Decision № 136633821, 18.05.2026, Kharkiv District Administrative Court

Approval Date
18.05.2026
Case No.
520/33133/25
Document №
136633821
Form of court proceedings
Administrative
State Coat of Arms of Ukraine Єдиний державний реєстр судових рішень

Харківський окружний адміністративний суд 61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

18 травня 2026 року справа №520/33133/25

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді - Ніколаєвої Ольги Вікторівни,

за участю секретаря судового засідання - Гончаренко Валерії Олегівни,

представника позивача - Марченкова Миколи Вікторовича,

представника відповідача - Гуди Катерини Петрівни,

розглянувши у порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою Харківського національного аграрного університету ім. В. В. Докучаєва до Головного управління ДПС у Харківській області про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень-рішень,

В С Т А Н О В И В:

Харківський національний аграрний університет ім. В.В. Докучаєва (далі по тексту позивач) звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДПС у Харківській області (далі по тексту відповідач), у якій, з урахуванням уточнених позовних вимог, просить скасувати податкові повідомлення рішення Головного управління ДПС №00458700709, №00458710709, № 00458730709, №00458740709, якими Харківському національному аграрному університету ім. В.В. Докучаєва визначено податкові зобов`язання з плати за землю та застосовано штрафні (фінансові) санкції на загальну суму 23 682 967,79 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач послався на протиправність прийнятих контролюючим органом податкових повідомлень-рішень від 13.08.2024 №00458700709, №00458710709, №0458730709, №00458740709 (далі - ППР), якими позивачу збільшено суму грошового зобов`язання за платежем «земельний податок з юридичних осіб» на 23 682 967,79 грн, оскільки в силу положень підпункту 282.1.4 пункту 282.1 статті 282 ПК України позивач, як державна установа, для якої наукова та науково-технічна діяльність є основною, звільняється від сплати земельного податку. На думку позивача, оскаржувані податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Харківській області є протиправними та такими, що прийняті з порушенням норм чинного законодавства України, а тому підлягають скасуванню.

Згідно з витягом з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу передано на розгляд судді Ніколаєвій Ользі Вікторівні.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 23.12.2025 постановлено прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження в адміністративній справі за позовною заявою Харківського національного аграрного університету ім. В. В. Докучаєва до Головного управління ДПС у Харківській області. Клопотання Харківського національного аграрного університету ім. В. В. Докучаєва про поновлення строку звернення до суду задовольнити, вважати поважними причини пропуску строку для звернення до суду в цій справі.

Через систему "Електронний суд" відповідач 07.01.2026 надав до суду відзив на адміністративний позов, в якому просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог з підстав, викладених у відзиві.

Позивачем 14.01.2026 подано заперечення на відзив, де викладено його пояснення, міркування та аргументи щодо наведених відповідачем у відзиві заперечень та мотиви їх відхилення.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі, з підстав, зазначених у позовній заяві.

Представник відповідача у судовому засіданні та у відзиві на позов проти позову заперечувала, просила відмовити у його задоволенні, оскільки оскаржувані накази прийняті на законних підставах та скасуванню не підлягають.

Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши надані сторонами документи, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Харківський окружний адміністративний суд встановив наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, та підтверджено сторонами під час розгляду даної справи, судом встановлено, що ГУ ДПС у Харківській області проведено документальну позапланову невиїзну перевірку ХНАУ ім .В.В. Докучаєва з питань дотримання вимог Податкового кодексу України (далі - Податковий кодекс) щодо повноти нарахування земельного податку за період з 01.01.2017 по 24.01.2022, за результатами якої складено акт від 05.02.2024 №4112/20-40-07-07-05/493764.

Документальну невиїзну позапланову перевірку проведено з урахуванням висновків документальної позапланової виїзної перевірки платника, результати якої оформлено актом від 29.03.2023 №7297/20-40-07-07 05/00493764.

На підставі акта документальної невиїзної позапланової перевірки від 05.02.2024 №4112/20-40-07-07-05/493764 ГУ ДПС прийнято податкове повідомлення-рішення від 29.02.2024 №00110190707 щодо визначення грошового зобов`язання з платежу - земельний податок з юридичних осіб податку на загальну суму 12 673 458 грн (у тому числі: основний платіж 10 138 766,00 грн, штрафна санкція 2 534 692,00 грн).

Відповідачем отримано рішення ДПС від 22.05.2024 №15168/6/99-00-06-03-02-06 (вх. ГУ ДПС від 23.05.2024 №3271/8) про результати розгляду скарги ХНАУ ім. В.В. Докучаєва, яким скасовано податкове повідомлення-рішення від 29.02.2024 №00110190707, та зобов`язано ГУ ДПС вжити заходи відповідно до підпункту 78.1.12 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу.

Також, під час розгляду скарги встановлено, що ГУ ДПС при прийнятті податкового повідомлення-рішення від 29.02.2024 №00110190707, згідно з яким нараховано земельний податок та застосовано штраф, не враховано вимоги пункту 521, пункту 524, пункту 69.2 підрозділу 10 розділу XX (у редакції з 27.05.2022), пункту 102.1 статті 102 Податкового кодексу та не досліджено в повній мірі питання щодо застосування пільги по сплаті земельного податку ХНАУ ім. В.В. Докучаєва.

Відповідно до підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20, підпункту 75.1.2 пункту 75.1 статті 75, підпункту 78.1.12 пункту 78.1 статті 78, підпунктів 69.22, 69.35і пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу, наказу ДПС від 03.07.2024 № 491 «Про проведення документальної позапланової перевірки Харківського національного аграрного університету ім. В.В. Докучаєва», наказу ГУ ДПС від 09.07.2024 № 2989-п «Про проведення відповідно до підпункту 78.1.12 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України документальної позапланової виїзної перевірки Харківського національного аграрного університету ім. В.В. Докучаєва (код за ЄДРПОУ 00493764)» проведено документальну позапланову виїзну перевірку ХНАУ ім. В.В. Докучаєва з питань дотримання вимог Кодексу щодо сплати земельного податку за період з 01.01.2017 по 24.01.2022 з урахуванням вимог, визначених у рішенні ДПС про результати розгляду скарги від 22.05.2024 №15168/6/99-00-06-03-02-06, у порядку контролю за правильністю висновків акта документальної позапланової невиїзної перевірки ХНАУ ім. В.В. Докучаєва від 05.02.2024 №4112/20-40-07-07-05/00493764.

За результатами перевірки складено акт позапланової виїзної документальної від 23.07.2024 №34229/20-40-07-09-06/0049376.

Відповідачем прийнято податкові повідомлення-рішення від 13.08.2024 №00458700709, №00458710709, №00458730709, №00458740709, по яких загальна сума донарахованого земельного податку та застосованих штрафних санкцій складає 23 682 967,79 грн.

Зазначені податкові повідомлення-рішення платником оскаржено в адміністративному порядку.

Рішенням ДПС України від 26.09.2024 №29066/6/99-00-06-03-02-06 скарга ХНАУ ім. В.В. Докучаєва залишена без розгляду, у зв`язку із порушенням встановленого терміну її подання до ДПС України.

Вважаючи зазначені податкові повідомлення-рішення протиправними, оскільки в силу положень підпункту 282.1.4 пункту 282.1 статті 282 ПК України позивач, як державна установа, для якої наукова та науково-технічна діяльність є основною, звільняється від сплати земельного податку, тому звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою про їх скасування.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенція контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства врегульовано ПК України.

Відповідно до підпункту 14.1.72 пункту 14.1 статті 14 ПК України земельний податок - обов`язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів.

Згідно з підпунктом 14.1.73 пункту 14.1 статті 14 ПК України землекористувачі - юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності, у тому числі на умовах оренди.

Положеннями статей 269, 270 ПК України передбачено, що платниками податку є, зокрема, землекористувачі. Об`єктами оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні.

В силу пункту 7.2 статті 7 ПК України, під час встановлення податку можуть передбачатися податкові пільги та порядок їх застосування.

Відповідно до підпункту 17.1.4 пункту 17.1 статті 17 ПК України, платник податків має право користуватись податковими пільгами за наявності підстав у порядку, встановленому цим Кодексом.

У розумінні пунктів 30.1, 30.2 та 30.9 статті 30 ПК України, податкова пільга - це передбачене податковим та митним законодавством звільнення платника податків від обов`язку щодо нарахування та сплати податку та збору, сплата ним податку та збору в меншому розмірі за наявності підстав, визначених пунктом 30.2 ст.30 ПК України.

Підставами для надання податкових пільг є особливості, що характеризують певну групу податків, вид їх діяльності, об`єкт оподаткування або характер та суспільне значення здійснюваних ними витрат.

Податкова пільга надається шляхом:

а) податкового вирахування (знижки), що зменшує базу оподаткування до нарахування податку та збору;

б) зменшення податкового зобов`язання після нарахування податку та збору;

в) встановлення зниженої ставки податку та збору;

г) звільнення від сплати податку та збору.

Пільги щодо сплати податку для юридичних осіб передбачено статтею 282 ПК України.

Так, в силу підпункту 282.1.4 пункту 282.1 статті 282 ПК України, від сплати податку звільняються, зокрема:

дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади незалежно від форми власності і джерел фінансування, заклади культури, науки (крім національних та державних дендрологічних парків) (за умови використання за цільовим призначенням), освіти, охорони здоров`я, соціального захисту, фізичної культури та спорту, які повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.

Таким чином, визначальними для звільнення від сплати земельного податку у спірних правовідносинах за підпунктом 282.1.4 пункту 282.1 статті 282 ПК України є дві умови:

1) належність до закладів науки;

2) повне утримання за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.

Відносини, що виникають у процесі складання, розгляду, затвердження, виконання бюджетів, звітування про їх виконання та контролю за дотриманням бюджетного законодавства, і питання відповідальності за порушення бюджетного законодавства, а також визначення правових засад утворення та погашення державного і місцевого боргу врегульовано Бюджетним кодексом України.

Відповідно до пункту 12 частини 1 статті 2 Бюджетного кодексу України, бюджетні установи - органи державної влади, органи місцевого самоврядування, а також організації, створені ними у встановленому порядку, що повністю утримуються за рахунок відповідно державного бюджету чи місцевого бюджету. Бюджетні установи є неприбутковими.

Правові, організаційні та фінансові засади функціонування і розвитку у сфері наукової і науково-технічної діяльності, створення умов для провадження наукової і науково-технічної діяльності, задоволення потреб суспільства і держави у технологічному розвитку шляхом взаємодії освіти, науки, бізнесу та влади визначено Законом України № 848-VIII.

Згідно із пунктом 16 частини першої статті 1 Закону України № 848-VIII наукова (науково-дослідна, науково-технологічна, науково-технічна, науково-практична) установа (далі - наукова установа) - юридична особа незалежно від організаційно-правової форми та форми власності, утворена в установленому законодавством порядку, для якої наукова та (або) науково-технічна діяльність є основною.

Частиною першою статті 7 Закону України №848-VIII передбачено, що в Україні діють наукові установи державної, комунальної та приватної форм власності, які мають рівні права у здійсненні наукової, науково-технічної та інших видів діяльності.

Комунальні наукові установи утворюються у формі комунальних підприємств.

Наукова установа діє на підставі статуту (положення) чи іншого установчого документа, що затверджуються в установленому порядку.

Наукова установа є юридичною особою та може мати статус неприбуткової організації.

В силу частини першої статті 8 Закону України №848-VIII державними науковими установами є наукові установи, засновані на державній власності.

Майно, що становить матеріально-технічну базу державної наукової установи, закріплюється за такою установою на основі права оперативного управління або господарського відання відповідно до організаційно-правової форми.

Як встановлено судом, відповідно до Статуту позивач є галузевим закладом вищої освіти та державною неприбутковою установою. Відповідно до Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань основним видом економічної діяльності університету є 85.42 Вища освіта.

Згідно пункту 11.1. Статуту позивача, університет є закладом, що утримується за рахунок коштів державного бюджету й відповідно до законодавства України складає затверджені форми місячної, квартальної та річної звітності та подає їх до Міністерства освіти і науки України, Державної казначейської служби України, Державної податкової служби України, Державної служби статистики України, Пенсійного фонду України, Фонду соціального страхування України.

Фінансове забезпечення діяльності позивача здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України, що складаються з загального та спеціального (власні надходження) фондів державного бюджету, та його майнового комплексу.

Отже, позивач, який діє на підставі Статуту, та є державною бюджетною неприбутковою науковою установою, що заснована на державній власності, управління майном якого здійснює Міністерство освіти і науки України, належить до закладу науки.

Також, судом встановлено, що відповідно до інформації, наданої Індустріальним відділом Державної казначейської служби України Харківської області (що підтверджується відповідною довідкою (копія якої долучена до матеріалів справи) Головного управління Державної Казначейської Служби України у Харківській області від 21.01.2026 №01-29-08/73), Харківський національний університет імені В. В. Докучаєва у 2017 2021 роках перебував на казначейському обслуговуванні, повністю фінансувався за рахунок коштів Державного бюджету, мав відкриті бюджетні та небюджетні реєстраційні рахунки, був бюджетною установою та станом на час надання відповіді перебував у стані ліквідації.

З урахуванням викладеного, оскільки Харківський національний університет імені В. В. Докучаєва належить до закладу науки, а також повністю утримується за рахунок коштів Державного бюджету, колегія суддів дійшла висновку про відповідність позивача визначеним у статті 282 ПК України ознакам для юридичних осіб, які звільняються від сплати податку.

Надаючи оцінку доводам відповідача, що висновки акту виїзної перевірки 23.07.2024 гуртуються на відсутності у ХНАУ ім. В.В. Докучаєва права на користування пільгою із земельного податку, у зв`язку із наявністю інших джерел фінансування, суд виходить із такого.

Відповідно до частини першої та другої статті 12 Закону України №848-VIII для надання державної підтримки науковим установам незалежно від форми власності, діяльність яких має важливе значення для науки, економіки та виробництва, створюється Державний реєстр наукових установ, яким надається підтримка держави.

Положення про Державний реєстр наукових установ, яким надається підтримка держави, розробляється у порядку, визначеному цим Законом, і затверджується Кабінетом Міністрів України.

Наукові установи незалежно від форми власності, що включені або претендують на включення до Державного реєстру наукових установ, яким надається підтримка держави, підлягають державній атестації.

Наукові установи включаються до Державного реєстру наукових установ, яким надається підтримка держави, строком до п`яти років у межах строку, визначеного за результатами державної атестації.

Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері наукової і науково-технічної діяльності, розміщує перелік наукових установ, включених до Державного реєстру наукових установ, яким надається підтримка держави, на своєму офіційному веб-сайті та забезпечує безоплатний доступ до нього.

Наукові установи, включені до Державного реєстру наукових установ, яким надається підтримка держави:

1) користуються податковими пільгами відповідно до законодавства України;

2) не можуть змінювати наукову і науково-технічну діяльність на інші види діяльності;

3) зобов`язані не менш як 50 відсотків доходу від своєї діяльності спрямовувати на провадження наукової та (або) науково-технічної діяльності та розвиток матеріально-технічної бази, необхідної для проведення наукових досліджень і науково-технічних (експериментальних) розробок.

Положеннями статті 11 Закону України № 848-VIII передбачено, що з метою визначення ефективності діяльності наукових установ проводиться їх державна атестація.

Для наукових установ державної, комунальної форм власності, а також наукових установ, у статутних капіталах яких є частка, що належить державі, державна атестація проводиться в обов`язковому порядку не менше одного разу на п`ять років, для новоутворених - не пізніш як через три роки після утворення.

Для наукових установ інших форм власності державна атестація може бути проведена за ініціативою таких установ.

Порядок проведення державної атестації наукових установ розробляється в порядку, визначеному цим Законом, і затверджується Кабінетом Міністрів України.

Під час проведення державної атестації наукових установ здійснюється їх оцінювання за такими напрямами:

1) забезпеченість науковими і науково-технічними кадрами;

2) стан матеріально-технічної бази;

3) якість наукової і науково-технічної діяльності - на основі експертної оцінки з використанням наукометричних та інших показників, що використовуються в міжнародній системі експертизи;

4) оцінка ефективності наукової і науково-технічної діяльності має здійснюватися відповідно до завдань наукової установи.

Результати державної атестації наукових установ використовуються органами, до сфери управління (відання) яких належать наукові установи, під час:

1) планування обсягу видатків державного бюджету для забезпечення діяльності таких наукових установ;

2) формування тематики наукових досліджень та науково-технічних розробок таких наукових установ;

3) розгляду питання продовження (дострокового розірвання) контракту з керівником наукової установи;

4) розгляду питання щодо реорганізації, ліквідації наукової установи.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що метою включення наукової установи до Державного реєстру наукових установ, яким надається підтримка держави, є надання державної підтримки науковим установам, а проведення атестації наукової установи передбачено для визначення ефективності діяльності, однак не є визначальною умовою для надання пільг зі сплати земельного податку у розумінні підпункту 282.1.4 пункту 282.1 статті 281 ПК України.

Суд зазначає, що Закон України № 848-VIII, на відміну від ПК України, не відноситься до законів з питань оподаткування, а тому не може обмежувати визначене ПК України коло закладів науки, які звільняються від сплати земельного податку.

Проаналізувавши доводи відповідача, норми Податкового кодексу України, бюджетного законодавства та обставини справи, слід дійти висновку, що Відповідачем не доведено наявності жодної з юридичних підстав, які б унеможливлювали застосування Харківським національним аграрним університетом ім. В.В. Докучаєва податкової пільги, передбаченої пп. 282.1.4 Податкового кодексу України, суд дійшов висновку, що на позивача поширюється дія пільги, передбаченої підпунктом 282.1.4 пункту 282.1 статті 281 Податкового кодексу України, та як наслідок, протиправність податкових повідомлень-рішення від 13.08.2024 № №00458700709, 00458710709, 00458730709, 00458740709 та наявність підстав для їх скасування.

Як зазначено в п.58 рішення Європейського суду з прав людини по справі Серявін та інші проти України, суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішенні судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча п. 1 ст.6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.

Пунктом 41 Висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів зазначено, що обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Враховуючи зазначені положення, дослідивши фактичні обставини та питання права, що лежать в основі спору у даній справі, суд дійшов до висновку про відсутність необхідності надання відповіді на інші аргументи сторін, оскільки судом були досліджені усі основні питання, які є важливими для прийняття даного судового рішення.

Згідно зі статтею 242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 Кодексу адміністративного судочинства України.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для повного задоволення позовних вимог.

Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

У Х В А Л И В:

Позовну заяву Харківського національного аграрного університету ім. В. В. Докучаєва (Учбове містечко ХНАУ, П/В Докучаєвське-2, с-ще Докучаєвське, Харківський р-н, Харківська обл., 62483, код ЄДРПОУ: 00493764) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Григорія Сковороди, буд.46, м. Харків, Харківська обл., Харківський р-н, 61057, код ЄДРПОУ: 43983495) про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень-рішень - задовольнити.

Скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Харківській області від 13.08.2024 №00458700709, №00458710709, №00458730709, №00458740709.

Стягнути з Головного управління ДПС у Харківській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби за рахунок бюджетних асигнувань витрати по сплаті судового збору на користь Харківського національного аграрного університету ім. В. В. Докучаєва у розмірі 30 280,00 грн (тридцять тисяч двісті вісімдесят гривень 00 копійок).

Рішення набирає законної сили у порядку, передбаченому статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та підлягає оскарженню у порядку та у строки, визначені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення виготовлено 18.05.2026.

Суддя Ольга НІКОЛАЄВА