Court ruling № 20002335, 22.09.2011, Administrative Cassation Court of the Supreme Court (until 15.12.2027 - Higher Administrative Court of Ukraine)

Approval Date
22.09.2011
Case No.
к-28809/10-с
Document №
20002335
Form of court proceedings
Administrative
Companies listed in the text of the court document
State Coat of Arms of Ukraine Єдиний державний реєстр судових рішень

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

"22" вересня 2011 р. м. КиївК-28809/10

Вищий адміністративний суд України у складі:

суддівОстровича С.Е.

Голубєвої Г.К.

Маринчак Н.Є.

Степашка О.І.

Усенко Є.А. провівши попередній розгляд справи за касаційною скаргою Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 28 квітня 2009 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 19 серпня 2010 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Татнафта-Центр" до Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва, третя особа Енергетична регіональна митниця про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення, -

в с т а н о в и л а :

Товариство з обмеженою відповідальністю «Татнафта-Центр»звернулось до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва, третя особа Енергетична регіональна митниця про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень № 0002742304/0 від 21.03.2008 року, № 0005252307/0 від 24.06.08 року.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 28 квітня 2009 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 19 серпня 2010 року, позовні вимоги задоволено.

Не погоджуючись із прийнятими рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, відповідач подав касаційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 28 квітня 2009 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 19 серпня 2010 року та винести нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог.

Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України, дослідивши матеріали справи та доводи касаційної скарги колегія суддів приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що Державною податковою інспекцією у Печерському районі м. Києва була проведена позапланова виїзна перевірка Товариства з обмеженою відповідальністю «Укртатнафта-Центр»з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2007 року по 01.01.2008 року.

За результатами перевірки відповідачем було складений акт від 07.03.2008 року № 22/23-813/31751084, яким встановлено, що позивач порушив вимоги п. 4.1 ст. 4, п.п. 6.1.1 п.6.1, п.п. 6.2.1 п. 6.2 ст. 6, п.п. 7.3.6 п. 7.3, п.п. 7.5.2 п. 7.5 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», в результаті якого встановлено заниження податку на додану вартість на загальну суму 2 043 414,00 грн.

На підставі акту перевірки ДПІ у Печерському районі м. Києва прийнято податкове повідомлення-рішення № 00002742304/0 від 21.03.2008 року про визначення суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість в розмірі 2 822 112,00 грн., в т.ч. 1 891 620,00 грн. - основний платіж, 930 492,00 грн. - штрафні (фінансові) санкції.

У відповідності до п. 5.2 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»ТОВ «Укртатнафта-Центр»оскаржило дане податкове повідомлення-рішення в апеляційному порядку.

Рішенням ДПІ у Печерському районі м. Києва № 20399/10/25-011 від 02.06.2008 року про результати розгляду первинної скарги, скаргу ТОВ «Татнафта-Центр»залишено без задоволення, податкове повідомлення-рішення залишено без змін, а також відповідно до п.п. 17.1.3 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»збільшено суму штрафних (фінансових) санкцій та прийнято податкове повідомлення-рішення № 0005252307/0 від 24.06.2008 року про визначення суми штрафних (фінансових) санкцій з податку на додану вартість в розмірі 15 318,00 грн.

Податковим органом зроблено висновок, що відповідно до договору № ТД-1548 від 22.01.2002 року, укладеного між ТОВ «Укртатнафта-Центр»та ЗАТ «Торговий дім «Укртатнафта», останнім надано послуги з транспортування вантажу від ст. Кагарлицька Південної залізниці до станцій призначення згідно з експортними контрактами ТОВ «Укртатнафта-Центр».

Колегія суддів касаційної інстанції погоджує висновок судів попередніх інстанцій, що перевізником нафтопродуктів, що належали ТОВ «Татнафта-Центр»була Південна залізниця, а не ЗАТ «Торговий дім «Укртатнафта».

Так, згідно п.2.1.1 договору № ТД-1548 від 22.01.2002 року ЗАТ «Торговий дім «Укртатнафта»укладає з Південною залізницею договір на надання транспортних послуг, пов'язаних із перевезенням вантажу.

Тобто, вантажоперевізником виступає Південна залізниця.

Відповідно до п. 2.2 договору № ТД-1548 від 22.01.2002 року вбачається, що ЗАТ «Торговий Дім «Укртатнафта»вважається таким, що виконав свої зобов'язань в частині надання послуг по оформленню та відвантаженню нафтопродуктів по Південній залізниці з моменту прийняття завантаженого вагону до перевезення Південною залізною дорогою.

Виконання ЗАТ «Торговий дім «Укртатанфта»його зобов'язань по договору №ТД-1548 від 22.01.2002 року відбувається ще до фактичного перевезення нафтопродуктів.

Згідно накладних на маршрут або групу вагонів щодо перевезення нафтопродуктів, які є основним перевізним документом та договором на заставу вантажу для забезпечення гарантії внесення належної провізної плати та інших платежів за перевезення, що належали ТОВ «Татнафта-Центр»відправником зазначено ЗАТ «Торговий дім «Укртатнафта».

Відповідно до п. 6.2 ст. 6 Закону України «Про податок на додану вартість»при експорті товарів та супутніх такому експорту послуг ставка податку становить "0" відсотків до бази оподаткування.

Товари вважаються експортованими платником податку в разі, якщо їх експорт засвідчений належно оформленою митною вантажною декларацією.

При розгляді матеріалів та прийнятті рішень щодо правомірності застосування нульової ставки податку на додану вартість та відшкодування його із бюджету по операціях з вивезення (експортування) товарів за межі митної території України повинні бути враховані особливості заповнення граф 2 та 9 вантажної митної декларації та зміст договорів (контрактів), реквізити яких зазначені в графі 44 вантажної митної декларації.

В податковому роз'ясненні щодо порядку застосування нульової ставки податку на додану вартість по операціях з вивезення (експортування) товарів за межі митної території України, затвердженим наказом ДПА України від 05.09.2002 року № 418, містяться наступні положення: а) виходячи із видів контрактів, зазначених у 44 графі вантажної митної декларації, та враховуючи їх умови, слід мати на увазі, що у разі митного оформлення товарів за договорами купівлі-продажу відомості про власника товарів - експортера (платника податку на додану вартість, який має право на застосування нульової ставки по таких операціях) повинні бути зазначені у графі 9 вантажної митної декларації; б) у випадках, коли вивезення товарів за межі митної території України відбувається за зовнішньоекономічними договорами купівлі-продажу, які укладені на підставі договорів комісії або доручення між резидентами України, відомості про власника товарів - платника податку на додану вартість мають бути зазначені у графі 2 вантажної митної декларації.

Таким чином, у разі митного оформлення за договорами купівлі-продажу відомості про власника товарів - експортера зазначаються у графі 9 вантажної митної декларації.

У графі 2 вантажної митної декларації відомості про власника зазначаються лише коли вивезення товарів за межі митної території України відбувається за зовнішньоекономічними договорами купівлі-продажу, які укладені на підставі договорів комісії або доручення між резидентами України.

Також, колегія суддів касаційної інстанції погоджує висновок судів попередніх інстанцій щодо відсутності порушення податкового законодавства з боку ТОВ «Татнафта-Центр» при заповненні вантажно-митної декларації.

Відповідно до ч. 1 ст. 72 Митного кодексу України, митне оформлення розпочинається після подання органу митної декларації, а також усіх необхідних для здійснення митного контролю та оформлення документів, відомостей щодо товарів і транспортних засобів, які підлягають митному оформленню.

Частиною 1 ст. 86 Митного кодексу України встановлено, що митна декларація приймається та реєструється митним органом у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України або уповноваженим ним органом.

Митне оформлення, поданих до відділу митного оформлення у м. Кременчуці Енергетичної регіональної митниці ВМД було здійснено в порядку, визначеному Порядком здійснення митного контролю й митного оформлення товарів із застосуванням вантажної митної декларації, затвердженого наказом Державної митної служби України від 20.04.05 року № 314, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.04.05 року за № 439/10719, з присвоєнням реєстраційних номерів ВМД №124000006/7/092579 від 16.04.07 року, ВМД №124000006/7/092594 від 17.04.07 року, ВМД №124000006/7/092611 від 21.04.07 року, що підтверджується листом Енергетичної регіональної митниці від 24.04.08 року за № 22-3-4153.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що касаційну скаргу слід відхилити, оскільки рішення судів першої та апеляційної інстанцій постановлене з додержанням норм процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги висновок суду не спростовують.

Керуючись ст. 220-1 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

ухвалила:

Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва відхилити.

Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 28 квітня 2009 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 19 серпня 2010 року залишити без змін.

Ухвала є остаточною і оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя

С.Е. Острович

СуддіГ.К. Голубєва (підписи)Н.Є. Маринчак О.І. Степашко Є.А. Усенко Суддя С.Е. Острович