Єдиний державний реєстр судових рішень
Київський районний суд м. Полтави
Справа № 552/5088/26
Провадження № 2/552/3247/26
РІШЕННЯ
іменем України
13.07.2026 Київський районний суд м. Полтави в складі:
головуючого судді Яковенко Н.Л.,
секретаря судового засідання Руденької А.І.,
розглянувши в м. Полтаві в приміщенні суду в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства "Полтаватеплоенерго" про визнання недійсними положено пунктів договору, зобов`язання здійснити перерахунок плати за послугу з постачання теплової енергії та гарячої води, треті особи Полтавська обласна рада, Головне управління Держпродспоживслужби, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 16.06.2026 звернулася в Київський районний суд м. Полтави з позовом до ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» про визнання недійсними положено пунктів договору, зобов`язання здійснити перерахунок плати за послугу з постачання теплової енергії та гарячої води.
Позовна заява обґрунтована тим, що ОСОБА_1 є споживачем послуги з постачання теплової енергії виконавця послуг відповідача ПОКВТПГ «Полтаватеплоенерго».
В грудні 2021 року відповідач повідомив своїм споживачам про те, що 01.12.2021 набрали чинності нові публічні договори про приєднання про надання послуги з постачання теплової енергії та гарячої води. Повідомлялося, що тексти типових публічних договорів опубліковані на офіційному сайті підприємства.
Вважає, що такі договори мають укладатися з кожним, хто звернуться, шляхом приєднання, при цьому не допускається встановлення будь-яких переваг, прямих чи непрямих обмежень прав споживачів.
Вважає, що 01.12.2021 відбулися зміни істотних умов договору, ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» самовільно і протиправно застосувало новий підвищений формат тарифу двоставковий тариф на послугу з постачання теплової енергії, що є порушенням законодавства.
Також в поданій до суду позовній заяві ОСОБА_1 зазначала, що 01.05.2022 ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» всупереч рекомендаціям уряду застосувало в договорах зі своїми споживачами підвищені тарифи, чим порушені права позивача, як споживача комунальної послуги.
Вважає, що умови Індивідуального договору про надання послуги з постачання теплової енергії та індивідуального договору про надання послуги з постачання гарячої води , які ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» вважає укладеними, є явно обтяжливими для неї по причині застосування двоставкового тарифу та підвищення тарифу під час дії воєнного стану.
В поданій до суду позовній заяві ОСОБА_1 просила визнати недійсними положення пунктів 30, 31, 32 Індивідуального договору про надання послуги з постачання теплової енергії ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» в частині застосування двоставкового тарифу та застосування виконавцем послуг до споживачів (населення), в тому числі до позивача, підвищених тарифів з 01.12.2021 та під час дії воєнного стану в Україні; положення пункту 31 Індивідуального договору про надання послуги з постачання гарячої водив частині застосування виконавцем послуг до споживачів (населення), в тому числі до позивача, підвищених тарифів з 01.12.2021 та під час дії воєнного стану в Україні. Просила також зобов`язати відповідача здійснити перерахунок плати за послугу з постачання гарячої води їй, ОСОБА_1 , як споживачу, за адресою АДРЕСА_1 , за період з 01.12.2021 до дати постановлення рішення суду за одноставковим тарифом на послуг з постачання теплової енергії та тарифом на послугу з постачання гарячої води з розміром тарифів, який відповідач мав застосовувати станом на 24.02.2022.
Ухвалою Київського районного суду м. Полтави від 18.06.2026 відкрито провадження в справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Відповідач ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» 06.07.2026 подав до суду відзив на позовну заяву, який обґрунтований тим, що підприємство не погоджується з позовними вимогами ОСОБА_1 .
Відповідач вказував, що Полтавське обласне комунальне виробниче підприємство теплового господарства «Полтаватеплоенерго» засновано на майні спільної комунальної власності територіальних громад сіл, селищ і міст Полтавської області, засновником підприємства є Полтавська обласна рада, власник підприємства територіальні громади сіл, селищ і міст Полтавської області.
ОСОБА_1 є споживачем послуг з постачання теплової енергії за адресою: АДРЕСА_1 (особовий рахунок № НОМЕР_1 ), в розумінні п.6 ч. 1 ст.1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» ОСОБА_1 є споживачем послуг з постачання теплової енергії та послуги з постачання гарячої води за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідач вказував, що станом на 01.12.2021 співвласники багатоквартирного будинку за адресою: АДРЕСА_2 , в тому числі і позивач, не повідомили ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» про прийняття рішення про вибір моделі договірних відносин і не уклали з підприємством відповідний договір на послуги з постачання теплової енергії та послуги з постачання гарячої води, з огляду на викладене, 01.12.2021 між ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» та позивачем набув чинності новий публічний договір приєднання на послугу з постачання теплової енергії та послугу з постачання гарячої води.
ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» в рахунках за липень 2021 року було проінформовано про порядок вибору моделі організації договірних відносин, в рахунку за вересень 2021 року споживачів було повідомлено, що постановами Кабінету Міністрів України №1022 і № 1023 від 08.09.2021 затверджені типові договори про надання послуг з постачання теплової енергії та гарячої води, які є публічними договорами приєднання. Тексти публічних договорів приєднання та вимоги до якості відповідних послуг згідно з законодавством та іншу необхідну інформацію для кожного багатоквартирного будинку окремо розміщено 1 жовтня 2021 року на офіційному сайті підприємства: te.pl.ua. В рахунку за листопад 2021 року споживачів було повідомлено, що з 1 грудня 2021 року набрали чинності публічні договори приєднання про надання послуг з постачання теплової енергії та гарячої води. Тексти типових публічних договорів приєднання, вимоги до якості відповідних послуг згідно із законодавством та іншу необхідну інформацію для кожного багатоквартирного будинку окремо опубліковано 1 жовтня 2021 року на офіційному сайті підприємства http://te.pl.ua. В рахунку за грудень 2021 року споживачів було повідомлено, що відповідно до п.3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про житлово-комунальні послуги» договори зі споживачами, які не прийняли рішення про модель організації договірних відносин, укладаються протягом двох місяців з дня набрання чинності рішення Кабінету Міністрів України про затвердження типових публічних договорів приєднання. Форми типових публічних договорів приєднання про надання послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води були затверджені постановами Кабінету Міністрів України №1022 та №1023 від 08.09.2021 і набрали чинності із 1 жовтня 2021 року. 13.01.2022 на офіційному веб-сайті підприємства (http://te.pl.ua/publkacyi/novini-pdpriyemstva/2435-poltavateploenergo-nformuye-z-grudnya-2021-roku-zmnivsya-poryadokformuvannya-vartost-nadavanih-pdpriyemstvom-poslug.html) було розміщено оголошення про те, що з початку грудня 2021 року у зв`язку із переходом на нові договірні відносини, розрахунок вартості послуг «Полтаватеплоенерго» здійснюється за двоставковим тарифом, встановленим для підприємства НКРЕКП рік тому. 1 жовтня 2021 року набули чинності постанови КМУ №1022 та №1023 від 08.09.2021, якими затверджені публічні договори приєднання про надання послуг з теплової енергії та постачання гарячої води.
Відповідач вважає, що індивідуальні договори приєднання відповідають типовій формі договорів, що затверджені постановою Кабінету Міністрів України №830 від 21.08.2019, в силу норм ст.6 Цивільного Кодексу України є обов`язковим до виконання та підприємство «Полтаватеплоенерго» не вправі відступити від його змісту та умов.
У відзиві на позовну заяву відповідач просив повністю відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 .
Суд, дослідивши зібрані в справі докази, приходить до таких висновків.
Судом встановлено, що відповідач Полтавське обласне комунальне виробниче підприємство теплового господарства «Полтаватеплоенерго» (код ЄДРПОУ 03338030) засновано на майні спільної комунальної власності територіальних громад сіл, селищ і міст Полтавської області. Засновником підприємства є Полтавська обласна рада. Власник підприємства територіальні громади сіл, селищ і міст Полтавської області.
Нормативно-правові акти, що регулюють суспільні відносини у сфері житлово-комунальних послуг поділяються на загальні, які впорядковують суспільні відносини в цілому у цій сфері та визначають основні засади їх застосування та спеціальні, які визначають особливості здійснення публічного адміністрування за окремими напрямками.
Закон України «Про захист прав споживачів» регулює відносини між споживачами товарів, робіт і послуг та виробниками і продавцями товарів, виконавцями робіт і надавачами послуг різних форм власності, встановлює права споживачів, а також визначає механізм їх захисту та основи реалізації державної політики у сфері захисту прав споживачів.
Відповідно до частини першої статті 2 Закону України «Про житлово-комунальні послуг» № 2189-VІІІ предметом регулювання цього Закону є відносини, що виникають у процесі надання споживачам послуг з управління багатоквартирним будинком, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення та управління побутовими відходами, а також відносини, що виникають у процесі надання послуг з постачання та розподілу електричної енергії і природного газу споживачам у житлових, садибних, садових, дачних будинках.
Відповідно до частини першої статті 4 Закону №2189 законодавство України у сфері житлово-комунальних послуг базується на Конституції України і складається з нормативно-правових актів у галузі цивільного, житлового законодавства, цього Закону та інших нормативно-правових актів, що регулюють відносини у сфері житлово-комунальних послуг.
Нормами статей 13, 14 Закону №2189 визначено порядок укладання, зміни і припинення договорів про надання комунальних послуг та особливості укладання, зміни і припинення договорів про надання комунальних послуг у багатоквартирному будинку.
Згідно ст.14 Закону № 2189 за рішенням співвласників багатоквартирного будинку, прийнятим відповідно до закону, з виконавцем відповідної комунальної послуги (крім послуг з постачання та розподілу природного газу і послуг з постачання та розподілу електричної енергії) укладається договір про надання комунальних послуг, а саме:
індивідуальний договір з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем, що укладається кожним співвласником багатоквартирного будинку самостійно, за умови що співвласники прийняли рішення про вибір відповідної моделі організації договірних відносин та дійшли згоди з виконавцем комунальної послуги щодо розміру плати за обслуговування внутрішньобудинкових систем багатоквартирного будинку;
колективний договір, що укладається від імені та за рахунок усіх співвласників багатоквартирного будинку управителем або іншою уповноваженою співвласниками особою;
договір про надання комунальних послуг з колективним споживачем, що укладається з об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку або іншою юридичною особою, яка об`єднує всіх співвласників такого будинку та в їхніх інтересах укладає відповідний договір.
Відповідно до пункту 3 Прикінцевих та перехідних положень цього Закону договори про надання комунальних послуг, у тому числі із співвласниками багатоквартирних будинків, які не прийняли рішення про модель організації договірних відносин з виконавцями комунальних послуг, мають бути укладені виконавцями відповідних комунальних послуг протягом двох місяців з дня набрання чинності рішенням Кабінету Міністрів України про затвердження типових публічних договорів приєднання про надання комунальних послуг.
01 жовтня 2021 року набрали чинності постанови Кабінету Міністрів України від 08 вересня 2021 року № 1022 та № 1023, якими затверджені типові форми договорів про надання послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води.
Відповідно до частини 5 статті 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» у разі, якщо співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали з виконавцем комунальної послуги відповідний договір,з ними укладається індивідуальний договір про надання комунальної послуги, що є публічним договором приєднання.
Такі договори вважаються укладеними, якщо протягом 30 днів з дня опублікування тексту договору на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та/або на веб-сайті виконавця послуги співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали відповідний договір з виконавцем комунальної послуги.
За змістом статті 634 Цивільного кодексу України договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.
Згідно абзацу 2 пункту 3 частини 1 статті 14 Закону 2189 співвласники багатоквартирного будинку (об`єднання співвласників багатоквартирного будинку) самостійно обирають одну з моделей організації договірних відносин, визначених цією частиною, за кожним видом комунальних послуг (крім послуг з постачання та розподілу природного газу і послуг з постачання та розподілу електричної енергії).
Судом встановлено та не заперечується позивачем, що ОСОБА_1 у встановленому законом порядку зареєструвала своє постійне місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 .
ОСОБА_1 є споживачем послуг з постачання теплової енергії за адресою: АДРЕСА_1 (особовий рахунок № НОМЕР_1 ).
Пунктом 6 ч.1 ст.1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначено індивідуальний споживач - фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об`єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги.
В розумінні п.6 ч. 1 ст.1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» ОСОБА_1 є споживачем послуг з постачання теплової енергії та послуги з постачання гарячої води за адресою: АДРЕСА_1 .
Також судом встановлено та відсутні посилання на інше в поданій до суду позовній заяві, що станом на 01 грудня 2021 року співвласники багатоквартирного будинку за адресою: АДРЕСА_2 , в тому числі і позивач не повідомили ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» про прийняття рішення про вибір моделі договірних відносин і не уклали з підприємством відповідний договір на послуги з постачання теплової енергії та послуги з постачання гарячої води.
На підстави викладеного, суд приходить до висновку, що 01.12.2021 між ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» та позивачем набув чинності публічний договір приєднання на послугу з постачання теплової енергії та послугу з постачання гарячої води.
Згідно п.5 ст.13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» фактом приєднання споживача до умов індивідуального договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір, зокрема надання виконавцю підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка за надані послуги, факт отримання послуги.
Факт отримання позивачем послуг, які надає відповідач, не оспорює ОСОБА_1 в поданій до суду позовній заяві.
Дослідженими матеріалами справи судом встановлено, що ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» щомісяця надсилає споживачам, яким є і позивач ОСОБА_1 .
В рахунках за липень 2021 року було проінформовано про порядок вибору моделі організації договірних відносин.
В рахунку за вересень 2021 року було повідомлено, що постановами Кабінету Міністрів України №1022 і № 1023 від 08.09.2021 затверджені типові договори про надання послуг з постачання теплової енергії та гарячої води, які є публічними договорами приєднання. Тексти публічних договорів приєднання та вимоги до якості відповідних послуг згідно з законодавством та іншу необхідну інформацію для кожного багатоквартирного будинку окремо розміщено 1 жовтня 2021 року на офіційному сайті підприємства: te.pl.ua.
В рахунку за листопад 2021 року повідомлено, що з 1 грудня 2021 року набрали чинності публічні договори приєднання про надання послуг з постачання теплової енергії та гарячої води. Тексти типових публічних договорів приєднання, вимоги до якості відповідних послуг згідно із законодавством та іншу необхідну інформацію для кожного багатоквартирного будинку окремо опубліковано 1 жовтня 2021 року на офіційному сайті підприємства
В рахунку за грудень 2021 року було повідомлено, що відповідно до п.3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про житлово-комунальні послуги» договори зі споживачами, які не прийняли рішення про модель організації договірних відносин, укладаються протягом двох місяців з дня набрання чинності рішення Кабінету Міністрів України про затвердження типових публічних договорів приєднання. Форми типових публічних договорів приєднання про надання послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води були затверджені постановами Кабінету Міністрів України №1022 та №1023 від 08.09.2021 і набрали чинності із 1 жовтня 2021 року.
13.01.2022 на офіційному веб-сайті підприємства (http://te.pl.ua/publkacyi/novini-pdpriyemstva/2435-poltavateploenergo-nformuye-z-grudnya-2021-roku-zmnivsya-poryadokformuvannya-vartost-nadavanih-pdpriyemstvom-poslug.html) було розміщено оголошення про те, що з початку грудня 2021 року у зв`язку із переходом на нові договірні відносини, розрахунок вартості послуг «Полтаватеплоенерго» здійснюється за двоставковим тарифом, встановленим для підприємства НКРЕКП.
За частиною першою статті 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права або інтересу.
Згідно частини 2 вказаної статті способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути:1) визнання права; 2) визнання правочину недійсним; 3) припинення дії, яка порушує право; 4) відновлення становища, яке існувало до порушення;5) примусове виконання обов`язку в натурі;6) зміна правовідношення;7) припинення правовідношення; 8) відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди;9) відшкодування моральної (немайнової) шкоди; 10) визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» індивідуальний споживач зобов`язаний укладати договори про надання житлово-комунальних послуг у порядку і випадках, визначених законом.
Статтею 4 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначено повноваження Кабінету Міністрів України, до яких належить: затвердження правил надання (постачання) комунальних послуг (крім послуг з постачання та розподілу природного газу і з постачання та розподілу електричної енергії) та послуг з управління багатоквартирним будинком; затвердження типових договорів про надання (постачання) комунальних послуг (крім послуг з постачання та розподілу природного газу і з постачання та розподілу електричної енергії) та послуг з управління багатоквартирним будинком.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 № 830 затверджено «Правила надання послуги з постачання теплової енергії та типові договори про послуг з постачання теплової енергії» (далі також - Правила), відповідно до яких, ці Правила регулюють відносини між суб`єктом господарювання, що провадить господарську діяльність з постачання теплової енергії (далі - виконавець), та індивідуальним і колективним споживачем (далі - споживач), який отримує або має намір отримати послугу з постачання теплової енергії (далі - послуга), та визначають вимоги до якості послуги, одиниці вимірювання обсягу спожитої споживачем теплової енергії, порядок оплати. Надання послуги здійснюється виключно на договірних засадах. Послуга надається споживачеві згідно з умовами договору, що укладається відповідно до типових договорів про надання послуги відповідно до статті 14 Закону (пункт 13 Правил).
Частина 2 статті 12 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» встановлено, що договори про надання житлово-комунальних послуг укладаються відповідно до типових або примірних договорів, затверджених Кабінетом Міністрів України або іншими уповноваженими законом державними органами відповідно до закону. Типові договори про надання послуг з постачання теплової енергії та послуг з постачання гарячої води, затверджені у редакції постанови Кабінету Міністрів України №830 від 21.08.2019.
Згідно з ч.1 ст.648 Цивільного кодексу України зміст договору, укладеного на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, обов`язкового для сторін (сторони) договору, має відповідати цьому акту. Частина 2 вказаної статті вказує, що особливості укладення договору на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування встановлюються актами цивільного законодавства.
Відповідно до частини 3 статті 6 Цивільного кодексу України сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо вказано про це, а також у разі, якщо обов`язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або суті відносин між сторонами.
Типовий договір у розумінні норм Цивільного кодексу України становить собою сукупність істотних умов, які уповноважений орган визначає як такі, що є обов`язковими при укладенні сторонами договору відповідного типу.
Як встановлено судом, індивідуальні договора приєднання ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» відповідають типовій формі договорів, що затверджені постановою Кабінету Міністрів України №830 від 21.08.2019, в силу норм ст. 6 Цивільного Кодексу України є обов`язковим до виконання.
Позивач ОСОБА_1 , звертаючись до суду з позовом та обираючи на власний розсуд спосіб захисту свого права, просить визнати недійсними положення пунктів 30, 31, 32 Індивідуального договору про надання послуги з постачання теплової енергії ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго», в частині застосування двоставкового тарифу та застосування виконавцем послуг до споживачів (населення), в тому числі до позивача, підвищених тарифів з 01.12.2021 та під час дії воєнного стану в Україні; положення пункту 31 Індивідуального договору про надання послуги з постачання гарячої водив частині застосування виконавцем послуг до споживачів (населення), в тому силі до позивача, підвищених тарифів з 01.12.2021 та під час дії воєнного стану в Україні.
Разом з тим, відповідно до пунктів 30, 31, 32 Типового індивідуального договору
про надання послуги з постачання теплової енергії, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019 р. № 830 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 8 вересня 2021 р. № 1022), зазначені пункти викладені в наступній редакції:
30. Споживач вносить однією сумою плату виконавцю, яка складається з:
плати за послугу, визначеної відповідно до Правил надання послуги з постачання теплової енергії, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019 р. № 830 (Офіційний вісник України, 2019 р., № 71, ст. 2507), - в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 8 вересня 2021 р. № 1022, та Методики розподілу, що розраховується виходячи з розміру затвердженого уповноваженим органом тарифу та обсягу її споживання;
плати за абонентське обслуговування в розмірі, визначеному виконавцем, але не вище граничного розміру, визначеного Кабінетом Міністрів України, інформація про яку розміщується на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та/або на веб-сайті виконавця (посилання на веб-сторінку).
У разі застосування двоставкового тарифу на послугу з постачання теплової енергії плата за послугу з постачання теплової енергії визначається як сума плати, розрахованої виходячи з умовно-змінної частини тарифу (протягом опалювального періоду), а також умовно-постійної частини тарифу (протягом року).
31. Вартістю послуги є встановлений відповідно до законодавства тариф на теплову енергію, який визначається як сума тарифів на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії.
Розмір тарифу зазначається на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та/або на веб-сайті виконавця (посилання на веб-сторінку).
У разі зміни зазначеного тарифу протягом строку дії цього договору новий розмір тарифу застосовується з моменту його введення в дію без внесення сторонами додаткових змін до цього договору. Виконавець зобов`язаний забезпечити їх оприлюднення на своєму офіційному веб-сайті.
У разі прийняття уповноваженим органом рішення про зміну ціни/тарифу на послугу виконавець у строк, що не перевищує 15 днів з дати введення їх у дію, повідомляє про це споживачу з посиланням на рішення відповідного органу.
32. Розрахунковим періодом для оплати обсягу спожитої послуги є календарний місяць.
Плата за абонентське обслуговування нараховується щомісяця. У разі застосування двоставкових тарифів умовно-постійна частина тарифу нараховується щомісяця.
Початок і закінчення розрахункового періоду для розрахунку за платою за абонентське обслуговування завжди збігаються з початком і закінченням календарного місяця відповідно.
Умови індивідуального договору відповідача, які оскаржуються в судовому порядку позивачем, викладені в чіткій відповідності до нормативного акту.
Відповідно до пунктів 30-31 Типового індивідуального договору про надання послуги з постачання гарячої води, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 р. № 1182 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 8 вересня 2021 р. № 1023):
30. Споживач вносить однією сумою плату виконавцю, яка складається з:
плати за послугу, визначеної відповідно до Правил надання послуги з постачання гарячої води, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 р. № 1182 (Офіційний вісник України, 2020 р., № 14, ст. 550), - в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 8 вересня 2021 р. № 1023, та Методики розподілу, що розраховується виходячи з розміру затвердженого уповноваженим органом тарифу та обсягу спожитої гарячої води або за нормами споживання, встановленими органом місцевого самоврядування, до встановлення вузла комерційного обліку;
плати за витрати теплової енергії на забезпечення функціонування внутрішньобудинкової системи гарячого водопостачання (за наявності циркуляції), що розраховується виходячи з розміру затвердженого тарифу на послугу з постачання теплової енергії та визначеного обсягу відповідно до Методики розподілу;
плати за абонентське обслуговування в розмірі, визначеному виконавцем, але не вище граничного розміру, визначеного Кабінетом Міністрів України, інформація про яку розміщується на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та/або веб-сайті виконавця (посилання на веб-сторінку).
31. Вартістю послуг з постачання гарячої води та послуги з постачання теплової енергії є встановлені відповідно до законодавства тарифи.
Розмір зазначених тарифів зазначається на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та/або веб-сайті виконавця (посилання на веб-сторінку).
У разі прийняття уповноваженим органом рішення про зміну ціни/тарифу на послугу з постачання гарячої води та/або на послугу з постачання теплової енергії виконавець у строк, що не перевищує 15 днів з дати введення її/його у дію, повідомляє про це споживачу з посиланням на рішення відповідного органу.
У разі зміни зазначеного тарифу протягом строку дії цього договору новий розмір тарифу застосовується з моменту його введення в дію без внесення сторонами додаткових змін до цього договору. Виконавець зобов`язаний забезпечити їх оприлюднення на своєму офіційному веб-сайті.
Як встановлено судом, зміст та умови індивідуальних договорів про надання послуг з постачання теплової енергії та про надання послуг з постачання гарячої води, що розміщені на сайті підприємства: http://te.pl.ua/ в повній мірі відповідають типовим договорам, що затверджений актом органу державної влади.
Норми Закону України «Про захист прав споживачів», на які посилається позивач в поданій до суду позовній заяві, не регулюють відносини щодо зміни умов типових або примірних договорів, затверджених Кабінетом Міністрів України або іншими уповноваженими законом державними органами відповідно до закону (статті 12 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»).
Верховний Суд неодноразово наголошував, що сторони не мають права змінювати чи відступати від положень типових договорів, затверджених Кабінетом Міністрів України, укладення договорів на основі примірних і типових договорів повинно здійснюватися … не інакше як шляхом викладення договору у вигляді єдиного документа, оформленого … відповідно до правил, установлених нормативно-правовими актами щодо застосування примірного або типового договору. Проект договору повинен бути розроблений та відповідати типовому договору, який затверджений Кабінетом Міністрів України. ( Постанова Верховного Суду від 11 грудня 2018 року у справі № 921/375/17-г/14, Постанова Великої Палати Верховного Суду від 06 листопада 2018 року у справі № 904/7024/17).
Відповідно до ч.1 ст.10 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» ціни (тарифи) на житлово-комунальні послуги встановлюються за домовленістю сторін, крім випадків, коли відповідно до закону ціни (тарифи) є регульованими. У такому разі ціни (тарифи) встановлюються уповноваженими законом державними органами або органами місцевого самоврядування відповідно до закону.
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про ціни і ціноутворення» державне регулювання цін здійснюється Кабінетом Міністрів України, органами виконавчої влади, державними колегіальними органами та органами місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень, в тому числі шляхом установлення обов`язкових для застосування суб`єктами господарювання фіксованих цін.
Згідно норм ч.1 ст.15 Закону України «Про теплопостачання» державне регулювання діяльності у сфері теплопостачання провадиться зокрема у формі регулювання тарифів на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії з урахуванням змін цін на енергоносії та інших витрат.
У відповідності до частини 1 статті 12 Закону України «Про ціни та ціноутворення» державні регульовані ціни запроваджуються на товари, які справляють визначальний вплив на загальний рівень і динаміку цін, мають істотну соціальну значущість, а також на товари, що виробляються суб`єктами, які займають монопольне (домінуюче) становище на ринку.
Згідно ст. 20 Закону України «Про теплопостачання» тарифи на теплову енергію, реалізація якої здійснюється суб`єктами господарювання, що займають монопольне становище на ринку, є регульованими.
Законодавством не передбачено самостійне визначення суб`єктом господарювання тарифів на послугу з постачання теплової енергії та послуги з постачання гарячої води, а передбачено лише встановлення тарифів уповноваженими на це органами.
За приписами ст.13 Закону України «Про теплопостачання» до основних повноважень органів місцевого самоврядування у сфері теплопостачання належить встановлення для всіх категорій споживачів тарифів на теплову енергію і тарифів на виробництво теплової енергії (крім тарифів на теплову енергію, вироблену на теплоелектроцентралях, теплоелектростанціях, атомних електростанціях та когенераційних установках) у порядку і межах, визначених законодавством.
Відповідно до статті 4 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» до повноважень органів місцевого самоврядування належать встановлення цін/тарифів на комунальні послуги відповідно до закону.
Відповідно до п 37 ч.1 ст. 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішуються питання встановлення тарифів на житлово-комунальні послуги, які надаються підприємствами, що перебувають у спільній власності територіальних громад, представництво інтересів яких здійснює відповідна районна чи обласна рада, а також суб`єктами господарювання, що здійснюють управління (експлуатацію) цілісними майновими комплексами таких підприємств.
За приписами ч.1 ст.9 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» ліцензіат зобов`язаний виконувати вимоги ліцензійних умов відповідного виду господарської діяльності.
Згідно до п.п. 9 п. 3.2 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання теплової енергії, затверджених постановою НКРЕКП № 308 від 22.03.2017 (зі змінами), передбачено, що при провадженні господарської діяльності з постачання теплової енергії ліцензіат повинен дотримуватися такої організаційної вимоги, як здійснення постачання теплової енергії за тарифами, що встановлюються уповноваженим законом державним колегіальним органом або органами місцевого самоврядування в межах наданих повноважень.
За приписами частини 1 статті 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов`язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об`єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Тарифи, які встановлювались Полтавською обласною радою для ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» в силу приписів законодавства є обов`язковими до застосування.
Закон України «Про житлово-комунальні послуги» регулює відносини, що виникають у процесі надання та споживання житлово-комунальних послуг та є спеціальним нормативно-правовим актом.
До липня 2021 року ліцензування діяльності ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» здійснювалось Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі НКРЕКП).
Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 07.07.2021 № 1085, було затверджено Зміни до Ліцензійних умов провадження господарської діяльності у сфері теплопостачання, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 22.03.2017 № 308 і право на встановлення тарифів для підприємства перейшло до органів місцевого самоврядування, відповідно до пункту 37 частини 1 статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до Полтавської обласної ради.
З 2021 року ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» стало ліцензіатом Полтавської ОДА, тарифи на теплову енергію для підприємства встановлюються Полтавською обласною радою відповідно Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 червня 2011 року № 869.
Постановою НКРЕКП № 2269 від 30.11.2020 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання, послугу з постачання теплової енергії та послугу з постачання гарячої води Полтавському обласному комунальному виробничому підприємству теплового господарства «Полтаватеплоенерго» підприємству для потреб населення встановлено двоставковий тариф на послугу з постачання теплової енергії.
Постанова НКРЕКП № 2269 від 30.11.2020 протиправною і нечинною не визнавалась, ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» правомірно застосувало ці тарифи у розрахунках зі споживачами.
Також встановлено, що на виконання вимог Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 червня 2011 р. № 869 рішенням Полтавської обласної ради від 21 жовтня 2021 року № 286 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються Полтавським обласним комунальним виробничим підприємством теплового господарства «Полтаватеплоенерго» підприємству за категоріями споживачів встановлено двоставкові тарифи на послугу з постачання теплової енергії і тарифи на послугу постачання гарячої води, які введено в дію з 01.11.2021.
30 вересня 2021 року між Кабінетом Міністрів України, НАК «Нафтогаз України» і Всеукраїнською асоціацією органів місцевого самоврядування «Асоціація міст України» та Палатою місцевих влад Конгресу місцевих та регіональних влад, був укладений Меморандум про взаєморозуміння щодо врегулювання проблемних питань у сфері постачання теплової енергії та постачання гарячої води в опалювальному періоді 2021/2022 (далі- Меморандум).
На час прийняття вказаного меморандуму 30.09.2021 була прийнята та діяла постанова НКРЕКП № 2269 від 30.11.2020 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання, послугу з постачання теплової енергії та послугу з постачання гарячої води ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго», якою підприємству для потреб населення встановлено: двоставковий тариф на послугу з постачання теплової енергії на рівні: умовно-змінна частина двоставкового тарифу на послугу з постачання теплової енергії 1332,52 грн/Гкал (з ПДВ); умовно-постійна частина двоставкового тарифу на послугу з постачання теплової енергії 79472,03 грн/Гкал/год (з ПДВ); послуга з постачання гарячої води (незалежно від відсутності/наявності рушникосушильника): 95,00 грн. за 1 куб.м. води (з ПДВ).
У рішенні Полтавської обласної ради № 286 від 21 жовтня 2021 року зроблено примітку, що відповідно до положень розділу III Меморандуму для розрахунків із кінцевими споживачами комунальних послуг (населенням) тарифи, встановлені цим рішенням, застосовувати після завершення опалювального періоду 2021/2022 рр.
На момент набрання чинності індивідуальних публічних договорів приєднання про надання послуги з постачання теплової енергії, послуги з постачання гарячої води, зі споживачами категорії «населення», діяли тарифи встановлені рішенням Полтавської обласної ради № 286 від 21.10.2021, але у зв`язку з положеннями р. III Меморандуму про взаєморозуміння щодо врегулювання проблемних питань у сфері постачання теплової енергії та постачання гарячої води в опалювальному періоді 2021/2022рр для розрахунків із кінцевими споживачами комунальних послуг (населенням) тарифи, встановлені цим рішенням, застосовувались після завершення опалювального періоду 2021/2022 рр, а саме з 01.05.2022.
Відповідно до пункту 47 Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 869 від 01.06.2011 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на комунальні послуги» (далі - Порядок 869), ліцензіатам, що одержали ліцензію на провадження господарської діяльності з виробництва, транспортування та постачання теплової енергії, можуть в установленому порядку встановлюватися двоставкові тарифи на теплову енергію для всіх категорій споживачів. При цьому окремо визначаються умовно-змінна та умовно-постійна частини такого тарифу.
Пунктом 32 Правил надання послуг з постачання теплової енергії, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 № 830 передбачено, що у разі застосування двоставкового тарифу на послугу з постачання теплової енергії плата за послугу з постачання теплової енергії визначається як сума плати, розрахованої виходячи з умовно-змінної частини тарифу (протягом опалювального періоду) та умовно-постійної частини тарифу (протягом року), зазначеній нормі кореспондує пункт 30 Індивідуального договору про надання послуги з постачання теплової енергії, який розміщений на офіційному сайті ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» (https://te.pl.ua), є публічним договором приєднання та встановлює порядок та умови надання послуги з постачання теплової енергії для потреб опалення.
При вирішенні справи суд враховує, що процедура встановлення тарифів на комунальні послуги є елементом державного регулювання цін та тарифів.
Відповідно до Наказу Мінрегіону від 05.06.2018 № 130, затверджено Порядок інформування споживачів про намір зміни цін/тарифів на комунальні послуги з обґрунтуванням такої необхідності (далі Порядок), яким визначено відповідну процедуру (механізм) інформування споживачів виконавцями комунальних послуг, передбачено перелік інформації, що має доводитися до відома споживачів.
Відповідно до вимог пункту 2 розділу ІІ Порядку протягом 5 робочих днів з дня подання відповідних розрахунків до органу, уповноваженого встановлювати тарифи (органу місцевого самоврядування), виконавці комунальних послуг інформують споживачів про намір здійснити зміну тарифів (або встановити тарифи) у спосіб, визначений Порядком, та доводять до відома споживачів інформацію, передбачену цим Порядком.
Згідно пункту 5 розділу ІІ Порядку інформація, зазначена у пунктах 3, 4 розділу ІІ, доводиться до відома споживачів шляхом розміщення:
на офіційному вебсайті органу місцевого самоврядування в мережі Інтернет (за наявності),
у друкованому засобі масової інформації місцевої сфери розповсюдження (перевага надається друкованим засобам масової інформації органу місцевого самоврядування),
вебсайті виконавця комунальних послуг (за наявності),
на інформаційних стендах в абонентських відділах виконавців комунальних послуг та на інформаційних стендах біля адміністративних будинків органів місцевого самоврядування в населених пунктах, де споживачі отримують відповідні послуги.
При цьому, з метою оптимізації витрат виконавців комунальних послуг на розміщення усього блоку визначеної Порядком інформації та за усіма вищезазначеними способами, абзацом другим пункту 5 Порядку встановлено, що виконавець комунальних послуг може обрати один із вище перелічених способів доведення інформації (крім розміщення на інформаційних стендах в абонентських відділах виконавців комунальних послуг та на інформаційних стендах біля адміністративних будинків органів місцевого самоврядування) як основний для розміщення всього масиву необхідної інформації, визначеної цим Порядком. За допомогою інших способів, передбачених в абзаці першому пункту 5 розділу ІІ, а також шляхом обов`язкового розміщення інформаційного повідомлення у платіжному документі, що застосовується для оплати спожитих послуг, виконавець комунальних послуг повідомляє споживачів про намір зміни тарифів (або встановлення нових тарифів) на комунальні послуги та обов`язково зазначає джерело розміщення всієї необхідної інформації, з якою без перешкод може ознайомитися споживач.
ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» місцем для розміщення всього масиву інформації стосовно перегляду тарифу обрано власний вебсайт, на якому розміщено повідомлення про наміри зміни тарифів з необхідними додатками.
Двоставкові тарифи на послугу з постачання теплової енергії для усіх категорій споживачів, що були встановлені для ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» рішенням Полтавської обласної ради № 286, введені в дію з 01.11.2021. Застосування тарифів для потреб населення відбулось з 01.05.2022.
Законом України «Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування» №2479-IX від 29.07.2022 (далі - Закон 2479), що набрав чинності 19.08.2022, було запроваджено мораторій на підвищення цін (тарифів) у сфері теплопостачання і протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, заборонено підвищення для всіх категорій споживачів тарифів на теплову енергію (її виробництво, транспортування та постачання) і послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води.
На момент застосування ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» двоставкових тарифів на послугу з постачання теплової енергії, встановлених постановою НКРЕКП 2269 від 30.11.2020 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання, послугу з постачання теплової енергії та послугу з постачання гарячої води Полтавському обласному комунальному виробничому підприємству теплового господарства «Полтаватеплоенерго», а також на момент застосування (01.05.2022) тарифів на послугу з постачання теплової енергії, встановлених рішенням Полтавської обласної ради № 286 від 21.10.2021 зі змінами, Закон №2479 не набрав чинності.
Тому твердження позивача про порушення ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» вимог Закону України «Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування» є безпідставними.
Тарифи на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються Полтавським обласним комунальним виробничим підприємством теплового господарства «Полтаватеплоенерго» встановлюються рішеннями Полтавської обласної ради, правомірність їх встановлення та розмір не є предметом розгляду в цій справі.
Відповідач ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» при здійснені своєї господарської діяльності зобов`язане застосовувати тарифи, що встановлені для підприємства лише уповноваженим на це органом.
Встановивши дані обставини, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання недійсними пунктів індивідуальних договорів заявлені безпідставно та не підлягають задоволенню.
Також судом встановлено, що розрахунок оплати за послугу з постачання теплової енергії та постачання гарячої води споживачу ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 відповідачем ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» здійснюється відповідно до затверджених тарифів, вимоги позивача про зобов`язання ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» надати детальний розрахунок розподілу між спожитих позивачем послуг та здійснити перерахунок плати за послугу з постачання теплової енергії та постачання гарячої води споживачу ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 за період з 01.12.2021 до дати ухвалення рішення суду за одноставковим тарифом на послугу з постачання теплової енергії та тарифом на послугу з постачання гарячої води з розміром тарифів, який виконавець послуг/відповідач мав застосовувати станом на 24.02.2022 заявлені безпідставно.
Фактично позивач просить суд зобов`язати відповідача діяти всупереч норм законодавства.
Встановивши дані обставини, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства "Полтаватеплоенерго" є повністю безпідставними та не підлягають задоволенню.
Порядок розподілу судових витрат між сторонами визначено нормами ст. 141 ЦПК України.
Частиною 1 ст. 141 ЦПК України передбачено, що судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Позивач при зверненні до суду судовий збір не сплачувала.
Судовий збір за розгляд справи судом необхідно віднести за рахунок держави.
Керуючись ст.ст. 264, 265 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства "Полтаватеплоенерго" про визнання недійсними положень пунктів договору, зобов`язання здійснити перерахунок плати за послугу з постачання теплової енергії та гарячої води відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Полтавського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 .
відповідач Полтавське обласне комунальне виробниче підприємства теплового господарства "Полтаватеплоенерго", місцезнаходження 36008, м. Полтава, вул. Польська, 2а, код 03338030;
третя особа Полтавська обласна рада, місцезнаходження м. Полтава, вул. Соборності, 45, код ЄДРПОУ 22530614;
третя особа Головне управління Держпродслужби України в Полтавській області, місцезнаходження м. Полтава, вул. Воскресенський узвіз, 7, код ЄДРПОУ 40358617.
Повне судове рішення складено 13.07.2026.
Головуючий суддя Н.Л.Яковенко
The court decision No. 138140721, Kyivskyi District Court of Poltava City was adopted on 13.07.2026. The procedural form is Civil, and the decision form is Decision. On this page, you will find key data about this court decision. We provide convenient and quick access to actual court decisions so that you can keep up to date with the most recent court precedents. Our database contains the full range of information you need, allowing you to find key data conveniently.
This decision relates to case No. 552/5088/26. Organisations, which are mentioned in the text of this judgment: