№ 137370113, 12.06.2026, Bohunskyi District Court of Zhytomyr City

Approval Date
12.06.2026
Case No.
295/8583/26
Document №
137370113
Form of court proceedings
On administrative offenses
State Coat of Arms of Ukraine Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа №295/8583/26

Категорія 289

3/295/2105/26

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12.06.2026 року м. Житомир

Богунський районний суд м. Житомира в складі:

головуючої судді Довгалюк Л.В.,

за участі секретаря судового засідання Морозової К.П.,

прокурора Коки С.Л.,

особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,

розглянувши матеріали, які надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Житомирській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, РНОКПП НОМЕР_1 , працюючого інспектором мобілізаційного відділення ІНФОРМАЦІЯ_2 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , особи з інвалідністю внаслідок війни 3-ої групи

за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

в с т а н о в и в :

До Богунського районного суду одночасно надійшли два адміністративні матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 176-2 КУпАП ОСОБА_1 .

У період з 26.02.2023 по 25.05.2024 майор ОСОБА_1 , будучи офіцером відділу забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_3 та відповідно до підпункту «г» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» (надалі - Закону) суб?єктом відповідальності за правопорушення, пов?язані з корупцією, в порушення вимог частини 2 статті 45 Закону несвоєчасно без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка припиняє свої повноваження, за період не охоплений раніше поданими деклараціями, чим порушив вимоги, передбачені чинним законодавством України.

У період з 26.02.2023 по 25.05.2024 майор ОСОБА_1 , будучи офіцером відділу забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_3 та відповідно до підпункту «г» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону суб?єктом відповідальності за правопорушення, пов?язані з корупцією, в порушення вимог частини 2 статті 45 Закону несвоєчасно без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка припиняє свої повноваження, за 2024 рік, чим порушив вимоги, передбачені чинним законодавством України.

Правила, встановлені ст. 36 КУпАП, допускають розгляд одним і тим же органом справ про адміністративні правопорушення відносно особи, яка вчинила кілька адміністративних порушень.

Вказані матеріали складені стосовно однієї особи та перебувають у провадженні одного органу, уповноваженого на їх розгляд, у зв`язку з чим, на підставі ст. 36 КУпАП, підлягають об`єднанню в одне провадження.

ОСОБА_1 свою вину визнав та пояснив, що несвоєчасне подання декларацій відбулося через недосконале знання законодавства. У вчиненому розкаявся та просив суворо його не карати. Зазначив, що умислу приховувати свої доходи він не мав, до адміністративної відповідальності притягається вперше.

Прокурор просив визнати ОСОБА_1 винуватим у вчиненні адміністративних правопорушень, пов`язаних із корупцією, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 70 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1 190 грн. Надав до суду письмовий висновок у порядку ч. 1 ст. 250 КУпАП.

Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, з`ясувавши позицію прокурора, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, у відповідності до положень ст. 252 КУпАП, керуючись законом і правосвідомістю, суд дійшов наступного висновку.

Міжнародні стандарти протидії корупції зобов`язують держави вживати заходів для встановлення у своєму національному законодавстві відповідальності за вчинення корупційних діянь. Це закріплено, зокрема, у Главі ІІ «Кримінальної Конвенції про боротьбу з корупцією» від 27.01.1999, Главі ІІ Додаткового протоколу до неї від 15.05.2003, Главі ІІІ «Конвенції ООН проти корупції» від 31.10.2003, що ратифіковані Верховною Радою України 18.10.2006 та є обов`язковими для України.

Родовим об`єктом корупційних правопорушень і правопорушень, пов`язаних з корупцією, виступають суспільні відносини, якими визначаються зміст та порядок законної діяльності суб`єктів владних повноважень, встановлений відповідними нормативними актами.

Згідно зі статтями 9, 10 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління та за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Окрім повного визнання вини ОСОБА_1 , його винуватість підтверджується: протоколами про адміністративні правопорушення, пов`язані з корупцією № 319 та № 320 від 14.05.2026, копіями декларацій, письмовими поясненнями ОСОБА_1 , наказами № 52 від 27.02.2023, № 152 від 25.05.2024, витягом із функціональних обов`язків та іншими матеріалами справи.

Судом встановлено, що наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 № 52 від 27.02.2023 ОСОБА_1 призначено на посаду офіцера відділу забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_2 , який прибув з в/ч НОМЕР_2 АДРЕСА_2 , з 26.02.2023 вважати таким, що справи та посаду прийняв і приступив до виконання службових обов`язків за посадою.

Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 (по стройовій частині) № 152 від 25.05.2024 майора ОСОБА_1 , офіцера відділу забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_2 , звільненого наказом командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (по особовому складу) від 09.05.2024 № 370 з військової служби за п. 3 ч. 5 ст. 26 ЗУ «Про військовий обов?язок і військову службу» з військової служби у запас за підпунктом «б» (за станом здоров?я - на підставі висновку (постанови) ВЛК про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку або про непридатність до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців), звільнено з вказаної посади та з 25.05.2024 він вважається таким, що справи та посаду здав.

Диспозиція ч. 1 ст. 172-6 КУпАП передбачає відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

У примітці до статті 172-6 КУпАП зазначено, що суб`єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частин першої та другої ст. 45 Закону, зобов`язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Статтею 3 Закону визначено коло осіб, на яких поширює свою дію цей Закон, зокрема, підпунктом «г» пункту 1 частини 1 статті 3 передбачено його розповсюдження на військових посадових осіб Збройних Сил України.

Згідно з п. 3 ч. 7 ст. 45 Закону на військовослужбовців, які проходять службу у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки або відряджені до них (крім осіб рядового складу підрозділів охорони відповідних центрів) подають декларації у строки, визначені п.п. 1-4 ст. 45 Закону (абз. 12 ч. 7 ст. 45 Закону), тобто на них поширюються загальні правила стосовно строків подання декларацій, а не особливі, пов`язані з відновленням обов`язку подання декларацій.

Відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону особи, зазначені у пункті 1, ч. 1 ст. 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Відповідно до абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону особи, зазначені у пп. «в» пункту 1, частини 1 статті 3 цього Закону, які припинили діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, зобов`язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

Отже, ОСОБА_1 , будучи з 26.02.2023 по 25.05.2024 офіцером відділу забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_3 та відповідно до підпункту «г» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язані з корупцією.

У пункті 5 частини 1 статті 12 Закону, передбачено, що Національне агентство з питань запобігання корупції з метою виконання покладених на нього повноважень має приймати з питань, що належать до його компетенції, обов`язкові для виконання нормативно-правові акти.

12.10.2023 набрав чинності Закон України № 3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», відповідно до якого відновлено електронне декларування та відкритий доступ (з урахуванням безпекових заходів) до реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом голови НАЗК від 08.11.2023 № 252/23 (далі - Порядку), декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно до абзацу першого частини другої статті 45 Закону - протягом 30 днів з дня припинення діяльності.

Така декларація подається за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності.

Під раніше поданими деклараціями розуміються декларації, що були подані до Реєстру відповідно до Закону, крім декларації кандидата на посаду.

Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», введено воєнний стан на усій території України, строк дії якого неодноразово продовжувався та діє на даний час.

У відповідності до Роз`яснення НАЗК № 4 від 07.03.2022 щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю в умовах воєнного стану (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунка в установі банку-нерезидента, проведення перевірок), декларація при звільненні, якщо звільнення відбулось під час дії воєнного стану, подається у період з 00 годин 00 хвилин дня, наступного за днем припинення чи скасування воєнного стану, до 00 годин 00 хвилин відповідного числа третього місяця від такого дня. Така декларація подається за період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб`єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності, яка передбачає обов`язок подання декларації, перебування на посаді, яка зумовлює здійснення такої діяльності. Під раніше поданими деклараціями розуміються декларації, що були подані до Реєстру, крім декларації кандидата на посаду (абз. 2 п.п. 2 п. 2 розд. II Порядку № 449/21).

Як вбачається з матеріалів справи, за даними публічної частини Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які розміщені на веб-сайті Національного агенства з питань запобігання корупції, ОСОБА_1 подав декларацію особи, яка припинила діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік, тільки 05.05.2026 о 21 год. 12 хв., а як особа, яка припиняє діяльність, за період не охоплений раніше поданими деклараціями, 05.05.2026 о 20 год. 51 хв., тобто з порушенням строку, визначеного Законом, без поважних причин.

За змістом статті 68 Конституції України кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції Українита законів України, незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Про те, що ОСОБА_1 є суб`єктом, на якого поширюється дія Закону, він обізнаний, свідчать його пояснення у суді та письмові матеріали справи.

Надаючи оцінку зібраним у справі доказам в їх сукупності, суд дійшов висновку про те, що ОСОБА_1 , будучи у період з 26.02.2023 по 25.05.2024 офіцером відділу забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_3 , несвоєчасно без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка припиняє свої повноваження, за період не охоплений раніше поданими деклараціями 05.05.2026 о 20 год. 51 хв., а також особи, яка припинила діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік, тільки 05.05.2026 о 21 год. 12 хв., тобто поза межами встановлених строків, чим порушив вимоги ч. 2 ст. 45 Закону та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, дії особи кваліфіковано правильно, вина доведена повністю.

Відповідно до положень ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчинення нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

Згідно з ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом, стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених, які у даному випадку є рівнозначними.

При накладенні адміністративного стягнення судом враховано характер вчиненого правопорушення, особу ОСОБА_1 , який вперше притягається до адміністративної відповідальності (доказів протилежного суду не надано), є особою з інвалідністю внаслідок війни третьої групи, ступінь його вини, майновий стан, визнання вини ОСОБА_1 , обставини, що пом`якшують відповідальність (щире каяття та критичне ставлення до вчиненого) та відсутність обставин, які її обтяжують, суд вважає за можливе призначити стягнення, передбачене санкцією ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, у виді штрафу у мінімальному розмірі.

Крім того, відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення суддею постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

Керуючись ст. cт. 3, 45 Закону, ст. ст. 7, 34-35, 36, 40-1, ч.1 ст. 172-6, 245, 251, 252, 256, 283, 285, 289, 291, 294, 307, 308 КУпАП, ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", -

п о с т а н о в и в :

Справи № 295/8583/26 та № 295/8602/26 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП об`єднати в одне провадження та присвоїти об`єднаній справі № 295/8583/26.

ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п`ятдесят) гривень 00 копійок.

(Отримувач коштів: ГУК у Жит.обл/ТГ м. Житомир/21081100; Код отримувача: 37976485; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); Рахунок отримувача: UA228999980313090106000006797; Код класифікації доходів бюджету: 21081100; Найменування коду класифікації доходів бюджету:Адміністративні штрафи та інші санкції).

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у сумі 665 (шістсот шістдесят п`ять) гривень 60 копійок.

(Отримувач коштів: ГУК у м. Києві/ м. Київ/ 22030106; Код за ЄДРПОУ: 37993783; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; Код класифікації доходів бюджету: 22030106).

Роз`яснити правопорушнику, що згідно зі ст. 307 КУпАП, штраф має бути сплачений не пізніше як через п`ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження постанови - не пізніше як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Відповідно до ст. 308 КУпАП, у разі несплати правопорушником штрафу у вказаний вище строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду через Богунський районний суд м. Житомира протягом 10 днів з дня її винесення.

Суддя

Постанова підлягає зверненню до виконання протягом трьох місяців з дня її винесення.