№ 29974821, 28.02.2013, Donetsk District Administrative Court

Approval Date
28.02.2013
Case No.
805/515/13-а
Document №
29974821
Form of court proceedings
Administrative
Companies listed in the text of the court document
State Coat of Arms of Ukraine

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 лютого 2013 р. Справа №805/515/13-а

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 15 год. 00 хв.

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Кірієнка В.О.

при секретарі Федоровій А.О.

за участю:

представника позивача Заходи О.М.

представника відповідача Вассаковської О.М.

представника відповідача Попової О.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Донагролюкс» до Ясинуватської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0000681520 від 28 вересня 2012 року,-

В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Донагролюкс» звернулось до суду з позовом до Ясинуватської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0000681520 від 28 вересня 2012 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що 28 вересня 2012р. відповідачем прийняте податкове повідомлення-рішення № 0000681520 про сплату штрафних санкцій у розмірі 40081,60 грн., застосованих за порушення гранічного строку сплати суми грошового зобов'язання з ПДВ спеціального режиму оподаткування в сфері сільського господарства.

Позивач не погодившись з податковим повідомленням-рішенням від 28 вересня 2012р., зазначив, що акти перевірок, на підставі яких прийняте зазначене податкове повідомлення-рішення, складені із значними порушеннями чинного законодавства України.

На підставі викладеного, позивач просив визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення № 0000681520 від 28 вересня 2012 року про сплату штрафних санкцій у розмірі 40081,60 грн., застосованих за порушення гранічного строку сплати суми грошового зобов'язання з ПДВ спеціального режиму оподаткування в сфері сільського господарства.

У судовому засіданні представник позивача позов підтримав у повному обсязі, просив його задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти позовних вимог на підставах, викладених у письмових запереченнях (а.с. 61-62). Просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення проти нього, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Відповідно до статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень, у тому числі, органів державної влади.

Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 2 Закону України «Про державну податкову службу» завданням органів державної податкової служби, зокрема є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі).

Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Донагролюкс» перетворено з припиненої юридичної особи ПП «АФ ім. Чкалова» код ЄДРПОУ 33660979.

На обліку в Ясинуватській ОДПІ як платник податків з 02.09.2009р. за 6967, платник ПДВ з 02.10.2009р. з перереєстрацією, актуальне свідоцтво суб'єкта спец режиму оподаткування видане 20.11.2010р. № 100310363, місцезнаходження позивача: 86052, Ясинуватський район, с. Нетайлове, вул. Безкоровайного, 1.

ТОВ «Донагролюкс» є платником ПДВ спеціального режиму оподаткування діяльності у сфері сільського господарства.

Згідно зі ст. 155 ПК України підприємства, основною діяльністю яких є виробництво сільськогосподарської продукції, визначеної статтею 209 цього Кодексу, сплачують податок у порядку і в розмірах, передбачених цим розділом, за підсумками звітного податкового року.

Підприємства, основною діяльністю яких є виробництво сільськогосподарської продукції, подають декларацію з податку у строки, визначені законом для річного податкового періоду. Сума нарахованого податку зменшується на суму податку на землю, що використовується в сільськогосподарському виробничому обороті. Для цілей оподаткування до підприємств, основною діяльністю яких є виробництво сільськогосподарської продукції, належать підприємства, дохід яких від продажу сільськогосподарської продукції власного виробництва за попередній звітний (податковий) рік перевищує 50 відсотків загальної суми доходу.

Пунктом 209.1. ст.209 ПК України встановлено, що резидент, який провадить підприємницьку діяльність у сфері сільського і лісового господарства та рибальства та відповідає критеріям, встановленим у пункті 209.6 цієї статті (далі - сільськогосподарське підприємство), може обрати спеціальний режим оподаткування.

На підставі п. 79.1 ст. 79 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI, із змінами та доповненнями, відповідачем була проведена документальна невиїзна перевірка повноти та своєчасності сплати з ПДВ по деклараціям з ПДВ (скороченим) спеціального режиму оподаткування в сфері сільського господарства за звітні податкові періоди листопад 2011 року, грудень 2011 року, січень 2012 року, лютий 2012 року, березень 2012 року.

За результатами перевірки складено акт від 14.08.2012 року № 561/15-213/33660979 та яким встановлено несвоєчасну сплату позивачем самостійно визначеного грошового зобов'язання з податку на додану вартість за звітні періоди: листопад 2011 року по строку сплати 30.12.2011р; грудень 2011р. по строку сплати 30.01.2012р.; січень 2011р. по строку сплати 06.01.2012р.; лютий 2012р. по строку сплати 30.03.2012р.; березень 2012р. по строку сплати 19.03.2012р.; березень 2012р. по строку сплати 30.04.2012р.

Відповідно до пункту 75.1. ст.75 ПК України органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Камеральні та документальні перевірки проводяться органами державної податкової служби в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на органи державної податкової служби.

Ст. 75 ПК України встановлює, що документальні перевірки можуть бути плановими (проводиться відповідно до плану-графіка перевірок) або позаплановими (не передбачається у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин, визначених цим Кодексом) виїзні та невиїзні (в приміщенні податкового органу).

Документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником органу державної податкової служби рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу. (пункт 79.1 ст.79 ПК України)

Документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків. (пункт 75.1.2 ст. 75 ПК України).

Перевірка проводилася на підставі наказу Ясинуватської ОДПІ від 10.08.2012р. та було повідомлено про проведення перевірки повідомленням від 10.08.2012 року.

Підприємство не погодившись з висновками зазначеного акту перевірки, подало до Ясинуватської ОДПІ заперечення.

За результатами розгляду заперечень підприємства було прийнято рішення провести документальну позапланову невиїзну перевірку на підставі пп. 78.1.5 п. 78.1 ст. 78 ПКУ у разі коли платником податків подано в установленому порядку органу державної податкової служби заперечення до акта перевірки або скаргу на прийняте за її результатами податкове повідомлення-рішення, в яких вимагається повний або частковий перегляд результатів відповідної перевірки або скасування прийнятого за її результатами податкового повідомлення-рішення у разі, коли платник податків у своїй скарзі (запереченнях) посилається на обставини, що не були досліджені під час перевірки, та об'єктивний їх розгляд неможливий без проведення перевірки. Така перевірка проводиться виключно з питань, шо стали предметом оскарження.

Відповідно п. 79.2 ст. 79 Податкового кодексу України документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової службі виключно на підставі рішення керівника органу державної податкової служби оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.

На виконання вимог зазначеної статті ПКУ, працівниками інспекції на адресу підприємства листом з повідомленням про вручення були направлені наказ від 05.09.2012р. № 358 «Про проведення документальної невиїзної перевірки» та повідомлення від 06.09.2012р.

За результатами проведеної перевірки було складено акт № 665/15-211-1/33660979 від 12.09.2012р.

Підприємство не погодившись з висновками зазначеного акту перевірки, подало до Ясинуватської ОДПІ заперечення.

Відповідачем були залишені заперечення без розгляду у зв'язку з порушенням строків надання.

Відповідачем було прийнято податкове повідомлення-рішення від 28.09.2012 № 0000681520 про сплату штрафних санкцій у розмірі 40081,60 грн., застосованих за порушення гранічного строку сплати суми грошового зобов'язання з ПДВ спеціального режиму оподаткування в сфері сільського господарства.

08 жовтня 2012р. позивачем була подана скарга до Ясинуватської ОДПІ ДПС, в якій просив скасувати податкове повідомлення-рішення від 28.09.2012 № 0000681520.

Рішенням відповідача від 17.10.2012р. продовжений строк розгляду скарги.

05.12.2012р. відповідач рішенням № 18987/10/10.2-12-5 залишив скаргу позивача від 08.10.2012р. без задоволення.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Донагролюкс» повторно звернулося до Ясинуватської ОДПІ ДПС зі скаргою на податкове повідомлення-рішення від 28.09.2012 № 0000681520.

Рішенням відповідача від 08.01.2013р. залишено зазначену скаргу без задоволення.

Щодо встановлених порушень в ході проведеної перевірки суд зазначає наступне.

На порушення п. 203.2 ст. 203. п.57.1 ст. 57 Податкового кодексу України та п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 12.11.11 № 11 «Про затверджені акумулювання сільськогосподарськими підприємствами сум податку на додану спеціальних рахунках, відкритих у банках» (далі - Порядок) по податковій декларації № 9012833353 від 20.12.2011р. за листопад 2011 року сума узгодженого грошового зобов'язання 3347293,00 грн. сплачена (перерахована) наявною переплатою станом на 30.12.2012р. - 1602845,19 грн. З урахуванням переплати на 30.12.2011р. сума недоплати складає 1744447,81 грн. та погашена:

06.01.2013 - уточнюючим розрахунком на зменшення податкового зобов'язання від 06.01.2012р. № 9000038489 на суму 75706, 00 грн. Кількість днів затримки складає 7 днів.

13.01.2012 - платіжним дорученням № 6 від 13.01.2012р. на суму 9000,00 грн. Кількість днів затримки складає 14 днів.

По декларації № 9022477510 від 27.04.2012р. за звітний податковий період - березень 2012 року сума узгодженого податкового зобов'язання складає 316110,00 грн., гранічний строк сплати (перерахування) - 30.04.2012, фактично перераховано 14.05.2012 року платіжним дорученням № 70 від 14.05.2012. Кількість днів затримки - 15 днів.

Пунктом 2-3 Порядку встановлено, що сільськогосподарське підприємство у разі обрання спеціального режиму оподаткування відкриває протягом одного (податкового) періоду спеціальний рахунок (поточний рахунок із спеціальним режимом використання) в порядку, визначеному Національним банком, за умови подання засвідченої органом державної податкової служби копії свідоцтва про реєстрацію сільськогосподарського підприємства як суб'єкта спеціального режиму оподаткування.

На підставі даних бухгалтерського та податкового обліку сільськогосподарське підприємство веде реєстри виданих та отриманих податкових накладних в електронному вигляді, складає податкову декларацію і в строки, встановлені статтею 203 Кодексу, подає разом з копіями записів у зазначених реєстрах за відповідний період в електронному вигляді органу державної податкової служби. Сума податку на додану вартість, що підлягає (перерахуванню) сільськогосподарським підприємством відповідно до податкової декларації за операціями з постачання вироблених (наданих) ним сільськогосподарських товарів (послуг) на власних або орендованих виробничих потужностях, а також давальницьких умовах (крім підакцизних товарів, за винятком виноматеріалів за кодами згідно з УКТЗЕД 2204 29 і 2204 30, які поставляються підприємствами первинного виробництва, тобто різниця між сумою податкового зобов'язання за звітний (податковий) період та сумою податкового кредиту за такий період, перераховується сільськогосподарським підприємством з поточного рахунка на спеціальний рахунок у строки, встановлені статтею 203 Кодексу для перерахування суми податку на додану вартість до державного бюджету.

Сільськогосподарське підприємство подає за місцем своєї реєстрації не пізніше останнього календарного дня місяця, що настає за звітним (податковим) періодом органові державної податкової служби копії платіжних доручень про фактично зараховані на спеціальний рахунок суми податку на додану вартість за кожний звітний (податковий) період.

Таким чином, надання податковому органу платіжних доручень про сплату сум ПДВ, які сільськогосподарське підприємство з особливим режимом оподаткування зобов'язане надавати відповідно до вищевказаних нормативних вимог, є звітністю.

Згідно з пунктом 4 Порядку сума податку на додану вартість, що акумулюється на спеціальному рахунку, не підлягає вилученню до державного бюджету і використовується сільськогосподарським підприємством відповідно до пункту 209.2 статті 209 Кодексу, а починаючи з 1 січня 2018 року перераховується на поточний рахунок сільськогосподарського підприємства.

Відповідно до пункту 209.2 ст. 209 ПК України згідно із спеціальним режимом оподаткування сума податку на додану вартість, нарахована сільськогосподарським підприємством на вартість поставлених ним сільськогосподарських товарів/послуг, не підлягає сплаті до бюджету та повністю залишається в розпорядженні такого сільськогосподарського підприємства для відшкодування суми податку, сплаченої (нарахованої) постачальнику на вартість виробничих факторів, за рахунок яких сформовано податковий кредит, а за наявності залишку такої суми податку - для інших виробничих цілей.

Зазначені суми податку на додану вартість акумулюються сільськогосподарськими підприємствами на спеціальних рахунках, відкритих в установах банків у порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, посилання позивача про те, що перерахування вказаних сум із поточного на спеціальний рахунок не є грошовим зобов'язанням у контексті визначення ПК України, суд вважає помилковим, оскільки суми, які відповідний суб'єкт зобов'язаний своєчасно перерахувати на спеціальний рахунок, за своєю природою є податком на додану вартість. Особливий статус та режим оподаткування сільськогосподарських товариств зі спеціальним режимом передбачає механізм, за якого акумулюються суми саме податку на додану вартість на спеціальному рахунку, тобто для стимулювання розвитку сільськогосподарського виробництва, а отже вказані кошти є грошовим зобов'язанням, що не позбавляє їх платників від відповідальності за несвоєчасність перерахування сум ПДВ відповідно до вимог податкового законодавства.

Щодо відповідальності за порушення правил сплати (перерахування) податків, то таку відповідальність передбачено п. 126.1 ст. 126 Податкового кодексу, а саме: якщо платник податків не сплачує суми самостійно визначеного грошового зобов'язання протягом строків, назначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу в таких розмірах: - при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 % погашеної суми податкового боргу; - при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 % погашеної суми податкового боргу.

Так, неперерахування чи несвоєчасне перерахування суб'єктом спеціального режиму оподаткування коштів на спеціальний рахунок тягне за собою накладення штрафних фінансових санкцій.

Отже, відповідачем було правомірно винесене податкове повідомлення-рішення від 28 вересня 2012р. № 0000681520 про сплату штрафних санкцій у розмірі 40081,60 грн., застосованих за порушення гранічного строку сплати суми грошового зобов'язання з ПДВ спеціального режиму оподаткування в сфері сільського господарства.

У відповідності до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Статтею 21 Податкового кодексу України, передбачено, що посадові особи контролюючих органів зобов'язані дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідно з цим Кодексом та іншими законами України, іншими нормативними актами, забезпечувати ефективну роботу та виконання завдань контролюючих органів відповідно до їх повноважень.

Отже, з урахуванням вищенаведеного, суд вважає, що відповідач при прийнятті оскаржуваного податкового повідомлення-рішення 28 вересня 2012р. № 0000681520 діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Таким чином, суд дійшов висновку, що вимоги позивача до Ясинуватської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0000681520 від 28 вересня 2012 року є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати позивачу не повертаються.

Керуючись ст. ст. 11, 17, 69-72, 86, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Донагролюкс» до Ясинуватської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0000681520 від 28 вересня 2012 року - відмовити повністю.

Постанова прийнята у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частину у судовому засіданні 28 лютого 2013 року.

Постанова складена у повному обсязі 05 березня 2013 року.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 КАС України, і може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд у порядку, визначеному статтею 186 КАС України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Кірієнко В.О.