Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про передачу адміністративної справи до іншого адміністративного суду
04 травня 2026 рокусправа № 380/8581/26
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Кравців О.Р. одержав матеріали позовної заяви Головного управління ДПС у Львівській області до ОСОБА_1 , про стягнення коштів,
в с т а н о в и в :
До Львівського окружного адміністративного суду звернулося Головне управління ДПС у Львівській області (далі позивач) із позовом до ОСОБА_1 (далі відповідач), в якому просить:
- стягнути з ОСОБА_1 податковий борг до бюджету в розмірі 109448,09 грн.
Відповідно до вимог статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) суддя після одержання позовної заяви у тому числі з`ясовує, чи:
- відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу;
- належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності;
- позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними);
- немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Суддя перевірив позовну заяву та додані до неї матеріали і встановив, що позовна заява подано із порушенням правил підсудності.
Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 4 КАС України адміністративний суд суд, до компетенції якого цим Кодексом віднесено розгляд і вирішення адміністративних справ.
Юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження (пункт 1 частина 1 статті 19 КАС України).
Згідно з частиною 1 статті 20 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні, зокрема, адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
Окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частинами 1 та 3 цієї статті (частина 2 статті 20 КАС України).
Відповідно до частини 1 статті 26 КАС України позови до фізичної особи пред`являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або перебування, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Суддя встановив, що згідно із відомостями з Єдиного державного демографічного реєстру зареєстроване місце проживання ОСОБА_1 АДРЕСА_1 .
Отже, ця справа не підсудна Львівському окружному адміністративному суду, оскільки належить до територіальної юрисдикції Житомирського окружного адміністративного суду.
Пунктом 2 частиною 1 статті 29 КАС України передбачено, що суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Згідно з частиною 8 статті 29 КАС України передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Відповідно до частини 1 статті 30 КАС України спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються.
Враховуючи викладене та з метою дотримання правил підсудності справ суддя вважає за необхідне передати адміністративну справу для розгляду до Житомирського окружного адміністративного суду.
Керуючись статтями 19, 20, 25, 29, 241-243, 248, 256, 294 КАС України, суддя
у х в а л и в :
1. Адміністративну справу №380/8581/26 за позовом Головного управління ДПС у Львівській області до ОСОБА_1 , про стягнення коштів передати на розгляд до Житомирського окружного адміністративного суду (10014, м. Житомир, вул. Лятошинського Бориса, 5; ЄДРПОУ 34854954).
2. Передачу справи здійснити не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження ухвали, а в разі подання апеляційної скарги після залишення її без задоволення.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Кравців Олег Романович
The court decision No. 136286262, Lviv District Administrative Court was adopted on 04.05.2026. The procedural form is Administrative, and the decision form is Court ruling. On this page, you will find key data about this court decision. We offer convenient and quick access to actual court decisions so that you can keep up to date with the most recent court precedents. Our database covers the full range of information you need, allowing you to find key data easily.
This decision relates to case No. 380/8581/26. Legal Entities, which are mentioned in the text of this judgment: