі міста Києва до фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 про стягнення заборгованості по внескам у розмірі 29487,17 грн.,
ВСТАНОВИВ:
Управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі міста Києва (далі - позивач) звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків у розмірі 29487,17 грн.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 07 червня 2013 року позов задоволено, стягнуто з фізичної особи - підприємця ОСОБА_3. на користь Управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі міста Києва суму заборгованості зі сплати страхових внесків у розмірі 29 487,17 грн.
Не погоджуючись з постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 07 червня 2013 року відповідач звернувся до Київського апеляційного адміністративного суду з апеляційною скаргою, в якій просить ухвалене у справі судове рішення скасувати та постановити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Заслухавши суддю-доповідача, учасників процесу, які з`явились у судове засідання, перевіривши за матеріалами справи наведені у апеляційній скарзі доводи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що відповідачем, 02 липня 2012 року була виставлена вимога про сплату боргу № Ф-0400 на загальну суму боргу платника страхових внесків станом на 30 червня 2012 року в розмірі 7287,18 грн.
Також, відповідачем, 01 квітня 2013 року була виставлена вимога про сплату боргу № Ф-027 на загальну суму боргу платника страхових внесків станом на 31.03.2013 року в розмірі 22199,99 грн.
Суд першої інстанції задовольняючи позовні вимоги, керувався пунктом 6 статті 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058 (далі - Закон № 1058), яким закріплений обов'язок страхувальників сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Відповідно до частини 1 статті 106 Закону № 1058 у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків страхувальники зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею. Частиною 2 цієї статті передбачено, що суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
Однак, з таким висновком суду першої інстанції колегія суддів не може погодитись з огляду на наступне.
01 січня 2011 року набрав чинності Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 2464 від 08 липня 2010 року (далі - Закон № 2464), в преамбулі якого зазначено, що ним визначено правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.
Прикінцевими та перехідними положеннями Закону № 2464 встановлено, що стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій.
З матеріалів справи вбачається, що УПФУ, 02 липня 2012 року, була виставлена відповідачу вимога про сплату боргу № Ф-0400 на загальну суму станом на 30 червня 2012 року в розмірі 7287,18 грн.
Також, відповідачем, 01 квітня 2013 року була виставлена вимога про сплату боргу № Ф-027 на загальну суму станом на 31.03.2013 року в розмірі 22199,99 грн.
Отже, зазначені вимоги були сформовані та направлені відповідачу після набрання чинності Закону № 2464, а тому дані правовідносини регулюються Законом № 2464.
Статтею 1 вказаного Закону № 2464 передбачено, що єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Статтею 4 Закону № 2464 визначений перелік осіб, що є платниками єдиного внеску.
Пунктом 4 частини першої даної статті передбачено, що платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач взятий на облік в УПФУ в Оболонському районі м. Києва як платник єдиного внеску з 23.02.2001 року.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 4 статті 4 Закону № 2464 особи, зазначені у пункті 4 частини першої цієї статті, які обрали спрощену систему оподаткування, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Таким чином, оскільки ОСОБА_3. з 26.08.2008 року є пенсіонером за віком, перебуває на обліку в УПФ та отримує пенсію за віком, що підтверджується пенсійним посвідченням № НОМЕР_1, суд першої інстанції протиправно стягнув заборгованості зі сплати страхових внесків.
Суд першої інстанції на зазначені обставини справи уваги не звернув.
Так як ФОП ОСОБА_3. звільнений від сплати єдиного внеску, колегія суддів вважає, що вимоги УПФ про сплату боргу від 02.07.2012 року № Ф-0400 на загальну суму станом на 30 червня 2012 року в розмірі 7287,18 грн. та від 01 квітня 2013 року № Ф-027 на загальну суму станом на 31.03.2013 року в розмірі 22199,99 грн. є незаконними, а отже заявлені вимоги про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 29487,17 грн. є безпідставними та задоволенню не підлягають.
Отже, колегія суддів, у відповідності до ст. 205 КАС України, приходить до висновку, що постанову суду першої інстанції необхідно скасувати та ухвалити нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити.
Керуючись статтями 195, 196, 200, 205, 207 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 - задовольнити.
Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 07 червня 2013 року - скасувати та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України в порядок і строки, визначені ст.212 КАС України.
Головуючий:
Судді:
Постанова складена у повному обсязі 02.12.2013р.
Головуючий суддя Гром Л.М.
Судді: Бєлова Л.В.
Міщук М.С.
The court decision No. 35677421, Kyiv Administrative Court of Appeal was adopted on 27.11.2013. The procedural form is Administrative, and the decision form is . On this page, you will find key data about this court decision. We provide convenient and quick access to actual court decisions so that you can keep up to date with the most recent court precedents. Our database covers the full range of information you need, allowing you to find key data quickly.
This decision relates to case No. 826/6930/13-а. Companies, which are mentioned in the text of this judgment: