Court ruling № 3106321, 26.08.2008, Administrative Cassation Court of the Supreme Court (until 15.12.2027 - Higher Administrative Court of Ukraine)

Approval Date
26.08.2008
Case No.
к-4857/07
Document №
3106321
Form of court proceedings
Administrative
Companies listed in the text of the court document
State Coat of Arms of Ukraine

ВИЩИЙ АдміністративниЙ СУД УКРАЇНИ

____________

01029, м. Київ, вул. Московська, 8

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 серпня 2008 року                                                                   № К-4857/07

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

головуючого судді-доповідача           Рибченка А.О.

суддів:                                                         Голубєвої Г.К.                                                                                                                            Нечитайла О.М.

                                                                       Степашка О.І.

Федорова М.О.                                                                                                                                                    

при секретарі судового засідання:    Патюк А.О.

розглянувшиу відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Відкритого акціонерного товариства «Львівська пивоварня»

на постанову Львівського апеляційного господарського суду від 29.01.2007 р.

у справі№ 5/2445-28/246А господарського суду Львівської області

за позовомВідкритого акціонерного товариства «Львівська пивоварня»

доДержавної податкової інспекції у м. Львові

провизнання нечинними податкових повідомлень-рішень, -

ВСТАНОВИВ: 

Постановою господарського суду Львівської області від 09.11.2006 р. у справі № 5/2445-28/246А задоволено позовні вимоги ВАТ «Львівська пивоварня», визнано нечинними податкові повідомлення-рішення ДПІ у м. Львові від 22.03.2006 р.                  № 0000032233/1/4789, від 31.05.2006 р. № 0000032233/2/8975 та від 14.08.2006 р.            № 0000032233/3/13622. Стягнуто з Державного бюджету України на користь позивача 3,40 грн. судового збору.

Постанова місцевого господарського суду мотивована тим, що роботи, які здійснювала для позивача фірма «Со. МАС S.r.L» (Італія), не підпадають під визначення «інжиніринг», а тому відсутній об’єкт оподаткування згідно п. 13.1 ст. 13 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» та відповідно відсутній обов’язок позивача утримувати податок, передбачений п. 13.2 ст. 13 вказаного Закону.

Постановою Львівського апеляційного господарського суду від 29.01.2007 р. постанову господарського суду Львівської області від 09.11.2006 р. скасовано та відмовлено в задоволенні позову з тих підстав, що послуги, які надавались фірмою «Со. МАС S.r.L» (Італія) позивачу є наглядом за проведенням комплексу робіт. Оскільки вказана фірма виконувала монтаж зазначених робіт та в подальшому здійснювала технічних нагляд за цими роботами, то дані послуги вважаються інжинірингом в розумінні п. 1.36 ст. 1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств».

Не погоджуючись з постановою суду апеляційної інстанції, ВАТ «Львівська пивоварня» оскаржило її в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України.  

В касаційній скарзі скаржник, посилаючись на порушення судом норм матеріального права, просить скасувати постанову Львівського апеляційного господарського суду від 29.01.2007 р. та залишити без змін постанову господарського суду Львівської області від 09.11.2006 р.

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України, перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, прийшла до висновку, що касаційну скаргу слід залишити без задоволення, з огляду на слідуюче.

Господарськими судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що за результатами проведеної ДПІ у м. Львові комплексної планової документальної перевірки ВАТ «Львівська пивоварня» з питань дотримання вимог податкового та валютного законодавства України за період з 01.04.2004 р. по 30.09.2005 р., 29.12.2005 року складено акт за № 137/23-0/00383952, яким, зокрема, встановлено порушення позивачем п. 13.5 ст. 13 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» - не утримано і не внесено до бюджету податок з доходів нерезидента на загальну суму 22791,67 грн.

На підставі вказаного акту перевірки податковим органом прийнято наступні податкові повідомлення-рішення:

№ 0000032233/1/4789 від 22.03.2006 р., № 0000032233/2/8975 від 31.05.2006 р., № 0000032233/3/13622 від 14.08.2006 р., якими позивачу визначено податкове зобов’язання з податку на прибуток іноземних юридичних осіб в сумі 52098,03 грн., де 17366,01 грн. - основний платіж та 34732,02 грн. - штрафні (фінансові) санкції за порушення п. 13.2. ст. 13 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств».

Також судами встановлено, що згідно договору № 00383952/0304/242 від 13.03.2004 року, укладеного позивачем з фірмою «Со. МАС S.r.L» (Італія), нерезидентом надано послуги, а саме: монтаж лінії розливу пива на загальну суму            40 000 євро, згідно з актом виконаних робіт № 1 від 28.05.2004 року, в тому числі, було здійснено технічний нагляд за монтажем механічної частини лінії на суму                9 600 євро та технічний нагляд за монтажем електричної частини лінії на суму                 8 400 євро. Оплату було здійснено 24.06.2006 року на суму 40 000 євро. Курс НБУ на день виплати складав 6,431855 грн. за 1 євро.

Відповідно до п. 13.1 ст. 13 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» будь-які доходи, отримані нерезидентом із джерелом їх походження з України, від провадження господарської діяльності (у тому числі на рахунки нерезидента, що ведуться в гривнях) оподатковуються у порядку і за ставками, визначеними цією статтею. В підпунктах а)-й) цієї статті визначено перелік доходів, отриманих нерезидентом із джерелом їх походження з України, які підлягають оподаткуванню.

Згідно п. 13.2 ст. 13 цього ж Закону, резидент або постійне представництво нерезидента, що здійснюють на користь нерезидента або уповноваженої ним особи будь-яку виплату з доходу з джерелом його походження з України, отриманого таким нерезидентом від провадження господарської діяльності (у тому числі на рахунки нерезидента, що ведуться в гривнях), крім доходів, зазначених у пунктах 13.3-13.6, зобов’язані утримувати податок з таких доходів, зазначених у пункті 13.1 цієї статті, за ставкою у розмірі 15 відсотків від їх суми та за їх рахунок, який сплачується до бюджету під час такої виплати, якщо інше не передбачене нормами міжнародних угод, які набрали чинності.

Відповідно до п. 4 Порядку звільнення (зменшення) від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України згідно з міжнародними договорами України про уникнення подвійного оподаткування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2001 р. № 470, підставою для звільнення (зменшення) від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України є подання нерезидентом довідки (або її нотаріально засвідченої копії), яка підтверджує, що нерезидент є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір, а також інших документів, якщо це передбачено міжнародним договором. Довідка видається компетентним органом відповідної країни, визначеним міжнародним договором, за формою встановленого зразка або згідно із законодавством такої країни. Така довідка повинна бути належним чином легалізована, відповідно до законодавства України.

Як встановлено судом апеляційної інстанції, такої довідки компетентного органу Італії (Міністерства фінансів або його уповноваженого представника), яка б підтверджувала, що фірма «Со. МАС S.r.L» (Італія) є особою, на яку поширюється дія Конвенції між Урядом України та Урядом Італійської республіки про уникнення подвійного оподаткування доходів і капіталу та попередження податкових ухилень від сплати податків (укладена 26.02.1997 р. і набула чинності 25.02.2003 р.), позивачем контролюючому органу під час перевірки представлено не було, як і не було представлено під час судового розгляду даної справи.

У разі неподання нерезидентом такої довідки, доходи нерезидента із джерелом їх походження з України, підлягають оподаткуванню відповідно до законодавства України з питань оподаткування, тобто у відповідності із п. 13.1 ст. 13 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств».

Також, колегія суддів погоджується з позицією суду апеляційної інстанції, що послуги, які надавались фірмою «Со. МАС S.r.L» (Італія) - технічний нагляд за монтажем механічної частини лінії на суму 9600 Євро та технічний нагляд за монтажем електричної частини лінії на суму 8400 Євро, є наглядом за проведенням комплексу робіт. Оскільки вказана фірма виконувала монтаж зазначених робіт та в подальшому здійснювала технічний нагляд за наведеними роботами, то дані послуги вважаються інжинірингом в розумінні п. 1.36 ст. 1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств».

З огляду на викладене, колегія суддів приходить до висновку, що суд апеляційної інстанцій правильно вирішив спір, ухвалене ним по справі судове рішення відповідає нормам матеріального та процесуального права, а тому передбачені законом підстави для його скасування чи зміни відсутні.

Керуючись ст. ст. 220, 221, 223, 224, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, - 

УХВАЛИВ:    

Касаційну скаргу Відкритого акціонерного товариства «Львівська пивоварня» залишити без задоволення.

Постанову Львівського апеляційного господарського суду від 29.01.2007 р. залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.             

За винятковими обставинами вона може бути оскаржена до Верховного Суду України протягом одного місяця з дня відкриття таких обставин.

Головуючий                                  (підпис)                     Рибченко А.О.

Судді                                                (підпис)                     Голубєва Г.К.

(підпис)                     Нечитайло О.М.

(підпис)                     Степашко О.І.

(підпис)                     Федоров М.О.

З оригіналом згідно

Відповідальний секретар                                                  Патюк А.О.