Єдиний державний реєстр судових рішень
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
Справа № 500/5430/25
22 червня 2026 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючої Подлісної І.М., розглянувши в порядку письмового провадження заяву про поновлення строку для пред`явлення виконавчого листа до виконання та додані до неї матеріали по справі за позовом Військової частини НОМЕР_1 до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів,
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Тернопільського окружного адміністративного суду перебувала справа за позовом Військової частини НОМЕР_1 до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів.
Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 02.12.2025 позов задоволено повністю. Стягнуто з ОСОБА_1 надмірно виплачене грошове забезпечення за період 12.06.2024 - 30.06.2024 (19 днів) 19250 (дев`ятнадцять тисяч двісті п`ятдесят) грн. 08 коп. на користь ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ).
На виконання рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 02.12.2025 було видано 04.02.2026 виконавчий лист.
До суду надійшла заява представника позивача про поновлення строку для пред`явлення виконавчого листа до виконання по справі.
Відповідно до частин другої та третьої статті 376 КАС України, заява про поновлення пропущеного строку подається до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції. Суд розглядає заяву про поновлення пропущеного строку в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
В обґрунтування поважності пропуску строку пред`явлення виконавчого листа по справі №500/5430/25 до виконання, представник позивача заявила, що була позбавлена можливості пред`явити виконавчий лист до виконання у визначений законом строк з незалежних від неї об`єктивних причин.
Ознайомившись з заявою про поновлення строку для пред`явлення виконавчого листа до виконання та доданими до неї документами, суд дійшов висновку, що її розгляд не потребує отримання додаткових пояснень від заявника (представника позивача) та додаткових доказів.
Отож, у зв`язку з відсутністю необхідності заслухати пояснення представника позивача та отримати від неї додаткові докази для вирішення питання щодо поновлення строку для пред`явлення виконавчого листа до виконання, із врахуванням достатності доказів для розгляду даної заяви, вказана заява розглянута судом без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.
Згідно п.1 ч.3 ст. 205 КАС України, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
Дослідивши подані до суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд встановив наступне.
Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 02.12.2025 позов задоволено повністю. Стягнуто з ОСОБА_1 надмірно виплачене грошове забезпечення за період 12.06.2024 - 30.06.2024 (19 днів) 19250 (дев`ятнадцять тисяч двісті п`ятдесят) грн. 08 коп. на користь ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ).
На виконання рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 02.12.2025 було видано 04.02.2026 виконавчий лист.
Строк пред`явлення виконавчого документа до виконання сплив 04 березня 2026 року.
Визначаючись щодо спірних правовідносин, що виникли між сторонами, суд виходив з наступного.
Згідно із статтею 129-1 Конституції України, суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до частини другої статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України, судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.
Згідно із частиною першою статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Частиною четвертою статті 372 Кодексу адміністративного судочинства України, передбачено, що примусове виконання судових рішень в адміністративних справах здійснюється в порядку, встановленому законом.
Згідно частини першої статті 373 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що виконання судового рішення здійснюється на підставі виконавчого листа, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції.
Відповідно до пункту 18.1 розділу VІІ "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України оформлення і видача виконавчих документів здійснюються судом, який ухвалив відповідне рішення, в паперовій або електронній формі за допомогою Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи чи її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами.
Одночасна видача судом виконавчого документа одній і тій самій особі в паперовій та електронній формах не допускається.
Приписами частин першої, другої статті 376 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що стягувачам, які пропустили строк для пред`явлення виконавчого листа до виконання з причин, визнаних судом поважними, пропущений строк може бути поновлено. Заява про поновлення пропущеного строку подається до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції.
Відповідно до частини першої статті 12 Закону України "Про виконавче провадження" від 02.06.2016 №1404-VIII, виконавчі документи можуть бути пред`явлені до примусового виконання протягом трьох років, крім посвідчень комісій по трудових спорах та виконавчих документів, за якими стягувачем є держава або державний орган, які можуть бути пред`явлені до примусового виконання протягом трьох місяців.
Стягувач, який пропустив строк пред`явлення виконавчого документа до виконання, має право звернутися із заявою про поновлення такого строку до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції. (частини шоста статті 12 цього Закону).
На переконання суду, поновлення пропущеного строку для пред`явлення виконавчого документа до виконання, сприятиме забезпеченню права стягувача на справедливий суд та забезпечуватиме виконання судового рішення у даній справі.
У рішенні від 20.07.2004 у справі "Шмалько проти України" Європейський суд з прав людини наголосив, що право на виконання судового рішення є складовою права на судовий захист, гарантованого статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Зокрема, виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, повинно розглядатися як невід`ємна частина судового розгляду (пункт 43).
Відмова суду у поновленні строку для пред`явлення виконавчого листа до виконання фактично унеможливить виконання відповідного судового рішення. Це суперечить як основним засадам національного законодавства України, так і практиці Європейського суду з прав людини, яка, згідно зі статтями 6 та 7 Кодексу адміністративного судочинства України, є складовою частиною адміністративного судочинства.
З огляду на вищевикладене та враховуючи доводи заявника, беручи до уваги той факт, що гарантія виконання судового рішення є однією з засад судочинства, суд доходить висновку про наявність підстав для визнання поважними причини пропуску та поновлення пропущеного строку для пред`явлення виконавчого листа у справі №500/5430/25 до виконання.
Керуючись статтями 248, 256, 294, 376 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
Заяву Військової частини НОМЕР_1 про поновлення строку для пред`явлення виконавчого листа до виконання в адміністративній справі за позовом Військової частини НОМЕР_1 до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів - задовольнити.
Визнати поважними причини пропуску строку пред`явлення виконавчого листа в адміністративній справі №500/5430/25 до виконання.
Поновити Військовій частині НОМЕР_1 строк пред`явлення виконавчого листа в адміністративній справі №500/5430/25 до виконання.
Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.
Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Повний текст ухвали виготовлено і підписано 22 червня 2026 року.
Головуючий суддя Подлісна І.М.
The court decision No. 137597921, Ternopil District Administrative Court was adopted on 22.06.2026. The procedural form is Administrative, and the decision form is Court ruling. On this page, you will find important data about this court decision. We provide convenient and quick access to actual court decisions so that you can keep up to date with the most recent court precedents. Our database covers the full range of information you need, allowing you to find key data quickly.
This decision relates to case No. 500/5430/25. Organisations, which are mentioned in the text of this judgment: