№ 137612813, 23.06.2026, Turka District Court of Lviv Oblast

Approval Date
23.06.2026
Case No.
458/665/26
Document №
137612813
Form of court proceedings
On administrative offenses
Companies listed in the text of the court document
State Coat of Arms of Ukraine Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 458/665/26

3/458/271/2026

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23.06.2026 м.Турка

Суддя Турківського районного суду Львівської області Волинець М.З., розглянувши матеріали справи, що надійшли з відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (тип В) ІНФОРМАЦІЯ_2 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженця м. Києва, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , громадянина України, військовослужбовця, інспектора прикордонної служби 2 категорії начальника групи систем охорони локальних ділянок відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (тип В), молодшого сержанта,

- за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, якому роз`яснені права за ст. 268 КУпАП,-

в с т а н о в и в:

15.06.2026 о 10:30 год під час контрольного шикування помічником начальника начальником кінологічного відділення відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (тип В) підполковником ОСОБА_2 було виявлено на території відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (тип В) молодшого сержанта ОСОБА_1 з можливими ознаками алкогольного сп`яніння. В подальшому даного військовослужбовця у супроводі на чолі з заступником начальника відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (тип В) з морально-психологічного забезпечення капітаном ОСОБА_3 було направлено на медичне освідування на стан алкогольного сп`яніння до Старосамбірської ЦРЛ. За результатами освідування на стан алкогольного сп`яніння встановлено факт алкогольного сп`яніння, вміст алкоголю в крові становить 2,3 % проміле.

Такими діями ОСОБА_1 порушив норми ст. 4 розділу 1 ЗУ «Про дисциплінарний статут Збройних сил України» від 24.09.1999, та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.172-20 КУпАП.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 277 КУпАП справа про адміністративне правопорушення, в тому числі, передбачене ч.3 ст.172-20 КУпАП розглядається судом протягом доби.

Судове засідання у справі призначено на 23.06.2026 о 12:45 год.

У судове засідання ОСОБА_1 не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений у встановленому законом порядку телефонограмою, яку отримав 22.06.2026 о 17:52 год.

В матеріалах справи є заява ОСОБА_1 , в якій останній просив суд розглядати справу без його участі.

Інших клопотань або заяв до суду не надходило.

З урахуванням зазначеного, суд дійшов висновку про розгляд справи за відсутності правопорушника, оскільки участь особи, яка притягається до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.172-20 КУпАП відповідно до ч. 2 ст. 268 КУпАП не є обов`язковою.

Дослідивши адміністративні матеріали, всебічно, повно і об`єктивно дослідивши всі обставини справи у їх сукупності, суд встановив такі обставини.

Як слідує з протоколу про адміністративне правопорушення ЗхРУ № 243766 від 16.06.2026, такий складено щодо інспектора прикордонної служби 2 категорії начальника групи систем охорони локальних ділянок відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (тип В) молодшого сержанта ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.

Згідно з службовим посвідченням серії НОМЕР_1 від 31.03.2024 солдат ОСОБА_1 займає посаду у ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Таким чином, з матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 є військовослужбовцем, перебуває на військовій службі, а тому є суб`єктом адміністративної відповідальності.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 266-1 КУпАП, військовозобов`язані та резервісти під час проходження зборів, а також військовослужбовці Збройних Сил України, щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.

Огляд військовозобов`язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, щодо яких є підстави вважати, що вони у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, виконують обов`язки військової служби або перебувають на території військових частин, проводиться посадовою особою, уповноваженою на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів (ч. 2 ст. 266-1 КУпАП).

Згідно з ч. 4 ст. 266-1 КУпАП, у разі незгоди військовозобов`язаного та резервіста під час проходження зборів, а також військовослужбовця Збройних Сил України на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, уповноваженими особами з використанням спеціальних технічних засобів та тестів або у разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров`я. Перелік закладів охорони здоров`я, яким надається право проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров`я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.

Огляд військовозобов`язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.

Процедура направлення військовозобов`язаних та резервістів під час проходження зборів (далі - військовозобов`язані), а також військовослужбовців Збройних Сил (далі - військовослужбовці) для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі - огляд), та проведення огляду визначається Порядком направлення військовозобов`язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, та проведення такого огляду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.01.2024 № 32 (далі - Порядок).

Відповідно до цього Порядку огляду підлягають військовослужбовці/військовозобов`язані, щодо яких є підстави вважати, що вони виконують обов`язки військової служби або перебувають на території військових частин (установ, закладів) у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції (далі - стан сп`яніння).

Огляд військовослужбовців/військовозобов`язаних проводиться посадовою особою, уповноваженою на його проведення начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу) Збройних Сил, іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення (далі - уповноважена посадова особа), з використанням спеціальних технічних засобів та тестів (п. 3).

Відповідно до п. 5 Порядку, огляд проводиться: уповноваженою посадовою особою - на місці вчинення (виявлення) правопорушення, а у разі неможливості провести огляд на місці вчинення (виявлення) правопорушення - безпосередньо в органі управління, у військовій частині (в установі, організації, на підприємстві, в закладі, підрозділі) з використанням спеціальних технічних засобів (засоби вимірювальної техніки, які відповідають законодавству, що містить вимоги до таких засобів) і тестів, які мають документ про відповідність; лікарем закладу охорони здоров`я, який пройшов спеціальну підготовку.

Згідно з п. 7 Порядку, результати огляду, проведеного уповноваженою посадовою особою, зазначаються в акті огляду на стан сп`яніння. Акт огляду на стан сп`яніння, проведеного уповноваженою посадовою особою, складається у двох примірниках, один з яких вручається військовослужбовцю/військовозобов`язаному, а другий залишається в уповноваженої посадової особи та/або долучається до протоколу про адміністративне правопорушення в разі встановлення факту перебування у стані сп`яніння. Підтвердження стану сп`яніння за результатами огляду та згода військовослужбовця/військовозобов`язаного з такими результатами є підставою для його притягнення до відповідальності згідно із законом.

Згідно з п. 8 Порядку, військовослужбовець/військовозобов`язаний, який відмовився від проведення огляду уповноваженою посадовою особою з використанням спеціального технічного засобу і тесту або не висловив згоду з його результатами, направляється відповідним командиром (начальником) для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров`я.

Згідно з п. 14 цього Порядку лікар, що проводив у закладі охорони здоров`я огляд військовослужбовця/військовозобов`язаного, складає за його результатами акт медичного огляду та висновок. Висновок складається у трьох примірниках: по одному - для уповноваженої посадової особи, військовослужбовця/військовозобов`язаного, а третій залишається в закладі охорони здоров`я.

Суд встановив, що після того, як військовослужбовця ОСОБА_1 було виявлено з ознаками алкогольного сп`яніння на території відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (тип В), його було направлено на медичне освідування на стан алкогольного сп`яніння до Старосамбірської ЦРЛ.

Згідно висновку КНП СМР «Старосамбірська РЛ» щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп?яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції № 4 від 15.06.2026 ОСОБА_1 перебував у стані алкогольного сп`яніння - результат огляду 2,3 проміле.

Вказані обставини ОСОБА_1 підтвердив у письмових поясненнях від 16.06.2026.

Таким чином, всебічно, повно та об`єктивно з`ясувавши обставини справи в їх сукупності, дослідивши та оцінивши зібрані докази, суд дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, що підтверджується: висновком щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп?яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції № 4 від 15.06.2026, виданим КНП СМР «Старосамбірська РЛ», відповідно до якого молодший сержант ОСОБА_1 перебував у стані алкогольного сп`яніння, 2,3 проміле; протоколом про адміністративне правопорушення ЗхРУ № 243766 від 16.06.2026 за ч. 3 статті 172-20 КУпАП; письмовими поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 .

При накладенні адміністративного стягнення суд бере до уваги характер та обставини вчиненого правопорушення, особу правопорушника, який є військовослужбовцем, ступінь його вини, відсутність обтяжуючих обставин.

З урахуванням всіх обставин справи, суд дійшов висновку, що достатнім та необхідним для досягнення мети адміністративного стягнення, попередження та запобігання вчинення нових правопорушень до ОСОБА_1 необхідно застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 1 000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000,00 грн.

Водночас, згідно з п. 12 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються військовослужбовці, військовозобов`язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов`язаних з виконанням військового обов`язку, а також під час виконання службових обов`язків.

З огляду на наведене, військовослужбовця ОСОБА_1 необхідно звільнити від сплати судового збору.

Керуючись ч. 3 ст. 172-20, ст.ст. 266-1, 251, 283, 284 КУпАП, -

п о с т а н о в и в:

ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП та застосувати до нього адміністративне стягнення у виді адміністративного штрафу у розмірі 1 000 (одна тисяча) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень.

Штраф необхідно сплатити за реквізитами: Отримувач коштів ГУК Львiв/Боринська тг/21081100, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 38008294, Код банку отримувача Казначейство України (ел. адм. подат.), Рахунок отримувача UA108999980314060542000013917, Код платежу 21081100.

Постанова у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку оскарження цієї постанови.

Постанова по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Львівського апеляційного суду прокурором у випадках, передбачених ч. 5 ст. 7 КУпАП, особою, щодо якої її винесено.

Суддя Марія ВОЛИНЕЦЬ