Decision № 137076521, 03.06.2026, Odesa District Administrative Court

Approval Date
03.06.2026
Case No.
420/38200/25
Document №
137076521
Form of court proceedings
Administrative
State Coat of Arms of Ukraine Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 420/38200/25

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 червня 2026 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді: Юхтенко Л.Р.,

розглянувши у порядку письмового провадження в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, місце знаходження: 84121, Україна, Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3; тимчасова адреса для листування: 49008, Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул.Надії Алексєєнко, 106.) за участю третьої особи, що не заявляє самостійні вимоги на предмет спору на стороні відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду 12 листопада 2025 року (документ сформований в системі Електронний суд 12.11.2025) надійшла позовна заява ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 )до Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькійобласті (код ЄДРПОУ 13486010, місце знаходження: 84121, Україна, Донецька область, м. Слов`янськ, пл.Соборна, 3; тимчасова адреса для листування: 49008, Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул.НадіїАлексєєнко, 106.) за участю третьої особи Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012), в якій позивачка просить:

- Визнати протиправною бездіяльність та скасувати відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області від 13.10.2025 року №155350017824;

- Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду УкраїниуДонецькій області зарахувати до загального стажу ОСОБА_1 період роботи з 01.07.1995 по 26.12.2003, з 01.12.2008 по 01.12.2009 та з 02.03.2010 по 25.12.2017 та призначити пенсію за віком з дня звернення 06.10.2025 року з урахуванням довідки про заробітну плату для обчислення пенсії ЗАТ «Комунбудпостач» №981 від 28.10.2005 та №982 від 28.10.2005.

Ухвалою суду від 17 листопада 2025 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику) учасників справи в порядку ч. 5 ст. 262 КАС України.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що після досягнення 63-річного віку позивачка звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою про призначення пенсії за віком.

Проте, рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області 13.10.2025 року № 155350017824 було відмовлено у призначенні пенсії з підстав недостатності років страхового стажу для призначення пенсії, а саме не враховано період роботи з 01.07.1995 по 26.12.2003 згідно з довідки виданої ЗАТ «Комунбудпостач» від 09.02.2004 №18-К, оскільки запис про роботу відсутній в трудовій книжці від 20.07.1981 НОМЕР_2 . Довідка потребує зустрічної перевірки підприємства, оскільки видана більш раннім часом. Період отримання допомоги по безробіттю з 01.12.2008 по …., оскільки в трудовій книжці відсутній запис про припинення отримання допомоги по безробіттю, що є порушенням до пункту 2.19 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників №58 від 29.07.1993 та період роботи з 02.03.2010 по 25.12.2017 згідно з довідки від 12.03.2018 № б/н в ДП «Одеський автомобільний ремонтний завод», оскільки згідно Індивідуальних відомостей про застраховану особу Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування відсутнє нарахування та сплати внесків до Пенсійного фонду України.

На думку позивачки, така відмова є протиправною та рішення підлягають скасуванню з огляду на те, що необхідність підтвердження періодів роботи для визначення стажу виникає лише у разі відсутності трудової книжки.

Позивач звертає увагу, що його право на встановлені законом гарантії не може бути поставлене в залежність від якості виконання обов`язків працівником, відповідальним за порядок ведення відповідної документації на підприємстві. Також, на особу не може перекладатись тягар доведення правдивості чи достовірності даних, що зазначені у його трудовій книжці, а тим паче у документах, картках, особових справах, що ведуться на підприємстві. Неточність в записах в трудовій книжці, архівній довідці чи особистій справі не може бути підставою для виключення певних періодів роботи з трудового стажу, оскільки працівник не може відповідати за правильність та повноту оформлення та належний порядок ведення та заповнення трудової книжки та іншої документації з вини адміністрації підприємства.

До суду 04.12.2025 року (вхід. № ЕС/128440/25) від Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області надійшов відзив на позовну заяву, де представник відповідача заперечує проти позовних вимог та просить відмовити у задоволені з огляду на таке.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою від 06.10.2025 про призначення пенсії за віком відповідно до частини 2 статті 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003.

Заяву розглянуто за принципом екстериторіальності відповідно до Порядку приймання оформлення та розгляду документів, поданих для призначення (перерахунку пенсії) встановленого Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за №1566/11846 (зі змінами) Головним управлінням Пенсійного фонду України у Донецькій області.

Відповідно до частини 2 статті 26 Закону № 1058 у разі відсутності, починаючи з 1 січня 2018 року, страхового стажу, передбаченого частиною першою цієї статті, право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 63 роки мають особи за наявності страхового стажу з 01.01.2025 по 31.12.2025 не менше 22 років.

Представник відповідача зазначає, що за наданими документами, індивідуальними відомостями про застраховану особу загальний страховий стаж ОСОБА_1 складає 13 років 11 місяців 05 днів. До страхового стажу не враховано:

- період роботи з 01.07.1995 по 26.12.2003 на посаді інженера згідно довідки ЗАТ «Комунбудпостач» від 09.02.2004 № 18-К, оскільки запис про роботу в трудовій книжці НОМЕР_2 від 20.07.1981 відсутній.

- отримання допомоги по безробіттю з 01.12.2008 по ..., оскільки в трудовій книжці відсутній запис про припинення отримання допомоги по безробіттю. Відомості про трудову діяльність із реєстру застрахованих осіб відповідно до вимог Порядку № 22-1 для розгляду не надано.

-період роботи з 02.03.2010 по 25.12.2017 на посаді прибиральниці приміщень згідно довідки Державного Підприємства «Одеський автомобільний ремонтний завод» від 12.03.2018 б/н, оскільки згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу за цей період відсутнє нарахування та сплата внесків до Пенсійного фонду України.

Відповідно до статті 24 Закону № 1058 страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду України за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим законом.

Відповідно до пункту 3 Порядку № 637 за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи. Відповідно до пункту 24 Постанови № 637 для підтвердження стажу роботи приймаються лише ті відомості про період роботи, що внесені до довідки на підставі документів, або відповідно до вимог цього Порядку. Відповідно до підпункту 2 пункту 2.1 розділу ІІ «Порядку № 22-1 період отримання допомоги по безробіттю підтверджується до 01.01.2010 на підставі записів у трудовій книжці або відомостей про трудову діяльність із реєстру застрахованих осіб, а починаючи з 01.01.2010 індивідуальними відомостями про застраховану особу.

За наведених обставин, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Донецькій області прийнято рішення від 13.10.2025 № 55350017824 про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком відповідно до частини 2 статті 26 Закону № 1058 у зв`язку з відсутністю необхідного страхового стажу.

З урахуванням викладеного представник відповідача вважає, що оскільки Головним управлінням не допущені порушення при здійсненні владних повноважень відносно позивача, то підстави для задоволення позовних вимог позивача відсутні.

На виконання ухвали суду 08.12.2025 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області надійшли належним чином засвідчені копії матеріалів пенсійної справи позивача, що стосуються спірного питання.

Вивчивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, докази, якими вони підтверджуються, судом встановлено таке.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується паспортом громадянина України № НОМЕР_3 .

Судом встановлено, що по досягненню 63-річного віку, позивачка, 06.10.2025 року звернулася до територіального органу Пенсійного фонду України із заявою встановленого зразка № 7119 про призначення пенсії за віком.

До заяви додано:

Довідка про присвоєння ідентифікаційного номеру

Паспорт

Документ про місце проживання (реєстрації) особи

Трудова книжка НОМЕР_2

Засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначено структурний підрозділ органу, що призначає пенсії Головне управління Пенсійного фонду України у Донецькій області.

За результатами розгляду заяви за призначенням/перерахунку пенсії, рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області № 155350017824 від 13.10.2025 року про відмову в призначені пенсії - відмовлено у призначенні пенсії.

Підставою для відмови вказано:

Необхідний страховий стаж від 22 років.

Страховий стаж особи становить 13 років 11 місяців05 днів.

За доданими документами до страхового стажу не зараховано періоди:

-з 01.07.1995 по 26.12.2003 згіднодовідки виданої ЗАТ «Комунбудпостач» від 09.02.2004 №18-К, оскільки запис про роботу відсутній в трудовій книжці від 20.07.1981 НОМЕР_2 . Довідка потребує зустрічної перевірки підприємства, оскільки видана більш раннім часом;

-період отримання допомоги по безробіттю з 01.12.2008 по …., оскільки в трудовій книжці відсутній запис про припинення отримання допомоги по безробіттю, що є порушенням до пункту 2.19 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників №58 від 29.07.1993

-період роботи з 02.03.2010 по 25.12.2017 згідно довідки від 12.03.2018 № б/н в ДП «Одеський автомобільний ремонтний завод», оскільки згідно Індивідуальних відомостей про застраховану особу Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування відсутнє нарахування та сплати внесків до Пенсійного фонду України.

Також, судом досліджено довідку від 12.03.2018 № б/н в ДП «Одеський автомобільний ремонтний завод», довідку про заробітну плату для обчислення пенсії, історичну довідку №16-к від 09.02.2004 року ЗАТ «Комунбудпостач», довідка №18-к від 09.02.2004 року ЗАТ «Комунбудпостач, заява встановленого зразка №6513, рішення про відмову у призначенні пенсії ГУ ПФУ в Одеській області №155350017824 від 26.09.2025 року та копія трудової книжки НОМЕР_2 .

Не погодившись з відмовою у призначенні пенсії, позивачка звернулась до суду з цим позовом.

Проаналізувавши положення чинного законодавства, обставини справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належать задоволенню частково, з огляду на таке.

Спірні правовідносини регулюються Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09 липня 2003 року, Законом України «Про пенсійне забезпечення», Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 року, Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 р. № 637, Інструкції про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в установах і організаціях.

Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно з ст. 9 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09 липня 2003 року (надалі - Закон № 1058-IV), відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія у зв`язку з втратою годувальника.

Статтею 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення» встановлено умови призначення пенсій за віком.

Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу:

з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року - не менше 25 років;

з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - не менше 26 років;

з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року - не менше 27 років;

з 1 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року - не менше 28 років;

з 1 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року - не менше 29 років;

з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року - не менше 30 років;

з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - не менше 31 року.

з 1 січня 2025 року по 31 грудня 2025 року - не менше 32 років.

Відповідно до ч. 2ст. 26 Закону № 1058-IV, у разі відсутності, починаючи з 1 січня 2018 року, страхового стажу, передбаченого частиною першою цієї статті, право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 63 роки мають особи за наявності страхового стажу:

по 31 грудня 2018 року - від 15 до 25 років;

з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - від 16 до 26 років;

з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року - від 17 до 27 років;

з 1 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року - від 18 до 28 років;

з 1 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року - від 19 до 29 років;

з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року - від 20 до 30 років;

з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - від 21 до 31 року;

з 1 січня 2025 року по 31 грудня 2025 року - від 22 до 32 років;

з 1 січня 2026 року по 31 грудня 2026 року - від 23 до 33 років;

з 1 січня 2027 року по 31 грудня 2027 року - від 24 до 34 років;

починаючи з 1 січня 2028 року - від 25 до 35 років.

Відповідно до ч. 1 ст. 44 Закону № 1058-IV призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.

Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Відповідно до пп. 1.8., 1.9. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 року (далі Порядок № 22-1), звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку. Днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.

Суд встановив, що по досягненню 63 років, позивач, 06.10.2025 року звернувся до територіального органу Пенсійного фонду України із заявою встановленого зразка про призначення пенсії за віком.

За результатами розгляду заяви за призначенням/перерахунку пенсії, рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області № 155350017824 від 13.10.2025 року про відмову в призначенні пенсії - відмовлено у призначенні пенсії, відповідно до якого підставою для відмови вказано: недостатності років страхового стажу для призначення пенсії, а саме не враховано періоди:

- з 01.07.1995 по 26.12.2003 згідно довідки виданої ЗАТ «Комунбудпостач» від 09.02.2004 №18-К, оскільки запис про роботу відсутній в трудовій книжці від 20.07.1981 НОМЕР_2 . Довідка потребує зустрічної перевірки підприємства, оскільки видана більш раннім часом.

