№ 1770518, 05.06.2008, District Administrative Court of Kyiv

Approval Date
05.06.2008
Case No.
9/53
Document №
1770518
Form of court proceedings
Administrative
State Coat of Arms of Ukraine Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

05.06.2008 р.                                                                                                     № 9/53

14:45

За позовомМіністерства економіки України

ДоТовариства з обмеженою відповідальністю з іноземними інвестиціями «Пресижен Велв Україна»

Третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору, на стороні позивачаДержавна податкова адміністрація України

про подовження дії спеціальної санкції –тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності відповідача Суддя: Кротюк О.В. Секретар судового засідання: Таран Т.К.

Представники:                                        

від позивачаДворяшин М.В. (довіреність № 24-17/368 від 10.01.2008 р.)

від відповідачаНе прибув

Від третьої особиРозмош В.І. Обставини справи: Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва із адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю з іноземними інвестиціями «Пресижен Велв Україна»з позовними вимогами про подовження дії спеціальної санкції –тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності відповідача, застосованої до відповідача наказом Міністерства економіки України від 14.06.2007 р. № 102/273 «Про застосування спеціальної санкції –тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності до суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності України»до усунення ТОВ з ІІ «Пресижен Велв Україна»порушення ст. 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті»за договором від 12.04.2006 р., укладеним з нерезидентом Компанією Prazisions-Ventil GmbH»(Німеччина).

Позовні вимоги обґрунтовані, тим що відповідачем порушено вимоги Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність», оскільки АБ «ІНГ Банк Україна»від 29.12.2006 р. № 181 повідомив органи державної податкової служби про прострочену дебіторську заборгованість Товариства з обмеженою відповідальністю з іноземними інвестиціями «Пресижен Велв Україна»за договором від 12.04.2006 р., укладеним з нерезидентом utsche Prazisions-Ventil GmbH»(Німеччнина), за яким імпортний товар на митну територію України не надійшов, отже операція не знята з контролю банку, а відповідач не отримав індивідуальну ліцензію Національного банку України.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору на стороні позивача, - Державної податкової адміністрації України підтримав позовні вимоги в повному обсязі.

В зв’язку з тим, що за адресою, яка міститься у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців відповідача повідомити про розгляд справи неможливо, виклик відповідача в судове засідання здійснено через офіційні друковані органи: Газета «Урядовий кур’єр»№ 80-81 від 30.04.2008 р.

Відповідач в судове засідання не прибув, заперечення проти позову не надав, справа розглядається за наявними матеріалами.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд,

В С Т А Н О В И В :

листом АБ "ІНГ Банк Україна" від 29.12.06 № 181 (вх. від 10.01.07 № 50251/10) повідомлено Відділ контролю за операціями у сфері ЗЕД управління контролю за фінансовими установами та операціями у сфері ЗЕД ДПІ у Шевченківському районі м. Києва щодо порушення термінів розрахунків у сфері ЗЕД підприємством ТОВ з II "Пресижен Велв Україна" (код ЄДРПОУ -31927631).

ДПІ у Шевченківському районі м. Києва було надіслано на адресу підприємства ТОВ з ІІ "Пресижен Велв Україна" лист від 18.04.2007 р. № 4709/10/22-207 щодо надання для перевірки первинних та бухгалтерських документів, які свідчать про здійснення взаєморозрахунків за контрактом, вказаним у листі уповноваженого банку, проте зазначений лист повернувся на адресу ДПІ у Шевченківському районі м. Києва з відміткою "за зазначеною адресою не проживає".

Інспекторами відділу контролю за операціями у сфері ЗЕД управління контролю за фінансовими установами та операціями у сфері ЗЕД ДПІ у Шевченківському районі м. Києва складено акт обстеження місцезнаходження від 28.04.2007 р. № 48/22-02 ТОВ з ІІ "Пресижен Велв Україна" за юридичною та фактичною адресою, яким встановлено, що ТОВ з II "Пресижен Велв Україна" за своєю юридичною адресою не знаходиться.

Листом Державної податкової адміністрації України № 6331/5/22-6016 від 24.05.2007 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України та Національного банку України від 26.12.95 N 1044 "Про заходи щодо забезпечення контролю за зовнішньоекономічною діяльністю та валютного контролю" за результатами контрольно-перевірочної роботи остання пропонує Міністерству економіки України за порушення валютного законодавства застосувати спеціальні санкції у відповідності до статті 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" до українських суб'єктів господарської діяльності, у яких за результатами проведених перевірок, на підставі даних поданих Декларацій про валютні цінності, доходи та майно, що належать резиденту України і знаходяться за її межами, на підставі повідомлень уповноважених банків встановлено наявність простроченої дебіторської заборгованості по здійснених зовнішньоекономічних операціях, та відповідно до їх іноземних партнерів, зокрема, до відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю з іноземними інвестиціями «Пресижен Велв Україна».

Наказом Міністерства економіки України «Про застосування спеціальної санкції -

тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України»№ 102/273 від 14.06.2007 р. за порушення Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" (зі змінами та доповненнями) та пов'язаних з ним законів України (ст. 2 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті"), відповідно до Положення про порядок застосування до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України та іноземних суб'єктів господарської діяльності спеціальних санкцій, передбачених ст. 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність", затвердженого наказом Міністерства економіки України від 17.04.2000р. № 52 (реєстр Мін'юсту 05.05.2000р. за № 260/4481), на підставі подання Державної податкової адміністрації України вих. від 24.05.2007 № 6331/5/22-6016, вх. від 29.05.2007 № 46/28860-07, відповідно до ст. 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність", починаючи з 10 липня 2007 року, застосовано спеціальну санкцію - тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України, в тому числі до відповідача – Товариства з обмеженою відповідальністю з іноземними інвестиціями «Пресижен Велв Україна».

Державна податкова адміністрація України листом № 11835/5/22-6016 від 28.09.2007 р. звернулась до Міністерства економіки України про необхідність подовжити дію спеціальної санкції –тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої Наказом Міністерства економіки України № 102/273 від 14.06.2007 р., зокрема до Товариства з обмеженою відповідальністю з іноземними інвестиціями «Пресижен Велв Україна».

Враховуючи викладені обставини в їх сукупності, пояснення представників позивача та третьої особи на стороні позивача, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог з наступних підстав.

Статтею 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті»від 23 вересня 1994 року185/94-ВР (в редакції до 1 січня 2008 року) встановлено, що імпортні операції резидентів, які здійснюються на умовах відстрочення поставки, в разі, коли таке відстрочення перевищує 90 календарних днів з моменту здійснення авансового платежу або виставлення векселя на користь постачальника продукції (робіт, послуг), що імпортується, потребують висновку центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики.

При застосуванні розрахунків щодо імпортних операцій резидентів у формі документарного акредитиву строк, передбачений частиною першою цієї статті, діє з моменту здійснення уповноваженим банком платежу на користь нерезидента.

Строк та умови завершення імпортної операції без увезення товару на територію України визначаються у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України за погодженням з Національним банком України.

Положеннями статті 7 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність»від 16 квітня 1991 року N 959-XII визначено, що регулювання зовнішньоекономічної діяльності в Україні здійснюється згідно з принципами, визначеними у статті 2 цього Закону, з метою:

- забезпечення збалансованості економіки та рівноваги внутрішнього ринку України;

- стимулювання прогресивних структурних змін в економіці, в тому числі зовнішньоекономічних зв'язків суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України;

- створення найбільш сприятливих умов для залучення економіки України в систему світового поділу праці та її наближення до ринкових структур розвинутих зарубіжних країн.

Регулювання зовнішньоекономічної діяльності в Україні здійснюється за допомогою:

- законів України;

- передбачених в законах України актів тарифного і нетарифного регулювання, які видаються державними органами України в межах їх компетенції;

- економічних заходів оперативного регулювання (валютно-фінансового, кредитного та іншого) в межах законів України;

- рішень недержавних органів управління економікою, які приймаються за їх статутними документами в межах законів України;

- угод, що укладаються між суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності і які не суперечать законам України.

Забороняється регулювання зовнішньоекономічної діяльності прямо не передбаченими у цій частині актами і діями державних і недержавних органів.

Відповідно до положень статті 9 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність»центральний орган виконавчої влади з питань економічної політики:

- забезпечує проведення єдиної зовнішньоекономічної політики при здійсненні суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності виходу на зовнішній ринок, координацію їх зовнішньоекономічної діяльності, в тому числі відповідно до міжнародних договорів України;

- здійснює контроль за додержанням всіма суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності чинних законів України та умов міжнародних договорів України;

- проводить антидемпінгові, антисубсидиційні та спеціальні розслідування у порядку, визначеному законами України;

- виконує інші функції відповідно до законів України і Положення про центральний орган виконавчої влади з питань економічної політики.

Статтею 35 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність»встановлено, що суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності несуть відповідальність у видах та формах, передбачених статтями 33 і 37 цього Закону, іншими законами України та/або зовнішньоекономічними договорами (контрактами).

Статтею 36 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність»визначено, що порядок притягнення до відповідальності, здійснення відповідальності та звільнення від відповідальності визначається процесуальними законами України.

Нормами статті 37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність»встановлено, що за порушення цього або пов'язаних з ним законів України до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб'єктів господарської діяльності можуть бути застосовані спеціальні санкції, зокрема, тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності у випадках порушення цього Закону або пов'язаних з ним законів України, проведення дій, які можуть зашкодити інтересам національної економічної безпеки.

Санкції, зазначені вище, застосовуються центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики за поданням органів державної податкової та контрольно-ревізійної служб, митних, правоохоронних органів, органів Антимонопольного комітету України, спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг та Національного банку України або за рішенням суду. Санкції можуть бути застосовані до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб'єктів господарської діяльності протягом трьох років з дня виявлення порушення законодавства.

Подання щодо застосування санкцій повинно містити такі дані: найменування та реквізити суб'єкта зовнішньоекономічної діяльності (для іноземних суб'єктів господарювання - мовою країни їхнього місцезнаходження), відомості про зміст порушення з посиланням на конкретні положення законодавства України, вид спеціальної санкції, яку пропонується застосувати, найменування та реквізити контрагента, при виконанні контракту з яким порушено законодавство, іншу доцільну інформацію.

Тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності діє до моменту усунення порушень законодавства України або застосування практичних заходів, що гарантують виконання цього Закону та/або пов'язаних з ним законів України, але не більше трьох місяців з дати винесення відповідного рішення центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики. Після тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності або іноземні суб'єкти господарської діяльності переводяться центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики на індивідуальний режим ліцензування.

Подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності здійснюється виключно за рішенням суду.

Для подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності центральний орган виконавчої влади з питань економічної політики на підставі інформації ініціатора застосування даної санкції звертається з позовною заявою до суду.

При прийнятті рішення щодо подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності суд зазначає термін, на який подовжено дію цієї санкції.

Клопотання повинно містити такі документи:

лист-звернення з викладенням причин, що призвели до порушення, та про вжиті заходи щодо приведення своєї діяльності у відповідність із нормами законодавства України;

оригінали або завірені в установленому порядку копії матеріалів (довідки) від державних органів, що здійснюють контроль за зовнішньоекономічною діяльністю чи валютний контроль, та/або агентів валютного контролю, які засвідчують вжиті суб'єктом зовнішньоекономічної діяльності практичні заходи щодо приведення своєї діяльності у відповідність із нормами законодавства України.

З метою уточнення інформації центральний орган виконавчої влади з питань економічної політики може звертатися до державних органів, що здійснюють контроль у сфері зовнішньоекономічної діяльності, валютний контроль, та агентів валютного контролю із запитами про одержання додаткових матеріалів (інформації) щодо діяльності суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності, які звернулися до нього з клопотанням про скасування (зміну виду, тимчасове зупинення) дії санкції.

Положення про Міністерство економіки України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 26 травня 2007 р. N 777, встановлює, що Міністерство економіки України (Мінекономіки) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України.

Мінекономіки є головним (провідним) органом у системі центральних органів виконавчої влади із забезпечення реалізації державної економічної, цінової, інвестиційної та зовнішньоекономічної політики, а також міжвідомчої координації з питань економічного і соціального співробітництва України з ЄС.

Інструкція про порядок здійснення контролю і отримання ліцензій за експортними, імпортними та лізинговими операціями, затверджена постановою Правління Національного банку України від 24 березня 1999 р. N 136, зареєстрована в Міністерстві юстиції України 28 травня 1999 р. за N 338/3631, визначає порядок здійснення уповноваженими банками контролю за дотриманням резидентами встановлених законодавством строків розрахунків за експортними, імпортними та лізинговими операціями і отримання резидентами індивідуальних ліцензій Національного банку України на перевищення цих строків.

Пунктом 3.3. Інструкції про порядок здійснення контролю і отримання ліцензій за експортними, імпортними та лізинговими операціями передбачено, що банк знімає з контролю операцію резидента в разі імпорту продукції з увезенням її на територію України, якщо така продукція згідно із законодавством України підлягає митному оформленню, на підставі ВМД (типу IM-40 "Імпорт", IM-41 "Реімпорт", IM-72 "Магазин безмитної торгівлі", IM-75 "Відмова на користь держави", IM-76 "Знищення або руйнування") та за наявності інформації про цю операцію в реєстрі ВМД, а в інших випадках - після пред'явлення резидентом документа, який згідно з умовами договору засвідчує здійснення нерезидентом поставки продукції, виконання робіт, надання послуг.

Аналізуючи викладене вище в сукупності, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог Міністерства економіки України щодо подовження дії спеціальної санкції –тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до Товариства з обмеженою відповідальністю з іноземними інвестиціями «Пресижен Велв Україна», оскільки подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності здійснюється виключно за рішенням суду за зверненням центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики (Міністерство економіки України) на підставі інформації ініціатора (ДПА України).

Також, суд погоджується з твердженням позивача про доцільність та обґрунтованість застосування спеціальної санкції - подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності до усунення Товариством з обмеженою відповідальністю з іноземними інвестиціями «Пресижен Велв Україна»порушення ст. 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», оскільки АБ «ІНГ Банк Україна»від 29.12.2006 р. № 181 (уповноважений банк) повідомив органи державної податкової служби про прострочену дебіторську заборгованість Товариства з обмеженою відповідальністю з іноземними інвестиціями «Пресижен Велв Україна»за договором від 12.04.2006 р., укладеним з нерезидентом tsche Prazisions-Ventil GmbH»(Німеччнина), за яким імпортний товар на митну територію України не надійшов, отже операція не знята з контролю банку, відповідач не отримав індивідуальну ліцензію Національного банку України, а підстави, що зумовили застосування 14.06.2007 р. позивачем спеціальної санкції до відповідача на підставі звернення Державної податкової служби України, відповідачем не усунені.

У відповідності до частини другої статті 19 Конституції України (№ 254 к/96-ВР від 28.06.1996 р.) органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Суд також бере до уваги, що згідно з частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони зокрема:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7)з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

8)пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.          

Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідач не спростував доводи позивача.

Зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності, матеріали справи, пояснення сторін, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню в повному обсязі.

Керуючись ст. ст. 9, 69-71, 158 –163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Подовжити дію спеціальної санкції –тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до Товариства з обмеженою відповідальністю з іноземними інвестиціями «Пресижен Велв Україна»(04116, м. Київ, вул. В.Василевської, 27/29, код ЄДРПОУ 31927631) наказом Міністерства економіки України від 14.06.2007 р. № 102/273 «Про застосування спеціальної санкції –тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності до суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності України»до усунення ТОВ з ІІ «Пресижен Велв Україна»порушення ст. 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті»за договором від 12.04.2006 р., укладеним з нерезидентом tsche Prazisions-Ventil GmbH»(Німеччнина), терміном до усунення Товариствм з обмеженою відповідальністю з іноземними інвестиціями «Пресижен Велв Україна»порушення ст. 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті».

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд міста Києва шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення постанови та подання апеляційної скарги на постанову протягом двадцяти днів з дня подачі заяви про апеляційне оскарження, або без подання заяви про апеляційне оскарження шляхом подання апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня проголошення постанови.

Суддя                                         О.В.Кротюк