Decision № 138045721, 07.07.2026, Zaporizhzhia District Administrative Court

Approval Date
07.07.2026
Case No.
280/473/26
Document №
138045721
Form of court proceedings
Administrative
State Coat of Arms of Ukraine Єдиний державний реєстр судових рішень

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

07 липня 2026 року Справа № 280/473/26 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Сацький Р.В., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕКОТРЕЙД 21»

до Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області

про визнання протиправними та скасування постанов, -

ВСТАНОВИВ:

20.01.2026 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕКОТРЕЙД 21» (далі - позивач) до Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області (далі відповідач) про визнання протиправними та скасування рішення Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області № 293/25 від 24.12.2025, № 294/25 від 24.12.2025, № 295/25 від 24.12.2025, № 296/25 від 24.12.2025, № 297/25 від 24.12.2025, № 298/25 від 24.12.2025, № 299/25 від 24.12.2025 про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу.

На обґрунтування позовних вимог у позовній заяві зазначає, що здійснення контролю ГУ Держпродспоживслужби в Чернігівській було здійснено без законних на те підстав, оскільки позивач не отримував та не був ознайомлений з направленням на здійснення заходу контролю, що є порушенням його прав. Стверджує, що рішення ГУ Держпродспоживслужби в Чернігівській області № 293/25 від 24.12.2025, № 294/25 від 24.12.2025, № 295/25 від 24.12.2025, № 296/25 від 24.12.2025, № 297/25 від 24.12.2025, № 298/25 від 24.12.2025, № 299/25 від 24.12.2025 є протиправними, оскільки директор або уповноважені особи ТОВ «ЕКОТРЕЙД 21» не отримували вимоги про надання інформації у законний спосіб за юридичною адресою Товариства. Крім того, зауважує, що плакатний об`єкт знаходився в місці реалізації товару, який вказувався в плакатному об`єкті, а отже, не вважається рекламою відповідно до ч. 7 ст. 8 Закону України «Про рекламу». Враховуючи вищевикладене, на думку позивача, плакат, що був розміщений на дверях у магазині «ВИНА СВІТУ» не може вважатися рекламою і до нього не можуть застосовуватися вимоги ч. 2 ст. 22 Закону України « Про рекламу»., оскільки даний плакат розміщений в місці реалізації цього товару і є Вивіскою, а не рекламою« як стверджує відповідач.

26.01.2026 ухвалою суду позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕКОТРЕЙД 21» про визнання протиправними та скасування постанов - залишено без руху.

Ухвалою судді від 10.02.2026 відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами в порядку, визначеному статтею 262 КАС України.

Відповідач позов не визнав, 23.02.2026 через систему «Електронний суд» надіслав відзив (вх. №9803), у якому пояснює, що відповідно до ч. 2 ст. 26 Закону України «Про рекламу» відповідач сформулював письмову вимогу позивачеві щодо надання певної інформації, необхідної для розгляду справи про порушення законодавства про рекламу , Закон №270/96-ВР є спеціальним законом, що регулює відносини у сфері реклами, включаючи контроль за її дотриманням, та яким не встановлено процедуру проведення перевірок. Цей закон зосереджений на матеріальних аспектах - виявленні порушень і застосуванні санкцій. Вказаний закон визначає повноваження Держпродспоживслужби, але не встановлює процедура проведення перевірок. Він зосереджений на матеріальних аспектах - виявленні порушень і застосуванні санкцій. Відповідно до ч.2 ст.26 Закону України «Про рекламу» передбачено, що на вимогу органів державної влади, на які згідно із законом покладено контроль за дотриманням вимог законодавства про рекламу, за фактом виявлення такими органами порушення або в ході розгляду повідомлення (звернення, скарги, заяви тощо) третіх осіб про порушення вимог законодавства про рекламу рекламодавці, виробники та розповсюджувачі реклами зобов`язані надавати документи, усні та/або письмові пояснення, відео- та аудіозаписи, а також іншу інформацію, що стосуються виявленого порушення чи повідомлення про нього та необхідні для здійснення такими органами повноважень щодо державного контролю. На юридичну адресу Позивача (вул. Героїв Крут, 111 м. Оріхів, Пологівський район, Запорізька область) Головним управлінням було направлено вимогу (№01-06-03-29/6263 від 04.12.2025, штрих кодовий ідентифікатор 1403400079332) з приводу надання інформації, яка необхідна для розгляду, а саме: копію свідоцтва або виписки про державну реєстрацію, інформацію, щодо вартості розповсюдження зазначеної реклами (надавши копії платіжних документів, договорів з іншими суб`єктами господарювання тощо), інформацію щодо терміну розповсюдження реклами за вказаною адресою, а також письмові пояснення, щодо розповсюдження реклами з порушенням вимог ч.4 ст.8, ч.2, 7 ст.22 Закону України «Про рекламу». раховуючи, що Позивач відмовився отримувати вказані документи поштовим відправленням, Головним управлінням 16.12.2025 було вжито заходів щодо вручення Вимоги та Припису, а також повідомлено про дату, час та місце розгляду за місцем здійснення господарської діяльності (проспект Л. Лук`яненка, 70 Чернігів). Вказана обставина підтверджується відеофіксацією, яка здійснювалась під час вручення документів та додається до відзиву на позов. Товариство листом від 17.12.2026 №17/12/25 повідомило про виконання вимог Припису з наданням фото звіту в якості доказу. Усунення порушень підтверджує факт вручення вказаних документів Позивачу та спростовує твердження про не отримання Вимоги та Припису останнім. Відтак, оскаржувані рішення є правомірними та такими, що не підлягають скасуванню, а тому просить відмовити у задоволенні адміністративного позову в повному обсязі.

Враховуючи приписи частини 5 статті 262 КАС України справа розглядалася за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (частина 5 статті 250 КАС України).

Згідно з частиною 4 статті 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.

Згідно з офіційними відомостями, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, ТОВ «ЕКОТРЕЙД 21» є суб`єктом господарювання, офіційно зареєстрованим 03.09.2021. Видами діяльності позивача є: 47.11 Роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами (основний); 46.39 Неспеціалізована оптова торгівля продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами; 47.25 Роздрібна торгівля напоями в спеціалізованих магазинах; 52.10 Складське господарство; 56.10 Діяльність ресторанів, надання послуг мобільного харчування; 56.30 Обслуговування напоями.

З матеріалів справи судом встановлено, що співробітниками ГУ Держпродспоживслужби в Чернігівській області області проведено контрольні заходи щодо дотримання суб`єктами господарювання законодавства про рекламу, в результаті який встановлено за місцем здійснення діяльності позивачем: просп. Л.Лук`яненка, буд. 70, м. Чернігів, виявлено розміщення реклами алкогольних напоїв, що є порушенням ч. 2 ст. 22 Закону України «Про рекламу».

24 жовтня 2025 року головним спеціалістом відділу контролю за рекламою та дотриманням антитютюнового законодавства управління захисту прав споживачів та контролю за врегульованими цінами Кушніром О.В. складений протокол про порушення законодавства про рекламу відносно ТОВ «ЕКОТРЕЙД 21». До протоколу додається фото фіксація.

На виконання завдань та обов`язків, покладених на Головне управління 02.12.2025 було складено Протокол про порушення законодавства про рекламу №161/25 від 02.12.2025, за розповсюдження ТОВ «ЕКОТРЕЙД 21» за адресою Л. Лук`яненка, буд.70 м. Чернігів реклами:

- зниження ціни на товар, розміщеної на склі вхідних дверей магазину, з таким текстом: «БАЧИШ ЖОВТИЙ ЦІННИК ЛОВИ ЗНИЖКУ ДО 50%», де реклама не містить відомостей про місце, дату початку і закінчення дії знижки ціни на товар, в кількості 1 (одного) рекламоносія, чим порушено ч.4 ст.8 Закону України «Про рекламу»;

- алкогольних напоїв, розміщеної за рогом, на першій створці першого вітринного вікна, справа від вхідних дверей із зображенням пляшки з маркуванням, з таким текстом: «АКЦІЯ СТВОРИ СВІЙ МІКС», в кількості 1 (одного) рекламоносія, чим порушено вимоги ч.2 ст.22 Закону України «Про рекламу»; також вищезазначена реклама не супроводжується текстом попередження такого змісту: «Надмірне споживання алкоголю шкідливе для вашого здоров`я», чим порушено вимоги ч.7 ст.22 Закону України «Про рекламу»;

- алкогольних напоїв, розміщеної за рогом, на другій створці першого вітринного вікна, справа від вхідних дверей, з таким текстом: «АКЦІЯ збери ящик від 3 бут. до -15% від 6 бут. до -20% від 12 бут. до -25% *міксуй вина, які тобі до смаку», в кількості 1 (одного) рекламоносія, чим порушено вимоги ч. 2 ст. 22 Закону України «Про рекламу»; також вищезазначена реклама не супроводжується текстом попередження такого змісту: «Надмірне споживання алкоголю шкідливе для вашого здоров`я», чим порушено вимоги ч.7 ст.22 Закону України «Про рекламу»;

- алкогольних напоїв, розміщеної за рогом, на другій створці другого вітринного вікна, справа від вхідних дверей із зображенням пляшок з маркуванням, з таким текстом: «АКЦІЯ КУПУЙ РОМ НА ВИБІР та отримай Coca-Cola 1,25л БЕЗКОШТОВНО», в кількості 1 (одного) рекламоносія, чим порушено вимоги ч.2 ст.22 Закону України «Про рекламу»; також вищезазначена реклама не супроводжується текстом попередження такого змісту: «Надмірне споживання алкоголю шкідливе для вашого здоров`я», чим порушено вимоги ч.7 ст.22 Закону України «Про рекламу».

Рішенням №161/25 від 03.12.2025 було розпочато розгляд справи про порушення законодавства про рекламу відносно ТОВ «ЕКОТРЕЙД 21».

На юридичну адресу Позивача (вул. Героїв Крут, 111 м. Оріхів, Пологівський район, Запорізька область) Головним управлінням було направлено вимогу (№01-06-03-29/6263 від 04.12.2025, штрих кодовий ідентифікатор 1403400079332) з приводу надання інформації, яка необхідна для розгляду, а саме: копію свідоцтва або виписки про державну реєстрацію, інформацію, щодо вартості розповсюдження зазначеної реклами (надавши копії платіжних документів, договорів з іншими суб`єктами господарювання тощо), інформацію щодо терміну розповсюдження реклами за вказаною адресою, а також письмові пояснення, щодо розповсюдження реклами з порушенням вимог ч.4 ст.8, ч.2, 7 ст.22 Закону України «Про рекламу».

Відповідно до п.5 Порядку №693 Позивача було повідомлено листом від 04.12.2025 №01-06-03-29/6263 (штрих кодовий ідентифікатор 1403400050555), що розгляд справи про порушення законодавства про рекламу відбудеться 24.12.2025 о 15:00 год.

На виконання вимог Закону №270/96-ВР був направлений Припис №125 від 04.12.2025 (№01-06-03-29/6262 від 04.12.2025, (штрих кодовий ідентифікатор 1403400050555) про усунення виявлених порушень вимог законодавства про рекламу з повідомленням Головне управління про виконання вказаного припису.

Враховуючи, що Позивач відмовився отримувати вказані документи поштовим відправленням, Головним управлінням 16.12.2025 було вжито заходів щодо вручення Вимоги та Припису, а також повідомлено про дату, час та місце розгляду за місцем здійснення господарської діяльності (проспект Л. Лук`яненка, 70 Чернігів). Вказана обставина підтверджується відеофіксацією, яка здійснювалась під час вручення документів та додається до відзиву на позов.

Товариство листом від 17.12.2026 №17/12/25 повідомило про виконання вимог Припису з наданням фото звіту в якості доказу. Усунення порушень підтверджує факт вручення вказаних документів Позивачу та спростовує твердження про не отримання Вимоги та Припису останнім.

24.12.2025 на підставі матеріалів справи та Протоколу №161/25 засідання стосовно справи про порушення законодавства про рекламу Головним управлінням було прийнято Рішення №293/25, Рішення №294/25, Рішення №295/25, Рішення №296/25, Рішення №297/25, Рішення №298/25, Рішення №299/25 про накладення на Товариство з обмеженою відповідальністю «ЕКОТДРЕЙД 21» штрафу за порушення законодавства про рекламу на загальну суму у розмірі 17 850,00 грн.

Вважаючи прийняті відповідачем рішення № 293/25 від 24.12.2025, № 294/25 від 24.12.2025, № 295/25 від 24.12.2025, № 296/25 від 24.12.2025, № 297/25 від 24.12.2025, № 298/25 від 24.12.2025, № 299/25 від 24.12.2025 про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу протиправними, позивач звернувся до суду із даним позовом про їх скасування.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Щодо доводів позивача про те, що відповідач не дотримався вимог Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» №877-У, суд суддів зазначає про наступне.

Частина 1 ст. 26 Закону України «Про рекламу» № 270/96-ВР (далі - Закон № 270/96-ВР) встановлює контроль за дотриманням законодавства України про рекламу здійснюють у межах своїх повноважень центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, - щодо захисту прав споживачів реклами (у тому числі щодо спорудження житлового будинку), а також щодо виконання вимог частини десятої статті 8 цього Закону, крім випадків, якщо зазначена реклама є рекламою азартних ігор та організаторів азартних ігор.

Підпункт 9 п. 4 Положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 № 667, передбачає, що Держпродспоживслужба відповідно до покладених на неї завдань здійснює контроль за дотриманням законодавства про рекламу в частині захисту прав споживачів реклами, приймає рішення про визнання реклами недобросовісною, прихованою, про визнання порівняння в рекламі неправомірним з одночасним зупиненням її розповсюдження.

Частина 2 ст. 26 Закону № 270/96-ВР визначає, що на вимогу органів державної влади, на які згідно із законом покладено контроль за дотриманням вимог законодавства про рекламу, за фактом виявлення такими органами порушення або в ході розгляду повідомлення (звернення, скарги, заяви тощо) третіх осіб про порушення вимог законодавства про рекламу рекламодавці, виробники та розповсюджувачі реклами зобов`язані надавати документи, усні та/або письмові пояснення, відео- та аудіозаписи, а також іншу інформацію, що стосуються виявленого порушення чи повідомлення про нього та необхідні для здійснення такими органами повноважень щодо державного контролю.

Також, відповідний орган державної влади має право: вимагати від рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами усунення виявлених порушень вимог законодавства; вимагати припинення дій, що перешкоджають здійсненню державного контролю; надавати (надсилати) рекламодавцям, виробникам та розповсюджувачам реклами обов`язкові для виконання приписи про усунення порушень; приймати рішення про визнання реклами недобросовісною, прихованою, про визнання порівняння в рекламі неправомірним з одночасним зупиненням її розповсюдження; приймати рішення про зупинення розповсюдження відповідної реклами.

Органи державної влади зобов`язані повідомляти рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами про розгляд справ про порушення ними вимог законодавства про рекламу не менше ніж за п`ять робочих днів до дати розгляду справи.

Частина 6 ст. 27 Закону № 270/96-ВР передбачає, що за неподання, несвоєчасне подання або подання завідомо недостовірної інформації про вартість розповсюдженої реклами та/або виготовлення реклами, та/або вартість розповсюдження реклами, а також інформації, передбаченої частиною другою статті 26 цього Закону, центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, необхідної для здійснення ними передбачених цим Законом повноважень, на рекламодавців, виробників реклами та розповсюджувачів реклами накладається штраф у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Таким чином, Закон № 270/96-ВР є спеціальним законом, що регулює відносини у сфері реклами, включаючи контроль за її дотриманням.

Стаття 26 цього Закону визначає повноваження Держпродспоживслужби щодо контролю за дотриманням законодавства про рекламу, зокрема: вимагати від суб`єктів господарювання пояснень і документів, пов`язаних із рекламою та приймати рішення про визнання реклами такою, що порушує закон, і накладати штрафи.

Закон № 270/96-ВР не містить детального опису процедури перевірок, як це передбачено Законом № 877-V (видача наказу чи оформлення направлення). Натомість він зосереджений на матеріальних аспектах - виявленні порушень і застосуванні санкцій.

Так, 07 квітня 2025 року Верховний Суд ухвалив постанову у справі №280/275/24, в якій досліджено питання застосування Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» при реалізації територіальним органом Держпродспоживслужби владних управлінських функцій, які полягають у дотриманні суб`єктами господарювання законодавства про рекламу. Верховний Суд зауважив, що контроль за дотриманням законодавства про рекламу не є заходом державного нагляду (контролю) у розумінні Закону № 877-V. Якщо орган контролю вимагає документи, що виходять за межі рекламного матеріалу, така перевірка набуває ознак заходу державного нагляду в розумінні Закону № 877-V і має супроводжуватися дотриманням його процедур.

Подібний правовий висновок був сформульований і Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 02.11.2021 у справі №916/214/20, які на підставі ч. 5 ст. 242 КАС України враховуються судом під час розгляду цієї справи.

Суд зазначає, що оформлення таких документів як акти перевірок, направлення на перевірку, повідомлення про перевірку, наказ на проведення перевірки рекламним законодавством України не передбачено. Виявлення ознак порушення законодавства про рекламу ані Закон № 270/96-ВР, ані інші акти законодавства не пов`язують із обов`язковим проведенням перевірок чи інших спеціальних заходів контролю, в тому числі тих, що регулюються Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

Щодо посилання позивача на не повідомлення його про розпочате провадження та неотримання вимоги про надання інформації у законний спосіб за юридичною адресою Товариства, суд вважає за необхідне вказати про наступне.

Механізм накладення Держпродспоживслужбою та її територіальними органами на рекламодавців, виробників реклами та розповсюджувачів реклами (далі - суб`єкт реклами) штрафів за порушення законодавства про рекламу визначено Порядком накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 року №693 (далі - Порядок №693).

Відповідно до п. 2 цього Порядку підставою для розгляду справи про порушення законодавства про рекламу (далі - справа) та накладення штрафу є протокол, що складається посадовими особами Держпродспоживслужби або її територіальних органів.

Згідно з п. 3-9 Порядку №693, рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу, передбачені ст. 27 Закону України «Про рекламу», приймають Голова Держпродспоживслужби, його заступники, керівники територіальних органів Держпродспоживслужби та їх заступники (далі - уповноважені особи) (п.3).

Уповноважена особа розпочинає розгляд справи не пізніше трьох робочих днів з дня оформлення протоколу, зазначеного у пункті 2 цього Порядку (п.4).

Уповноважена особа з урахуванням положень ст. 32 Закону України «Про адміністративну процедуру» повідомляє суб`єкту реклами про дату, час та місце розгляду справи поштовим відправленням, технічними засобами електронних комунікацій або шляхом вручення повідомлення суб`єкту реклами або його представнику, якщо суб`єкт реклами сповістив уповноважену особу про відповідне уповноваження свого представника на отримання повідомлень, про що на копії повідомлення, яка залишається в уповноваженої особи, робиться відповідна позначка, засвідчена підписом такого представника. У повідомленні зазначаються права та обов`язки суб`єкта реклами, зокрема інформація про право бути присутнім під час розгляду та вирішення справи, порядок ознайомлення з матеріалами, а також способи подання пояснень і зауважень та строк, протягом якого суб`єкт реклами має право їх подати (п.5).

Справа розглядається уповноваженою особою не пізніше 30 календарних днів з дня оформлення протоколу, зазначеного у п. 2 цього Порядку (п.6).

У разі надходження від суб`єкта реклами або його представника клопотання про відкладення розгляду справи уповноважена особа переносить дату та час розгляду справи у межах загального строку розгляду такої справи (п.7).

Справа розглядається за участю суб`єкта реклами або його представника (п.8).

Справа розглядається без участі суб`єкта реклами або його представника у разі його неявки за умови його поінформування відповідно до пункту 5 цього Порядку та ненадходження від нього клопотання про перенесення дати та часу розгляду справи, зазначеного в пункті 7 цього Порядку (п.9).

За приписами п.16, 17 Порядку №693 у разі наявності підстав для накладення штрафу за результатами розгляду справи уповноважена особа приймає рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу.

Рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу оформлюється у двох примірниках, один з яких залишається в уповноваженої особи, що розглядала справу, другий - вручається суб`єкту реклами або його представникові, про що на першому примірнику такого рішення робиться відповідна позначка, засвідчена підписом суб`єкта реклами або його представника. У разі розгляду справи без участі суб`єкта реклами або його представника рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу надсилається суб`єкту реклами поштовим відправленням, технічними засобами електронних комунікацій протягом трьох робочих днів з дня його прийняття.

Відповідно до п.20-22 Порядку №693 рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу може бути оскаржено в адміністративному порядку, передбаченому Законом України «Про адміністративну процедуру», або у судовому порядку. Сплата штрафу не звільняє суб`єкта реклами від усунення виявлених порушень вимог законодавства про рекламу. Не сплачений у добровільному порядку штраф стягується в установленому законодавством порядку.

Відповідно до ч. 1, 2 та 4 ст. 32 Закону України «Про адміністративну процедуру» учасник адміністративного провадження, особа, яка сприяє розгляду справи, залучаються адміністративним органом для надання пояснень і для участі у процедурних діях шляхом вручення (направлення) запрошення. Запрошення учасника адміністративного провадження, особи, яка сприяє розгляду справи, здійснюється не пізніше ніж за сім календарних днів до дня відповідної процедурної дії. Цей строк може бути зменшено у разі, якщо обставини вимагають прийняття рішення у найменший строк, про що у запрошенні надається обґрунтоване пояснення. Запрошення вручається особисто під підпис, надсилається поштовим відправленням або іншими засобами зв`язку (телефоном, електронною поштою тощо) за наявними у справі контактними даними, про що в матеріалах справи робиться відповідний запис. Відсутність запрошеного належним чином учасника адміністративного провадження, особи, яка сприяє розгляду справи, не перешкоджає вчиненню процедурних дій, якщо це не впливає на належний розгляд справи.

Судом встановлено та позивачем не спростовано, що як первісне, так повторне запрошення ГУ Держпродспоживслужби в Чернігівській області були надіслані з дотриманням вимог Закону та на відомі відповідачу адреси (у т.ч. його юридичну адресу), відтак відповідач вчинив усі необхідні дії, спрямовані на інформування позивача про розгляд справи.

Неотримання позивачем поштових повідомлень не може ставитись у вину відповідачеві, оскільки відносини між оператором поштового зв`язку, який забезпечує доставку відповідного поштового відправлення, та адресатом такого відправлення перебувають поза контролем відправника.

При цьому добросовісна поведінка суб`єкта господарювання передбачає забезпечення ним отримання кореспонденції за адресою його місцезнаходження, що зазначена в Єдиному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Зазначений підхід відображений у судовій практиці Верховного Суду, зокрема в постановах від 14.12.2023 у справі №280/1426/20, від 21.12.2023 у справі №560/11763/22, від 25.04.2018 у справі №800/547/17.

Зокрема, Велика Палата Верховного Суду у постанові від 25.04.2018 у справі №800/547/17 зазначає, що направлення листів рекомендованою кореспонденцією на дійсні адреси є достатнім для того, щоб вважати повідомлення … "належним". При цьому отримання зазначених листів адресатом перебуває поза межами контролю …, а тому не може свідчити про неправомірність… дій. Обов`язок … "повідомити" полягає у тому, щоб інформувати учасника про засідання, а не забезпечити його участь в цьому засіданні.

Верховний Суд у постанові від 13.06.2018 року по справі N 820/6755/16 сформував такий висновок: "відповідач вжив усіх залежних від нього дій для належного інформування позивача про прийняті щодо нього рішення. Фактичне неотримання цих рішень адресатом з причин, які не залежать від відправника, не може свідчити про протиправність оскаржуваного рішення".

З матеріалів справи вбачається, що і повідомлення про початок адміністративного провадження, і запрошення на розгляд справи, і вимога про надання інформації, і повторне запрошення були надіслані завчасно на декілька адрес, однак через пасивну поведінку позивача не були ним отримані.

Крім того, жодних поважних (об`єктивних) причин неможливості вчасного отримання поштової кореспонденції позивачем суду не наведено.

Однак суд враховує, що під час розгляду справи № 825/2328/16 (постанова від 22.05.2020) Верховним Судом сформульовано таку правову позицію: «саме по собі порушення процедури прийняття акта не повинно породжувати правових наслідків для його дійсності, крім випадків, прямо передбачених законом. Виходячи із міркувань розумності та доцільності, деякі вимоги до процедури прийняття акта необхідно розуміти не як вимоги до самого акта, а як вимоги до суб`єктів владних повноважень, уповноважених на їх прийняття. Ключовим питанням при наданні оцінки процедурним порушенням, допущеним під час прийняття суб`єктом владних повноважень рішення, є співвідношення двох базових принципів права: «протиправні дії не тягнуть за собою правомірних наслідків» і, на противагу йому, принцип «формальне порушення процедури не може мати наслідком скасування правильного по суті рішення». Межею, що розділяє істотне (фундаментальне) порушення від неістотного, є встановлення такої обставини: чи могло бути іншим рішення суб`єкта владних повноважень за умови дотримання ним передбаченої законом процедури його прийняття».

Тобто, порушення процедури прийняття рішення суб`єктом владних повноважень саме по собі може бути підставою для визнання його протиправним та скасування у разі, коли таке порушення безпосередньо могло вплинути на зміст прийнятого рішення.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Щодо доводів позивача про те, що штраф спірними рішеннями застосований до нього за відсутності обставини порушення.

Стаття 1 Закону № 270/96-ВР визначає терміни:

- «реклама» - інформація про особу, ідею та/або товар, розповсюджена за грошову чи іншу винагороду або з метою самореклами в будь-якій формі та в будь-який спосіб і призначена, щоб сформувати або підтримати у прямий (пряма реклама, телепродаж) або непрямий (спонсорство, розміщення товару (продакт-плейсмент) спосіб обізнаність споживачів реклами та їхній інтерес щодо таких особи, ідеї та/або товару;

- «внутрішня реклама» - реклама, що розміщується всередині будинків, споруд, у тому числі в кінотеатрах і театрах під час, до і після демонстрації кінофільмів та вистав, концертів, а також під час спортивних заходів та спортивних змагань, що проводяться у закритих приміщеннях, крім місць торгівлі (у тому числі буфетів, кіосків, яток), в яких може розміщуватися інформація про товари, що безпосередньо в цих місцях продаються;

- «зовнішня реклама» - реклама, що розміщується на спеціальних тимчасових і стаціонарних конструкціях - рекламоносіях, розташованих на відкритій місцевості, а також на зовнішніх поверхнях будинків, споруд, на елементах вуличного обладнання, над проїжджою частиною вулиць і доріг.

Разом з цим, суд звертає увагу, що згідно ч. 2 ст. 22 наведеного вище Закону реклама алкогольних напоїв, торговельних марок, інших об`єктів права інтелектуальної власності, під якими випускаються алкогольні напої, забороняється:

1) у будь-яких аудіовізуальних медіа незалежно від технології їх розповсюдження з 6 години до 23 години;

2) на перших і останніх сторінках друкованих медіа, у всіх друкованих медіа для дітей та юнацтва, на сторінках для дітей та юнацтва усіх друкованих медіа;

3) у всіх виданнях для дітей та юнацтва, на сторінках для дітей та юнацтва усіх друкованих видань;

4) в усіх друкованих медіа (крім спеціалізованих видань);

5) засобами внутрішньої реклами;

6) за допомогою заходів рекламного характеру (крім спеціальних виставкових заходів щодо алкогольних напоїв);

7) на зовнішніх та внутрішніх поверхнях транспортних засобів загального користування та метрополітену;

8) засобами зовнішньої реклами.

Як зазначив Верховний Суд у наведеній вище постанові по справі №280/275/24, реклама характеризується такими критеріями: має на меті сформувати чи підтримати обізнаність споживачів та їхній інтерес до особи, ідеї та/або товару; поширюється за грошову чи іншу винагороду або з метою самореклами, тобто має комерційний або промоційний характер; може бути представлена у формі прямої реклами, телепродажу, спонсорства, продакт-плейсмента; розміщується на відкритих територіях, на спеціальних конструкціях, зовнішніх поверхнях будівель, елементах вуличного обладнання чи над проїжджою частиною (зовнішня реклама) або всередині приміщень (будинків, споруд, кінотеатрів, театрів, під час спортивних заходів у закритих приміщеннях).

Водночас інформація про виробника товару та/або товар у місцях їх реалізації (на обладнанні, оформленні торгових точок, самому товарі чи упаковці) не вважається рекламою відповідно до ч. 7 ст. 8 Закону № 270/96-ВР. Крім того, закон не забороняє брендування полиць, холодильників і торгового обладнання місць реалізації алкогольних напоїв, за умови, що вона не містить рекламних слоганів.

Таким чином, закон визначає рекламу та окремо - інформування покупців на місці продажу. Різниця між цими термінами зводиться до того, що реклама - це активне просування з комерційною чи промоційною метою, спрямоване на широку аудиторію, тоді як інформування на місці продажу - це надання базових відомостей про товар чи виробника в момент покупки (про склад товару, ціну, назву виробника), обмежене конкретною торговою точкою і не пов`язане з наміром стимулювати інтерес чи попит поза межами цього інформування.

У контексті магазину будь-які промоційні матеріали всередині приміщення (плакати, банери, екрани тощо), які мають на меті просування товару чи послуги («акція», «спробуйте», «купуйте», «візьміть», «зустрічайте», «спеціальна пропозиція» тощо), підпадають під термін «внутрішньої реклами» та загальні критерії реклами.

Проте, стаття 22 Закону № 270/96-ВР у редакції Закону України від 13.12.2022 №2849-ІХ (як і в новій редакції Закону України від 30.05.2023 № 3136-IX, що діє з 02 жовтня 2023 року) забороняє рекламу алкогольних напоїв «засобами внутрішньої реклами», за винятком спеціальних виставкових заходів алкогольних напоїв.

Тобто Закон забороняє внутрішню рекламу алкогольних напоїв - будь-який заклик (прямий чи непрямий) у торговій залі магазину, що може стимулювати інтерес чи попит до алкогольної продукції, але не забороняє інформацію про товар у місцях продажу (зокрема, цінники, етикетки, вивіски з назвою).

Реклама алкогольних напоїв у приміщеннях магазинів засобами внутрішньої реклами заборонена, незалежно від того, чи є місце продажу спеціалізованим. Винятки стосуються виключно спеціальних виставкових заходів. Будь-які матеріали, що за формою чи змістом просувають алкогольні напої або стимулюють попит у торговому залі (особливо з використанням слів «акція», «подарунок», «виграй» тощо), є порушенням частини ч. 2 ст. 22 Закону № 270/96-ВР.

Така норма спрямована на захист публічного здоров`я, недопущення нормалізації вживання алкоголю серед споживачів та захист осіб до 18 років.

Судом встановлено, що розміщені на вітринах та у торговому залі магазину позивача матеріали включали інформацію, зокрема: «…АКЦІЯ...», АКЦІЯ збери ящик від 3 бут. до -15% від 6 бут. до -20% від 12 бут. до -25% *міксуй вина, які тобі до смаку», «… Купуй ром на вибір та отримай Coca-Cola 1,25л безкоштовно ...».

У сюжетах цієї реклами заявлено пропозицію безкоштовного отримання пива/напою Coca-Cola за умови купівлі алкогольних напоїв та використано зображення пляшок рому, зокрема, Bacardi, Captain Morgan, Old Pascas, віскі Sir Edwards.

Ці обставини підтверджені як змістом протоколів про порушення законодавства про рекламу, так й фотокопіями рекламних матеріалів.

Рекламний об`єкт добре видимий з вулиці, орієнтований не виключно на відвідувачів магазину, а на багато ширшу аудиторію. Зміст плаката викликає інтерес, спонукає невизначене коло споживачів різних вікових груп та категорій щодо придбання алкогольного напою (джину) та отримання за таку покупку певної вигоди тоніка у подарунок.

Твердження позивача, що плакат є вивіскою, не відповідає дійсності, оскільки вивіска має нейтральний зміст, інформує про зареєстроване найменування особи, знаки для товарів і послуг, що належать цій особі, вид її діяльності (якщо це не випливає із зареєстрованого найменування особи), час роботи.

Отже, позивач розмістив зовнішню рекламу алкогольних напоїв на приміщенні магазину «ВИНА СВІТУ» (вхідні двері), чим порушив вимоги ч. 2 ст. 22 Закону №270/96-ВР, а тому до нього ГУ Держпродспоживслужби в Чернігівській області правомірно застосовано стягнення у виді штрафу в розмірі 17 850,00 грн.

Інших суттєвих доводів та/або доказів щодо обґрунтування заявлених позовних вимог та заперечень проти них, які могли б потягнути зміну висновків суду щодо спірних правовідносин, сторонами суду не наведено та не надано.

При цьому щодо решти доводів сторін слід зазначити, що згідно з п. 41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

За приписами ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Згідно з ч. 1 та 2 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд, відповідно до ст. 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідач, як суб`єкт владних повноважень, діяв у межах повноважень, наданих йому законодавством та довів правомірність своїх дій, а тому у задоволенні позову слід відмовити.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у справі, суд враховує, що особі, що не є суб`єктом владних повноважень у разі відмови у задоволені позову - судовий збір поверненню не підлягає.

Керуючись статтями 2, 77, 139, 241, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕКОТРЕЙД 21» (70501, Запорізька область, Пологівській район, м. Оріхів, вул. Героїв Крут, буд. 111, код ЄДРПОУ 44415170) до Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області (14034, м. Чернігів, вул. Грушевського Михайла, буд. 180, код ЄДРПОУ 40310334) про визнання протиправними та скасування постанов - відмовити.

Розподіл судових витрат не здійснюється.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Рішення складено у повному обсязі та підписано суддею 07.07.2026.

Суддя Р.В.Сацький