- період отримання допомоги по безробіттю з 01.12.2008 по …., оскільки в трудовій книжці відсутній запис про припинення отримання допомоги по безробіттю, що є порушенням до пункту 2.19 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників №58 від 29.07.1993

- період роботи з 02.03.2010 по 25.12.2017 згідно довідки від 12.03.2018 № б/н в ДП «Одеський автомобільний ремонтний завод», оскільки згідно Індивідуальних відомостей про застраховану особу Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування відсутнє нарахування та сплати внесків до Пенсійного фонду України.

Згідно з наданими документами страховий стаж становить 13 років 11 місяців 05 днів. Право на призначення пенсії за віком після досягнення 63 років у 2025 році мали особи за наявності страхового стажу не менше 22 років.

Судом досліджена надана позивачем копія трудової книжки НОМЕР_2 , та встановлено, що в трудовій книжці відсутні відомості про період роботи з 01.07.1995 року по 26.12.2003 рік.

Також судом встановлено, що відповідно до довідки №18-к від 09.02.2004 року виданої ЗАТ «Комунбудпостач» позивачу, для надання за місцем вимоги, вбачається:

- Прийнята на посаду інженера в технічний відділ 01.07.1995 року, на підставі наказу №32-ОК від 01.07.1995 року;

- 26.12.2003 року звільнена за власним бажанням відповідно до статті 38 КЗпП України, на підставі наказу №63 від 25.12.2003 року.

Також позивачем надано довідку про заробітну плату за період 1995 по 2000, та довідку про заробітну плату для обчислення пенсії за період 1999 по 2003, видані ЗАТ «Комунбудпостач» позивачу. У довідці зазначено, що на всі виплати нараховані страхові внески до Пенсійного фонду України (страхові внески). Довідки видані на підставі особових рахунків за 95-2000 роки, за 1999-2003 роки.

Також у трудовій книжці НОМЕР_2 наявний запис 12: 01.12.2008 розпочати виплату допомоги по безробіттю згідно ст. 22 п. 2 ЗУ, підстава: наказ №081219 від 19.12.2008р.

Однак, відсутній запис про припинення виплати допомоги по безробіттю.

Також суд встановив, що у трудовій книжці НОМЕР_2 наявний запис 13: 02.03.2010 Державне підприємство «Одеський автомобільний ремонтний завод», прийнята прибиральницею, підстава: наказ № 12 від 02.03.2010; запис 14:25.12.2017 звільнена з роботи за ст. 38 КЗпП України за власним бажанням, підстава: наказ № 36 від 25.12.2017 року.

Крім того, позивачем надана довідка арбітражного керуючого Державного підприємства «Одеський автомобільний ремонтний завод» від 12.03.2018 року № б/н про те, що позивач працювала в Державному підприємстві «Одеський автомобільний ремонтний завод» на посаді прибиральниці приміщень у період з 02.03.2010 по 25.12.2017.

Дослідивши надані до суду докази, суд доходить висновку, що пенсійним органом помилково не враховані спірні періоди до страхового стажу позивача, з огляду на таке.

Відповідно до ч. 1 ст. 24 Закону № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Згідно з ч. 2 вказаної статті Закону, страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Відповідно до п.1.1. Інструкції про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в установах і організаціях, затвердженої Держкомпраці СРСР від 20.06.1974 № 162, яка діяла до 29 липня 1993 року, «Трудова книжка є основним документом про трудову діяльність робітників і службовців. Трудові книжки ведуться на усіх робітників і працівників державних, кооперативних і громадських підприємств, установ і організацій, тих, що пропрацювали понад 5 днів, у тому числі на сезонних і тимчасових працівників, а також на позаштатних працівників за умови, якщо вони підлягають державному соціальному страхуванню.».

Згідно з п. 2.5. вказаної Інструкції, "У разі виявлення неправильного або неточного запису відомостей про роботу, переведення на іншу постійну роботу, про нагородження і заохочення та ін. виправлення робиться адміністрацією того підприємства, де був здійснений відповідний запис. Адміністрація за новим місцем роботи зобов`язана надати працівникові - необхідну допомогу".

Відповідно до пункту 2.6 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників №58 від 29.07.1993 року, виправлення неправильних або неточних записів у трудовій книжці здійснюється власником або уповноваженим ним органом того підприємства, де було внесено відповідний запис.

Таким чином, обов`язок щодо правильності внесення записів до трудової книжки покладається на роботодавця, а працівник не може нести негативних наслідків через неналежне ведення кадрової документації підприємством.

Суд враховує, що відсутність або неточність записів у трудовій книжці не спростовує факту перебування особи у трудових відносинах, якщо такий факт підтверджується іншими належними та допустимими доказами, зокрема довідками підприємства, наказами та архівними документами.

Суд зазначає, що відповідно до пункту 4.1 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої спільним наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України та Міністерства соціального захисту населення України №58 від 29.07.1993 року, відповідальність за організацію ведення, облік, зберігання та видачу трудових книжок покладається на власника підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган.

Отже, неналежне ведення трудової книжки, відсутність окремих записів чи помилки у їх внесенні не можуть покладатися у вину працівнику та не можуть бути підставою для обмеження його права на підтвердження трудового стажу.

Крім того, згідно з пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 12.08.1993 року, за відсутності у трудовій книжці відповідних записів трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Повертаючись до обставин у цій справі, суд зазначає, що відповідно до довідки №18-к від 09.02.2004 року виданої ЗАТ «Комунбудпостач» позивачу, для надання за місцем вимоги вбачається, що позивач була прийнята на посаду інженера в технічний відділ 01.07.1995 року, на підставі наказу №32-ОК від 01.07.1995 року; - 26.12.2003 року звільнена за власним бажанням відповідно до статті 38 КЗпП України, на підставі наказу №63 від 25.12.2003 року.

Також позивачем надано довідку про заробітну плату за період 1995 по 2000, та довідку про заробітну плату для обчислення пенсії за період 1999 по 2003, видані ЗАТ «Комунбудпостач» позивачу. У довідці зазначено, що на всі виплати нараховані страхові внески до Пенсійного фонду України (страхові внески). Довідки видані на підставі особових рахунків за 95-2000 роки, за 1999-2003 роки.

Вказані документи видані позивачу за місцем роботи ЗАТ «Комунбудпостач» на підставі архівних документів. Також довідкою про заробітну плату за період 1995 по 2000, та довідкою про заробітну плату для обчислення пенсії за період 1999 по 2003, виданої ЗАТ «Комунбудпостач» позивачу підтверджено, що на всі виплати нараховані страхові внески до Пенсійного фонду України (страхові внески) та ці довідки видані на підставі особових рахунків за 95-2000 роки за 1999-2003 роки.

Таким чином, не врахування відповідачем періоду роботи з 01.07.1995 року по 26.12.2003 до страхового стажу позивача через відсутність відповідних записів у трудовій книжці, є протиправними діями, оскільки позивачем надано інші документи, які є належними для підтвердження роботи позивача у цей період в ЗАТ «Комунбудпостач».

Стосовно не врахування періодів отримання допомоги по безробіттю з 01.12.2008 по …., оскільки в трудовій книжці відсутній запис про припинення отримання допомоги по безробіттю, суд зазначає таке.

Відповідно до пункту 2.19 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників №58 від 29.07.1993 року записи до трудової книжки про час одержання допомоги по безробіттю вносяться органами державної служби зайнятості.

Таким чином, обов`язок щодо внесення відповідних відомостей до трудової книжки покладається не на працівника, а на уповноважений державний орган.

За таких обставин відсутність у трудовій книжці запису про припинення виплат допомоги по безробіттю або інших відповідних відомостей не може покладатися у вину позивачу та не є належною підставою для обмеження його прав щодо врахування відповідного періоду до страхового стажу позивачу.

Суд виходить із того, що недоліки ведення трудової книжки, допущені уповноваженими органами чи роботодавцем, не можуть спричиняти негативні наслідки для працівника.

Аналіз наведених норм права доводить, що саме на роботодавця покладено обов`язок заповнення трудової книжки робітника, а тому позивач не може нести відповідальність за невиконання роботодавцем покладених на нього обов`язків.

Суд погоджується з доводами позивача, що відповідальність за організацію ведення обліку, зберігання і видачу трудових книжок покладається на керівника підприємства, установи, організації. А тому, пенсійний орган не може перекладати тягар доведення правдивості чи достовірності даних, що зазначені у трудовій книжці на позивача, оскільки працівник не може відповідати за правильність та повноту оформлення документів на підприємстві, та у свою чергу неналежний порядок ведення та заповнення трудової книжки та іншої документації з вини адміністрації підприємства не може бути підставою для позбавлення позивача пенсії за віком.

Як вже зазначалось судом, аналіз наведених норм права доводить, що саме на роботодавця покладено обов`язок заповнення трудової книжки робітника, а тому позивач не може нести відповідальність за невиконання роботодавцем покладених на нього обов`язків.

Стосовно неврахування періоду роботи з 02.03.2010 по 25.12.2017 року, оскільки згідно Індивідуальних відомостей про застраховану особу Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування відсутнє нарахування та сплата внесків до Пенсійного фонду України, суд зазначає таке.

Відповідно до ч. 1 ст. 21 Закону № 1058 персоніфікований облік у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування здійснюється з метою обліку застрахованих осіб, учасників накопичувальної системи пенсійного страхування та їх ідентифікації, а також накопичення, зберігання та автоматизованої обробки інформації про облік застрахованих осіб і реалізацію ними права на страхові виплати у солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування та накопичувальній системі пенсійного страхування.

Для формування інформаційної бази системи персоніфікованого обліку використовуються відомості, що надходять від:

державних реєстраторів юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців;

роботодавців;

застрахованих осіб;

фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування;

центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану, виконавчих органів сільських, селищних, міських (крім міст обласного значення) рад та уповноважених суб`єктів для обліку даних Єдиного державного демографічного реєстру;

податкових органів, територіальних органів Пенсійного фонду за результатами перевірок платників єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та/або в порядку міжвідомчого обміну інформацією;

державної служби зайнятості;

інших підприємств, установ, організацій та військових частин;

компаній з управління активами;

зберігачів;

інших джерел, передбачених законодавством.

Персоніфікований облік у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування є складовою частиною Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, порядок ведення якого встановлюється Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування".

На кожну застраховану особу відкривається персональна електронна облікова картка, якій присвоюється унікальний номер електронної облікової картки.

Унікальний номер електронної облікової картки формується автоматично шляхом додавання одиниці до останнього наявного унікального номера електронної облікової картки. Порядок та строки впровадження унікальних номерів електронних облікових карток застрахованих осіб, порядок ведення персональних електронних облікових карток визначаються Пенсійним фондом (ч. 2 ст.21 Закону № 1058).

Сукупний аналіз наведених норм права доводить, що відомості, що містяться в системі персоніфікованого обліку формуються на підставі звітів, поданих страхувальником.

Враховуючи вищевикладені та встановлені судом обставини, суд доходить висновку, що позовні вимоги про визнання протиправними та скасування рішень Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області №155350017824 від 13.10.2025 року про відмову у призначенні пенсії є правомірними та належать задоволенню.

Також з урахуванням того, що суд дійшов висновку про помилковість дій відповідача щодо неврахування спірних періодів роботи до страхового стажу позивача, суд вважає, що позовні вимоги щодо зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України у Донецькій області зарахувати до загального стажу ОСОБА_1 період роботи з 01.07.1995 по 26.12.2003, з 01.12.2008 по 01.12.2009 та з 02.03.2010 по 25.12.2017, є правомірними та належать задоволенню.

Щодо позовних вимог зобов`язати відповідача призначити пенсію за віком з дня звернення 06.10.2025 року з урахуванням довідки про заробітну плату для обчислення пенсії ЗАТ «Комунбудпостач» №981 від 28.10.2005 та №982 від 28.10.2005, суд доходить такого висновку.

Відповідно до ст. 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення», до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.

До стажу роботи зараховується також: а) будь-яка інша робота, на якій працівник підлягав державному соціальному страхуванню, або за умови сплати страхових внесків, період одержання допомоги по безробіттю, а також робота в`язнів і робота за угодами цивільно-правового характеру за умови сплати страхових внесків;в) військова служба та перебування в партизанських загонах і з`єднаннях, служба в органах державної безпеки, внутрішніх справ та Національної поліції, незалежно від місця проходження служби.

Відповідно до ч. 4 ст. 245 КАС України, у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Враховуючи, що суд дійшов висновку про безпідставне неврахування відповідачем записів у трудовій книжці НОМЕР_2 та наданих позивачем довідок на підтвердження роботи у спірні періоди, і не розглянув заяву про призначення пенсії з урахуванням вказаних записів у трудовій книжці, та наданих позивачем документів, що є дискреційними повноваженнями відповідача, суд доходить висновку, що відсутні правові підстави для задоволення позовних вимог щодо призначення пенсії за віком.

Разом з цим, відповідно до приписів статті 9 КАС України, наявні підстави для зобов`язання відповідача повторно розглянути заяву позивача про призначення пенсії за віком від 06.10.2025 року з урахуванням висновків викладених у рішенні суду.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України, рішення суб`єкта владних повноважень має бути, зокрема, обґрунтованим, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), пропорційним, тобто прийнятим з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення.

Згідно з приписів ст. 6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до ч.1,3 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Враховуючи вищевикладені встановлені судом обставини, норми матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, оцінюючи спірні дії та рішення відповідача, суд дійшов висновку, що вони не відповідають ознакам, передбаченим у ч. 2 ст. 2 КАС України, зокрема, вони вчиненні не у спосіб, передбачені законом та є необґрунтованими, а тому, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належать задоволенню частково.

Враховуючи що позов задоволено частково, на користь позивача належить стягненню судовий збір в розмірі 968,96 грн., за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області пропорційно до частини задоволених позовних вимог.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 6, 12, 72, 77,90, 139, 205,246, 255,295,297 КАС України, суд -

В И Р І Ш И В:

Позовну заяву ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 )до Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькійобласті (код ЄДРПОУ 13486010, місце знаходження: 84121, Україна, Донецька область, м. Слов`янськ, пл.Соборна, 3; тимчасова адреса для листування: 49008, Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул.НадіїАлексєєнко, 106) за участю третьої особи, що не заявляє самостійні вимоги на предмет спору на стороні відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,- задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькійобласті (код ЄДРПОУ 13486010, місце знаходження: 84121, Україна, Донецька область, м. Слов`янськ, пл.Соборна, 3; тимчасова адреса для листування: 49008, Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул.НадіїАлексєєнко, 106.)№155350017824 від 13.10.2025 року про відмову у призначенні пенсії за віком.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, місце знаходження: 84121, Україна, Донецька область, м. Слов`янськ, пл.Соборна, 3; тимчасова адреса для листування: 49008, Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул.НадіїАлексєєнко, 106) зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) період роботи з 01.07.1995 по 26.12.2003 року, з 01.12.2008 по 01.12.2009 року та з 02.03.2010 по 25.12.2017 року.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, місце знаходження: 84121, Україна, Донецька область, м. Слов`янськ, пл.Соборна, 3; тимчасова адреса для листування: 49008, Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул.Надії Алексєєнко, 106) повторно розглянути заяву про призначення пенсії за віком ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) від 06.10.2025 року, з урахуванням висновків викладених у рішенні суду.

В іншій частині позовних вимог, - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькійобласті (код ЄДРПОУ 13486010, місце знаходження: 84121, Україна, Донецька область, м. Слов`янськ, пл.Соборна, 3; тимчасова адреса для листування: 49008, Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул.НадіїАлексєєнко, 106) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 968,96 грн. (дев`ятсот шістдесят вісім гривень 96 копійок).

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст. ст. 295, 297 КАС України, з урахуванням п.п.15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.

Суддя Л.Р. Юхтенко