Єдиний державний реєстр судових рішень Справа №751/4967/25
Провадження №2/751/1552/25
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 грудня 2025 року місто Чернігів
Н о в о з а в о д с ь к и й р а й о н н и й с у д м і с т а Ч е р н і г о в а
в складі: головуючого - судді Яременко І. В.
секретаря Усік Ю.О.,
pозглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін цивільну спpаву за позовом Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення коштів,-
ВСТАНОВИВ:
Департамент соціальної політики ЧМР звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 , в якому просять стягнути з відповідача на їх користь надміру перераховану допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам в розмірі 10 000 грн.
Заявлені вимоги обґрунтовують тим, що з 26.07.2022 ОСОБА_1 за заявою до Управління соціального захисту населення Деснянського району Департаменту соціальної політики ЧМР взятий на облік внутрішньо переміщених осіб. В подальшому, 20.09.2022 відповідач звернувся до із заявою про скасування дії довідки про взяття на облік ВПО, внаслідок чого таку було скасовано. 22.09.2022 ОСОБА_1 через Єдиний державний веб-портал електронних послуг з використанням мобільного додатку порталу «Дія» подав в електронній формі заяву про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та заяву про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам за іншою адресою, та через портал «Дія» отримав електронну довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Нарахування відповідачу допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам здійснювалось на підставі сформованого Мінцифри переліку та заяв, поданих особами порталу «Дія» починаючи з 01.09.2022 року у розмірі 2 000 грн, щомісячно. В подальшому, самостійно, без звернення до Департаменту, через портал «Дія» ОСОБА_1 неодноразово звертався із заявами про зняття з обліку та взяття на облік внутрішньо переміщених осіб у зв`язку із зміною адреси проживання, станом на час подання позовної заяви, відповідач зареєстрований як ВПО. Загалом допомога на проживання внутрішньо переміщеним особам, відповідачу виплачувалась протягом періоду з 01.09.2022 по 31.01.2023 включно, у розмірі 2 000 грн, щомісячно. На момент оголошення в Україні воєнного стану, тобто станом на 24.02.2022, відповідач перебував на території м.Чернігова (з 24.08.2020). До цього часу як ВПО зареєстрований не був та відповідних соціальних виплат не отримував. Звертаючись із заявою про взяття на облік та за допомогою внутрішньо переміщеним особам через портал «Дія» 22.09.2022 у графі «Адреса задекларованого/зареєстрованого місця проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, звідки перемістилася особа» відповідач зазначив адресу: АДРЕСА_1 , чим увів органи соціального захисту населення в оману та отримав безпідставно бюджетні кошти у вигляді соціальної допомоги особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території України, або території України, де ведуться бойові дії. Враховуючи викладене, відповідачу було здійснено розрахунок надміру виплаченої допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам за період з 01.09.2022 по 21.01.2023 по 2 000 грн щомісяця, яка склала 10 000 грн. Позивачем на адресу відповідача неодноразово листами-повідомленнями було запропоновано повернути безпідставно набуті кошти, однак такі позивач залишив без виконання. Посилаючись на ст. 1212 ЦК України, вважають, що отримана відповідачем переплата допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам у розмірі 10000 грн підлягає поверненню.
Ухвалою судді від 23.06.2025 дану позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження без (повідомлення) виклику сторін.
Дослідивши матеріали справи, суд доходить наступного висновку.
З матеріалів справи вбачається, що 26.07.2022 ОСОБА_1 звернувся до Управління соціального захисту населення Деснянського району Департаменту соціальної політики ЧМР з заявою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, де вказав, що проживає у АДРЕСА_2 , з 24.07.2020 року (а.с.11-12).
26.07.2022 ОСОБА_1 звернувся до Управління соціального захисту населення Деснянського району Департаменту соціальної політики ЧМР з заявою про надання допомоги внутрішньо переміщеним особам, де вказав, що проживає у АДРЕСА_2 , з 24.08.2020 року (а.с.14).
Згідно довідки від 26.07.2022 №7423-5001918034 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи 26.07.2022 ОСОБА_1 було взято на облік в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб за фактичним місцем проживання АДРЕСА_3 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 (а.с. 15).
20.09.2022 ОСОБА_1 звернувся до Управління соціального захисту населення Деснянського району Департаменту соціальної політики ЧМР із заявою про скасування дії довідки про взяття на облік ВПО, з власних міркувань (а.с. 16).
Згідно розпорядження Управління соціального захисту населення Деснянського району Департаменту соціальної політики ЧМР від 20.09.2022, дію довідки №7423-5001918034 від 26.07.2022 скасовано за заявою (а.с. 17).
22.09.2022 ОСОБА_1 самостійно через Єдиний державний веб-портал електронних послуг з використанням мобільного додатку порталу «Дія» подав в електронній формі заяву про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (ВПО) та заяву про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам за іншою адресою, а саме: АДРЕСА_4 , та отримав електронну довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи №7426-7501311506 (а.с.18).
22.12.2022 ОСОБА_1 самостійно через портал «Дія» знявся з обліку внутрішньо переміщених осіб за адресою: АДРЕСА_4 , та став на облік за адресою: АДРЕСА_5 , про що отримав електронну довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи №7423-50024399515 від 22.12.2022 (а.с.19).
02.02.2023 ОСОБА_1 знову через портал «Дія» знявся з обліку внутрішньо переміщених осіб за адресою: АДРЕСА_5 та став на облік за адресою: АДРЕСА_6 , про що отримав електронну довідку №7426-5003552868 від 02.02.2023 (а.с. 20).
Станом на 04.06.2025 ОСОБА_1 перебуває на обліку внутрішньо переміщених осіб за адресою: АДРЕСА_6 (а.с. 21).
Згідно розпорядження Управління соціального захисту населення Деснянського району Департаменту соціальної політики ЧМР від 02.02.2023, вирішено припинити виплату допомоги з 01.02.2023. Закрити особовий рахунок. Нарахувати переплату за період з 01.09.2022 по 31.01.2023 (подання недостовірних даних) (а.с.22).
Згідно розрахунку переплати допомоги переміщеним особам на проживання від 16.02.2023, ОСОБА_1 за період з 01.09.2022 по 31.01.2023, здійснено переплату у загальному розмірі 10 000 грн (а.с. 23).
На адресу відповідача надсилались листи-повідомлення про відшкодування надміру виплачених коштів із реквізитами для їх перерахування позивачу (а.с.24, а.с.27, а.с.28, а.с.29, а.с.30)
Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20 жовтня 2014 року №1706-VII (далі - Закон № 1706-VІІ) внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Облік внутрішньо переміщених осіб ведеться відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 509 «Про облік внутрішньо переміщених осіб» (далі - Порядок).
Умови призначення допомоги на проживання визначає Порядок надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 N 332 (із змінами) (далі - Порядок 332).
Згідно п. 2 Порядку № 332, допомога надається особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим і м. Севастополя, а також території адміністративно-територіальної одиниці, де проводяться бойові дії та що визначена в переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких платникам єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, які перебувають на обліку на відповідній території, може надаватися допомога в рамках Програми «єПідтримка» затвердженому розпорядженням Кабінету Міністрів України від 06 березня 2022 року № 204.
Згідно п.3 Порядку №332, допомога надається щомісячно з місяця звернення до квітня 2022 року включно на кожну внутрішньо переміщену особу, відомості про яку включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, у таких розмірах: для осіб з інвалідністю та дітей - 3000 гривень; для інших осіб - 2000 гривень.
Допомога виплачується за повний місяць незалежно від дати звернення за її наданням.
Відповідно до п. 6 Порядку 332, заява про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам за формою згідно з додатком 1 може бути подана до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення), уповноваженої особи виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або центру надання адміністративних послуг.
Згідно п. 5 Порядку 332, внутрішньо переміщені особи несуть відповідальність за достовірність інформації, наданої для отримання допомоги.
Відповідно до п.6 Порядку №332, для отримання допомоги внутрішньо переміщена особа заповнює заяву, яка формується засобами Єдиного державного веб-порталу електронних послуг, зокрема з використанням мобільного додатку порталу Дія.
Згідно з п.п.9, 10 Порядку № 332 список внутрішньо переміщених осіб, які звернулися щодо виплати допомоги на проживання, за формою згідно з додатком 2 формується органами соціального захисту населення на підставі поданих заяв після проведення перевірки інформації та подається державному підприємству «Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики». Державне підприємство «Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики» на підставі списків, отриманих від органів соціального захисту населення або централізованого нарахування допомоги внутрішньо переміщеним особам відповідно до абзацу другого пункту 9 цього Порядку, щомісяця до 2, 12 і 22 числа формує Реєстри внутрішньо переміщених осіб, які звернулися щодо виплати допомоги на проживання, за формою згідно з додатком 3 до цього Порядку через АТ «Ощадбанк» на банківський рахунок (за стандартом IBAN) у банку, в якому відкрито рахунок одержувача.
У разі неправомірного або повторного отримання внутрішньо переміщеною особою допомоги на проживання за певний період суми виплаченої допомоги повертаються особою добровільно або за вимогою органу соціального захисту населення. Повернення одержувачами коштів виплаченої їм допомоги проводиться на рахунок Мінсоцполітики, відкритий в органах Казначейства. У разі повернення коштів одержувачем допомоги на рахунок Мінсоцполітики заява про повторне її перерахування одержувачу не розглядається (п. 11 Порядку).
Пунктом 29 Порядку 332 передбачено, що у разі неправомірної або повторної виплати отримувачу допомоги за певний період суми такої виплаченої допомоги повертаються отримувачем добровільно або за вимогою органу соціального захисту населення.
Орган соціального захисту населення з моменту виявлення факту надміру перерахованої (виплаченої) допомоги визначає обсяг неправомірно або повторно отриманих коштів та протягом 30 робочих днів повідомляє про це уповноваженій особі або отримувачу шляхом надсилання повідомлення з використанням засобів поштового/ електронного зв`язку (із застосуванням засобів електронного сповіщення Єдиної системи (за технічної можливості)/засобами мобільного зв`язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику. Орган соціального захисту населення має право здійснити перерахунок надміру виплачених коштів допомоги отримувачу за рахунок наступних виплат.
У разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки орган соціального захисту населення вирішує питання про їх стягнення в судовому порядку.
Позивач намагався вирішити спір з відповідачем в досудовому порядку, шляхом направлення звернень на адресу відповідача, однак повідомлення про повернення надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги залишились без реагування, в добровільному порядку надмірно нараховані кошти відповідачем не повернуті.
Згідно з частиною першою статті 1212 Цивільного кодексу України (далі за текстом - ЦК України) особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Згідно із статтею 1214 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе без достатньої правової підстави, зобов`язана відшкодувати всі доходи, які вона одержала або могла одержати від цього майна з часу, коли ця особа дізналась або могла дізнатись про володіння цим майном без достатньої правової підстави. З цього часу вона відповідає за допущене нею погіршення майна.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 1215 ЦК України не підлягають поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Таким чином, повернення надмірно сплачених сум щомісячної допомоги передбачає стягнення зазначених сум у випадку, якщо така надмірна сплата відбулась з вини особи, яка отримала таку допомогу, а саме, через зловживання, зокрема, у випадку надання недостовірної інформації або взагалі ненадання відповідної інформації.
Як роз`яснила Велика Палата Верховного Суду в постанові від 16.01.2019 у справі № 753/15556/15, у статті 1215 ЦК України передбачені загальні випадки, за яких набуте особою без достатньої правової підстави майно за рахунок іншої особи не підлягає поверненню. Її тлумачення свідчить, що законодавцем передбачені два винятки із цього правила: по-перше, якщо виплата відповідних грошових сум є результатом рахункової помилки особи, яка проводила таку виплату; по-друге, у разі недобросовісності набувача такої виплати.
При цьому, обов`язок довести недобросовісність набувача грошових сум, зазначених у частині першій статті 1215 ЦК України, покладається на сторону, яка вимагає повернення цих коштів.
Згідно ч. 3 ст. 12 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно статті 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків встановлених цим Кодексом.
Згідно положень ст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Проаналізувавши наведені норми, а також надані у справі докази та обставини, суд вважає, що позивачем наведено достатньо доказів на підтвердження підстав для стягнення з відповідача зазначеної у позові грошової суми, а тому суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України у разі задоволення позову, з відповідача на користь позивача підлягає стягненню сплачений судовий збір.
На підставі викладеного, ст.ст. 1212, 1214, 1215 ЦК України, постанови Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 №332 «Порядок надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам», керуючись ст. ст. 12, 13, 19, 42, 81, 89, 141, 259, 263, 265, 274-279, 354, 355 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позов Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення коштів - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради 10000 грн 00 коп (десять тисяч гривень) надміру перерахованої допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради 3 028 грн 00 коп (три тисячі двадцять вісім гривень) сплаченого судового збору.
Рішення може бути оскаржене до Чернігівського апеляційного суду. Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну і резолютивну частини рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Повний текст рішення складений 22 грудня 2025.
Позивач - Департамент соціальної політики Чернігівської міської ради (місцезнаходження: вул. Івана Мазепи, буд. 19, м. Чернігів, 14017, код ЄДРПОУ 43649464)
Відповідач - ОСОБА_1 (остання відома адреса реєстрації: АДРЕСА_7 ; зареєстрований як ВПО за адресою: АДРЕСА_8 ; РНОКПП НОМЕР_1 )
Головуючий - суддя І. В. Яременко
The court decision No. 136386513, Novozavodskyi District Court of Chernihiv City was adopted on 18.12.2025. The procedural form is Civil, and the decision form is Decision. On this page, you will find essential information about this court decision. We offer convenient and quick access to actual court decisions so that you can keep up to date with the most recent court precedents. Our database includes the full range of information you need, allowing you to find key information conveniently.
This decision relates to case No. 751/4967/25. Firms, which are mentioned in the text of this judgment: