№ 137335708, 11.06.2026, Kovel City and District Court of Volyn Oblast

Approval Date
11.06.2026
Case No.
159/3231/26
Document №
137335708
Form of court proceedings
On administrative offenses
State Coat of Arms of Ukraine Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 159/3231/26

Провадження № 3/159/1323/26

КОВЕЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 червня 2026 року м. Ковель

Суддя Ковельського міськрайонного суду Волинської області Шишилін О.Г., з участю особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, (паспорт № НОМЕР_1 виданий 24.01.2022 органом 0717, РНОКПП НОМЕР_2 ), проживає: АДРЕСА_1 , зареєстрований: АДРЕСА_2 , не працює,

за ч.1 ст. 130 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

16.05.2026 року о 23год.47хв. по вул. Заводська, буд.16 м. Ковель Волинської області ОСОБА_1 керував електросамокатом JET в стані алкогольного сп`яніння. Огляд на стан сп`яніння зі згоди ОСОБА_1 проводився у встановленому законом порядку на місці зупинки ТЗ із застосуванням ALCOTEST DRAGER 6810 ARBL 0718, результат огляду становить-0,50%проміле, тест №3478, що зафіксовано на технічні засоби відеозапису, а саме портативний відеореєстратор 477939,477630, чим порушив п.2.9.а ПДР України, тобто вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.130 КУпАП про адміністративні правопорушення.

ОСОБА_1 в суді вину не визнав, пояснив, що дійсно 16.05.2026 рухався з електросамокатом по тротуару, де і був зупинений працівниками патрульної поліції та підійшов до них ведучи транспортний засіб в руках, а тому вважає, що водієм ТЗ не був, оскільки не рухався на самокаті по проїзній частині, а тільки на вимогу поліцейського підійшов до них на проїжджу частину. Просить закрити провадження у справі за відсутності в його діях складу адміністративного правопорушення.

Відповідно до вимог ст.ст.245, 251,252, 280 КУпАП суд зобов`язаний повно, всебічно та об`єктивно з`ясувати всі обставини справи, дослідити наявні у справі докази, дати їм належну правову оцінку і, в залежності від встановленого, прийняти мотивоване законне рішення.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення ОСОБА_1 та дослідивши письмові матеріали справи, відеозапис, вважає, що у діях ОСОБА_1 є наявність події та склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130КУпАП, а його вина в скоєнні даного адміністративного правопорушення доведена доданими до протоколу ЕПР1№667920 від 17.05.2026 року, з яким ОСОБА_1 було ознайомлено, про що свідчить його особистий підпис та відеозапис. Так, з відеозапису вбачається, що 16.05.2026 року о 23год.47хв. по вул. Заводська, буд.16 м. Ковель Волинської області ОСОБА_1 (відео IMG_4445.MP4 (0:20)) керував електросамокатом JET та був зупинений співробітниками поліції під час патрулювання. Після спілкування з ним, поліцейським було встановлено ознаки алкогольного сп`яніння (різкий запах алкоголю з порожнини рота, порушення мови, поведінка що не відповідає обстановці), внаслідок чого із застосуванням поліцейським технічного засобу відеозапису на вимогу працівника поліції в порядку визначеному статтею 266 КУпАП було запропоновано пройти огляд на стан алкогольного сп`яніння за допомогою технічного приладу ALCOTEST DRAGER 6810 ARBL 0718, на що він погодився. За результатом технічного приладу ALCOTEST DRAGER 6810 ARBL 0718 встановлено стан алкогольного сп`яніння результат тестування - позитивний, - 0,50проміле (чек 3478). На пропозицію працівника поліції, чи згідний він з результатом огляду, ОСОБА_1 погодився, від проходження огляду у медичному закладі пройти відмовився, зазначив в протоколі, що пояснення по суті порушення надасть у суді, будь яких заперечень не зазначив, будь-яких клопотань не заявляв.

Таким чином суд приходе до висновку, що огляд ОСОБА_1 на стан сп`яніння відбувся у відповідності до ст.266 КУпАП.

Згідно із ч. 1 ст. 130 КУпАП, відповідальність за вказане адміністративне правопорушення настає у разі керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передачі керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп`яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Суд не бере до уваги доводи ОСОБА_1 з приводу, що він не був суб`єктом вчинення вказаного правопорушення, оскільки він не рухався електросамокатом JET на проїзній частині, що спростовано відеозаписом з портативного відеореєстратора (відео IMG_4445.MP4 (0:20)), рух по тротуару.

Оскільки визначення транспортного засобу для цілей застосування ст. 130 КУпАП сам КУпАП не містить, для вказаних цілей слід керуватися нормами спеціального законодавства та Правилами дорожнього руху.

Згідно з пунктом 1.10 Правил дорожнього руху:

- транспортний засіб це пристрій, призначений для перевезення людей і (або) вантажу, а також встановленого на ньому спеціального обладнання чи механізмів;

- механічний транспортний засіб - транспортний засіб, що приводиться в рух з допомогою двигуна. Цей термін поширюється на трактори, самохідні машини і механізми, а також тролейбуси та транспортні засоби з електродвигуном потужністю понад 3 кВт.

Пункт 1 статті 1 Закону України «Про деякі питання використання транспортних засобів, оснащених електричними двигунами, та внесення змін до деяких законів України щодо подолання паливної залежності і розвитку електрозарядної інфраструктури та електричних транспортних засобів» визначає, що електричний колісний транспортний засіб це дво- і більше колісний транспортний засіб, оснащений виключно електричними тяговими двигунами (одним чи декількома) та системою акумулювання електричної енергії (акумуляторною батареєю), яка має технічні можливості заряджатися від зовнішнього джерела електричної енергії.

Відповідно до ст. 14 Закону України «Про дорожній рух» учасниками дорожнього руху є особи, які використовують автомобільні дороги, вулиці, залізничні переїзди або інші місця, призначені для пересування людей та перевезення вантажів за допомогою транспортних засобів. Учасники дорожнього руху зобов`язані, зокрема знати і неухильно дотримувати вимог цього Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативно-правових актів з питань безпеки дорожнього руху;

Таким чином, особи, що керують, такими транспортними засобами як електросамокати, електроскутери, електровелосипеди, гіроскутери, зобов`язані дотримуватися Правил дорожнього руху.

Однак, при цьому, диспозиція ст.130 КУпАП не розділяє відповідальність осіб які керують транспортними засобами на механічні і немеханічні, електричні чи будь-які інші.

Згідно з правовою позицією Верховного Суду, викладеною в постанові від 15.03.2023 р. у справі № 127/5920/22, використання електросамоката чи іншого подібного засобу (моноколеса, сеґвея тощо) для переміщення особи як учасника дорожнього руху є джерелом підвищеної небезпеки, якщо в конкретному випадку такий засіб приводився в рух за допомогою встановленого на ньому електричного двигуна; для кваліфікації діяльності, пов`язаної з таким використанням електричного самоката, характеристика електросамоката як механічного транспортного засобу з урахуванням потужності електродвигуна, встановленого на ньому, значення не має.

В рішенні Європейського суду з прав людини по справі «О`Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» від 29.06.2007 р. зазначається, що будь-яка особа, яка володіє чи керує транспортним засобом, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання транспортних засобів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти ними та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов`язки у правовому полі держави.

За таких підстав суд дійшов висновку, що ст. 130 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за керування в стані алкогольного сп`яніння будь-яким транспортним засобом, а не виключно механічним.

Фактичні обставини, які були предметом дослідження дають підстави суду з достовірністю констатувати факт скоєння особою яка притягується до відповідальності правопорушення, відповідальність за яке, передбачена ч.1 ст.130 КУпАП.

Відповідно до інформаційного листа ВОНС в м.Ковель УПП у Волинській області ОСОБА_1 отримував посвідчення водія серії НОМЕР_3 , та не являється позбавленим права керування ТЗ.

Визначаючи міру адміністративного стягнення, яку необхідно призначити ОСОБА_1 , суд виходить із того, що він вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП, керував у стані алкогольного сп`яніння, що є не тільки обставиною, що обтяжує відповідальність, а є умисно вчиненим правопорушенням, оскільки керуючи транспортним засобом, повинен усвідомлювати всю відповідальність та настання можливих наслідків та дій, загрозу яку він може нести не тільки собі, а й усім учасникам дорожнього руху, тому суд вважає доцільним та достатнім для виховання особи, запобігання вчинення нових правопорушень застосувати до правопорушника адміністративне стягнення в межах санкції ч. 1 ст. 130 КУпАП.

Оскільки поліцейський при складанні протоколу не зазначив потужність двигуна самоката, суд не може дійти беззаперечного висновку, що для його керування вимагається спеціальне право на керування транспортними засобами відповідної категорії передбаченого ст.15 ЗУ "Про дорожній рух".

ПДР України визначає термін водій - тобто особа, яка керує транспортним засобом і має посвідчення водія (посвідчення тракториста-машиніста, тимчасовий дозвіл на право керування транспортним засобом, тимчасовий талон на право керування транспортним засобом) відповідної категорії. Водієм також є особа, яка навчає керуванню транспортним засобом, перебуваючи безпосередньо в транспортному засобі. Притому п.2.1 ПДР України посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії вимагається лише на механічний транспортний засіб, тобто такий, що з електродвигуном потужністю понад 3 кВт.

Одже, ОСОБА_1 керував не механічним транспортним засобом, для якого не вимагається посвідчення водія або інше право на керування, тому в сенсі диспозиції ст.130 КУпАП не є водієм та виступає суб`єктом правопорушення, як інша особа, яка керувала транспортним засобом, тому до неї додаткове стягнення, у виді позбавлення прав керування транспортними засобами санкцією цієї статті не передбачено.

Дана міра адміністративного стягнення буде необхідною і достатньою для попередження особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, в скоєнні нових адміністративних правопорушень.

У відповідності до ст.40-1 КУпАП у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

Згідно із п.5 ч.2 ст.4 ЗУ України «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, сплачується судовий збір в розмірі 665,60 грн, які підлягають стягненню на користь держави.

Керуючись ст. ст.40-1, 221, 280, 283, 284,130 ч. 1 КУпАП, суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винуватим у скоєнні адміністративного правопорушення передбаченого ч.1ст. 130 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави у розмірі 17 000 гривень. (Найменування коду класифікації доходів бюджету 21081300 «Адміністративні штрафи у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху (крім адміністративних штрафів за адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі)»по території Волинської області: Отримувач: ГУК у Волин.обл/Волинська.обл/ 21081300 Номер рахунку (IBAN): UA588999980313050149000003001 Банк отримувача: Казначейство України (ел.адм.подат.) Код отримувача (ЄДРПОУ):38009371.)

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 судовий збір на користь держави у розмірі 665,60 гривень на користь держави (отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), розрахунковий рахунок № UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106 «Судовий збір (Державна судова адміністрація України,050)» за розгляд справ у Ковельському міськрайонному суді Волинської області).

Роз`яснити положення ст. ст. 307, 308 КУпАП, відповідно до яких штраф має бути сплачений не пізніше як через 15 днів з дня отримання копії постанови, а у разі її оскарження не пізніше як через 15 днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. У разі несплати штрафу у строк, зазначений вище, у порядку примусового виконання постанови стягується подвійний розмір призначеного штрафу.

Постанова може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.

СуддяО. Г. Шишилін