Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 червня 2011 р. справа № 2а/0570/8441/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Кірієнка В.О.
при секретаріМіщенко І.Г.
за участю
представника позивача: Девятилова В.А.
представника відповідача: не зявився
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Ясинуватського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Ясинуватської обєднаної державної податкової інспекції до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про стягнення податкового боргу у сумі 17649,30 грн.,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач, Ясинуватський міжрайонний прокурор звернувся до суду в інтересах держави в особі Ясинуватської обєднаної державної податкової інспекції з позовом до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про стягнення податкового боргу у сумі 17649,30 грн.
В обґрунтування позовних вимог, позивач зазначив, що станом на час подання позову, відповідачем не сплачена заборгованість у розмірі 17649,30 грн., яка виникла на підставі винесених податкових повідомлень рішень, а саме: № 0000422310, № 0000432310, № 0000442310 від 03.03.2011 року та рішення про застосування фінансових санкцій № 0013/05/28/23/НОМЕР_1 від 03.03.2011 року, тому позивач просить стягнути її в судовому порядку.
Прокурор до судового засідання не зявився, про час дату та місце розгляду справи повідомлений.
Представник позивача у судовому засідання позов підтримав, аналогічно викладеному у позовній заяві, просив задовольнити.
Відповідач у судове засідання не зявився, про дату, місце і час судового розгляду належним чином повідомлений, надав суду клопотання про визнання адміністративного позову у повному обсязі.
Вислухавши у судовому засіданні представника позивача, дослідивши та оцінивши надані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне.
У відповідності до ст. 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.
Згідно п. 11 ст. 10 Закону державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції виконують, зокрема, таку функцію, а саме, подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Позивач у відповідності до норм Податкового кодексу України, є органом державної влади, уповноваженим здійснювати функцію контролю за визначенням та сплатою платником податків, повноваження якого на звернення до суду із позовом про стягнення податкового боргу прямо визначені законодавством України.
Відповідно до п. 2 ст. 121 Конституції України на органи прокуратури України покладені функції представництва інтересів держави в суді.
Згідно ч. 2 ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру» підставою представництва органами прокуратури України в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб. Що вчиняються у відносинах між ними або державою.
Ясинуватський міжрайонний прокурор представляє інтереси держави в особі Ясинуватської ОДПІ, яка, в свою чергу, є субєктом владних повноважень - органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього Законом України «Про Державну податкову службу в Україні» та Податкового кодексу України.
Фізична особа підприємець ОСОБА_2 зареєстрован Виконавчим комітетом Ясинуватської міської ради Донецької області 28.01.2000 року, про що зроблено запис у журналі реєстраційних справ за № 1644, ідентифікаційний номер НОМЕР_1.
Позивач перебуває на податковому обліку у Ясинуватській ОДПІ.
Ясинуватською ОДПІ було проведено перевірку за дотриманням субєктами господарювання порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу і готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, за результатами якої складено акт № 0013/05/28/23/НОМЕР_1 від 14.02.2011 року.
Перевіркою були встановлені порушення п. 11, 12, 13 ст. 3 Закону України від 06.07.1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі громадського харчування та послуг» та ч. 11 ст. 15 Закону України від 19.12.1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» в часині здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями без наявності відповідної ліцензії.
На підставі встановлених порушень податковим органом були винесені податкові повідомлення-рішення від 03.03.2011 року № 0000422310 на суму 1,00 грн., № 0000432310 на суму 9043,80 грн., № 0000442310 на суму 85,00 грн. та рішення про застосування фінансових санкцій за № 0013/05/28/23/НОМЕР_1 від 03.03.2011 року на суму 8519,50 грн.
Отже, пп. 11, 12, 13 ст. 3 ЗУ «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі громадського харчування та послуг» передбачено, що суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобовязані проводити розрахункові операції через реєстратори розрахункових операцій з використанням режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості; вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг); забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
Частиною 11 ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» визначено, що роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами може здійснюватися суб'єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій.
З матеріалів справи вбачається, що станом на 29.04.2011 року у відповідача лічиться заборгованість зі штрафних санкцій за порушення норм регулювання обігу і готівки на загальну суму 17649,30 грн., яка виникла на підставі порушень вищезазначених норм.
Рішення про застосування штрафних санкцій отримано відповідачем особисто, в адміністративному та судовому порядках позивачем не оскаржене.
Окрім того, Ясинуватська ОДПІ листом від 07.06.2011 року № 7683/10/10-013-5 повідомляло відповідача про необхідність зявитися до приміщення Ясинуватської ОДПІ для складання і підписання акту звірки розрахунків.
Станом на момент винесення рішення, відповідачем заборгованість у розмірі 17649,30 грн. у добровільному порядку не сплачена.
Відповідно до пункту 30 статті 2 Бюджетного кодексу України органи стягнення - податкові, митні та інші державні органи, яким відповідно до закону надано право стягнення до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших надходжень.
Згідно із п. 2 ст. 128 Господарського кодексу України, громадянин-підприємець відповідає за своїми зобов'язаннями усім своїм майном, на яке відповідно до закону може бути звернено стягнення.
Пунктом 11 ч. 1 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» № 509-ХІІ від 04.12.1990 року визначено, що державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані спеціалізовані державні податкові інспекції, зокрема, подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
У добровільному порядку вказана заборгованість відповідачем не сплачена.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні Жовтневої міжрайонної державної податкової інспекції м. Маріуполя про стягнення грошового зобовязання у розмірі 1000,00 грн. підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до частини 4 статті 94 КАС України у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Враховуючи вищевикладене та керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов Ясинуватського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Ясинуватської обєднаної державної податкової інспекції до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про стягнення податкового боргу у сумі 17649,30 грн. - задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь держави суму податкового боргуу розмірі 17649 (сімнадцять тисяч шістсот сорок девять тисяч) грн. 30 коп. (на р/р 31118104700097, код платежу 21080900, МФО 834016, ЄДРПОУ 34686701, отримувач УДК м. Ясинувата, банк отримувача ГУДКУ у Донецькій області.)
Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошений її повний текст у судовому засіданні 29 червня 2011 року.
Постанова складена у повному обсязі 04 липня 2011 року
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення апеляційної скарги. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У випадку подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Кірієнко В.О.
The court decision No. 16914708, Donetsk District Administrative Court was adopted on 29.06.2011. The procedural form is Administrative, and the decision form is . On this page, you will find important information about this court decision. We provide convenient and quick access to current court decisions so that you can keep up to date with the most recent court precedents. Our database contains the full range of information you need, allowing you to find useful information quickly.
This decision relates to case No. 2а/0570/8441/2011. Organisations, which are mentioned in the text of this judgment: