№ 13946310, 18.02.2011, Cherkasy District Administrative Court

Approval Date
18.02.2011
Case No.
2а/2370/234/2011
Document №
13946310
Form of court proceedings
Administrative
Companies listed in the text of the court document
State Coat of Arms of Ukraine Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 лютого 2011 року Справа № 2а/2370/234/2011

08 год. 35 хв. м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Кульчицького С.О.,

при секретарі Пальонній Т.В.,

за участю:

представника позивача Звєрєва Є.В. (за довіреністю),

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом державної податкової інспекції у м. Черкаси до незалежної місцевої церкви євангельських християн-баптистів про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі,

ВСТАНОВИВ:

Державна податкова інспекція у м. Черкаси звернулась до суду з адміністративним позовом, в якому просить надати дозвіл на погашення усієї суми податкового боргу незалежної місцевої церкви євангельських християн-баптистів в сумі 2964 грн. 28 коп., за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що відповідач, відповідно до Законів України «Про оренду землі»від 06.10.1998р. № 161-XIV, «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000 року № 2181-ІІІ та «Про плату за землю»від 03.07.1992 року № 2535-ХІІ зобовязаний вчасно та в повному обсязі сплачувати земельний податок та орендну плату за земельні ділянки державної або комунальної власності. Відповідач свій обовязок не виконував належним чином, внаслідок чого утворився податковий борг з орендної плати за землю в сумі 2964 грн. 28 коп.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, позов просив задовольнити повністю.

Відповідач до зали судового засідання не з'явився, заперечення на позов не надавав, явку своїх представників на судовий розгляд справи не забезпечив, хоча про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином за адресою, яка зазначена у витязі з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців (витяг станом на 15.12.2010 року).

Відповідно до ч. 1 ст. 18 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців»якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін.

Виходячи з положень ч.2 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає, що неприбуття в судове засідання без поважних причин представника сторони або третьої особи, неповідомлення ними про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи.

Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив.

Незалежна місцева церква євангельських християн-баптистів, ідентифікаційний код 24355280, зареєстрована як юридична особа 15.12.1995 року.

Відповідач є платником орендної плати за земельні ділянки комунальної власності, оскільки є орендарем земельної ділянки, на підставі договору оренди землі від 04.07.2004 року, укладеного із Черкаською міською радою.

08.04.2009 року до ДПІ у м. Черкаси від відповідача надійшла податкова декларація орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності за 2009 рік, згідно якої відповідачем самостійно визначено податкове зобовязання по сплаті орендної плати в розмірі 391 грн. 43 коп. щомісячно за період з січня по листопад 2009 року та 391 грн. 44 коп. за грудень 2009 року, усього на загальну суму 4697 грн. 17 коп.

Камеральною перевіркою податкової декларації щодо орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності встановлено, що відповідачем при заповненні податкової декларації невірно визначено розмір річної орендної плати за земельну ділянку по вул. Енгельса, 255/1, внаслідок чого відповідачу донараховано суму податкового зобовязання в розмірі 9394 грн. 34 коп., про що складено акт про результати камеральної перевірки податкової декларації від 26.05.2009 року № 41.

На підставі зазначеного акта та п.п. 17.1.4 п. 17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»ДПІ у м. Черкаси прийнято податкове повідомлення рішення №0009981503/0 від 09.06.2009 року про нарахування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 469 грн. 72 коп.

Згідно корінця поштового повідомлення, рішення було одержано відповідачем 11.06.2009 року. Відомостей щодо оскарження та наступного скасування вказаного податкового повідомлення рішення суду надано не було.

На підставі акту № 7250/15-3107 від 12.10.2009 року про порушення граничних строків сплати узгодженого податкового зобовязання позивачем винесено податкове повідомлення-рішення від 13.10.2009 року № 0015361503/0 на суму 147 грн. 90 коп. та податкове повідомлення-рішення від 13.10.2009 року № 0015371503/0 на суму 37 грн., які, згідно корінця поштового повідомлення, були одержані відповідачем 17.10.2009 року.

Крім того, актом № 2028/15-31/24355280 від 16.03.2010 року про порушення строків подачі звітів, розрахунків та інших податкових документів встановлено неподання незалежною місцевою церквою євангельських християн-баптистів податкової декларації орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності на 2010 року по строку 01.02.2010 року, чим порушено частину 2 статті 14 розділу 6 Закону України «Про плату за землю»від 03.07.1992 року № 2535-ХІІ.

На підставі вищевказаного акту, ДПІ у місті Черкаси прийнято податкове повідомлення-рішення від 17.03.2010 року № 0004961503/0, яким до відповідача застосовано штрафні (фінансові) санкції в сумі 170 грн. Вказане рішення було отримано відповідачем 06.04.2010 року. про що свідчить корінець поштового повідомлення.

Відповідачем було частково погашено суму заборгованості і відповідно до облікової картки платника станом на 11.01.2011 року за відповідачем обліковується заборгованість у сумі 2580 грн. 41 коп. основного платежу та 383 грн. 87 коп. пені.

Відповідно до ст.6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»відповідачу було направлено першу податкову вимогу № 1/1739 від 30.06.2009 року та другу податкову вимогу № 2/2058 від 12.08.2009 року.

Вказані податкові вимоги були одержані відповідачем 13.07.2009 року та 18.08.2009 року, відповідно, що підтверджується копіями корінців податкових вимог.

В звязку з несплатою у встановлені строки податкового боргу відповідачем, в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна була зареєстрована податкова застава № 8858523 від 07.07.2009 року.

Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Позивач в обґрунтування своєї позиції посилається на ст. 11 Закону України "Про систему оподаткування", відповідно до якої відповідальність за правильність обчислення, своєчасність сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) і додержання вимог законів про оподаткування несуть платники податків і зборів (обов'язкових платежів) відповідно до законів України.

Суд вважає, позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі, виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 14 Закону України «Про плату за землю»від 03.07.1992 року № 2535-ХІІ платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.

Платник податків має право подавати щомісячно нову звітну податкову декларацію, що не звільняє його від обов'язку подання податкової декларації до 1 лютого поточного року, у тому числі і за нововідведені земельні ділянки, що не звільняє від обов'язку подання податкової декларації протягом місяця з дня виникнення права на нововідведену земельну ділянку, протягом 20 календарних днів місяця,наступного за звітним.

Нарахування громадянам сум земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності проводиться органами державної податкової служби, які видають платникові до 15 липня поточного року платіжне повідомлення про внесення платежу.

Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону України "Про плату за землю" від 03.07.1992 № 2535-XII податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Згідно з ч. 3 ст. 17 Закону України "Про плату за землю" від 03.07.1992 № 2535-XII земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності громадянами сплачується рівними частками до 15 серпня і 15 листопада.

Відповідно до п.п. 5.1. Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 № 2181-III податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.

Податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України (п. 1.2 ст. 1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами").

Пунктом 1.3 ст. 1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.

Згідно з пп. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені статтею 5 вказаного Закону, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Оскільки податкове зобов'язання відповідача не було сплачене в установлені строки, таке зобов'язання визнається судом податковим боргом.

Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

В свою чергу, п. 11 ст.10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990р. № 509-ХІІ передбачено право податкових органів подавати до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами, за рахунок їх майна.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього кодексу.

Інших доказів сторони суду не надали та не назвали.

Оскільки спір вирішено на користь субєкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) згідно ч. 4 ст. 94 КАС України стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись ст.ст. 9, 69-71, 86, 94, 97, 122, 128, ст.ст. 158-163 КАС України, Черкаський окружний адміністративний суд,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з незалежної місцевої церкви євангельських християн-баптистів (18028, м. Черкаси, вул. Енгельса, 255/1, ідентифікаційний код 24355280) на користь бюджету через державну податкову інспекцію у місті Черкаси (18000, м. Черкаси, вул. Хрещатик, 235) податковий борг з орендної плати за землю за рахунок активів в сумі 2964 (дві тисячі девятсот шістдесят чотири) грн. 28 коп.

Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд в порядку передбаченому ст. ст. 185 187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя С.О.Кульчицький