№ 30666421, 28.03.2013, Circuit Administrative Court of the Autonomous Republic of Crimea

Approval Date
28.03.2013
Case No.
2а-2847.1/12/0170/3
Document №
30666421
Form of court proceedings
Administrative
Companies listed in the text of the court document
State Coat of Arms of Ukraine

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

28 березня 2013 р. Справа №2а-2847.1/12/0170/3

(12:47) м. Сімферополь

Окружний адміністративний суд АР Крим у складі головуючого судді Шкляр Т.О., за участю секретаря Желудкової О.О., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Заступника прокурора Київського району м. Одеси в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна Енергетична Компанія «Укренерго» в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області

до Товариства з обмеженою відповідальністю фірма "Консоль ЛТД"

про стягнення

за участю представників сторін:

від позивача - Тодорова Л.М., дов.,

від відповідача - не з`явився,

від прокуратури - Блохіна Г.В., службове посвідчення

Суть справи:

Заступник прокурора Київського району м. Одеси в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна Енергетична Компанія «Укренерго» звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим із адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю фірма «Консоль ЛТД» про стягнення заборгованості зі штрафних санкцій у розмірі 10 200 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на порушення відповідачем положень Закону України «Про електроенергетику», п. 10 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженого постановою КМ України від 21.07.1999 р. № 1312.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав, викладених в адміністративному позові, та просив позов задовольнити повністю.

Представник прокуратури у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав, викладених в адміністративному позові, та просив позов задовольнити повністю.

Представник відповідача у судове засідання не з`явився, про час, дату та місце судового засідання повідомлений належним чином.

З урахуванням вищевикладеного, дослідивши матеріали справи, оцінивши у сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю фірма «Консоль ЛТД» зареєстровано 13.09.1999 р. у якості юридичної особи з присвоєнням ідентифікаційного коду 20676633 за адресою місцезнаходження 95022, Автономна Республіка Крим, м. Сімферополь, Київський район, вул. Бородіна, б. 16, про що свідчить Витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, копія якого наявна матеріалах справи.

З 26.04.2011 р. по 28.04.2011 р. посадовими особами Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області було проведено планове обстеження ТОВ фірма «Консоль ЛТД» з питань технічного стану, організації експлуатації електроустановок та режимів споживання електричної енергії, за результатами якого встановлено порушення відповідачем вимог, передбачених Правилами охорони електричних мереж, затверджених постановою КМ України від 04.03.1997 р. №209, Правилами технічної експлуатації електроустановок споживачів, затверджених наказом Міністерства палива та електроенергетики від 25.07.2006 р. № 258, про що складено акт № 05/11-19-0335 від 28.04.2011 р.

На підставі вищевказаного акту Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області було винесено припис № 05/11-19-0335 від 28.04.2011 р. щодо усунення відповідачем до 29.08.2011 р. виявлених порушень чинного законодавства.

28.09.2011 р. Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області була проведена позапланова перевірка ТОВ фірма «Консоль ЛТД» стосовно виконання припису від 28.04.2011 р. № 05/11-19-0335, за результатами якої встановлено, що відповідачем не виконані вимоги вказаного припису в частині пунктів 1-3, 13-15, 19, 23, 24, 30, про що складено акт перевірки (протокол) № 05/11-19-0036 від 28.09.2011 р.

25.10.2011 р. на підставі акту перевірки (протоколу) № 05/11-19-0036 від 28.09.2011 р. Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області прийнято постанову № 05/10-01-0036 від 25.11.2011 р. про накладання на відповідача штрафу у розмірі 10 200 грн. за порушення ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» в частині ухилення від виконання припису Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області.

Правові, економічні та організаційні засади діяльності в електроенергетиці і регулює відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, забезпеченням енергетичної безпеки України, конкуренцією та захистом прав споживачів і працівників галузі передбачені Законом України «Про електроенергетику» від 16.10.1997 р. № 575/97-ВР.

Одним з головних засад державної політики в сфері електроенергетики відповідно до ст. 5 Закону України «Про електроенергетику» є створення умов безпечної експлуатації об'єктів електроенергетики; додержання єдиних державних норм, правил і стандартів усіма суб'єктами відносин, пов'язаних з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії; забезпечення відповідальності енергопостачальників та споживачів.

Відповідно до ст. 9 Закону України «Про електроенергетику» державний нагляд (контроль) в електроенергетиці здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики.

Предметом державного нагляду (контролю) в електроенергетиці є господарська діяльність, пов'язана з виробництвом, передачею та постачанням енергії, а також з використанням енергії для власних потреб суб'єктами електроенергетики та споживачами енергії в частині технічної експлуатації електричних станцій і мереж, технічної експлуатації енергетичного обладнання споживачів енергії та суб'єктів електроенергетики, випробування та ремонту енергоустановок і мереж, режимів постачання та споживання електричної і теплової енергії, виконання робіт з проектування енергоустановок і мереж.

Способом здійснення державного нагляду (контролю) в електроенергетиці є проведення центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики відповідних обстежень, перевірок, оглядів, інспектування щодо енергетичного обладнання суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії у порядку, визначеному Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності"

Відповідно до п. 1 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою КМ України від 7 серпня 1996 року № 929 державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовуючих установок та мереж суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд).

Відповідно до абз. 15 п. 4 Положення № 929 завданнями та функціями Держенергонагляду є здійснення в межах своєї компетенції нагляду за технічним станом та організацією експлуатації електричних і теплових установок та мереж суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії.

Відповідно до п. п. 1 п. 11, п. п. 4, 5 п. 13 Положення № 929 Держенергонагляд має право, зокрема, видавати в межах своєї компетенції суб'єктам електроенергетики, суб'єктам відносин у сфері теплопостачання і споживачам електричної енергії обов'язкові для виконання приписи щодо усунення виявлених Держенергонаглядом порушень нормативно-правових і нормативно-технічних актів у сфері електроенергетики та теплопостачання і здійснювати контроль за їх виконанням; вимагати в межах своєї компетенції від суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії вжиття заходів для усунення виявлених Держенергонаглядом порушень;застосовувати до суб'єктів господарської діяльності штрафні санкції у порядку, визначеному законодавством.

Відповідно до п. 5 Положення № 929 Держенергонагляд підпорядковується Мінпаливенерго в частині виконання функцій, покладених на нього цим Положенням.

До складу Держенергонагляду входять такі підрозділи:

головна організація - Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії;

державні інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у регіонах (кількох областях);

державні інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі.

Відокремлений підрозділ «Держенергонагляд у Південному районі» є відокремленим підрозділом державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго», створений відповідно до Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою КМ України від 7 серпня 1996 року № 929 та наказу НЕК «Укренерго» від 20.02.2006 р. № 63 «Про створення відокремлених підрозділів НЕК «Укренерго» і здійснює свою діяльність відповідно до Положення про відокремлений підрозділ «Держенергонагляд у Південному районі» державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» від 21.03.2006 р. та Положення № 929.

Відповідно до п. п. 2.2.2, 2.2.13 п. 2.2. Положення про відокремлений підрозділ «Держенергонагляд у Південному районі» державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» від 21.03.2006 р. до завдань і функцій Держенергонагдяду у Південному регіоні відноситься, зокрема, контроль за дотриманням суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання і споживачами електричної енергії вимог нормативно-правових і нормативно-технічних актів у сфері виробництва, постачання, споживання енергії; здійснення в межах своєї компетенції контролю за усуненням суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання і споживачами електричної енергії виявлених порушень законодавства у сфері виробництва, постачання та споживання енергії; здійснення в межах своєї компетенції нагляду за технічним станом та організацією експлуатації електричних і теплових установок та мереж суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачами електричної енергії.

Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області є відокремленим підрозділом Держенергонагляду у Південному районі згідно з Додатком 1 до Положення про відокремлений підрозділ «Держенергонагляд у Південному районі» та діє на підставі Положення про Державну інспекцію з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області, затвердженого начальником ВП Держенергонагляду у Південному районі 15.09.2011 р.

Відповідно до п. п. 4.1.1, 4.1.10, 4.1.11 п. 4.1 Положення про Державну інспекцію з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області при здійсненні своїх повноважень Інспекція Держенергонагляду в Одеській області має право: застосовувати до суб'єктів господарювання штрафні санкції у порядку, визначеному законодавством; вимагати від суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії усунення порушень законодавства у сфері виробництва,постачання, споживання енергії; надавати (надсилати) суб'єктам електроенергетики, суб'єктам відносин у сфері теплопостачання і споживачам електричної енергії обов'язкові для виконання приписи, розпорядження та інші розпорядчі документи щодо усунення порушень законодавства у сфері виробництва,постачання, споживання енергії.

Відповідно до п. п. 4.2.2 п. 4.2 Положення про Державну інспекцію з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області посадові особи інспекції під час здійснення заходів державного енергетичного нагляду (контролю) мають право, зокрема, здійснювати в установленому порядку обстеження (перевірку), огляд, інспектування електричних і теплових установок та мереж суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії, а також складати за їх результатами відповідні акти.

Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 3 КАС України суб`єктами владних повноважень є:

1) орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа,

2) інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Ознаками суб'єкта владних повноважень є наявність в нього низки повноважень владно-розпорядчого характеру.

В даному випадку їм мають бути притаманні такі риси:

- їх наділено повноваженнями приймати рішення, які обов'язкові для виконання певними органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами;

- вони є носіями певних обов'язків у сфері публічної адміністрації;

- за спрямованістю свої функцій і повноважень відносяться до сфери виконавчої влади.

Більш того, з урахуванням ст. ст. 2, 3, 17 КАС України визначальним критерієм віднесення справи до справ адміністративної юрисдикції є наявність стороною у справі суб'єкта владних повноважень та виконання ним у спірних відносинах владних управлінських функцій у сфері публічно-правових відносин. Останні мають такі ознаки:

1) обов'язкова участь у цих відносинах суб'єкта, який наділений публічно-владними повноваженнями.

Влада, яку реалізують державні органи, органи місцевого самоврядування, їхні посадові та службові особи, уповноважені ними суб'єкти, виходить від держави або територіальної громади і спрямована на здійснення завдань та функцій цих соціальних утворень, а отже, така влада є публічною. Для визнання відносин публічно-правовими потрібно, щоб суб'єкт, якого наділено публічно-владними повноваженнями, здійснював у цих відносинах свої повноваження.

2) підпорядкованість одного учасника публічно-правових відносин іншому - суб'єкту владних повноважень.

Підпорядкованість проявляється у можливості суб'єкта владних повноважень, здійснюючи свої повноваження, вирішувати питання про права та обов'язки особи, яка бере участь у правовідносинах.

3) імперативність публічних відносин.

Імперативність означає можливість виникнення та реалізації прав, обов'язків осіб, виконання владних повноважень лише у спосіб та у випадках, передбачених законом.

4) домінування публічно-правового інтересу у цих відносинах.

Тобто основу публічно-правових відносин складають публічні інтереси, що відображають потреби держави, приватні ж інтереси пов'язані із потребами окремої особи, яка вступає в приватноправові відносини для задоволення свого приватного інтересу.

З урахуванням вищевикладеного, вбачається, що у спірних правовідносинах особою, яка здійснює владні управлінські функції, має необхідні ознаки суб'єкта владних повноважень, є носієм владно-управлінських функцій у спірних правовідносинах, які носять публічно-правовий характер, є Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області.

Таким чином, з урахуванням матеріалів справи, позивачем по справі є Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області.

Згідно ч. 1 ст. 2, ч. 3 ст. 6, п. 7 ч.1 ст. 3, п. 5 ч. 2 ст. 17 КАС України, відповідно до яких визначальним критерієм віднесення справи до справ адміністративної юрисдикції є наявність стороною у справі суб'єкта владних повноважень та виконання ним у спірних відносинах владних управлінських функцій у сфері публічно-правових відносин, дана справа є справою адміністративної юрисдикції.

28. 09. 2011 р. Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області за результатами позапланової перевірки відповідача встановлено ухилення від виконання п. п. 1-3, 13-15, 19, 23, 24, 30 припису від 28.04.2011 р. № 05/11-19-0335, про що складено акт перевірки (протокол) від 28.09.2011 р. № 05/11-19-0036, на підставі якого, згідно з ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» від 16.10.1997 р. № 575/97-ВР, на ТОВ фірма «Консоль ЛТД» накладено штраф за порушення законодавства про електроенергетику у розмірі 10 200 грн., про що винесено постанову №05/10-01-0036 від 25.10.2011 р.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» від 16.10.1997 р. № 575/97-ВР правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність.

Правопорушеннями в електроенергетиці є, зокрема, порушення вимог нормативно-правових актів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання і мереж суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії, виготовлення, монтажу, налагодження та випробування енергоустановок і мереж, виконання проектних робіт на енергоустановках і мережах.

Відповідно до ч.3, 4 ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці, зокрема, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики на підставі акта перевірки, оформленого в установленому порядку, за наявності порушень, передбачених цією статтею, видають у межах своєї компетенції суб'єктам господарської діяльності постанови або розпорядження про накладення штрафів за встановленою формою.

Відповідно до п. 2 ч.1 ст. 31 Закону України «Про теплопостачання» від 02.06.2005 р. № 2633 уповноважені органи застосовують до суб'єктів господарювання штрафні санкції, зокрема, за невиконання (ухилення від виконання) або несвоєчасне виконання рішень чи приписів центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері енергозбереження, або центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) у галузі теплопостачання, або національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, - у розмірі до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Порядок накладання на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання регулюється положенням, затвердженим постановою КМ України від 21.07.1999 р. № 1312.

Відповідно до абз. 3 п. 2 Положення № 1312 штрафи за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання накладаються на суб'єктів господарювання, зокрема, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень, приписів, розпоряджень, інших розпорядчих документів НКРЕ, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій.

Відповідно до п.п. 3, 5 Положення № 1312 накладати на суб'єктів господарювання штрафи мають право в тому числі державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії, зокрема, за правопорушення, передбачені в абзаці третьому пункту 2 цього Положення, старші державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право накладати на суб'єктів господарювання штрафи у розмірі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до п. п. 7,8,11 Положення № 1312 рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки (протоколу) суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж або Держенергонагляду (додаток 2).

Рішення про накладення штрафу оформляється постановою НКРЕ, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій та мереж і постановою (розпорядженням) Держенергонагляду (додаток 3).

Постанова або розпорядження про накладення штрафу складається у двох примірниках. Перший примірник постанови або розпорядження залишається в органі, який її оформив. Другий примірник у 3-денний термін після оформлення постанови або розпорядження надсилається (видається повноважному представнику) для сплати штрафу суб'єкту господарювання.

Рішення про накладення на суб'єктів господарювання штрафів може бути оскаржене в установленому законом порядку.

Відповідно до п. 10 Положення № 1312 суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.

В матеріалах справи докази оскарження відповідачем постанови №05/10-01-0036 від 25.10.2011 р. про накладання штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики у розмірі 10 200 грн. відсутні.

Докази погашення суми заборгованості зі штрафних санкцій у розмірі 10 200 грн. відповідачем не надані.

Мають місце правові підстави для задоволення позову.

У судовому засіданні 28.03.2013 р. проголошено вступну та резолютивну частину постанови. У повному обсязі постанову складено 01.04.2013 р.

На підставі викладеного, керуючись статтями 160-163, 167 України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю фірма «Консоль ЛТД» (Ідентифікаційний код 20676633, за адресою місцезнаходження 95022, Автономна Республіка Крим, м. Сімферополь, вул. Бородіна, б. 16) в Державний бюджет України 10 200 грн. штрафу за порушення законодавства про електроенергетику.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя підпис Шкляр Т.О.