Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 560/1237/26
РІШЕННЯ
іменем України
06 липня 2026 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Матущака В.В. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військово-лікарська комісія Західного регіону про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН
Позивач звернувся до суду з позовом до Військово-лікарської комісії Західного регіону, в якому просить:
1. Визнати протиправною бездіяльність Військово-лікарської комісії Західного регіону щодо не розгляду скарги ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на дії гарнізонної військово-лікарської комісії (довідка гарнізонної військово-лікарської комісії №3235 від 04.08.2025).
2. Зобов`язати Військово-лікарську комісію Західного регіону розглянути скаргу ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 надії гарнізонної військово-лікарської комісії (довідка гарнізонної військово-лікарської комісії №3235 від 04.08.2025) та прийняти обґрунтоване рішення.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що згідно довідки №3235 від 04.08.2025 гарнізонної військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 (Військова частина НОМЕР_1 ) проведено медичний огляд позивача, визнано придатним до військової служби. У зв`язку з цим позивач звернувся до відповідача із скаргою на дії гарнізонної військово-лікарської комісії, проте результату розгляду до цих пір немає. Вважаючи таку бездіяльність протиправною, оскільки, на думку, відповідач за результатами розгляду заяви повинен був винести постанову, встановлену чинним законодавством, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.
У поданому відзиві, відповідач позовні вимоги не визнав, вказав, що звернення до суду позивача не ґрунтується на вимогах Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, а саме позивачем невірно обрано спосіб захисту його прав та інтересів, адже оскарженню підлягають постанови штатних ВЛК регіонів та ЦВЛК, а тому, як наслідок, відсутні підстави для задоволення позовних вимог щодо визнання протиправним довідки позаштатної ВЛК.
ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Ухвалою від 27.01.2026 суд відкрив провадження в цій адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
Суд встановив, що Довідкою №3235 від 04.08.2025 гарнізонної військово-лікарської комісії
ІНФОРМАЦІЯ_2 (Військова частина НОМЕР_1 ) проведено медичний огляд старшого лейтенанта ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , начальника прикордонної застави в/ч НОМЕР_2 Державної прикордонної служби України, визнано придатним до військової служби.
Позивачем було направлено скаргу на дії гарнізонної військово-лікарської комісії до Центральної військово-лікарської комісії, проте до тепер рішення чи відповіді надано не було.
17.12.2025 позивачем було направлено скаргу на дії гарнізонної військово-лікарської комісії до Військово-лікарської комісії Західного регіону, проте до тепер також жодного рішення чи відповіді відповідачем надано не було.
Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача, позивач звернувся до суду з цим позовом.
ІV. ЗАКОНОДАВСТВО ТА ОЦІНКА СУДУ
Статтею 70 Закону України від 19.11.1992 № 2801-XII «Основи законодавства України про охорону здоров`я» (з наступними змінами та доповненнями) передбачено, що військово- лікарська експертиза визначає придатність до військової служби призовників, військовослужбовців і військовозобов`язаних, встановлює причинний зв`язок захворювань, поранень і травм з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям. Військово-лікарська експертиза здійснюється військово-лікарськими комісіями, які створюються при військових комісаріатах і закладах охорони здоров`я Міністерства оборони України, Служби безпеки України та інших військових формувань, а також Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України.
Відповідно до частини 10 статті 2 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" №2232-XII та з метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров`я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов`язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи наказом Міністра оборони України 14.08.2008 №402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (далі - Положення №402).
Згідно із пунктом 1.2 глави 1 розділу І Положення №402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров`я до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, установлює причинний зв`язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Як передбачено підпунктом 2.1 глави 2 розділу І Положення №402, для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі). Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії. ВЛК приймають постанови у тому числі на виїзних засіданнях та, в окремих випадках (лікування за кордоном) - дистанційно. Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов`язкові до виконання.
Відповідно до пункту 2.2 глави 2 розділу I Положення №402 до штатних ВЛК належать: 1) Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК); 2) ВЛК регіону.
Згідно з абзацами 2, 4 підпункту 2.4.5 пункту 2.4 глави 2 розділу I Положення №402 ВЛК регіону має право: перевіряти роботу підпорядкованих ВЛК та давати їм роз`яснення з питань військово-лікарської експертизи; приймати постанови згідно з Положенням, контролювати, розглядати, затверджувати, за наявності підстав не затверджувати, переглядати, відміняти або скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК.
Відповідно до пункту 2.5 глави 2 розділу I Положення № 402 до позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК) належать: госпітальні ВЛК; гарнізонні ВЛК; ЛЛК; ВЛК Десантно-штурмових військ; ІНФОРМАЦІЯ_3 ; ВЛК Сухопутних військ Збройних Сил України; ВЛК Сил спеціальних операцій Збройних Сил України; ВЛК інших закладів охорони здоров`я комунальної або державної форми власності.
Відповідно до пункту 3.3 глави 3 розділу I Положення №402 скарги на дії (бездіяльність) чи постанови позаштатних ВЛК подаються до штатних ВЛК згідно з адміністративно-територіальними зонами відповідальності, наведеними у додатку 2 до наказу Міністерства оборони України від 16.11.2016 №608 "Про затвердження адміністративно-територіальних зон відповідальності закладів охорони здоров`я Збройних Сил України за організацію медичного забезпечення".
Штатні ВЛК перевіряють відповідність прийнятих позаштатними ВЛК постанов встановленому діагнозу та вимогам цього Положення, на підставі доданих до звернення оригіналів медичних документів або належним чином завірених їх копій.
Згідно з пунктом 3.4 глави 3 розділу I Положення №402 у разі визнання штатною ВЛК заяви чи скарги щодо перегляду (відміни, скасування) постанови ВЛК обґрунтованою, ВЛК штатної ВЛК переглядає оскаржувану постанову ВЛК або приймає рішення про направлення на контрольне обстеження та медичний огляд ВЛК. Таке рішення є обов`язковим до виконання та має бути реалізовано не пізніше ніж в місячний строк з дати прийняття.
У разі визнання штатною ВЛК звернення необґрунтованим, воно повертається заявнику (скаржнику) з відповідними роз`ясненнями, у строк, визначений Законом України «Про звернення громадян».
У разі прийняття рішення про направлення на контрольне обстеження та медичний огляд, військовослужбовці та інші особи, зазначені у пункті 1.2 глави 1 цього розділу, направляються для проходження медичного огляду до іншої ВЛК, ніж та, постанова якої оскаржується.
У разі якщо штатна ВЛК визнає постанову позаштатної ВЛК обґрунтованою або визначає відсутність підстав для направлення заявника на повторний (контрольний) медичний огляд ВЛК, штатна ВЛК надає заявнику відповідне роз`яснення, оформлене листом.
При прийнятті рішення суд керується такими мотивами:
аргументи позивача на обґрунтування позовних вимог зводяться до того, що 16 РВЛК за наслідками розгляду заяви/скарги на рішення ВЛК повинна була прийняти вмотивоване рішення у формі постанови з викладом всіх обставин та аргументів, а не надавати відповідь листом, тому допустила протиправну бездіяльність.
Досліджуючи питання дотримання процедури розгляду скарги на постанову позаштатної (гарнізонної) ВЛК, суд враховує таке.
Відповідно до додатку 2 до наказу Міністерства оборони України від 16.11.2016 №608 "Про затвердження адміністративно-територіальних зон відповідальності закладів охорони здоров`я Збройних Сил України за організацію медичного забезпечення" Військово-лікарська комісія Західного регіону (місто Львів) в даному випадку є тим органом, куди подаються скарги на дії (бездіяльність) чи постанови позаштатних ВЛК.
У пункті 3.4 глави 3 розділу І Положення №402 передбачено, що за наслідками розгляду звернень, скарг щодо перегляду (відміни, скасування) постанов ВЛК штатна ВЛК: - переглядає оскаржувану постанову ВЛК; - приймає рішення про направлення на контрольне обстеження або контрольний медичний огляд ВЛК; - повертає звернення заявнику з відповідним роз`ясненням у випадку визнання звернення необґрунтованим. У разі якщо штатна ВЛК визнає обґрунтованою постанову позаштатної ВЛК або дійде до висновку про відсутність підстав для направлення заявника на повторний (контрольний) медичний огляд ВЛК, то штатна ВЛК надає заявнику відповідне роз`яснення, оформлене листом.
Оскільки відповідач за наслідками розгляду скарги позивача зобов`язаний у будь-якому випадку, відповідно до Положення №402, розглянути її та прийняти відповідне рішення, суд дійшов висновку, що відповідач допустив протиправну бездіяльність, оскільки жодного рішення за результатом розгляду скарги не прийняв та не повідомив позивача.
Підсумовуючи наведені мотиви, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог, тому їх необхідно задовольнити.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
позов ОСОБА_1 до Військово-лікарської комісії Західного регіону задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Військово-лікарської комісії Західного регіону щодо розгляду скарги ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на дії гарнізонної військово-лікарської комісії (довідка гарнізонної військово-лікарської комісії №3235 від 04.08.2025).
Зобов`язати Військово-лікарську комісію Західного регіону розглянути скаргу ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 надії гарнізонної військово-лікарської комісії (довідка гарнізонної військово-лікарської комісії №3235 від 04.08.2025) та прийняти обґрунтоване рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 06 липня 2026 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_3 ) Відповідач:Військово-лікарська комісія Західного регіону (вул. Стрийська, 73А, м. Львів, Львівський р-н, Львівська обл., 79045 , код ЄДРПОУ - 08160677)
Головуючий суддя В.В. Матущак
The court decision No. 137975713, Khmelnytskyi District Administrative Court was adopted on 06.07.2026. The procedural form is Administrative, and the decision form is Decision. On this page, you will find essential data about this court decision. We offer convenient and quick access to actual court decisions so that you can keep up to date with the most recent court precedents. Our database includes the full range of information you need, allowing you to find important data quickly.
This decision relates to case No. 560/1237/26. Firms, which are mentioned in the text of this judgment: