№ 137756021, 25.06.2026, Netishyn City Court of Khmelnytskyi Oblast

Approval Date
25.06.2026
Case No.
679/723/26
Document №
137756021
Form of court proceedings
On administrative offenses
State Coat of Arms of Ukraine Єдиний державний реєстр судових рішень

Провадження № 3/679/160/2026

Справа № 679/723/26

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 червня 2026 року м.Нетішин

Суддя Нетішинського міського суду Хмельницької області Стасюк Р.М., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, що надійшли з ВнП №2 Шепетівського РУП ГУНП в Хмельницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт № НОМЕР_1 , орган видачі 6812, дата видачі 17.07.2020, місце реєстрації: АДРЕСА_1 , непрацюючої,

за частиною 1 статті 184 КУпАП,-

В С Т А Н О В И В:

У період з 17.03.2026 по 20.04.2026 по АДРЕСА_1 ОСОБА_1 , у порушення вимог ч. 2 ст. 150 СК України, ст. 12 Закону України «Про охорону дитинства», неналежним чином виконує батьківські обов`язки щодо своїх малолітніх дітей: сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , а саме: не забезпечує належного догляду за дітьми, не займається їх вихованням та розвитком, не піклується про стан їх здоров`я та не виконує рекомендації лікарів.

Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч.1 ст.184 КУпАП.

Особа, яка притягається до відповідальності ОСОБА_1 у судове засідання повторно не з`явилася, у зв`язку з чим судом прийнято рішення про розгляд справи у її відсутності.

Дослідивши матеріали справи в їх сукупності суддя дійшов висновку про таке.

Згідно ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Частиною 1 ст. 184 КУпАП встановлено адміністративну відповідальність за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов`язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання малолітніх та/або неповнолітніх дітей.

Сформульована в ч. 1 ст. 184 КУпАП диспозиція норми є бланкетною, тобто такою, що не називає конкретних ознак правопорушення, відсилає для встановлення змісту ознак правопорушення до інших нормативних актів.

Такими нормативними актами зокрема є зокрема ч.2 ст. 150 Сімейного кодексу України, відповідно до якої батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я та безпечні умови життя дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток; ч.1 ст. 12 Закону України «Про охорону дитинства» відповідно до якої виховання в сім`ї є першоосновою розвитку особистості дитини. На кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я та безпеку, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.

Об`єктивно вина ОСОБА_1 у вчиненні нею адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.184 КУпАП підтверджується дослідженими судом письмовими доказами:

копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 виданого 03.03.2023, відповідно до якого ОСОБА_1 є матір`ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ;

копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 виданого 21.03.2024, відповідно до якого ОСОБА_1 є матір`ю ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ;

наказами служби у справах дітей виконавчого комітету Нетішинської міської ради № 52 від 16.08.2023 та №62 від 21.03.2024, відповідно до яких малолітніх ОСОБА_2 та ОСОБА_3 поставлено на облік служби у справах дітей, як дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, у зв`язку із ухиленням їх матір`ю ОСОБА_1 від виконання батьківських обов`язків;

повідомленням служби у справах дітей виконавчого комітету Нетішинської міської ради від 30.03.2026 на ім`я начальника ВнП №2 Шепетівського РУП ГУНП України в Хмельницькій області, відповідно до якого на обліку служи перебувають малолітні ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , як діти, які опинилися у складних життєвих обставинах. Мати ОСОБА_1 не цікавиться станом здоров`я дітей, не дотримується рекомендацій лікарів, а батьківські обов`язки в частині в частині піклування про стан здоров`я дітей здійснює неналежним чином. Часто відсутня за місцем проживання, догляд за дітьми здійснює баба. ОСОБА_1 рекомендації фахівців із соціальної роботи щодо ведення здорового способу життя, шкідливості вживання алкоголю до уваги не приймає, на контакт йде не охоче. Вказані обставини також підтверджуються звітами про стан виконання індивідуального плану соціального захисту малолітніх ОСОБА_2 від 20.02.2026, 26.02.2026 та ОСОБА_3 від 13.03.2026, 17.03.2026;

протоколом про адміністративне правопорушення серії ВБА № 139337 від 24.04.2026, який сам по собі і не є однозначним доказом винуватості ОСОБА_1 у вчиненні інкримінованого їй адміністративного правопорушення, однак дані такого оцінюються суддею в сукупності з іншими зібраними та дослідженими у справі доказами.

Зазначені вище докази є узгодженими між собою та іншими доказами у справі і сумніву у своїй належності та допустимості не викликають, тому такі є належними і допустимими для використання в процесі доказування, оскільки ці докази містять у собі фактичні дані, які логічно пов`язані з тими обставинами, які підлягають доказуванню в справі та становлять предмет доказування.

Таким чином, дії ОСОБА_1 вірно кваліфіковані за ч.1 ст.184 КУпАП, як ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов`язків щодо необхідних умов життя та виховання малолітньої дитини.

Згідно ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу правопорушниці, ступінь її вини, ставлення до скоєного правопорушення, відсутність обставин, що пом`якшують чи обтяжують відповідальність, вважаю, що до неї слід застосувати адміністративне стягнення за частиною 1 статті 184 КУпАП у виді штрафу.

Крім того, відповідно до вимог ст. 40-1 КУпАП та п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», з ОСОБА_1 у дохід держави підлягає стягненню судовий збір в розмірі 665,60 гривень.

Керуючись частиною 1 статті 184, статтями 9, 33, 34, 40-1, 251, 283, 284 КУпАП, суддя, -

П О С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП, та застосувати до неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів, що становить 850 (вісімсот п`ятдесят) гривень 00 копійок.

Реквізити для сплати штрафу: отримувач коштів УК у м.Нетішині /м.Нетішин 21081100; код за ЄДРПОУ 37971775; банк отримувача Казначейство України (ЕАП); МФО 899998; рахунок отримувача UA178999980313060106000022743; код класифікації доходів бюджету 21081100.

Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави (отримувач коштів ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106; код за ЄДРПОУ 37993783; банк отримувача Казначейство України (ЕАП); рахунок отримувача UA908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету 22030106) судовий збір в розмірі 665,60 гривень.

Постанова може бути оскаржена до Хмельницького апеляційного суду через Нетішинський міський суд протягом 10 днів з дня її винесення.

У відповідності до вимог ч.1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Суддя Р.М. Стасюк