Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 420/22052/25
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 червня 2026 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Дубровної В.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області та Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити певні дії,
встановив:
І. Зміст позовних вимог.
До суду з позовом звернулася ОСОБА_1 (далі - позивачка, ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі відповідач-1, ГУ ПФУ в Одеській області), та Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі відповідач-2, ГУ ПФУ у Львівській області) у якому, просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 20.06.2025 № 121630012073.
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 , період навчання з 01.09.1989 по 28.06.1993 та період роботи з 05.08.1993 по 11.03.2012, до стажу що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1, та призначити пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1, відповідно до пункту 1 частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", починаючи з дня звернення, а саме - 13.06.2025.
II. Позиція позивача та заперечення відповідача
На обґрунтування вказаних вимог позивачка зазначає, що по досягненню 51-річного віку та наявністю пільгового стажу, 13.06.2025 звернулась до ГУ ПФУ в Одеській області з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 1 відповідно до п. 1 ч. 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". За принципом екстериторіальності вказана заява позивача була розглянута Головним управлінням ПФУ у Львівській області, проте рішенням від 20.06.2025 № 121630012073 було відмовлено у призначенні пенсії у зв`язку з відсутністю пільгового стажу за Списком № 1. Позивач не погоджується з вказаним рішенням відповідача, стверджуючи, до заяви про призначення пенсії були долучені оригінал диплома Сєверодонецького хіміко-механічного технікуму та трудової книжки серії НОМЕР_1 , якими підтверджуються спірні періоди, а саме період навчання з 01.09.1989 по 28.06.1993 та період роботи з 05.08.1993 по 11.03.2012 в Приватному акціонерному товаристві «Сєверодонецьке об`єднання Азот», який належить до пільгового стажу за Списком № 1. При цьому, зауважує, що неможливість або небажання пенсійного органу скористатися правом на перевірку та підтвердження пільгового стажу, згідно трудової книжки не може бути підставою для обмеження права пенсіонера на отримання належної пенсії. Відтак, позивач вважає, що надала достатньо інформації для того, щоб зарахувати наявний у неї стаж до спеціального, оскільки всі записи, щодо спірних пільгових періодів роботи за Списком № 1 містять у трудовій книжці.
24.07.2025 р. судом зареєстровано від ГУ ПФУ у Львівській області відзив на позов, яким заперечує проти позовних вимог, вказуючи, що за принципом екстериторіальності Головним управлінням ПФУ в Львівській області було розглянуто заяву позивача від 13.06.2025 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно статті 114 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування за Списком № 1 та прийнято рішення № 121630012073 від 20.06.2025, яким відмовлено Позивачу в призначенні вказаної пенсії у зв`язку не підтвердженням пільгового стажу відповідно до Порядку № 637, а саме в матеріалах ЕПС відсутня довідка про підтвердження пільгового характеру роботи. Оскільки право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 114 Закону № 1058 мають особи, які досягли визначеного законодавством віку та мають як загальний, так і спеціальний стаж встановленої тривалості, вважає, що дії органів Пенсійного фонду щодо відмови у призначенні пенсії позивачці є правомірними та такими, що відповідають нормам чинного законодавства України, оскільки в особи відсутній необхідний пільговий стаж роботи.
28.07.2025 р. судом зареєстровано від ГУ ПФУ в Одеській області лист щодо надання копії ЕПС позивача на виконання ухвали суду від 14.07.2025 р.
29.07.2025 р. судом зареєстровано від ГУ ПФУ в Одеській області відзив на позов, яким заперечує проти позовних вимог, вказуючи на те, що право особи на призначення пільгової пенсії за статтею 114 Закону №1058 має бути підтверджене як пенсіонером (особистими документами), так і підприємством, на якому особа працювала на роботах, віднесених до Списків № 1 або № 2, і необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт за Списком № 1 або № 2. Відсутність підтвердження цих обставин не породжує виникнення права на зарахування пільгового стажу та призначення пенсії на пільгових умовах. Враховуючи те, що Позивач не надав жодних документів для підтвердження пільгового стажу за Списком № 1, у ГУ ПФУ у Львівській області були відсутні правові підстави для прийняття будь-якого іншого рішення, окрім як рішення від 20.06.2025 № 121630012073 про відмову у призначенні пенсії, у зв`язку із відсутністю необхідного пільгового стажу. При цьому, зауважує, з огляду на приписи пунктів 4.2, 4.10 розділу IV Порядку №22-1 належним відповідачем у правовідносинах щодо розгляду заяви Позивача є ГУ ПФУ у Львівській області, яке за принципом екстериторіальності розглядало заяву про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно Закону № 1058 та прийняло спірне рішення про відмову. ГУ ПФУ в Одеській області не приймало рішення по суті заяви позивача, відтак відповідальним за опрацювання заяви позивача та прийняття відповідного рішення є, в даному випадку, визначений у встановленому порядку територіальний орган ГУ ПФУ у Львівській області.
III. Процесуальні дії у справі.
Ухвалою суду від 14.07.2025 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до частини 5 статті 262 КАС України, якою передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Враховуючи, що від сторін не надходило клопотань про розгляд справи в судовому засіданні, суд розглядає дану справу за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
IV. Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.
ОСОБА_1 , народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується паспортом громадянина України.
Після досягнення 50-річного віку, 13.06.2025 року позивачка звернулася до ГУ ПФУв Одеській області з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно статті 114 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування за Списком № 1. ( реєстр. № 4110).
До заяви було додано наступні документи, поміж іншого, довідка про присвоєння ідентифікаційного коду, паспорт, диплом (свідоцтво, атестат) про навчання № НОМЕР_2 , довідка ОК-5, свідоцтво про шлюб, трудова книжка тощо, що підтверджується розпискою повідомленням № 4110 від 13.06.2025 р.
Відповідно до п. 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення пенсій відповідно до Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 (надалі по тексту Порядок № 22-1), після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначено структурний підрозділ органу, що призначає пенсію - ГУ ПФУ у Львівській області, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
20.06.2025 року рішенням ГУ ПФУ у Львівській області № 121630012073 відмовлено ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, яке обґрунтовано тим, що на пільгових умовах пенсія за віком призначається відповідно до пункту 1 частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років, і за наявності страхового стажу не менше 20 років у жінок, з них не менше 07 років 06 місяців на зазначених роботах. Вік заявника 51 рік 07 місяців 27 днів, страховий стаж особи становить 29 років 08 днів. Пільговий стаж в особи відсутній. Так, за результатами розгляду документів, доданих до заяви, до страхового стажу зараховано всі періоди, пільговий стаж особи не підтверджено, оскільки довідка про підтвердження пільгового характеру роботи відсутня в матеріалах ЕПС. Згідно підтверджених документів право на пенсію за віком на пільгових умовах згідно п.1 ч.2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" відсутнє.
Вважаючи дане рішення відповідача протиправним, позивачка звернулася до суду з даним позовом.
V. Норми права, які застосував суд.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Згідно з пунктом 6 частини першої статті 92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначені Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. № 1058-IV IV, який набрав чинності 1 січня 2004 року. (далі - Закон України № 1058), в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, яким передбачено
- пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років (абзац третій частини четвертої статті 24 Закону № 1058-ІV).
- призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом. Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання в електронній або паперовій формі заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи. ( абзаци перший-другий частини першої статті 44 Закону № 1058-ІV).
- право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону. (частина перша статті 114 Закону № 1058-ІV);
- на пільгових умовах пенсія за віком призначається: працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах. ( пункт 1 частини 2 статті 114 Закону № 1058-ІV).
Згідно зі статтею 62 Закону України Про пенсійне забезпечення від 05.11.1991 №1788-XII (далі Закон №1788-XII) основним документом, що підтверджує наявний трудовий стаж для призначення пенсій, є трудова книжка.
Відповідно до пункту 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637 (далі - Порядок №637) основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Згідно із пунктом 20 Порядку №637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального стажу роботи приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5).
У довідці повинно бути вказано періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до яких включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка, в тому числі виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій затверджено постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (далі - Порядок № 22-1), яким визначено, зокрема,
- заява про призначення … (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1) … подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію). ( абзац перший пункту 1.1 розділу I Порядку № 22-1)
- документи, які підтверджують право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах:
- довідка про підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній відповідно до пункту 20 Порядку підтвердження наявного стажу роботи (у випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах згідно з пунктами 1-6, 8 частини другої, частиною третьою статті 114 Закону та пунктом 23 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону). У разі ліквідації підприємства, установи, організації без визначення правонаступника пільговий стаж підтверджується комісією з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії, згідно з Порядком підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 10 листопада 2006 року № 18-1, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 24 листопада 2006 року за № 1231/13105 (далі - Порядок підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії). Орган, що призначає пенсію, додає рішення цієї комісії ( абзац другий підпункту 5 пункту 2.1 розділу ІІ Порядку № 22-1)
-документи про проведення атестації робочих місць за умовами праці відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01 серпня 1992 року № 442 «Про Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці» (для зарахування до стажу, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, періодів роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 або із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, після 21 серпня 1992 року); ( абзац третій підпункту 5 пункту 2.1 розділу ІІ Порядку № 22-1)
- заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію. ( абзац перший пункту 4.1 розділу ІV Порядку № 22-1).
- після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу. ( абзац чотирнадцятий пункту 4.2 розділу IV Порядку № 22-1).
- рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов`язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи. Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви. ( абзаци другий, третій пункту 4.3 розділу ІV Порядку № 22-1).
VI. Оцінка та висновок суду.
З огляду на зміст вищенаведених норм, пенсія за віком на пільгових умовах є особливим видом пенсії, яка призначається конкретній особі на підставі наявного страхового стажу, залежить від праці такої особи в особливих умовах, певно визначений час, призначення якої має відбуватись при досягненні нижчого пенсійного віку.
При цьому, основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Надання інших додаткових документів, у тому числі уточнюючої довідки підприємства, установи або організації, наказу про проведення атестації на відповідному робочому місці, необхідне лише у двох випадках: 1) за відсутності трудової книжки, 2) за відсутності необхідних записів у трудовій книжці, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення.
Зазначене відповідає усталеній правовій позиції Верховного Суду, яка викладено, зокрема, у постановах від 07 березня 2018 року у справі № 233/2084/17, від 31 березня 2020 року у справі № 678/65/17, від 02 грудня 2021 року у справі №263/9464/16-а тощо.
Спірність питання у даній справі полягає у правомірності рішення пенсійного органу про відмову в призначенні пільгової пенсії за Списком № 1 згідно п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" в зв`язку з відсутністю у позивачки пільгового стажу в розмірі 7 років 6 місяців, який дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1.
Як вбачається зі змісту оскаржуваного рішення, висновок пенсійного органу про відсутність у позивача права на пенсію за віком на пільгових умовах згідно п.1 ч.2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" вмотивовано відсутністю в матеріалах ЕПС довідки про підтвердження пільгового характеру роботи.
За позицією позивачки, протиправність оскаржуваного рішення ГУ ПФУ у Львівській області № 121630012073 від 20.06.2025 полягає в тому, що до заяви про призначення пенсії були долучені оригінал диплома Сєверодонецького хіміко-механічного технікуму та трудової книжки серії НОМЕР_1 , якими підтверджується період навчання з 01.09.1989 по 28.06.1993 та період роботи в Приватному акціонерному товаристві «Сєверодонецьке об`єднання Азот» з 05.08.1993 по 11.03.2012, який належить до пільгового стажу за Списком № 1.
Вирішуючи вказані спірні правовідносини, суд враховує наступне.
Як встановлено судом та не заперечується сторонами у справі, разом із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 позивачкою надана трудова книжка НОМЕР_1 від 03.08.1993 р., яка з поміж іншого містить наступні записи:
- 01.09.1989 - 28.06.1993 - навчання в диплома Севєродонецькому хіміко-механічному технікумі ( запис № 1);
- 05.08.1993 - прийнято на посаду лаборанта хіманалізу лабораторії сабіцилової кислоти, центральної лабораторії об`єднання по 3 розряду Северодонецького виробничого об`єднання «АЗОТ» (наказ № 87-к від 06.08.1993); ( запис № 2);
- 23.04.1998 - переведена лаборантом хіманалізу 3-го розряду сектору експертизи та нових технологій ЦЛО Северодонецького виробничого об`єднання «АЗОТ» (розп. № 13 від 23.04.1998); ( запис № 3);
- 06.12.2000 - переведена лаборантом хіманалізу науково-виробничої лабораторії науково технічного центру по 4 розряду ЦЛО Северодонецького виробничого об`єднання «АЗОТ» (наказ № 104 від 22.12.2000); ( запис № 4);
- 30.01.2002 - переведена лаборантом хіманалізу лабораторії неорганічного синтезу по 4 розряду ЦЛО Северодонецького виробничого об`єднання «АЗОТ» (розп. № 17 від 29.01.2002); ( запис № 5);
- 31.12.2004 - звільнена по переводу в ЗАТ «Севєродонецьке об`єднання Азот» за ст. 36 п. 5 КЗпПУ ( наказ № 142-к від 31.12.2004); ( запис № 6);
- 01.01.2005 - прийнята лаборантом хімічного аналізу лабораторії неорганічного синтезу науково-технічного центру по 4 розряду ЗАТ «Севєродонецьке об`єднання Азот» за переводом з СВО «Азот» (наказ № 4-к від 04.01.2005); ( запис № 7);
- 06.10.2005 присвоєно 5 розряд лаборанта хімічного аналізу лабораторії неорганічного синтезу науково-технічного центру ЗАТ «Севєродонецьке об`єднання Азот» (Протокол № 164 від 06.10.2005); ( запис № 8);
- 01.12.2006 - переведена лаборантом хімічного аналізу по 5 розряду в сектор аналітичних робіт наукового центру ЗАТ «Севєродонецьке об`єднання Азот» (наказ № 136к від 11.12.2006) ( запис № 9);
- 12.04.2011 - ЗАТ «Севєродонецьке об`єднання Азот» перейменовано в ПАТ «Северодонецьке об`єднання Азот». ( запис № 10);
- 12.03.2012 - переведена інженером ІІ категорії сектору аналітичних робіт наукового центру ПАТ «Севєродонецьке об`єднання Азот» (наказ №0018-КП від 07.03.2012). ( запис № 11);
- 01.10.2012 - переведена інженером ІІ категорії лабораторії аналітичних і метрологічних робіт центральної лабораторії ПАТ «Севєродонецьке об`єднання Азот» (наказ №0082-КП від 28.09.2012). ( запис № 12);
- 22.03.2017 р. -звільнена за згодою сторін п.1 ст. 36 ЗКпП України (наказ №0090-КП від 17.03.2017).
Як зазначалось вище, з метою забезпечення соціального захисту та належного пенсійного забезпечення працівників, зайнятих на підземних роботах, роботах з особливо шкідливими й особливо важкими умовами праці за Списком № 1 та на інших роботах зі шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2, наказом Міністерства праці та соціальної політики від 18.11.2005 р. № 383 затверджено Порядок застосування Списків №1 та №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (далі - Порядок № 383). Цей Порядок регулює застосування Списків під час обчислення стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, відповідно до пунктів "а", "б" ст.13 та ст.100 Закону № 1788-XII
Відповідно до положень пунктів 2 та 3 Порядку № 383 під повним робочим днем слід уважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80 відсотків робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов`язаних з виконанням своїх трудових обов`язків.
При визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992 р. (приклади у додатках 1, 2).
Пунктом 10 Порядку № 383, визначено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637.
У період з 26.01.1991 р по 10.03.1994 р. при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовувалися Списки № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення, затверджені постановою Кабінету Міністрів СРСР № 10 від 26 січня 1991 року.
З 11.03.1994 р. по 16.01.2003 р. вже діяли Списки виробництв, робіт; професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію на пільгових умовах, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 року № 162.
У період з 17.01.2003 р. по 24.06.2016 р. діяли Списки виробництв, робіт; професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію на пільгових умовах, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 р № 36.
Починаючи з 03.08.2016 р., діють Списки виробництв, робіт; професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію на пільгових умовах, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 р. № 461.
Слід також зауважити, що підставами для призначення пенсії за віком на пільгових умовах є передусім наявність професії та виробництва в зазначених списках та підтвердження шкідливих умов праці працівника безпосередньо на робочому місці результатами атестації робочих місць, проведення якої передбачено Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01 серпня 1992 № 442 (далі - Порядок № 442), за умови зайнятості працівника на вищеназваних роботах не менш як 80% робочого часу, встановленого для відповідного виробництва. Відсутність хоча б однієї з цих умов не дає права працівникові на пенсію за віком на пільгових умовах.
Дослідивши зміст трудової книжки позивачки, суд зазначає, що у період з 05.08.1993 по 31.12.2004 працювала в Северодонецькому виробничому об`єднанні «АЗОТ», у період з 01.01.2005 по 11.03.2012 в ЗАТ «Севєродонецьке об`єднання Азот», який був перейменовано в ПАТ «Северодонецьке об`єднання Азот» на різних посадах..
Трудова книжка позивача в частині спірного періоду оформлена у відповідності до вимог законодавства, в трудовій книжці містяться відомості про роботу позивача - лаборантом хіманалізу лабораторії центральної лабораторії об`єднання, записи вчинені на підставі наказів.
Разом з тим, записи в трудовій книжці недостатні для зарахування спірних періодів роботи позивачки до пільгового стажу, оскільки в трудовій книжці не зазначено: характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт Списку №1, чинного на той час, до якого включається цей період роботи; зайнятості працівника на вищеназваних роботах повний робочий день (не менш як 80% робочого часу, встановленого для відповідного виробництва).
Суд зазначає, що у таких випадках законодавцем та за висновками Верховного Суду обумовлена необхідність надання довідок уточнюючого характеру на підтвердження пільгового стажу роботи на відповідних посадах або за професіями.
Тому позивачка разом із заявою про призначення пенсії зобов`язана надати до органу Пенсійного фонду уточнюючу довідку за формою, встановленою в Додатку №5 до Порядку № 637.
У вказаній довідці саме підприємством, на якому працювала особа, підтверджується стаж роботи працівника на пільгових умовах із зазначенням підстав зарахування періодів роботи до стажу роботи на пільгових умовах (зайнятість повний робочий день, належність професії, посади до Списку робіт і професій, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах з зазначенням посади, розділу, підрозділу вказаного списку). Крім того, в довідці вказуються за наявності періоди простоїв, страйків, тимчасової зайнятості на інших роботах та з урахуванням всіх зазначених відомостей підприємством зазначається стаж роботи особи на пільгових умовах в роках, місяцях, днях.
З огляду на вказане, суд погоджується з відповідачем, що пільговий стаж позивачки не підтверджено, оскільки довідка про підтвердження пільгового характеру роботи відсутня в матеріалах ЕПС.
Таким чином, суд вважає, що позивачем не доведено належними доказами період роботи в Северодонецькому виробничому об`єднанні «АЗОТ», ЗАТ «Севєродонецьке об`єднання Азот», який був перейменовано в ПАТ «Северодонецьке об`єднання Азот» в період з 05.08.1993 по 11.03.2012, як такий що з 05.08.1993 по 11.03.2012, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1.
Щодо позиції позивача в частині не зарахування відповідачем до пільгового стажу період навчання з 01.09.1989 по 28.06.1993, суд зазначає наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, а саме з диплому серії НОМЕР_3 від 28.06.1993 року та трудової книжки позивачки в період з 01.09.1989 по 28.06.1993 року вона навчалась в Севєродонецькому хіміко-механічному технікумі за спеціальністю «хімічна технологія органічних речовин і високомолекулярних з`єднань».
Також, згідно трудової книжки позивачки, 05.08.1993 була прийнята на посаду лаборанта хіманалізу лабораторії сабіцилової кислоти, центральної лабораторії об`єднання по 3 розряду Северодонецького виробничого об`єднання «АЗОТ».
Відповідно до ст. 38 Закону України «Про професійну (професійно-технічну) освіту», час навчання у закладі професійної (професійно-технічної) освіти зараховується до трудового стажу здобувача освіти, у тому числі в безперервний і в стаж роботи за спеціальністю, що дає право на пільги, встановлені для відповідної категорії працівників, якщо перерва між днем закінчення навчання і днем зарахування на роботу за набутою професією не перевищує трьох місяців.
Аналіз наведених норм права свідчить про те, що час навчання у закладі професійної (професійно-технічної) освіти зараховується до трудового стажу здобувача освіти, у тому числі в безперервний і в стаж роботи за спеціальністю, що дає право на пільги, встановлені для відповідної категорії працівників, якщо перерва між днем закінчення навчання і днем зарахування на роботу за набутою професією не перевищує трьох місяців.
При цьому період навчання може бути зарахований до стажу роботи, який дає право на пенсію за віком на пільговій основі і прирівнюється до роботи, яка слідувала після навчання, за умови того, що після закінчення відповідного навчального закладу особо влаштовується на роботу саме за набутою професією.
Вказані висновки узгоджуються з висновками, викладеними у постанові Верховного Суду від 11.07.2022 року у справі №160/6695/21.
З огляду на викладене, враховуючи те, що між закінченням позивачкою навчального закладу та її працевлаштуванням за набутою професією минуло менше трьох місяців, суд вважає, що позивачка має право на його зарахування до стажу роботи, який дає право на пенсію за віком на пільговій основі.
Частиною другої статті 9 КАС України дає підстави стверджувати, що суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять, та за жодних умов становище позивача за наслідками судового розгляду не може бути погіршено порівняно з тим, яким воно було до звернення до суду за захистом своїх прав.
За наведеного правового регулювання та встановлених у справі обставин, керуючись приписами ч.2 ст.9 КАС України суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом визнання протиправною бездіяльність ГУ ПФУ у Львівській області щодо не зарахування до пільгового стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, час навчання позивачки з 01.09.1989 по 28.06.1993 в Севєродонецькому хіміко-механічному технікумі та зобов`язати ГУ ПФУ у Львівській області зарахувати до пільгового стажу вказаний період навчання позивачки.
Щодо позовної вимог в частині скасування протиправним та скасування рішення ГУ ПФУ у Львівській області від 20.06.2025 № 121630012073, то суд вказує про таке.
Як зазначалось вище, відповідно до пункту 1 частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років, і за наявності страхового стажу не менше 20 років у жінок, з них не менше 07 років 06 місяців на зазначених роботах.
Оскільки наявність у позивачки лише права на зарахування до стажу роботи, який дає право на пенсію за віком на пільговій основі, період її навчання в Севєродонецькому хіміко-механічному технікумі не спростовує протиправність рішення ГУ ПФУ України в Львівський області від 20.06.2025 р. №121630012073 про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за відсутності підтверджених документів щодо право на пенсію за віком на пільгових умовах згідно пункту 1 частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", тому на переконання суду відсутні підстави для його скасування.
Щодо підстав визначення належного органу Пенсійного фонду, яким має вчиняти дії та здійснювати розгляд заяви позивача з урахуванням висновків суду у даній справі, суд зазначає наступне.
Порядок приймання оформлення та розгляду документів, поданих для призначення (перерахунку пенсії) встановлений Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженим Постановою Правління ПФУ 25.11.2005 №22-1, зареєстрованою в Мінюсті України 27 грудня 2005 р. за №1566/11846 (далі Порядок №22-1).
Відповідно до абз.13 п.4.2 вказаного Порядку №22-1 після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
Відповідно до п.4.3 Порядку №22-1 створення та обробка документів здійснюється із накладенням кваліфікованого електронного підпису працівників, відповідальних за здійснення операцій. Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов`язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи. Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.
Відповідно до п.4.10 Порядку №22-1 після призначення пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії. Нарахована сума пенсії включається в документи для виплати пенсії не пізніше одного місяця з дня прийняття рішення про призначення, перерахунок, переведення з одного виду пенсії на інший та про поновлення виплати пенсії.
Оскільки під час розгляду справи судом встановлено, що розгляд заяви позивача від 13.06.2025 року про призначення пенсії за віком здійснювало Головне управління Пенсійного фонду України в Львівській області, яке було визначено за принципом екстериторіальності відповідно до п.4.2 Порядку №22-1, проте вчинило протиправну бездіяльність, то саме даний територіальний орган Пенсійного фонду України має вчиняти дії з урахуванням висновків суду у даній справі
З огляду на вищевказаний висновок суду відсутні підстави для задоволення позовних вимог, заявлених до ГУ ПФУ в Одеській області.
У контексті оцінки інших доводів сторін звертає увагу на позицію Європейського суду з прав людини, зокрема, у справах "Проніна проти України" (пункт 23) та "Серявін та інші проти України" (пункт 58): принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.
Згідно із частиною 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб`єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі. ( ч. 2 ст. 77 КАС України).
Згідно зі статтею 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, які містяться в матеріалах справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
VII. Розподіл судових витрат.
Частиною третьою статті 139 КАС України передбачено, що при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору .
Як вбачається з матеріалів справи, при звернення до суду позивачем сплачено судовий збір у сумі 1211,20 грн.
Враховуючи, що позов задоволено частково через обранням судом більш ефективного способу захисту порушених прав позивача, ніж той, що був визначений ним у позові, тому сплачений судовий збір за подачу цього позову, внаслідок його задоволення, підлягає компенсації за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, в повному обсязі.
Таким чином, сплачений позивачем судовий збір в розмірі 1211,20 грн. підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ у Львівській області.
Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, буд. 83, м. Одеса, 65012, ЄДРПОУ 20987385) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, буд. 10, м. Львів, 79016, ЄДРПОУ 13814885) про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо не зарахування до пільгового стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, часу навчання ОСОБА_1 в період з 01.09.1989 по 28.06.1993 року в Севєродонецькому хіміко-механічному технікумі.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати до пільгового стажу час навчання ОСОБА_1 в період з 01.09.1989 по 28.06.1993 року в Севєродонецькому хіміко-механічному технікумі.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в сумі 1211,20 (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 копійок) гривень.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя В.А. Дубровна
The court decision No. 137432021, Odesa District Administrative Court was adopted on 16.06.2026. The procedural form is Administrative, and the decision form is Decision. On this page, you will find key data about this court decision. We offer convenient and quick access to current court decisions so that you can keep up to date with the most recent court precedents. Our database includes the full range of information you need, allowing you to find key data conveniently.
This decision relates to case No. 420/22052/25. Legal Entities, which are mentioned in the text of this judgment: