№ 137557021, 11.06.2026, Dnipro District Court of Kyiv City

Approval Date
11.06.2026
Case No.
755/7582/26
Document №
137557021
Form of court proceedings
On administrative offenses
Companies listed in the text of the court document
State Coat of Arms of Ukraine Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 755/7582/26

Провадження №: 3/755/3263/26

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"11" червня 2026 р. місто Київ

Суддя Дніпровського районного суду міста Києва Вовк О.І., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з Головного управління ДПС у місті Києві про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,

за частиною першою статті 155-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП), -

В С Т А Н О В И В:

згідно з даними протоколу про адміністративне правопорушення серії №2043 від 08 травня 2026 року, складеного головним державним інспектором Головного управління ДПС у м.Києві Нікітенком В.В. встановлено, що « ОСОБА_1 , будучи директором ТОВ «РАДАМАРКЕТ» вчинив порушення порядку ведення розрахунків у сфері торгівлі, а саме: 29 квітня 2026 року при проведенні фактичної перевірки ТОВ «РАДАМАРКЕТ» (код 45985138) в магазині-кафе «UA MARKET» за адресою: м. Київ, Дніпровський р-н, вул. В. Черчилля, буд. 14 не забезпечено ведення в порядку встановленому законодавством, обліку товарних запасів, за місцем їх реалізації відсутні документи, що підтверджують облік та походження товарних запасів, які на момент перевірки знаходяться у місці продажу, чим порушив пункт 12 статті 3 Закону України від 06 липня 1995 року «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (із змінами та доповненнями) тобто, своїми діями вчинив адміністративне правопорушення, передбачене частиною першою статті 155-1 КУпАП».

Суд дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, дійшов наступного висновку.

Відповідно до вимог статті 245 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративне правопорушення є своєчасне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її у точній відповідності з законом.

Пунктом 2 частини першої статті 278 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.

Суд, дослідивши протокол про адміністративне правопорушення та додані до нього матеріали, дійшов висновку про його повернення особі, яка його склала для належного оформлення, з таких підстав.

Відповідно до частини другої статті 254 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Протокол про адміністративне правопорушення це офіційний документ і до нього висуваються певні вимоги.

Зміст протоколу про адміністративне правопорушення встановлений статтею 256 КУпАП, зокрема, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім`я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.

Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.

При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз`яснюються його права і обов`язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.

Відповідно до наказу МФУ 02 липня 2016 №566 «Про затвердження Інструкції з оформлення органами доходів і зборів матеріалів про адміністративні правопорушення» - зміст Протоколу повинен відповідати вимогам, викладеним у статті 256 КУпАП.

Так, в протоколі про адміністративне правопорушення та у матеріалах справи стосовно ОСОБА_1 відсутні відомості щодо вручення особі, яка притягається до адміністративної відповідальності протоколу про адміністративне правопорушення. При цьому, в матеріалах справи про адміністративне правопорушення міститься акт неявки для підписання та отримання примірника протоколу про адміністративне правопорушення, однак, відсутні жодні відомості на підтвердження того, що ОСОБА_1 викликався належним чином до Головного управління ДПС у м.Києві.

Крім того, у матеріалах справи відсутні документи, які б підтверджували, що ОСОБА_1 дійсно є посадовою особою директор ТОВ «РАДАМАРКЕТ», як і відсутній будь-який документ, який засвідчує особу ОСОБА_1 .

Відповідно частини другої статті 251 КУпАП обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення. Перекладення такого обов`язку на суд не передбачено.

Враховуючи встановлену судом невідповідність протоколу про адміністративне правопорушення вимогам закону, в межах забезпечення усіх законних прав та інтересів особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, суд вважає необхідним повернути адміністративний матеріал для належного оформлення.

Відповідно до пункту 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 14 від 23 грудня 2005 року (з наступними змінами та доповненнями), визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без додержання вимог КУпАП, відповідному органу для належного оформлення.

Постановою Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 11 від 17 жовтня 2014 «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» звертається увага на те, що норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те особою або без додержання вимог статті 256 цього Кодексу вмотивованою постановою цього суду для належного оформлення.

Керуючись ст.ст.221, 247, 251, 254, 256, 265, 268, 277, 283, 291, 294 КУпАП, -

П О С Т А Н О В И В:

справу про адміністративне правопорушення №755/7582/26 стосовно ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності за частиною першою статті 155-1 КУпАП повернути до Головного управління ДПС у місті Києві для належного оформлення.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя Дніпровського районного суду

міста Києва О.І. Вовк