Court ruling № 136408085, 11.05.2026, Zhytomyr District Administrative Court

Approval Date
11.05.2026
Case No.
240/2472/25
Document №
136408085
Form of court proceedings
Administrative
State Coat of Arms of Ukraine Єдиний державний реєстр судових рішень

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

(про прийняття звіту про виконання судового рішення)

11 травня 2026 року м. Житомир Справа № 240/2472/25

категорія 112010203

Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Капинос О.В., розглянувши звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області , про зобов"язання вчинити дії,

встановив:

Рішенням від 01.08.2025 визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 30.12.2024 року №063550002451.

Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 24.12.2024 про перерахунок пенсії за віком та прийняти рішення, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 22.09.2025 рішення суду залишено без змін.

Рішення набрало законної сили.

До суду, в порядку статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України, надійшла заява про встановлення судового контролю за виконанням рішення Житомирського окружного адміністративного суду.

У заяві позивач зазначає, що згідно розрахунку пенсії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч.1 абз. 2) за 19 років встановлена на рівні 448,59 грн. Отже, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області не виконано зобов`язання суду встановити доплату за понаднормативний стаж відповідно до ч.2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" на рівні 1% заробітку за кожен рік понаднормативного стажу.

Ухвалою від 15.01.2026 зобов"язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подати до суду звіт про виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду протягом трьох місяців з дня набрання законної сили ухвалою.

Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подало до канцелярії суду звіт про виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду у справі . Зазначає, що відповідач (боржник) здійснив комплекс всіх необхідних заходів для повного та неухильного виконання рішення суду у справі.

Позивач подав додаткові пояснення.

Звіт відповідає вимогам частин другої, третьої статті 382-2 Кодексу адміністративного судочинства України і поданий у встановлений судом строк.

За правилами частини першої статті 382-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає звіт суб`єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи.

Розглянувши в порядку письмового провадження поданий звіт та додані до нього на підтвердження відповідних обставин матеріали, судом встановлено наступне.

Відповідно до статті 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України; судове рішення є обов`язковим до виконання; держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку; контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Згідно з ч.ч. 2-4 ст. 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Обов`язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд у межах повноважень, наданих йому законом. Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом.

Аналогічні вимоги передбачені статтею 14 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Крім того, згідно зі ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, за її межами.

Частиною 1 статті 382 КАС України встановлено, що суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб`єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.

Відповідно до частин 1, 2, 3, 11 статті 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини 5 статті 382-1 цього Кодексу. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.

Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб`єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.

Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин та/або 3 статті 382-2 цього Кодексу.

У разі постановляння ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб`єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини 3 статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.

Якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб`єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.

ОСОБА_1 звернулася до Житомирського окружного адміністративного суду з даним позовом, в якому, з урахуванням заяви про зміну позовних вимог, просила:

визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 30.12.2024 року №063550002451;

зобов`язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату пенсії за "двоскладовою формулою" відповідно до ч.2. ст.. 27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" ч.2 ст. 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з урахуванням доповнень Законом України від 03.10.2017 № 2148-VIII, для розрахунку пенсії взяти заробітну плату за 2009 рік, а саме 12 місяців підряд з 01.01.2009 по 31.12.2009 року. Доплату за понаднормативний стаж понад 15 років (за 22 роки) встановити на рівні 1% заробітку, з якого розраховано пенсію за кожен рік понаднормативного стажу відповідно до ч.2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з урахуванням доповнень Законом України від 03.10.2017 № 2148-VIII.

Рішенням суду від 01.08.2025 визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 30.12.2024 року №063550002451.

Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 24.12.2024 про перерахунок пенсії за віком та прийняти рішення, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

У своїй заяві від 24 грудня 2024 року позивач просила здійснити перерахунок трудової пенсії за "двоскладовою формулою" відповідно до ч.2 ст. 27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", що підтверджується заявою про призначення / перерахунок пенсії від 24.12.2024.

Для розрахунку пенсії просила взяти заробіток за 12 місяців підряд, а саме за 2009 рік, з 01.01.2009 по 31.12.2009 року відповідно до ч.2 ст. 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в редакції після 11.10.2017 року з урахуванням змін внесених Законом від 03.10.2017 №2148-VIII до цієї статті. За понаднормативний стаж 22 роки просила встановити доплату у розмірі 1% від заробітку, з якого розраховано пенсію, за кожен рік понаднормативного стажу відповідно до ч.2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в редакції чинній після 11.10.2017 року.

У мотивувальній частині судового рішення суд зазначив, що пенсія визначена в розмірі 58% заробітку (55% - зальний розмір + 3% за понаднормовий стаж (18 років - 15 років) та з урахуванням підвищення на 12% згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2004 № 312 "Про додаткові заходи щодо поліпшення пенсійного забезпечення громадян" розмір пенсії, обчислений відповідно до ст. 56 Закону №796-ХІІ за період роботи на територіях радіоактивного забруднення та з урахуванням норм частини другої статті 27 Закону № 1058- IV складе 168,00 грн.

В цій частині суд погоджується, з висновком пенсійного органу та вважає такий обрахунок правильним.

В той же час, що стосується другої складової пенсії, яка обрахована за діючим законодавством, суд дійшов висновку, що з урахуванням умови стажу для жінок 15 років, понаднормовий стаж позивача складає 22 роки. Однак, враховуючи ту обставину, що в розрахунок пенсії за раніше діючим законодавством, ввійшов понаднормовий стаж 3 роки (18 років -15 років), понаднормовий стаж, який повинен був братися до розрахунку складає 19 років.

Разом з тим, до розрахунку пенсії був взятий понаднормовий стаж лише 7 років, тому дії відповідача щодо проведення такого розрахунку, є протиправними.

Крім того, з розрахунку також вбачається, що пенсія позивача була обрахована із заробітку за період з 01.07.2000 по 31.12.2020, хоча позивач в свої заяві просила взяти до розрахунку заробіток за 12 місяців, а саме за період з 01.01.2009 по 31.12.2009, а тому такі дії відповідача також є протиправними.

Таким чином, суд дійшов висновку, що рішення від 30.12.2024 року №063550002451 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області прийняте без урахуванням всіх обставин, всупереч закону, а тому є протиправним та підлягає скасуванню.

На виконання рішення суду №240/2472/25 19.11.2025 ГУПФУ в Донецькій області прийняло рішення про відмову у перерахунку пенсії, у зв"язку з недоцільністю.

У рішенні зазначено, що на виконання рішення суду від 01.08.2025 по справі №240/2472/25 заробітну плату ОСОБА_1 при розрахунку пенсії відповідно до ч. 2 ст. 27 Закону №1058 обчислено за 12 місяців, а саме за період з 01.01.2009 по 31.12.2009, та встановлено доплату за понаднормовий стаж за 19 років, загальний розмір пенсії склав 10415,37 грн (розмір пенсії по 2-х складових 3910,49 грн, надбавка 135 грн на індексації 01.03.2022, надбавка 100 грн на індексації 01.03.2023, надбавка 100 грн на індексації 01.03.2024, додаткова пенсія особам, віднесеним до 3 категорії ЧАЕС (потерпілі) 113,88 та доплата по суду (стаття 39 ЗУ №796) від ПМ 6056), а розмір пенсії за віком відповідно до ч. 1 ст. 27 Закону №1058 станом на 24.12.2024 складає 12128,17 грн. Пунктом 4 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що у разі якщо внаслідок перерахунку пенсії за нормами цього закону її розмір зменшується, пенсії виплачується в раніше встановленому розмірі.

Разом з тим, згідно розрахунку пенсії від 18.12.2025, відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача за двоскладовою формулою.

До виконання рішення суду розмір пенсії становив:

- з 01.01.2025 6072,17 грн;

- з 01.03.2025 6386,01 грн.

За результатами виконання рішення суду:

- розмір пенсії з 01.01.2025 становить 7457,26 грн;

- з 01.03.2025 7650,41 грн.

Доплата за понаднормовий стаж 3481,30 грн.

Розмір пенсії за віком (ст.27) 3359,08 грн.

Надбавки за індексацію (2022-2024) - 335 грн.

Додаткова пенсія особам, віднесеним до 3 категорії ЧАЕС 113,88 грн.

Отже, наслідком виконання рішення суду є збільшення розміру пенсії, з урахуванням двоскладової формули як просив позивач.

Разом з тим, суд зазначає, що до 01.01.2025 позивачу була встановлена доплата по ст.39 Закону України №796 , призначена іншим судовим рішенням у розмірі 6056,00 грн.

Вказана доплата з 01.01.2025 не виплачується позивачу, з урахуванням чого розмір пенсії позивача зменшився.

Разом з тим, припинення вказаної доплати не стосуються предмета виконання даного судового рішення, оскільки відповідні виплати були встановлені іншим судовим рішенням та не були предметом розгляду у цій справі. Вказані обставини можуть бути предметом нового спору у інших правовідносинах.

Припинення таких доплат зумовлено змінами законодавства (зокрема Законом України "Про Державний бюджет України на 2025 рік № 4059-IX від 19.11.2024 та постановою Кабінету Міністрів України "Деякі питання здійснення у 2025 році на період воєнного стану в Україні доплати непрацюючим пенсіонерам, які постійно проживають у зоні безумовного (обов`язкового) відселення та в зоні гарантованого добровільного відселення" № 1524 від 27.12.2024, яка набрала чинності з 01.01.2025.

Таким чином, суд вважає, що ГУПФУ в Донецькій області виконано судове рішення з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

За таких обставин, суд вважає за можливе прийняти поданий відповідачем звіт.

Керуючись статтями 243, 248, 381-1, 382-1, 382-2, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ухвалив:

Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про виконання судового рішення в адміністративній справі № 240/2472/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області , про зобов"язання вчинити дії.

Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання суддею.

Ухвала суду може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.

Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.

Суддя О.В. Капинос