№ 21079558, 17.01.2012, Kharkiv District Administrative Court

Approval Date
17.01.2012
Case No.
17817/11/2070
Document №
21079558
Form of court proceedings
Administrative
State Coat of Arms of Ukraine Єдиний державний реєстр судових рішень

Харківський окружний адміністративний суд

61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

17 січня 2012 р.                                                                                 № 2-а- 17817/11/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Зоркіної Ю.В. при секретарі судового засідання Дрижанові О.С.,

розглянувши в порядку письмового провадження за позовом Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості до Харківської обласної організації Товариства Червоного Хреста України про стягнення заборгованості, -

встановив:

Позивач звернувся до суду з зазначеним адміністративним позовом, у якому просить суд стягнути з відповідача надлишково виплачені кошти в сумі 217,25 грн., обґрунтовуючи свої вимоги тим, що згідно п.2 ст. 7 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" - одним із видів соціальних послуг є - фінансування організації оплачуваних громадських робіт для безробітних. Між Харківським міським центром зайнятості та Харківською обласною організацією Товариства Червоного Хреста України укладений договір від 05.10.2009 року №203909100500019 на їх проведення. У жовтні –листопаді 2011 року проведено перевірку ХМЦЗ з питань фінансово-господарської діяльності за 2009-2010 роки та завершений звітний період 2011 року. В ході перевірки встановлено, що в Харківській обласній організації Товариства Червоного Хреста України працював інвалід - безробітний ОСОБА_1, нарахування та сплата страхових внесків до Пенсійного фонду із заробітної плати якої здійснювалась у розмірі 33,2 % замість 4%, що встановлено ст.4 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування". Таким чином, позивачем надлишково виплачені кошти в сумі 217,25 грн., які підлягають відшкодуванню Харківською обласною організацією Товариства Червоного Хреста України.

Представник позивача надав суду клопотання про розгляд справи за його відсутності. Відповідач у судове засідання не з’явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся повістками з поштовими повідомленнями, які направлялись за офіційним місцем знаходження та були ним отримані. Відповідно до ст. 35 КАС України суд вважає, що відповідач є належно повідомлений про розгляд справи, його відсутність в судовому засідання не перешкоджає розгляду справи

Відповідно до ч.6 ст.128 КАС України, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін у письмовому провадженні, оскільки відсутні перешкоди для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, і прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, та відсутні потреби заслухати свідка чи експерта. Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст. 41 КАС України.

Дослідивши наявні у матеріалах справи докази, суд встановив.

Згідно п.2 ст.12 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду покладається на центр зайнятості Автономної Республіки Крим, обласні, Київський і Севастопольський міські, районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості. Робочі органи виконавчої дирекції Фонду здійснюють оперативне розпорядження фінансовими ресурсами Фонду в межах затвердженого бюджету, виплачують забезпечення та надають соціальні послуги, передбачені цим Законом. Статтею 6 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" - право на матеріальне забезпечення на випадок безробіття та соціальні послуги мають застраховані особи та особи, які вперше шукають роботу, інші не застраховані особи у разі їх реєстрації в установленому порядку як безробітних.

Пунктом 2 статті 7 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" встановлено, що одним із видів соціальних послуг є - фінансування організації оплачуваних громадських робіт для безробітних.

Відповідно п.2 Положення про порядок організації та проведення оплачуваних громадських робіт затвердженого постановою КМУ від 10.09.2008 року №839 оплачувані громадські роботи - загальнодоступні види некваліфікованих робіт, а також кваліфіковані роботи, які організовуються з метою надання додаткової соціальної підтримки та забезпечення тимчасової зайнятості осіб, які шукають роботу. Право на їх організацію мають місцеві держадміністрації, виконавчі органи місцевих рад та роботодавці незалежно від форми власності за участю державної служби зайнятості та за умови укладення договору про організацію та проведення оплачуваних громадських робіт.

Матеріалами справи підтверджено, що між Харківським міським центром зайнятості та Харківською обласною організацією Товариства Червоного Хреста України укладений договір від 05.10.2009 року №203909100500019 (а.с.8-11) про організацію та проведення оплачуваних громадських робіт. Згідно наказу Харківського міського центру зайнятості від 11.12.2009 року № 229 відповідачеві на виконання вказаного договору перераховані кошти у розмірі 28945,46 грн.

Згідно ст.4 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" для підприємств, установ і організацій, де працюють інваліди, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування визначається окремо за ставкою 4 % від об'єкта оподаткування для працюючих інвалідів та за ставкою 33,2% від об'єкта оподаткування для інших працівників такого підприємства. Підставою для застосування ставки у розмірі 4% згідно з пунктом 4.2 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року №21-1 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 року №64/8663, - завірена копія виписки з акта огляду в медико-соціальній експертній комісії про встановлення групи інвалідності. Отже, нарахування роботодавцем страхових внесків у розмірі 4% від заробітної плати зазначеної категорії працівників здійснюється з моменту встановлення групи інвалідності але не раніше надання працівником підприємству завіреної копії вищезазначеної виписки або копії довідки до акту огляду медико-соціальною експертною комісією.

Судом встановлено, що у Харківській обласній організації Товариства Червоного Хреста України працювали інвалід - безробітний ОСОБА_1 (а.с.13), нарахування та плата страхових внесків до Пенсійного фонду із заробітної плати якої здійснювалась у розмірі 33,2 %.

Згідно п.п. 4.4 Договору про організацію та проведення оплачуваних громадських робіт укладеного між позивачем та відповідачем, у разі нецільового використання коштів Фонду або недостовірності поданих даних роботодавець зобов'язується повернути центру зайнятості в повному обсязі суму профінансованих центром зайнятості витрат, зазначених у кошторисі, з урахуванням індексу зростання цін на споживчі товари, протягом 10 календарних днів з моменту виявлення зазначених порушень.

У зв"язку з тим, що нарахування та сплата страхових внесків до Пенсійного фонду Харківською обласною організацією Товариства Червоного Хреста України здійснювалась у розмірі 33,2%, замість встановлених для інвалідів 4%, Харківським міським центром зайнятості надлишково виплачені кошти в сумі 217,25 грн., що підтверджується розрахунком (а.с.7).

Відповідно до п.5 порядку використання коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття та здійснення контролю під час організації оплачуваних громадських робіт для безробітних, затвердженого Постановою правління Фонду від 16.10.2008 року №69, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.11.2008 року відповідальність за достовірність даних, що є підставою для фінансування Фондом організації оплачуваних громадських робіт, є роботодавці, а саме відповідач.

Харківським міським центром зайнятості відповідачу направлено лист №17993 від 05.12.2011 року (а.с.16) щодо добровільного повернення коштів в сумі 217,25 грн., проте кошти відповідачем у добровільному порядку не повернуті.

Відповідно до п.5.4 Інструкції про порядок надходження, обліку та витрачання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженої постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 26 червня 2001 року № 16, у разі самостійного виявлення своєчасно не нарахованих і не сплачених сум страхових внесків страхувальники самі зобов’язані донарахувати страхові внески, нарахувати пеню на всю суму недоїмки за весь період прострочки платежу, протягом п’яти робочих днів з дня виявлення прострочки повідомити орган Фонду у письмовій формі особисто або поштовим відправленням та відобразити донараховані страхові внески в звіті по коштах Фонду Ф4-ФСС з ТВП.

Як вбачається зі змісту положень ст.30 Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням” та Інструкції про порядок надходження, обліку та витрачання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженої постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 26 червня 2001 року №16, страхувальник-роботодавець несе відповідальність за несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків, у тому числі страхових внесків, що сплачують застраховані особи через рахунки роботодавців, а також за порушення порядку використання страхових коштів. У разі несвоєчасної сплати страхових внесків страхувальником (у тому числі фізичною особою, яка не має статусу підприємця та використовує найману працю, через ухилення від подання заяви про взяття на облік як платника страхових внесків) або неповної їх сплати страхувальник сплачує суму донарахованих контролюючим органом страхових внесків (недоїмки), штраф та пеню та/або відображає суми цих фінансових санкцій у звіті за формою Ф4-ФСС з ТВП.

Таким чином, із врахуванням вищевикладених обставин, суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані та з Харківської обласної організації Товариства Червоного Хреста України підлягає стягненню на користь Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості заборгованість в сумі 217,25 грн.

Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 2, 8-14, 41, 71, 72, 94, 128, 160-163, 167, 186 КАС України, суд -

постановив:

Адміністративний позов Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості до Харківської обласної організації Товариства Червоного Хреста України про стягнення заборгованості - задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з Харківської обласної організації Товариства Червоного Хреста України (код 02940345, м.Харків, вул.Новгородська, 4) на користь Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості (61013, м.Харків, вул.Шевченка, 137А, р/р 37177300802007 в ГУ ДКУ у Харківській області, МФО 851011, ОКПО 36224721) надлишково виплачені кошти в сумі 217.25 грн. (двісті сімнадцять гривень 25 копійок).

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня її проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного проваджені або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя                               Зоркіна Ю.В.