Decision № 20007014, 29.11.2011, Commercial Court of Dnipropetrovsk Oblast

Approval Date
29.11.2011
Case No.
3/5005/12294/2011
Document №
20007014
Form of court proceedings
Economic
Companies listed in the text of the court document
  • 1) STRUKTURNA ODYNYTSIA NIKOPOLSKYY RAYON ELEKTRYCHNYKH MEREZH PUBLICHNOHO AKTSIONERNOHO TOVARYSTVA " DTEK DNIPROOBLENERHO"
State Coat of Arms of Ukraine Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

29.11.11р.Справа № 3/5005/12294/2011 За позовом Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, м.Нікополь

до Відкритого акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго", м.Дніпропетровськ, в особі Нікопольського району електричних мереж, м.Нікополь

про скасування рішення комісії та витребування фотоматеріалів

Суддя Юзіков С.Г.

Представники:

позивача - ОСОБА_1, паспорт серії НОМЕР_2 виданий Нікопольським МВ УМВС України у Дніпропетровській області 29.03.11р.

ОСОБА_2, дов. від 15.11.11р.

відповідача - ОСОБА_3, юрисконсульт, дов. №143 від 12.04.11р.

СУТЬ СПОРУ:

Позивач просить скасувати Рішення комісії від 21.07.11 року (Протокол №275) ВАТ "ЕК "Дніпрообленерго", в особі Нікопольського району електричних мереж вважаючи рішення незаконним.

15.11.11р. Позивач уточнив позовні вимоги та просив суд скасувати та визнати незаконною оперативно-господарську санкцію, оформлену протоколом № 275 від 31.08.11р. засідання комісії по розгляду акта про порушення споживачем Правил користування електричною енергією та/або умов договору по нарахуванню вартості недоврахованої електроенергії в розмірі 91 474,19 грн.

Відповідач позов заперечує, мотивуючи тим, що акт про порушення ПКЕЕ складено обґрунтовано, Споживач не скористався своїм правом і не виклав у акті зауваження до нього. З актом він ознайомився, але підписати не захотів, тому п'ять представників Енергопостачальника цей факт засвідчили в акті своїми підписами. До акту додані фотоматеріали які підтверджують факт порушення Споживачем ПКЕЕ. Також, Відповідач зазначає, що у судовому засіданні інженер-інспектор ВТА Кучеренко О.П. пояснив, що крім будівлі, яка знаходиться в стані ремонту є ще декілька діючих споруд (магазин, офіси, виробничі приміщення) в одній із яких є ще один прилад обліку. Ці всі споруди знаходяться на одній території за вказаною, однак Споживач відмовив представникам Енергопостачальника у доступі до них для включення усього електрообладнання на максимальну потужність. На підставі цього в акті внесено запис про неможливість включення усіх струмоприймачів. Відповідач вважає, що правомірно застосував методику для визначення недоврахованої електроенергії для пункту 3.34 Правил, який наведений в акті про порушення, тощо.

Заперечення Відповідача щодо відсутності у Позивача права змінювати предмет позову після початку розгляду господарським судом справи по суті, судом не приймається, оскільки Позивач фактично лише уточнив визначення оскаржуваного рішення Відповідача, як оперативно-господарську санкцію, не змінюючи предмету позову.

У судовому засіданні, що відбулось 22.11.11р. оголошувалась перерва до 29.11.11р.

Згідно зі ст. 75 ГПК України, справа розглядається за наявними в ній матеріалами.

У судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши представника сторін, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

22.12.09р. ВАТ ЕК "Дніпрообленерго", в особі Нікопольського району електричних мереж (постачальник електричної енергії) та Фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 укладено договір про постачання електричної енергії №552, за яким Відповідач зобовязався постачати і передавати Позивачеві електричну енергію у обсягах та вартістю, визначених умовами договору, а Позивач оплачувати її в установлені договором строки та дотримуватися Правил користування електричною енергією (далі ПКЕЕ).

27.07.11р. працівниками Відповідача проведена перевірка дотримання ПКЕЕ на об'єкті, що знаходиться по вул.Микитинській, буд.3 у м. Нікополі Дніпропетровської області, що належить на праві власності Позивачеві. За результатами перевірки, працівниками Відповідача складено акт про порушення Позивачем ПКЕЕ. У акті зазначено, що Позивачем самовільно підключено електроустановки поза розрахунковим приладом обліку, з порушенням схеми обліку, прихованою проводкою від ввідного кабелю дротом ПВ 3х4, перетин ввідного кабелю 4х16, чим порушено п.3.34, 6.40 ПКЕЕ.

31.08.11р. Відповідачем прийнято рішення, оформлене протоколом № 275 засідання комісії по розгляду акта про порушення споживачем Правил користування електричною енергією та/або умов договору, про нарахування за період з 11.02.10р. по 27.07.11р. (521 день), згідно з п. 2.9 за Формулою № 2.7 Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією (далі Методика). Згідно з протоколом № 275 від 31.08.11р. Позивач повинен сплатити Відповідачеві протягом 30 днів з дати його отримання 91 474,19 грн. вартості недоврахованої електроенергії.

Позивач вважає рішення Відповідача незаконним і таким, що підлягає скасуванню, що і стало причиною звернення Позивачем з даним позовом до суду.

Відповідно до ст. 20 ГК України Держава забезпечує захист прав і законних інтересів суб'єктів господарювання та споживачів. Кожний суб'єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів. Права та законні інтереси зазначених суб'єктів захищаються шляхом, зокрема, визнання повністю або частково недійсними актів органів державної влади та органів місцевого самоврядування, актів інших суб'єктів, що суперечать законодавству, ущемлюють права та законні інтереси суб'єкта господарювання або споживачів.

Згідно з ч. 1 ст. 235 ГК України за порушення господарських зобов'язань до суб'єктів господарювання та інших учасників господарських відносин можуть застосовуватися оперативно-господарські санкції - заходи оперативного впливу на правопорушника з метою припинення або попередження повторення порушень зобов'язання, що використовуються самими сторонами зобов'язання в односторонньому порядку.

Частиною 1 ст. 236 ГК України встановлено перелік видів оперативно-господарських санкцій, який не є вичерпним. Сторони можуть передбачити у договорі також інші оперативно-господарські санкції.

Отже, із змісту вказаних норм вбачається, що рішення Позивача є оперативно-господарською санкцією.

Підставою для застосування оперативно-господарських санкцій є факт порушення господарського зобов'язання другою стороною. Оперативно-господарські санкції застосовуються стороною, яка потерпіла від правопорушення, у позасудовому порядку та без попереднього пред'явлення претензії порушнику зобов'язання. Порядок застосування сторонами конкретних оперативно-господарських санкцій визначається договором. У разі незгоди з застосуванням оперативно-господарської санкції заінтересована сторона може звернутися до суду з заявою про скасування такої санкції та відшкодування збитків, завданих її застосуванням (ч. 1, 2 ст. 237 ГК України).

Право Споживача на оскарження в судовому порядку рішення комісії постачальника електричної енергії передбачено п. 6.42 ПКЕЕ.

Позовні вимоги у даній справі мотивовані тим, що будь-яких незаконних дій, в тому числі порушення ПКЕЕ Позивач не вчиняв. Підставою для визначення вартості недоврахованої електроенергії та суми завданих споживачем збитків є акт про порушення, проте акт, складений Відповідачем без присутності споживача, оскільки Позивач прийшов коли представники Відповідача вже склали акт. Представники Відповідача зайшли до приміщення самостійно, без відома Позивача, також, без відома Позивача зробили отвір у стіні і чи була там проводка Позивачеві невідомо. Позивачеві не дали можливості надати пояснення і зауваження щодо змісту акта, або викласти мотиви своєї відмови від його підписання. Нарочно копію акта не вручили, а залишили на підвіконні у приміщенні де проводили перевірку. Крім того, у п. 5 акту про порушення зазначено, що паспорти всіх струмоприймачів не надані, включити все електрообладнання в роботу можливості немає. Це не відповідає дійсності оскільки жодного електричного приладу у приміщенні немає, а саме приміщення потребує капітального ремонту і у ньому відсутні вікна і двері. Також, Позивач зазначає, що у п. 6.40 ПКЕЕ законодавець навів вичерпний перелік порушень, за які Постачальник має право здійснити перерахунок обсягу та вартості електричної енергії згідно з Методикою, однак, порушення, виявленого у Позивача не має у цьому переліку. Пункт 3.34 тих же правил також не передбачає відповідальності за те порушення, яке нібито встановили у Позивача. Відповідачем невірно застосовано Методику.

Таким чином, Позивач вважає, що Відповідачем незаконно застосовано оперативно-господарську санкцію, оформлену протоколом № 275 від 31.08.11р. засідання комісії по розгляду акта про порушення споживачем Правил користування електричною енергією та/або умов договору по нарахуванню кількості недоврахованої електроенергії в розмірі 91 474,19 грн., на підставі чого просить суд визнати її незаконною та скасувати.

Статтею 26 Закону України "Про електроенергетику" та пунктом 1.3 ПКЕЕ встановлено, що споживання електричної енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником.

Договір про постачання електричної енергії є основним документом, який регулює відносини між постачальником електричної енергії за регульованим тарифом, що здійснює свою діяльність на закріпленій території, і споживачем та визначає зміст правових відносин, прав та обов'язків сторін. Споживання електричної енергії без договору не допускається (п.5.1 ПКЕЕ).

Згідно з п. 4.2.3 Договору Споживач оплачує вартість недоврахованої електроенергії, розраховану відповідно до Методики у разі таких дій або бездіяльності Споживача, а саме: самовільного внесення змін у схему обліку електроенергії; пошкодження засобів обліку електроенергії, втручання в їх роботу, пошкодження чи зрив пломб з засобів обліку, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, пошкодження відбитків тавр на цих пломбах; споживання електроенергії поза засобами обліку; інших умов, визначених Методикою.

Під час виконання договору, а також при вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобовязуються керуватися чинним законодавством України та Правилами користування електричною енергією (п. 2.1 Договору).

Таким чином, порядок виявлення та встановлення порушення умов Договору, порядок застосування оперативно-господарської санкції, передбаченої п. 4.2.3 Договору, визначено вказаним Договором, а також чинним законодавством України.

Відповідно до п. 3.34 ПКЕЕ будь-які роботи, пов'язані з порушенням або зміною схеми розрахункового обліку електричної енергії, заміною типу розрахункового засобу обліку електричної енергії, проводяться за погодженням з електропередавальною організацією (постачальником електричної енергії) у присутності представників заінтересованих сторін та оформляються актом. Роботи з розпломбування, випробування, вимірювання, зміни схеми розрахункового обліку, заміни типу розрахункового обліку електричної енергії без оформлення акта в присутності уповноважених осіб споживача та електропередавальної організації (постачальника електричної енергії) не допускаються. Під час проведення вищезазначених робіт розрахунковий облік обсягу електричної енергії здійснюється за тимчасовими схемами, узгодженими з постачальником електричної енергії. У разі неможливості створення тимчасових схем розрахункового обліку розрахунки за електричну енергію, спожиту протягом часу проведення вищезазначених робіт, здійснюються відповідно до порядку, погодженого заінтересованими сторонами. Після закінчення робіт засоби обліку опломбовуються та передаються на збереження згідно з процедурою, визначеною пунктами 3.31-3.32 цих Правил.

У разі виявлення представниками електропередавальної організації або представниками постачальника електричної енергії пошкоджень чи зриву пломб, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів обліку, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів (систем) обліку з метою зміни їх показів перерахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 04.05.2006 N 562, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04.07.2006 за N 782/12656 (п. 6.40 ПКЕЕ).

Відповідно до п. 6.41 ПКЕЕ у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником постачальника електричної енергії, від якого споживач одержує електричну енергію, або електропередавальної організації порушень цих Правил або умов договору на місці виявлення порушення у присутності представника споживача оформляється акт порушень. В акті мають бути зазначені зміст виявленого порушення із посиланням на відповідні пункти цих Правил та вихідні дані, необхідні та достатні для визначення обсягу недоврахованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків. За необхідності в акті зазначаються заходи, які необхідно вжити для усунення допущених порушень. Акт складається в двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві. Акт підписується представником постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) та представником споживача. У разі відмови споживача підписати акт в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт вважається дійсним, якщо він підписаний не менше ніж трьома уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації). Споживач має право подати пояснення і зауваження щодо змісту акта, які зазначаються в акті, а також викласти мотиви своєї відмови від його підписання. Акт підписують тільки особи, які брали участь в контрольному огляді або технічній перевірці.

Згідно з п. 6.42 ПКЕЕ На підставі акта порушень уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг недоврахованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків. Комісія з розгляду актів порушень створюється постачальником електричної енергії (електропередавальною організацією) і має складатися не менше ніж з трьох уповноважених представників постачальника електричної енергії. Споживач має бути повідомлений про час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 5 робочих днів до призначеного дня засідання і має право бути присутнім на засіданні комісії. Рішення комісії оформляється протоколом і набирає чинності з дня вручення протоколу споживачу. Разом з протоколом споживачу надаються розрахунок величини вартості та розрахункові документи для оплати недоврахованої електричної енергії та/або збитків. Споживач має право оскаржити рішення комісії в суді. У разі звернення до суду впродовж 10 робочих днів з дня вручення протоколу споживачу останній має право не оплачувати виставлені рахунки до вирішення спірних питань у судовому порядку. Постачальник електричної енергії (електропередавальна організація) під час вручення протоколу споживачу зобов'язаний ознайомити споживача з його правом щодо можливості оскарження рішення комісії. У разі звернення споживача до суду щодо оскарження рішення комісії споживач впродовж 10 робочих днів з дня вручення протоколу повідомляє про це постачальника електричної енергії (до прийняття постачальником електричної енергії рішення про обмеження або відключення електропостачання) та надає копію зареєстрованої в канцелярії суду позовної заяви. У разі неотримання постачальником електричної енергії ухвали про відкриття провадження у справі впродовж 20 робочих днів з дня реєстрації позовної заяви канцелярією суду постачальник електричної енергії може звернутись до суду щодо встановлення факту порушення провадження у справі. На період розгляду судом спірних питань щодо порушення споживачем цих Правил обмеження та відключення електропостачання такого споживача, пов'язане з оскаржуваним фактом порушення, не здійснюється. У разі задоволення судом скарги споживача постачальник електричної енергії (електропередавальна організація) скасовує відповідний акт про порушення. Оплачені споживачем за рішенням комісії кошти постачальник електричної енергії (електропередавальна організація) має право зарахувати як погашення існуючої заборгованості цього споживача з найдавнішим терміном її виникнення (який не перевищує трьох років), у разі відсутності заборгованості - зараховує ці кошти в рахунок майбутніх розрахункових періодів або, за заявою споживача, повертає оплачені ним кошти.

Для визначення недоврахованої електроенергії застосована формула 2.7 Методики.

Статтею 193 ГК України визначено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону та інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.

Відповідно до ст. 525, 526 ЦК України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідач позов заперечує, мотивуючи тим, що акт про порушення ПКЕЕ складено обґрунтовано, Споживач не скористався своїм правом і не виклав у акті зауваження до нього. З актом він ознайомився, але підписати не захотів, тому п'ять представників Енергопостачальника цей факт засвідчили в акті своїми підписами. До акту додані фотоматеріали які підтверджують факт порушення Споживачем ПКЕЕ. Також, Відповідач зазначає, що у судовому засіданні інженер-інспектор ВТА Кучеренко О.П. пояснив, що крім будівлі, яка знаходиться в стані ремонту є ще декілька діючих споруд (магазин, офіси, виробничі приміщення) в одній із яких є ще один прилад обліку. Ці всі споруди знаходяться на одній території за вказаною, однак Споживач відмовив представникам Енергопостачальника у доступі до них для включення усього електрообладнання на максимальну потужність. На підставі цього в акті внесено запис про неможливість включення усіх струмоприймачів. Відповідач вважає, що правомірно застосував методику для визначення недоврахованої електроенергії для пункту 3.34 Правил, який наведений в акті про порушення, тощо.

Відповідно до ст. 33, 34 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

З матеріалів справи, пояснень сторін, вбачається, що описані Відповідачем у акті порушення не обумовлені п. 6.40 ПКЕЕ, а у п. 3.34 ПКЕЕ відсутнє посилання на Методику, застосовану Відповідачем. Акт про порушення не відповідає вимогам п. 6.41 ПКЕЕ, так як не містить усіх вихідних даних, необхідних та достатніх для визначення обсягу недоврахованої електричної енергії, оскільки у схемі наведеній у акті не зазначено точки приєднання електропроводки для споживання електроенергії поза приладом обліку (п. 2.9 Методики визначено, що у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 5-7 пункту 2.1 цієї глави, Методика застосовується за умови виявлення місця (точки) підключення до відповідних мереж, про що зазначається в акті про порушення та позначається на схемі). Відповідач, посилаючись про ненадання Позивачем паспортів на струмоприймачі, в акті взагалі не навів переліку струмоприймачів. У протоколі засідання комісії (для визначення строку нарахування) зазначено що контрольний огляд точки обліку проводився 11.02.10р., тоді як за Методикою для визначення кількості недоврахованої електроенергії, необхідно брати дату технічної перевірки. Посилання Відповідача на те, що у протоколі зазначено дату саме технічної перевірки (ТП) судом не приймається, оскільки таке скорочення не передбачене ні чинним законодавством, а ні сторонами. У акті про порушення зазначено про самовільне підключення електроустановок поза приладом обліку з порушенням схеми обліку, а при розрахунку недоврахованої електроенергії, за рішенням комісії відповідача, застосовується п.2.9, формула 2.7 Методики, якою обумовлено розрахунки при порушення ПКЕЕ без порушення схеми обліку.

З урахуванням викладеного, суд вважає, що акт про порушення Позивачем ПКЕЕ і протокол засідання комісії по розгляду акта про порушення споживачем Правил користування електричною енергією та/або умов договору не відповідають вимогам, що ставляться до таких документів і тому не мають доказової сили, у звязку з чим позов підлягає задоволенню.

Відповідно ст. 49 ГПК України судові витрати слід покласти на Відповідача.

Керуючись ст. 4, 32-34, 36, 43, 49, 82-85, 116, 117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити.

Скасувати оперативно-господарську санкцію Публічного акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго" в особі Нікопольського району електричних мереж, 53219, м.Нікополь, вул. Головко, 44 (код ЄДРПОУ 05518977) викладену в рішенні, оформленому протоколом №275 від 31.08.11р. засідання комісії по розгляду акта про порушення споживачем Правил користування електричною енергією та/або умов договору, яка полягає у нарахуванні до сплати Фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1, АДРЕСА_1 (ідн. № НОМЕР_1)вартості не облікованої електричної енергії на загальну суму 91 474,19 грн.

Скасувати рішення засідання комісії по розгляду акта про порушення споживачем Правил користування електричною енергією та/або умов договору, оформлене Протоколом №275 від 31.08.11р.

Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія" Дніпрообленерго" в особі Нікопольського району електричних мереж, 53219, м.Нікополь, вул. Головко, 44 (код ЄДРПОУ 05518977) на користь Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, АДРЕСА_1 (ідн. НОМЕР_1)85,00 грн. витрат зі сплати державного мита, 236,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання його повного тексту.

Суддя С.Г. Юзіков

Рішення підписане___