Єдиний державний реєстр судових рішень
Слобідський районний суд міста Харкова
Провадження № 3/641/638/2026Справа №: 641/1813/26
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 травня 2026 року м. Харків
Суддя Слобідського районного суду м. Харкова Кожихова Г.В.,
за участю секретаря судового засідання Собченко В.С.,
за участю прокурора Сологуб Е.С.,
представника особи, яка притягається до адміністративної відповідальності,
адвоката Данілюка О.В.,
розглянувши адміністративні матеріали, які надійшли з ДСР 7-е управління (з обслуговування Харківської області) НПУ про притягнення до адміністративної відповідальності за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Харкова, громадянина України, учасника бойових дій, військовослужбовця на посаді кухаря їдальні взводу матеріального забезпечення військової частини НОМЕР_1 , зареєстрованого за адресою АДРЕСА_1 , адреса проживання: АДРЕСА_2
В С Т А Н О В И В:
В провадженні Слобідського районного суду м. Харкова перебувають адміністративні матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП ОСОБА_1 (протоколи про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, № 147 від 26.02.2026 та № 148 від 26.02.2026).
Постановою суду від 12.03.2026 об`єднано в одне провадження справу № 641/1813/26, провадження №3/641/638/2026 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та справу № 641/1815/26, провадження №3/641/639/2026 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, присвоївши єдиний номер справи про адміністративне правопорушення № 641/1813/26, провадження №3/641/638/2026.
В судовому засіданні представник ОСОБА_1 адвокат Данілюк О.В. надав заперечення на протокол у справі про адміністративне правопорушення, просив закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення, вказавши на наявність суттєвих недоліків у протоколі, які впливають на можливість притягнення до адміністративної відповідальності. Зазначив, шо у протоколі вказано, що ОСОБА_1 займає посаду командира відділення охорони взводу охорони ІНФОРМАЦІЯ_2 , водночас на моменту подання декларації він займав посаду страшого стрільця відділення охорони взводу охорони ІНФОРМАЦІЯ_3 , а наразі проходить військову службу на псоаді кухаря їдальні взводу матеріального забезпечення військової частини НОМЕР_1 , що не відображено у протоколі. Також вказав, що в протоколі помилково зазначено місце вчинення правопорушення, оскільки ІНФОРМАЦІЯ_4 знаходиться за адресою АДРЕСА_3 , на підтвердження чого надав суду до огляду документи із зазначенням цієї адреси як місцезнаходження вказаного ТЦК та СП, в той час як в протоколі зазначено адресу АДРЕСА_4 .
Прокурор Сологуб Е.С. в судовому засіданні вважала доведеним факт порушення ОСОБА_1 приписів Закону України "Про запобігання корупції", наведені особою причини неподання декларації не є поважними, а тому просила притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинені адміністративні правопорушення, передбачені ч. 1 ст.172-6 КУпАП.
Суд, заслухавши пояснення представника особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, прокурора, дослідивши матеріали справи, встановив таке.
Згідно з протоколом № 147 про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, від 26.02.2026, ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді головного сержанта-командира відділення охорони взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_5 , будучи відповідно до п. п. «г» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України "Про запобігання корупції" суб`єктом, на якого поширюється дія цього Закону, усупереч вимогам абз. 1 ч. 2 ст. 45 вказаного Закону несвоєчасно, а саме: 24.02.2026 о 16:21 подав без поважних причин щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік шляхом заповнення відповідної форми на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, чим вчинив правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Також відповідно до протоколу № 148 про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, від 26.02.2026, ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді головного сержанта-командира відділення охорони взводу охорони ІНФОРМАЦІЯ_5 , будучи відповідно до п. п. «г» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України "Про запобігання корупції" суб`єктом, на якого поширюється дія цього Закону, усупереч вимогам абз. 1 ч. 2 ст. 45 вказаного Закону несвоєчасно, а саме: 24.02.2026 о 18:40 подав без поважних причин щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік шляхом заповнення відповідної форми на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, чим вчинив правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Диспозиція ч. 1 ст. 172-6 КУпАП передбачає відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Дії особи, поведінка якої є предметом дослідження, у кожному випадку потрібно оцінювати у контексті положень ст. 9 КУпАП, де закріплено поняття адміністративного правопорушення. Відповідно до цієї норми - адміністративним правопорушенням (проступком) визначається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління, вчинена суб`єктом правопорушення, і за яку передбачено адміністративну відповідальність. Відсутність хоча б одного з цих елементів виключає адміністративну відповідальність.
Указом Президента України від 24.02.2022 у зв`язку із військовою агресією РФ на території України введено воєнний стан, який неодноразово продовжувався та діє на даний час. У зв`язку із вказаним відтерміновано обов`язок щодо подання декларацій.
Законом України "Про внесення зміндо деяких законів Українипро визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану" від 20.09.2023, який набрав чинності 12.10.2023 відновлено обов`язок декларування.
Згідно ч. 1 ст. 45 Закону України "Про запобігання корупції", особи, зазначені упункті 1,підпунктах "а","в"-"ґ"пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентствадеклараціюособи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування(далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Статтею 3 ч. 1 п.п. "г" Закону України "Про запобігання корупції" визначено, що до суб`єктів на яких поширюється дія цього Закону, зокрема є: військові посадові особи Збройних Сил України.
При цьому, дія розділу VII"Фінансовий контроль" цього Закону не поширюється на: військовослужбовців військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, військової служби за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, військової служби за призовом осіб офіцерського складу (крім військовослужбовців, зазначених у пунктах 1-5 частини сьомої цієї статті).
Положеннями ч. 7 цього Закону передбачено, що суб`єкти декларування з числа військовослужбовців Державної прикордонної служби України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Управління державної охорони України, Збройних Сил України та інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, а також поліцейських поліції особливого призначення, які під час дії воєнного стану залучені до ведення бойових дій у порядку, визначеному частиною четвертою статті 24 Закону України "Про Національну поліцію" (крім суб`єктів декларування із числа військовослужбовців, зазначених упунктах 1-5 цієї частини), зобов`язані подати визначені цією статтею декларації не пізніше 90 календарних днів з дня настання першої з таких обставин - припинення або скасування воєнного стану чи звільнення з військової служби (служби в поліції).
Дія цієї частини не поширюється на суб`єктів декларування з числа військовослужбовців: 3) які проходять службу у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки або відряджені до них (крім осіб рядового складу підрозділів охорони відповідних центрів).
Аналіз наведених положень свідчить про те, що військовослужбовці які проходять службу у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки або відряджені до них (крім осіб рядового складу підрозділів охорони відповідних центрів) є суб`єктами декларування згідно ч. 1 ст. 45 Закону України "Про запобігання корупції" виключно у випадку, якщо такі військовослужбовці згідно ст. 3 ч. 1 п.п. "г" Закону України "Про запобігання корупції" є військові посадові особи Збройних Сил України.
Таким чином, для встановлення приналежності ОСОБА_1 до військової посадової особи Збройних Сил України у званні страшого сержанта та наявності відповідного обов`язку щодо подання декларації типу "щорічна" за 2023 рік та 2024 рік, слід оцінювати його відповідні посадові обов`язки.
У відповідності до п. 12 ст. 6 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" визначено, що військові посадові особи - це військовослужбовці, які обіймають штатні посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських обов`язків, або які спеціально уповноважені на виконання таких обов`язків згідно із законодавством.
Зважаючи на приписи ст. 28 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України та Роз`яснення НАЗК, адміністративно-господарські функції (обов`язки) - це обов`язки з управління або розпорядження державним, комунальним майном (установлення порядку його зберігання, переробки, реалізації забезпечення контролю за цими операціями тощо). Такі повноваження в різному обсязі є у начальників планово-господарських, постачальницьких, фінансових відділів і служб, їхніх заступників, керівників відділів підприємств тощо.
Організаційно-розпорядчі функції (обов`язки) - це обов`язки щодо здійснення керівництва галуззю промисловості, трудовим колективом, ділянкою роботи, виробничою діяльністю окремих працівників на підприємствах, в установах чи організаціях незалежно від форм власності. Такі функції виконують, зокрема, керівники міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, державних, комунальних підприємств, установ, організацій, структурних підрозділів, їхні заступники, особи, які керують ділянками робіт.
Відповідно до п. 29 Статуту внутрішньої служби Збройних сил України за своїм службовим становищем і військовим званням військовослужбовці можуть бути начальниками або підлеглими стосовно інших військовослужбовців.
Єдиноначальність є одним із принципів будівництва і керівництва Збройними Силами України і полягає в наділенні командира (начальника) всією повнотою розпорядчої влади стосовно підлеглих і покладенні на нього персональної відповідальності перед державою за всі сторони життя та діяльності військової частини, підрозділу і кожного військовослужбовця (п. 28 Статуту внутрішньої служби Збройних сил України).
Так, з матеріалів справи вбачається, що старшого сержанта ОСОБА_1 згідно наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 від 20.07.2022 № 146 призначено на посаду головного сержанта - командира відділення охорони взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_2 , шпк "старший сержант" (а.с. 18).
Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 від 29.08.2022 № 51-рс ОСОБА_1 призначено на посаду командира відділення охорони взводу охорони ІНФОРМАЦІЯ_2 , шпк "молодший сержант" (а.с. 19).
З досліджених в судовому засіданні функціональних обов`язків командира відділення охорони взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_2 чітко вказано, що командир відділення є прямим начальником для всього рядового складу відділення.
Отже, ОСОБА_1 , будучи військовою посадовою особою, є суб`єктом, на якого поширюється дія Закону України "Про запобігання корупції".
Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 від 14.03.2025 № 15-рс ОСОБА_1 , командира відділення охорони взводу охорони ІНФОРМАЦІЯ_2 , призначено на посаду страшого стрільця відділення охорони взводу охорони ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Розпорядження начальника Генерального штабу Збройних Сил України від 17.01.2026 № 18 ОСОБА_1 призначено на посаду кухаря їдальні взводу матеріального забезпечення військової частини НОМЕР_1 .
Встановлено, що ОСОБА_1 24.02.2026 о 16:21 подав декларацію за 2023 рік, 26.02.2026 о 18:40 подав щорічну декларацію за 2024 рік, шляхом заповнення відповідних форм на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції. Тобто, ОСОБА_1 подав декларації за 2024 рік та 2023 рік несвоєчасно.
Оскільки в 2023 році ОСОБА_1 займав посаду командира відділення охорони взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_2 , а в 2024 році командира відділення охорони взводу охорони ІНФОРМАЦІЯ_2 , то особою, уповноваженою на складення протоколів, правомірно зазначено, що ОСОБА_1 перебував саме на цих посадах та відповідно до п. п. «г» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України "Про запобігання корупції" є суб`єктом, на якого поширюється дія цього Закону.
Не зазначення в протоколі посади, яку займав ОСОБА_1 на момент подання декларацій та на момент складення протоколу, не впливає на розгляд справи та не може вважатися суттєвим недоліком, тому доводи представника суд уважає безпідставними.
Також суд відхиляє доводи представника ОСОБА_1 адвоката Данілюка О.В. про неправильне зазначення місця вчинення адміністративного правопорушення, оскільки з наявної в матеріалах справи відповіді ІНФОРМАЦІЯ_7 від 14.07.2025 та довідки № 643/22 з відомчого обліку Міністерства оборони України в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, ІНФОРМАЦІЯ_4 є відокремленим підрозділом з юридичною адресою АДРЕСА_4 . Отже, правове значення має саме юридична адреса, а не фактичне місце розташування.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень повністю підтверджується зібраними доказами, а саме: протоколами про адміністративне правопорушення, пов`язані з корупцією № 147 від 26.02.2026; № 148 від 26.02.2026, витягом з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 (по стройовій частині) № 146 від 20.07.2022 про зарахувааня до списків особового складу ОСОБА_1 призначеного на посаду головного сержанта - командира відділення охорони взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_6 з 02.07.2022, витягом з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 (по стройовій частині) № 248 від 31.08.2024 про прийняття ОСОБА_1 на посаду командира відділення охорони взводу охорони ІНФОРМАЦІЯ_6 з 31.08.2022, деклараціями «щорічна 2024»; «щорічна 2023».
У відповідності до вимог ст.ст. 251, 252 КУпАП суд вважає вище перелічені докази належними, допустимими, достовірними і в сукупності достатніми для належної правової оцінки дій особи, що притягається до адміністративної відповідальності, та визнання його винуватості.
Своїми діями ОСОБА_1 вчинив адміністративні правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Враховуючи характер та обставини вчиненого правопорушення, дані про особу ОСОБА_1 , з метою виховання та запобігання вчиненню ОСОБА_1 нових правопорушень, вважаю за необхідне накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу.
Згідно зі ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення ставка судового збору складає 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що складає 665,60 грн.
Відповідно до п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» учасники бойових дій під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються від сплати судового збору у справах, пов`язаних з порушенням їхніх прав.
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 12 лютого 2020 року у справі №545/1149/17 (провадження № 14-730цс19) зроблено правовий висновок про те, що вирішуючи питання про стягнення судового збору з особи, яка має статус учасника бойових дій (прирівняної до нього особи), для правильного застосування норм пункту 13 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» суд має враховувати предмет та підстави позову; перевіряти чи стосується така справа захисту прав цих осіб з урахуванням положень ст.ст. 12, 22 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Перелік пільг учасникам бойових дій та особам, прирівняним до них, визначені у ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Серед них немає пільг щодо звільнення від сплати судового збору у справах про притягнення до адміністративної відповідальності за адміністративні правопорушення.
Враховуючи те, що у даній справі ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за адміністративні правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, тому відсутні підстави вважати, що дана справа пов`язана із порушенням прав ОСОБА_1 як учасника бойових дій чи будь-яким іншим чином стосується його соціального і правового захисту як учасника бойових дій.
На підставі викладеного, керуючись ч. 1 ст. 172-6, ст.ст. 283, 284 КУпАП,
П О С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 850 (вісімсот п`ятдесят) грн.
Штраф перерахувати за наступними реквізитами: отримувач коштів: УК Слобідсь/мХар Слобідськи/21081100; Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37874947; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); Код банку отримувача (МФО):899998; рахунок отримувача: UA558999980313030106000020649; Населений пункт: Слобідський; призначення платежу штрафи по адміністративним та кримінальним справам.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , в дохід держави судовий збір в розмірі 665 (шістсот шістдесят п`ять) грн. 60 коп.
Судовий збір підлягає сплаті на наступними реквізитами: отримувач коштів - ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106; код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37993783; банк отримувача - Казначейство України (ЕАП); рахунок отримувача - UA908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету - 22030106; призначення платежу - судовий збір.
Відповідно до ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Відповідно до ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення шляхом подання апеляційної скарги через Слобідський районний суд м. Харкова.
Суддя Г. В. Кожихова
The court decision No. 136501002, Slobidskyi District Court of Kharkiv City (until 25.04.2025 - Kominternivskyi District Court of Kharkiv City) was adopted on 12.05.2026. The procedural form is On administrative offenses, and the decision form is . On this page, you will find essential information about this court decision. We offer convenient and quick access to current court decisions so that you can keep up to date with the most recent court precedents. Our database covers the full range of information you need, allowing you to find key information conveniently.
This decision relates to case No. 641/1813/26. Companies, which are mentioned in the text of this judgment: