Decision № 136599813, 18.05.2026, Kharkiv District Administrative Court

Approval Date
18.05.2026
Case No.
520/19351/23
Document №
136599813
Form of court proceedings
Administrative
State Coat of Arms of Ukraine Єдиний державний реєстр судових рішень

Харківський окружний адміністративний суд 61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

18 травня 2026 року № 520/19351/23

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мороко А.С., розглянувши у порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Група-Тайфун" (просп. Науки, буд. 58,м. Харків,61072, код ЄДРПОУ34630793) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Григорія Сковороди, буд. 46,м. Харків,Харківська обл., Харківський р-н,61057, код ЄДРПОУ43983495) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-

В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Група-Тайфун" звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Харківській області (код ЄДРПОУ 43983495) від « 13» лютого 2023 року № 0020920414 про застосування штрафних санкцій до товариства з обмеженою відповідальністю "Група-Тайфун" (код ЄДРПОУ 34630793);

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Харківській області (код ЄДРПОУ 43983495) від « 14» лютого 2023 року № 0022220414 про застосування штрафних санкцій до товариства з обмеженою відповідальністю "Група-Тайфун" (код ЄДРПОУ 34630793);

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Харківській області (код ЄДРПОУ 43983495) від « 20» березня 2023 року № 0054490414 про застосування штрафних санкцій до товариства з обмеженою відповідальністю "Група-Тайфун" (код ЄДРПОУ 34630793);

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Харківській області (код ЄДРПОУ 43983495) від « 30» червня 2023 року №0189030414 про застосування штрафних санкцій до товариства з обмеженою відповідальністю "Група-Тайфун" (код ЄДРПОУ 34630793).

В обґрунтування позовних вимог вказано, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Харківській області від 13.02.2023 року № 0020920414, від 14.02.2023 року № 0022220414, від 20.03.2023 року № 0054490414, від 30.06.2023 року №0189030414 є протиправними та такими, що порушують його права. Так, позивачем вказано, що спірними податковими повідомленнями-рішеннями застосовано штрафні санкції, проте останні є протиправними, оскільки на позивача поширюються приписи п.п.69.1 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень Податкового кодексу України та п. 112.8 ст. 112 Податкового кодексу України про звільнення від відповідальності платника податків за несвоєчасне подання податкової звітності. Позивач виконав покладений на нього податковий обов`язок, а отже у діянні платника податків відсутня вина, оскільки податковим органом наявність вини не була доведена, та притягнення до фінансової відповідальності у такому випадку суперечить Конституції України, принципу верховенства права та юридичної визначеності, а також висновкам, сформованим у рішеннях Конституційного Суду України.

Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.

Представником відповідача надіслано до суду відзив на позов, в якому він заперечував проти задоволення позовних вимог зазначивши, що за результатом розгляду заяви від 17.02.2023 № 47 про неможливість виконання обов`язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України (вх. ГУ ДПС у Харківській області №15790/6 від 28.02.2023) ТОВ «Група-Тайфун», Комісією щодо підтвердження можливості чи неможливості виконання обов`язків платником податків, визначених підпунктом 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України та вимогами наказу Міністерства фінансів України від 29.07.2022 року №225 «Про затвердження Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов`язків», у зв`язку з недостатністю документів, що підтверджують неможливість виконання платником податків податкових зобов`язань, винесено попереднє рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов`язку від 08.03.2023 № 135/20-40-04-05-16, з пропозицією щодо надання конкретних додаткових документів (копій документів) на підтвердження неможливості виконання платником податків податкових обов`язків. Рішення надіслано до Електронного кабінету платника податків. За проміжок часу з 08.03.2023 по 20.03.2023 платником ТОВ "Група-Тайфун" не подано додаткових документів або пояснень щодо неможливості їх подання. Комісією, щодо підтвердження можливості чи неможливості виконання обов`язків платником податків 22.03.2023 за № 159/20-40-04-05-16 винесено рішення щодо можливості ТОВ "Група-Тайфун" своєчасного виконання свого податкового обов`язку. Відтак, податкові повідомлення-рішення контролюючого органу є правомірними та такими, що прийняті у зв`язку із встановленням порушень під час проведених перевірок.

Відповідно до положень ст.257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності. За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.

Згідно приписів ч.5 ст.262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Отже, враховуючи вищевикладене, дана справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними в матеріалах справи доказами.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, проаналізувавши доводи позову та заперечень проти нього, суд встановив наступне.

По товариству з обмеженою відповідальністю "Група-Тайфун" проведено камеральні перевірки та за результатами перевірок складено акти:

- акт від 19.01.2023 № 916/20-40-04-14-03 про результати камеральної перевірки питання дотримання терміну подання податкової звітності з податку на додану вартість за лютий 2022 року;

- акт від 20.01.2023 № 946/20-40-04-14-03 про результати камеральної перевірки з питання дотримання терміну подання податкової звітності з податку на додану вартість за березень 2022 року;

- акт від 07.02.2023 № 2283/20-40-04.14-03 про результати камеральної перевірки з питання дотримання термінів подання податкової звітності з податку на додану вартість за квітень-листопад 2022 року;

- акт від 28.04.2023 № 11643/20-40-04-14-03 про результати камеральної перевірки з питання дотримання терміну подання податкової звітності з податку на додану вартість за грудень 2022 року.

Дані камеральної перевірки свідчать про порушення товариством з обмеженою відповідальністю "Група-Тайфун" граничних термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних/розрахунків коригування за лютий 2022 року, березень 2022 року, квітень-листопад 2022 року, грудень 2022 року, чим підприємством порушено вимоги пункту 201.10 статті 201, підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10, розділу XХ Податкового Кодексу України віл 02.12.2010 №2755-VІ зі змінами та доповненнями (далі - ПК України).

За результатами розгляду актів камеральних перевірок винесено податкові повідомлення-рішення:

- податкове повідомлення-рішення від 13.02.2023 р. № 0020920414 на підстав акту перевірки № 916/20-40-04-14-03/34630793 від 19.01.2023 р., згідно якого Головне управління ДПС у Харківській області вважає, що товариство з обмеженою відповідальністю "Група-Тайфун" на підставі баз контролюючого органу порушило підпункт 49.18.1 пункту 49.18 статті 49, підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10, розділу ХХ, пункту 203.1 статті 203 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VІ зі змінами та доповненнями, а саме товариство з обмеженою відповідальністю "Група-Тайфун" порушило термін подання податкової звітності з податку на додану вартість за лютий 2022 року, граничний термін подання: 20.07.2022 р., дата отримання органом ДПС: 23.12.2022 р. Сума штрафних санкцій: 340,00 грн;

- податкове повідомлення-рішення від 14.02.2023 р. № 0022220414 на підстав акту перевірки № 946/20-40-04-14-03/34630793 від 20.01.2023 р., згідно якого Головне управління ДПС у Харківській області вважає, що товариство з обмеженою відповідальністю "Група-Тайфун" на підставі баз контролюючого органу порушило підпункт 49.18.1 пункту 49.18 статті 49, підпункту 69.1 пункту б9 підрозділу 10, розділу ХХ, пункту 203.1 статті 203 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VІ зі змінами та доповненнями, а саме товариство з обмеженою відповідальністю "Група-Тайфун" порушило термін подання податкової звітності з податку на додану вартість за березень 2022 року, граничний термін подання: 20.07.2022 р., дата отримання органом ДПС: 23.12.2022 р. Сума штрафних санкцій: 1020,00 грн;

- податкове повідомлення-рішення від 20.03.2023 р. № 0054490414 на підставі акту перевірки № 2283/20-40-04-14-03/34630793 від 07.02.2023 р., згідно якого Головне управління ДПС у Харківській області вважає, що товариство з обмеженою відповідальністю "Група-Тайфун" на підставі баз контролюючого органу порушило підпункт 49.18.1 пункту 49.18 статті 49, підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10, розділу ХХ, пункту 203.1 статті 203 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями, а саме товариство з обмеженою відповідальністю "Група-Тайфун" порушило термін подання податкової звітності з податку на додану вартість за квітень 2022 року, травень 2022 року, червень 2022 року, липень 2022 року, серпень 2022 року, вересень 2022 року, жовтень 2022 року, листопад 2022 року, граничний термін подання: квітень, травень, червень 2022 p. - 20.07.2022 p., липень 2022 p. - 22.08.2022 p., серпень 2022 р. - 20.09.2022 р., вересень 2022 р. - 20.10.2022 р., жовтень 2022 р. - 21.11.2022 p., листопад 2022 р. - 20.12.2022 р. Дата отримання органом ДПС: квітень 2022 р. - 09.01.2023 p., травень 2022 р. - 09.01.2023 р.; червень 2022 р. - 10.01.2023 р., липень 2022 р. - 11.01.2023 р., серпень 2022 р. - 13.01.2023 р., вересень 2022 р. - 13.01.2023 р., жовтень 2022 p. - 16.01.2023 р., листопад 2022 р. - 16.01.2023 р. Сума штрафних санкцій: 8160,00 грн;

- податкове повідомлення-рішення від 30.06.2023 р. № 0189030414 на підставі акту перевірки № 11643/20-40-04-14-03/34630793 від 28.04.2023 р., згідно якого Головне управління ДПС у Харківській області вважає, що товариство з обмеженою відповідальністю "Група-Тайфун" на підставі баз контролюючого органу порушило підпункт 49.18.1 пункту 49.18 статті 49, підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10, розділу XХ, пункту 203.1 статті 203 Податкового кодексу України віл 02 грудня 2010 року № 2755-VІ зі змінами та доповненнями, а саме товариство з обмеженою відповідальністю "Група-Тайфун" порушило термін подання податкової звітності з податку на додану вартість за грудень 2022 року, граничний термін подання: 20.01.2023 р., дата отримання органом ДПС: 23.01.2022 р. Сума штрафних санкцій: 1020,00 грн.

У позовній заяві позивачем вказано, що сертифікатом № 5300-23-2934 про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) Полтавської Торгово-Промислової Палати від 21.06.2023 р. вих. № 24.14-07/450 засвідчено ТОВ «ГРУПА-ТАЙФУН» щодо обов`язку (зобов`язання), а саме: визначення бази оподаткування та нарахування податку на додану вартість за лютий, березень, квітень, травень, червень, липень, серпень, вересень, жовтень листопад, грудень 2022 року; скласти та подати податкову декларацію з податку на прибуток підприємств за 2021 рік діють форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) в період: дата настання - 24 лютого 2022 року; дата закінчення - 31 січня 2023 року.

Із посиланням на положення Регламенту засвідчення Торгово-промисловою палатою України та регіональними торгово-промисловими палатами форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), засвідченого рішенням Президії Торгово-промислової палати України №44(5) від 15.07.2014 року, вказано, що форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) засвідчуються за зверненням суб`єктів господарської діяльності та фізичних осіб відповідно до Регламенту. При цьому, обов`язок доказування настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) покладається саме на заявника, а отже заявник несе відповідальність за повне та належне оформлення встановленої форми заяви, достовірність викладених фактів, наданих документів та пояснень.

Представником позивача у позовній заяві вказано, що товариство з обмеженою відповідальністю "Група-Тайфун" надіслало повідомлення контролюючому органу 13.07.2022 року в електронному кабінеті щодо відсутності можливості у платника податків своєчасно виконати свій податковий обов`язок, зокрема, щодо дотримання строків сплати податків та зборів, подання звітності, реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстру податкових накладних, акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних розрахунку коригування у відповідному Реєстрі, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від відповідальності.

Однак жодної відповіді на зазначене повідомлення отримано не було.

Також представником позивача вказано, що у березні та жовтні 2022 року, у зв`язку з воєнними діями та військовою агресією російської федерації проти України, сталися вибухи за місцезнаходженням позивача за адресою: м. Харків, пр. Науки, буд. 58, у зв`язку з чим позивачем до ХРУП №3 ГУНП в Харківській області було подано заяву про кримінальне правопорушення, на підставі чого відкрито досудове розслідування, згідно Витягу з єдиного реєстру досудових розслідувань номер кримінального провадження: 12023221200000265. Позивача визнано потерпілим, згідно постанови про залучення представника потерпілого від 09 лютого 2023 року та пам`ятки потерпілого від 09 лютого 2023 року.

Представником позивача наголошено на обставинах того, що майно товариства з обмеженою відповідальністю "Група-Тайфун" знаходиться в пошкодженому, частково зруйнованому стані. При цьому, до ЦНАП у сфері нерухомого майна, Регіонального центру послуг та ЦНАП м. Харкова надіслано інформаційні повідомлення про внесення інформації до Реєстру пошкодженого та знищеного майна від 22 травня 2023 року, але відповідно до інформації Дія-Державні послуги онлайн, визначено, що наразі неможливо зареєструвати дане повідомлення, оскільки реєстр для юридичних осіб не працює.

Також, позивачем отримано листа від Харківської обласної військової адміністрації № 02-05/2209 від 10.07.2023 р. щодо питання можливої загрози життю та безпеці людей відновлення підприємницької діяльності за адресою позивача: м. Харків, проспект Науки, буд. 58, в якому зазначено, що в даний період ускладнене та небезпечне для життя відновлення підприємницької діяльності в місті Харкові.

При цьому, як зазначено у позовній заяві, товариство з обмеженою відповідальністю "Група-Тайфун" зверталося до Головного управління ДПС у Харківської області із заявою вих. № 47 від 17.02.2023 р. щодо неможливості виконання обов`язків, визначених у підпунктах 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 29 липня 2022 року № 255, проте відповідно до суб`єктивної думки контролюючого органу отримало відмову у задоволенні вказаної заяви.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Група-Тайфун" в адміністративному порядку оскаржило податкове повідомлення-рішення від 13.02.2023 р. № 0020920414, від 14.02.2023 р. № 0022220414, від 20.03.2023 р. № 0054490414 до Державної податкової служби України, але отримало рішення про залишення скарг товариство з обмеженою відповідальністю "Група-Тайфун" без задоволення, а саме: 03.07.2023 року, що підтверджується конвертом з номером повідомлення та роздруківкою АТ «УКРПОШТА», отримано рішення ДПС про результати розгляду скарги від 30.05.2023 р. № 13508/6/99-00-06-03-01-06 на податкове повідомлення-рішення від 13.02.2023 р. № 0020920414; 03.07.2023 року, що підтверджується конвертом з номером повідомлення та роздруківкою АТ «УКРПОШТА», отримано рішення ДПС про результати розгляду скарги від 30.05.2023 р. № 13512/6/99-00-06-03-01-06 на податкове повідомлення-рішення від 14.02.2023 р. № 0022220414; 14.07.2023 року, що підтверджується конвертом з номером повідомлення та роздруківкою АТ «УКРПОШТА», отримано рішення ДПС про результати розгляду скарги від 30.06.2023 р. № 7504/6/39-00-06-03-01-06 на податкове повідомлення-рішення від 20.03.2023 р. № 0054490414.

Податкове повідомлення-рішення від 30.06.2023 р. № 0189030414 ТОВ «ГРУПА- ТАЙФУН» отримало 14.07.2023 р., що підтверджується конвертом з номером повідомлення та роздруківкою АТ «УКРПОШТА».

Позивач, не погоджуючись з прийнятими контролюючим органом податковими повідомленнями-рішеннями, вважаючи їх протиправним, звернувся до суду з вказаним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює Податковий кодекс України, який, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Приписами пп.пп.16.1.2, 16.1.3, 16.1.4 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України (далі ПК України) визначено, що платник податків зобов`язаний: вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів; подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов`язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України, контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Відповідно до п. 75.1. ст. 75 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Приписами ст. 75 Податкового кодексу України передбачено, що камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, даних СОД РРО.

Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов`язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах, повнота нарахування та своєчасність сплати податку на доходи фізичних осіб та єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у разі невідповідності резидента Дія Сіті вимогам, визначеним пунктами 2, 3 частини першої та пунктом 10 частини другої статті 5 Закону України "Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні".

За приписами п.76.1 ст.76 Податкового кодексу України камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) такого органу або направлення на її проведення. Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком. Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов`язкова.

з аналізу вказаних вище положень слід дійти висновку про те, що камеральна перевірка є одним з видів податкових перевірок, нормативно встановлених пунктом 75.1 статті 75 Податкового кодексу України, та за своєю правовою сутністю є формою поточного документального контролю за дотриманням платником вимог податкового законодавства на підставі декларацій та інших документів податкової звітності, одержаних від платника.

При цьому будь-якого окремого рішення для проведення даного виду перевірки не вимагається, оскільки подання суб`єктом господарювання податкової звітної документації автоматично виступає юридичним фактом для перевірки її достовірності.

Відтак, камеральною перевіркою охоплюються лише ті показники документів, які належать до податкової звітності та мають значення для правильності обчислення платником об`єкта оподаткування та суми податку, що підлягає сплаті до бюджету.

Водночас, перевірка будь-яких інших відомостей, витребування у платника додаткової інформації та документів, подання яких разом з податковою декларацією чинним законодавством не передбачено, камеральною перевіркою не охоплюється.

Отже, фактично предмет камеральної перевірки передбачає встановлення повноти, своєчасності поданні платником податкової звітності, візуальну перевірку правильності оформлення документів податкової звітності (повноти заповнення усіх необхідних реквізитів, чіткості їх заповнення тощо), перевірку правильності складення розрахунків за податковими платежами (арифметичний підрахунок остаточних сум податків, правильність відображення показників, необхідних для обчислення бази оподаткування).

Предметом камеральної перевірки є лише податкова звітність, тобто відомості, зазначені у відповідній податковій звітності та їх відповідність інформації, яка міститься в системі електронного адміністрування податку на додану вартість, а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального.

Відтак, під час проведення камеральної перевірки не можуть перевірятися інші питання, крім перевірки податкової звітності суцільним рядком. Документами, що мають відношення до такої перевірки, є саме податкові декларації (розрахунки) і ніякі інші. Якщо ж під час проведення камеральної перевірки буде виявлено порушення податкового законодавства, податковий орган має право призначити та провести документальну (виїзну, невиїзну або планову чи позапланову) перевірку платника податків.

Під час розгляду справи встановлено, що контролюючим органом було проведено камеральну перевірку податкової звітності позивача з податку на додану вартість за лютий 2022 року, за березень 2022 року, за квітень 2022 року, травень 2022 року, червень 2022 року, липень 2022 року, серпень 2022 року, вересень 2022 року, жовтень 2022 року, листопад 2022 року, за грудень 2022 року.

При цьому, за результатами проведеної перевірки встановлено несвоєчасне подання податкової звітності: лютий 2022 року - граничний термін подання: 20.07.2022 р., дата отримання органом ДПС: 23.12.2022 р.; березень 2022 року - граничний термін подання: 20.07.2022 р., дата отримання органом ДПС: 23.12.2022 р.; квітень 2022 року, травень 2022 року, червень 2022 року, липень 2022 року, серпень 2022 року, вересень 2022 року, жовтень 2022 року, листопад 2022 року - граничний термін подання: квітень, травень, червень 2022 p. - 20.07.2022 p., липень 2022 p. - 22.08.2022 p., серпень 2022 р. - 20.09.2022 р., вересень 2022 р. - 20.10.2022 р., жовтень 2022 р. - 21.11.2022 p., листопад 2022 р. - 20.12.2022 р.; дата отримання органом ДПС: квітень 2022 р. - 09.01.2023 p., травень 2022 р. - 09.01.2023 р.; червень 2022 р. - 10.01.2023 р., липень 2022 р. - 11.01.2023 р., серпень 2022 р. - 13.01.2023 р., вересень 2022 р. - 13.01.2023 р., жовтень 2022 p. - 16.01.2023 р., листопад 2022 р. - 16.01.2023 р.; грудень 2022 року - граничний термін подання: 20.01.2023 р., дата отримання органом ДПС: 23.01.2022 р.

З огляду на висновки контролюючого органу про несвоєчасне подання позивачем податкових декларацій з податку на додану вартість за спірний період відповідачем прийнято спірні у цій справі податкові повідомлення-рішення про застосування штрафних санкцій.

Надаючи оцінку вказаному, суд зазначає, що приписами підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України визначено, що платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до п.36.1 ст.36 Податкового кодексу України податковим обов`язком визнається обов`язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.

На виконання приписів підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Як передбачено положеннями статті 38 Податкового кодексу України, виконанням податкового обов`язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов`язань у встановлений податковим законодавством строк.

Сплата податку та збору здійснюється платником податку безпосередньо, а у випадках, передбачених податковим законодавством, - податковим агентом, або представником платника податку.

Пунктом 31.1 статті 31 Податкового кодексу України встановлено, що строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов`язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно.

Момент виникнення податкового обов`язку платника податків, у тому числі податкового агента, визначається календарною датою.

Згідно із п. 54.1 ст.54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов`язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов`язання та/або пені вважається узгодженою.

Приписами п.137.4 ст.137 Податкового кодексу України визначено, що податковими (звітними) періодами для податку на прибуток підприємств, крім випадків, передбачених пунктом 137.5 цієї статті, є календарні: квартал, півріччя, три квартали, рік. При цьому податкова декларація розраховується наростаючим підсумком.

Відповідно до п.46.1 ст.46 Податкового кодексу України податкова декларація, розрахунок, звіт (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов`язання або відображаються обсяги операції (операцій), доходів (прибутків), щодо яких податковим та митним законодавством передбачено звільнення платника податку від обов`язку нарахування і сплати податку і збору, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

Згідно із приписами п.49.18 ст.49 Податкового кодексу України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює:

49.18.1 календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця;

49.18.2 календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя);

49.18.3 календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом 49.18.4 цього пункту - протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року;

49.18.4 календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб, у тому числі самозайнятих осіб, - до 1 травня року, що настає за звітним, крім випадків, передбачених розділом IV цього Кодексу.

Положеннями ст.203 Податкового кодексу України визначено, що податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Сума податкового зобов`язання, зазначена платником податку в поданій ним податковій декларації, підлягає сплаті протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.

Відповідно до п.111.1 ст.111 Податкового кодексу України за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, застосовуються такі види юридичної відповідальності: фінансова, адміністративна, кримінальна.

Приписами п.111.2 ст.111 Податкового кодексу України визначено, що фінансова відповідальність за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства встановлюється та застосовується згідно з цим Кодексом та іншими законами. Фінансова відповідальність, що встановлюється згідно з цим Кодексом, застосовується у вигляді штрафних (фінансових) санкцій (штрафів).

Фінансова відповідальність, що встановлюється згідно з іншими законами, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, може застосовуватися у вигляді штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) та/або пені.

Притягнення фізичної або юридичної особи до фінансової відповідальності за податкове правопорушення не звільняє фізичну особу чи посадових (службових) осіб/ юридичної особи у передбачених законом випадках від юридичної відповідальності інших видів (пункт 111.3 статті 111 ПК України).

В той же час положеннями п. 120.1 ст. 120 Податкового кодексу України передбачено, що неподання (крім випадків, якщо податкова декларація не подається відповідно до пункту 49.2 статті 49 цього Кодексу) або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов`язаними нараховувати і сплачувати податки та збори, платежі, контроль за сплатою яких покладено на контролюючі органи, податкових декларацій (розрахунків), а також іншої звітності, обов`язок подання якої до контролюючих органів передбачено цим Кодексом, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 340 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.

З аналізу викладених вище норм слід дійти висновку про те, що порушення платником податку на додану вартість граничного строку подання податкової декларації є підставою для застосування до такого платника штрафних санкцій за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.

В рамках розгляду цієї справи судом встановлено, що відповідачем застосовано до позивача штрафні санкції за порушення положень підпункту 49.18.1 пункту 49.18 статті 49 та п. 203.1 статті 203 Податкового кодексу України у розмірі 10540,00 грн.

Однак, зі змісту позовної заяви вбачається, що представник позивача, обґрунтовуючи власну правову позицію, вказав на приписи положень пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України, наявний у товариства сертифікат №5300-23-2934 про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) Полтавської Торгово-Промислової Палати від 21.06.2023 року, Витягу з єдиного реєстру досудових розслідувань та зазначив, що ним до контролюючого органу було подано 13.07.2022 року повідомлення (вх. №26918/6/ЕКПП/73 від 14.07.2022) щодо відсутності у платника податків можливості своєчасно виконувати свій податковий обов`язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, реєстрації податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних/розрахунків коригування, та в подальшому заяву від 17.02.2023 року №47 щодо неможливості виконання обов`язків, визначених у підпунктах 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 29.07.2022 року №255, звільняє його від відповідальності за недотримання строків подання податкової звітності, а, відтак, штрафні санкції за несвоєчасне подання податкових декларацій не застосовуються.

Надаючи оцінку вказаним доводам представника позивача, суд вважає за необхідне вказати наступне.

Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" № 64/2022 від 24 лютого 2022 року в Україні введений воєнний стан, який на підставі Указів Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" було продовжено та який діє і станом на сьогоднішній день.

З метою реалізації необхідних заходів щодо підтримки військових і правоохоронних підрозділів у відбитті збройного нападу російської федерації та забезпечення прав і обов`язків платників податків Верховна Рада України прийняла Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану" від 03.03.2022 року № 2118-IX, який набрав чинності 07.03.2022 року.

Законом № 2118-IX підрозділ 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України доповнений пунктом 69, яким установлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.

В подальшому, Верховною Радою України прийнято Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану" від 12.05.2022 року № 2260-IX, який набрав чинності 27.05.2022 та яким внесено зміни до підпункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, згідно з яким тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, установлено особливості для справляння податків і зборів.

Отже, відповідно до підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу «Перехідні положення» Податкового кодексу України, який підлягає застосуванню з 27.05.2022, у разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов`язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності та/або документів (повідомлень), у тому числі передбачених статтями 39 і 39-2, пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов`язковим виконанням таких обов`язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

У разі відсутності можливості у платника податків щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу своєчасно виконати свій податковий обов`язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності та/або документів (повідомлень), у тому числі передбачених статтями 39 і 39-2, пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, такий платник податків звільняється від відповідальності, визначеної цим Кодексом, у межах діяльності, що провадиться через такі філії, представництва, відокремлені чи інші структурні підрозділи, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України.

На виконання підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України з метою тимчасового, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, підтвердження платниками податків можливості чи неможливості своєчасного виконання податкового обов`язку щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 глави 2 розділу II Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року № 225 затверджено Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов`язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України (далі - Порядок № 225).

Положеннями п.3 Розділу 2 Порядку № 225 визначено, що до платників податків, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, які на дату набрання чинності цим Порядком мають можливість подати до контролюючого органу заяву та документи (копії документів), інформацію про відсутність можливості виконання податкових обов`язків, застосовуються такі правила.

У разі неможливості виконання платником податків податкового обов`язку, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, платник податків подає не пізніше 30 вересня 2022 року заяву про відсутність такої можливості разом з вичерпним переліком документів (копій документів), інформації, які передбачені Переліком документів, що підтверджують неможливість платника податків - юридичної особи, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу своєчасно виконати свій податковий обов`язок, у тому числі обов`язок податкового агента затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року № 225 або Переліком документів, що підтверджують неможливість платника податків - фізичної особи, зокрема самозайнятої особи, своєчасно виконати свій податковий обов`язок, у тому числі обов`язок податкового агента затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року № 225 (далі - Переліки документів) до контролюючого органу в порядку передбаченому пунктом 8 цього розділу.

Відповідно до абз.2 п.2 Розділу 3 Порядку № 225 у разі прийняття контролюючим органом рішення про неможливість своєчасного виконання платником податків податкового обов`язку, визначеного цим Порядком, до такого платника податків не застосовується відповідальність, передбачена Кодексом або іншим законодавством, контроль за яким покладено на контролюючі органи, за його невиконання / несвоєчасне виконання.

Представником відповідача у поданому до суду відзиві на позов вказано, що у відповідь на повідомлення позивача від 13.07.2022 року (вх. №26918/6/ЕКПП/73 від 14.07.2022) щодо відсутності у платника податків можливості своєчасно виконувати свій податковий обов`язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, реєстрації податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних/розрахунків коригування, товариство з обмеженою відповідальністю неодноразово повідомлено, що було надано відповідь у листі від 29.09.2022 року №13080/6/20-40-18-15-07, який підприємством отримано 11.10.2022 року.

Також, матеріали справи свідчать на користь того, що позивачем було подано до контролюючого органу заяву за вих. №47 від 17.02.2023 року щодо неможливості виконання обов`язків, а саме своєчасного подання податкової звітності.

Ухвалою суду про витребування доказів зобов`язано Головне управління ДПС у Харківській області надати до суду рішення ГУ ДПС у Харківській області від 08.03.2023 № 135/20-40-04-05-16 та від 22.03.2023 за № 159/20-40-04-05-16 (за результатом розгляду заяви від 17.02.2023 № 47 про неможливість виконання обов`язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України) з доказами їх направлення в електронний кабінет позивача; акти камеральної перевірки № 2283/20-40-04-14-03/34630793 від 07.02.2023, № 11643/20-40-04-14-03/34630793 від 28.04.2023 та зобов`язано Товариство з обмеженою відповідальністю "Група-Тайфун" надати до суду докази направлення до податкового органу пояснення, додаткові документи у відповідь на попереднє рішення ГУ ДПС у Харківській області від 08.03.2023 № 135/20-40-04-05-164; докази оскарження рішення ГУ ДПС у Харківській області від 22.03.2023 за № 159/20-40-04-05-16 щодо можливості ТОВ «Група - Тайфун» своєчасного виконання свого податкового обов`язку (у разі наявності).

На виконання ухвали суду представниками сторін подано до суду пояснення та докази на їх підтвердження.

Так, подані до суду докази свідчать на користь того, що Головним управлінням ДПС у Харківській області за результатами розгляду заяви товариства з обмеженою відповідальністю "Група-Тайфун" було винесено попереднє рішення від 08.03.2023 року № 135/20-40-04-05-16 щодо можливості чи не можливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов`язку, в якому викладено пропозицію надати додаткові документи для підтвердження неможливості товариством з обмеженою відповідальністю "Група-Тайфун" своєчасно виконати свій податковий обов`язок.

Представником відповідача у поданому до суду відзиві на позов вказано, що зазначене рішення направлено до електронного кабінету платника податків.

Водночас, представником відповідача наголошено на обставинах того, що у період з 08.03.2023 до 20.03.2023 року позивачем не було подано додаткових документів або пояснень щодо неможливості їх подання.

Комісією щодо підтвердження можливості чи неможливості виконання обов`язків платником податків винесено рішення від 22.03.2023 року №159/20-40-04-05-16 щодо можливості товариством з обмеженою відповідальністю "Група-Тайфун" виконання свого податкового обов`язку.

Представником відповідача у поданому до суду відзиві на позов вказано, що зазначене рішення направлено до електронного кабінету платника податків.

Вказане рішення ГУ ДПС у Харківській області є чинним, в судовому порядку позивачем оскаржено не було, про що останній безпосередньо вказує в позовній заяві.

Водночас, представником позивача наголошено на обставинах того, що товариство не зверталось до контролюючого органу із заявою про бажання отримувати документи через електронний кабінет.

Надаючи оцінку вказаним доводам представника позивача, суд вважає їх необґрунтованими враховуючи обставини того, що у позовній заяві представником позивача самостійно вказано на обставини подання до контролюючого органу повідомлення із використанням електронного кабінету платника податків.

Також суд вважає за необхідне вказати таке.

Положення статті 112 Податкового кодексу України визначає загальні умови притягнення до фінансової відповідальності за вчинення податкових правопорушень та порушення іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Приписами пп. 112.8.9 ст.112 Податкового кодексу України визначено, що обставинами, що звільняють від фінансової відповідальності за вчинення податкових правопорушень та порушення іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, є вчинення діяння (дії або бездіяльності) внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажору).

З аналізу вказаної вище норми на предмет того, чи є пп. 112.8.9 ст. 112 Податкового кодексу України самостійною підставою для звільнення від відповідальності або законодавчо пов`язаний зі спеціальним порядком підтвердження неможливості виконання податкових обов`язків під час воєнного стану, Верховний Суд у постанові від 14.01.2025 у справі №440/17191/23 дійшов таких висновків.

Підпункт 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 Податкового кодексу України є самостійною підставою для звільнення від фінансової відповідальності за вчинення податкових правопорушень та порушення іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. Підпункт 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 Податкового кодексу України встановлює загальне правило, яке діє незалежно від наявності воєнного стану в Україні.

Обставини непереборної сили (форс-мажору) можуть (але не обов`язково повинні) бути дослідженими в межах спеціального порядку підтвердження неможливості виконання податкових обов`язків під час воєнного стану.

Оскільки категорія "обставини непереборної сили" безпосередньо пов`язана з "відсутністю у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов`язок", враховуючи використання у Порядку №225 поняття "обставин непереборної сили", введення порядку підтвердження неможливості виконання податкових обов`язків під час воєнного стану слід розглядати з урахуванням наступного: (1) "відсутність у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов`язок" є окремим та нормативно вужчим поняттям відносно "обставин непереборної сили", (2) "відсутність у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов`язок" має вужчий предмет доказування, (3) спеціальний порядок підтвердження неможливості виконання податкових обов`язків під час воєнного стану введений для нівелювання факторів війни та практично не може охопити загальні (не спричинені війною) обставини дії непереборної сили, хоча Порядок №225 і містить невиключний перелік фактичних підстав, які унеможливлюють виконання податкового обов`язку, (4) спеціальний порядок слід тлумачити виходячи з ключових задач, для яких його було введено: запобігти зловживанню повноваженнями контролюючим органом, ввести чітку процедуру підтвердження факторів, які унеможливили виконання податкових зобов`язань платником податків, ввести певний рівень юридичної визначеності та передбачуваності для платника податків в умовах війни.

При цьому, колегія суддів Верховного Суду зазначила, що наявність форс-мажорних обставин може бути досліджено на загальних умовах та в порядку процедури, встановленої Порядком №225, під час дії воєнного стану. Процедура, встановлена Порядком №225, не відображає всі можливі форс-мажорні обставини. Порядок №225 розроблено відповідно до підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України, а не відповідно до статті 112 цього Кодексу. Водночас, вибір того, яку саме процедуру та підставу обрати (загальну чи спеціальну на період дії воєнного стану) є правом платника податків.

Запровадження окремого механізму для відтермінування виконання податкових обов`язків під час дії воєнного стану не може позбавляти платника податків права на дотримання умов, установлених загальними правилами притягнення до відповідальності.

Колегією суддів Верховного Суду вказано, що також слід зважати на презумпцію правомірності рішень платника податку (в разі якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов`язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу). Оскільки жодних правил щодо реалізації загальних правил притягнення платника податків до фінансової відповідальності не встановлено, а Порядком №225 врегульовано правила застосування норм підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX Перехідні положення Податкового кодексу України, платник податків має можливість застосувати як загальні правила для звільнення від фінансової відповідальності за вчинення податкових правопорушень та порушення іншого законодавства, так і спеціальні правила на період дії воєнного стану.

Враховуючи викладене вище, суд зазначає, що згідно із положеннями, наведеними у ч.2 ст. 14-1 Закону України "Про торгово-промислові палати", законодавець до форс-мажорних обставин відніс, серед іншого, загальну військову мобілізацію, військові дії, оголошену та неоголошену війну.

Станом на момент виникнення спірних правовідносин та станом на час розгляду цієї справи судом є діючим воєнний стан у країні.

Відтак, введення в Україні з 24.02.2022 воєнного стану є форс-мажорною обставиною, яка у повній мірі відповідає ознакам надзвичайності і невідворотності.

При цьому, документом, який підтверджує обставини настання і припинення форс-мажорних обставин є сертифікат (висновок, довідка, підтвердження), що виданий Торгово-промисловою палатою України або уповноваженою нею регіональною торгово-промисловою палатою. На підставі вказаного документа поряд з іншими доказами, що можуть бути надані заінтересованою особою, доводяться обставини існування причинно-наслідкового зв`язку між настанням форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) і невиконанням/несвоєчасним виконанням, зокрема, податкових зобов`язань.

Отже, саме по собі існування форс-мажорної обставини (обставини непереборної сили) ще не є свідченням того, що безпосередньо вона вплинула на неможливість виконання особою певного зобов`язання за договором, чи обов`язку, передбаченого законодавчими та іншими нормативними актами. Такий зв`язок має доводитися як шляхом надання сертифіката (довідки) Торгово-промислової палати України чи уповноваженої нею регіональної ТПП, так і інших належних доказів, що можуть це підтвердити.

Під час розгляду справи судом встановлено доводи представника позивача стосовно того, несвоєчасне подання декларацій з податку на додану вартість за спірні у цій справі періоди обумовлено обставинами непереборної сили.

Так, сертифікатом Полтавської торгово-промислової палати №5300-23-2934 від 21.06.2023 засвідчено наявність форс-мажорних обставин, а саме визначення бази оподаткування та нарахування податку на додану вартість за лютий 2022 року, за березень 2022 року, за квітень 2022 року, травень 2022 року, червень 2022 року, липень 2022 року, серпень 2022 року, вересень 2022 року, жовтень 2022 року, листопад 2022 року, за грудень 2022 року та за січень 2023 року. При цьому, датою настання форс-мажорних обставин зазначено 24.02.2022 року, а датою закінчення 31.01.2023 року.

Цим сертифікатом засвідчено форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили): пошкодження офісної будівлі та завдання майнової шкоди, розташованої за адресою: м. Харків, просп. Науки, буд. 58, через порушення законів та звичаїв війни військовослужбовцями підрозділів збройних сил та інших відомств рф, що полягали у здійсненні обстрілів із невстановленого калібру по території Шевченківського району м. Харкова в період з березня по жовтень 2022 року у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України.

Також позивач звернувся до органу досудового розслідування із заявою про вчинення кримінального правопорушення 02.02.2023 року, попередня кваліфікація злочину ч.1 ст. 438 Кримінального кодексу України, зокрема за адресою м. Харків, просп. Науки, 58, у зв`язку з чим відкрито кримінальне провадження №12023221200000265.

Поряд із цим суд зазначає, що усталеною є практика Верховного Суду, що форс-мажорні обставини не мають преюдиційного (заздалегідь встановленого) характеру. У разі їх виникнення сторона, яка посилається на дію форс-мажорних обставин, повинна довести їх наявність не тільки самих по собі, але і те, що вони були форс-мажорними саме для цього конкретного випадку (постанови Верховного Суду від 16.07.2019 у справі №917/1053/18, від 25.01.2022 у справі №904/3886/21, від 18.01.2024 у справі№ 914/2994/22).

Також Верховний Суд неодноразово зазначав (постанови від 05.12.2023 у справі №917/1593/22, від 18.01.2024 у справі № 914/2994/22, від 19.08.2022 у справі №908/2287/17), що підтвердженням існування форс-мажорних обставин є відповідний сертифікат Торгово-промислової палати України чи уповноваженої нею регіональної Торгово-промислової палати. Водночас, сертифікат Торгово-промислової палати України не є єдиним доказом існування форс-мажорних обставин; обставина форс-мажору має оцінюватись судом з урахуванням встановлених обставин справи та у сукупності з іншими доказами. Саме суд повинен на підставі наявних у матеріалах справи доказів встановити, чи дійсно такі обставини, на які посилається сторона, є надзвичайними і невідворотними, що об`єктивно унеможливили належне виконання стороною свого обов`язку.

Водночас, у постановах від 05.10.2023 у справі №520/14773/21, від 19.08.2022 у справі №818/2429/18, від 17.06.2020 у справі №812/677/17, від 03.09.2019 у справі №805/1087/16 Верховний Суд зазначив, що має встановлюватися (доводитися) вплив обставин непереборної сили, засвідчених відповідними сертифікатами Торгово-промислової палати України, на неможливість платника податку належним чином виконувати свої зобов`язання і на зміну його економічного стану цими форс-мажорними обставинами. Ці фактори мають перебувати у причинно-наслідковому зв`язку.

В той же час суд наголошує, що наявність сертифіката (висновку, довідки), виданого Торгово-промисловою палатою, не є беззаперечним та єдиним доказом, що підтверджує настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили).

При цьому, необхідним є дослідження саме сукупності доводів і доказів, якими заінтересована особа обґрунтовує вплив форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) на можливість виконання нею, зокрема, щодо своєчасного виконання вимог податкового законодавства.

Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 18 березня 2025 року у справі № 520/24329/23.

Відповідно до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань товариство з обмеженою відповідальністю "Група-Тайфун", місцезнаходження юридичної особи місто Харків, просп. Науки, буд. 58.

Відповідно до наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією», Харківська міська територіальна громада у період з 24.02.2022 до 15.09.2022 належала до територій активних бойових дій.

Відповідно до наказу №90 від 24.03.2022 «Про оголошення простою» товариство здійснило зупинення роботи. Вказаним наказом також розповсюджено простій на всіх працівників товариства.

Відповідно до акту фіксації пошкодження майна від 28.03.2022 року №2 комісія з розслідування причин та наслідків пошкодження майна за адресою місто Харків, просп. Науки, буд. 58, зафіксовано таке: в березні 2022 року у зв`язку з воєнними діями та військовою агресією російської федерації проти України стались вибухи за вказаною адресою та, зокрема, пошкоджено комп`ютерне обладнання, знищено документацію позивача, пошкоджено дах, стелі, вікна та рами.

Крім того, представником позивача надано пояснення, в яких зазначено про наявність причинно-наслідкового зв`язку між активними бойовими діями російської федерації проти України на території м. Харкова, внаслідок чого в березні 2022 року пошкоджено приміщення позивача, комп`ютерну техніку та первинні бухгалтерські документи, на підставі яких здійснюється складання податкової звітності, що ускладнило цей процес, обмежена кількість трудового ресурсу, з метою збереження життя та здоров`я підпорядкованих працівників, збільшення кількості обстрілів м. Харкова, постійних повітряних тривог у м. Харкові, які є загальновідомими обставинами щодо спірного періоду, що об`єктивно створювало реальну небезпеку для життя учасників процесу, випливало не лише на фізичну можливість виконання покладених обов`язків щодо своєчасності здійснення складення та подання звітності, але й на моральний стан працівників.

Відтак, враховуючи викладене вище, суд доходить висновку про наявність підстав для звільнення товариства з обмеженою відповідальністю "Група-Тайфун" від фінансової відповідальності за несвоєчасне подання декларацій з податку на додану вартість за лютий 2022 року, яка була подана позивачем лише 23.12.2022 р.; за березень 2022 року, яка подана позивачем лише 23.12.2022 р.; за квітень 2022 року, травень 2022 року, червень 2022 року, липень 2022 року, серпень 2022 року, вересень 2022 року, жовтень 2022 року, листопад 2022 року, які подані позивачем лише за квітень 2022 р. - 09.01.2023 p., за травень 2022 р. - 09.01.2023 р.; за червень 2022 р. - 10.01.2023 р., за липень 2022 р. - 11.01.2023 р., за серпень 2022 р. - 13.01.2023 р., за вересень 2022 р. - 13.01.2023 р., за жовтень 2022 p. - 16.01.2023 р., за листопад 2022 р. - 16.01.2023 р.; за грудень 2022 року, яка подана позивачем лише 23.01.2023 р., через наявність форс-мажорних обставин (пошкодження офісної будівлі та завдання майнової шкоди, розташованої за адресою: м. Харків, просп. Науки, буд. 58, через порушення законів та звичаїв війни військовослужбовцями підрозділів збройних сил та інших відомств рф, що полягали у здійсненні обстрілів із невстановленого калібру по території Шевченківського району м. Харкова в період з березня по жовтень 2022 року у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України), які тривали до 31.01.2023 року.

З огляду на приведений вище висновок Верховного Суду про те, що положення пп. 112.8.9 статті 112 Податкового кодексу України є самостійною підставою для звільнення від фінансової відповідальності за вчинення податкових правопорушень та порушення іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, суд не здійснює аналіз та оцінку усіх інших доводів представників сторін.

Отже, враховуючи вказані положення чинного законодавства, а також встановлені у справі обставини, суд доходить висновку про те, що контролюючий орган, приймаючи спірні у цій справі податкові повідомлення-рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій, діяв всупереч та не відповідно до вимог чинного законодавства, оскільки позивач належними доказами довів обставини непереборної сили (форс-мажору), які звільняють від фінансової відповідальності за вчинення податкового правопорушення, що в свою чергу свідчить про протиправність застосування контролюючим органом штрафних санкцій та наявність підстав для скасування податкових повідомлень-рішень від 13.02.2023 року № 0020920414, від 14.02.2023 року № 0022220414, від 20.03.2023 року № 0054490414, від 30.06.2023 року №0189030414 про застосування штрафних санкцій до товариства з обмеженою відповідальністю "Група-Тайфун".

Відповідно до ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст.77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Таким чином, із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що позовна заява підлягає задоволенню в повному обсязі.

Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до положень ст.139 КАС України.

Керуючись ст.ст. 2, 6-10,13, 14, 77, 139, 205, 242-246, 250, 255, 257-262, 293, 295,297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю "Група-Тайфун" (просп. Науки, буд. 58,м. Харків,61072, код ЄДРПОУ 34630793) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Григорія Сковороди, буд. 46,м. Харків,61057, код ЄДРПОУ43983495) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Харківській області (код ЄДРПОУ 43983495) від 13.02.2023 року № 0020920414, від 14.02.2023 року № 0022220414, від 20.03.2023 року № 0054490414, від 30.06.2023 року №0189030414 про застосування штрафних санкцій до товариства з обмеженою відповідальністю "Група-Тайфун" (код ЄДРПОУ 34630793).

Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Група-Тайфун" (просп. Науки, буд. 58,м. Харків,61072, код ЄДРПОУ 34630793) сплачену суму судового збору у розмірі 2684 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) грн. 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Григорія Сковороди, буд. 46,м. Харків,61057, код ЄДРПОУ 43983495).

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Мороко А.С.