Єдиний державний реєстр судових рішень
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 березня 2026 року м. Кропивницький Справа № 340/8273/25
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Кравчук О.В. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 )
до Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Вінницькій, Черкаській та Кіровоградській областях (код ЄДРПОУ 45400935, адреса: вул. Ботанічна, 24, м. Вінниця, 21010)
про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
Позивач звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії ТСЦ № 3544 щодо відмови у державній реєстрації транспортного засобу Сhevrolet Lacetti NF 196 2007 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_2 на власника ОСОБА_1 ;
- зобов`язати ТСЦ № 3544 здійснити державну реєстрацію транспортного засобу Сhevrolet Lacetti NF 196 2007 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_2 на власника ОСОБА_1 без зміни номерного знаку авто.
Позов вмотивований тим, що позивач звернулась до відповідача із заявою про перереєстрацію автомобіля CHEVROLET, модель LACETTI, державний номерний знак НОМЕР_2 , оскільки постановою Кропивницького апеляційного суду від 03.10.2023 року по справі №396/1630/22 визнано право власності на даний автомобіль за ОСОБА_1 .
Відповідач листом від 09.09.2025 повідомив позивача, що здійснити перереєстрацію транспортного засобу на підставі постанови Кропивницького апеляційного суду від 03 жовтня 2023 року автомобіля Сhevrolet Lacetti NF 196 2007 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_2 (справа № 396/1630/22, провадження 22 - ц/4809/1102/23) станом на 09 вересня 2025 року не надається можливим, оскільки згідно інформації Єдиного державного реєстру транспортних засобів станом на 09 вересня 2025 року власником зазначеного вище транспортного засобу є гр. ОСОБА_2 , якого внесено до Єдиного реєстру боржників.
Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернулась до суду з даною позовною заявою.
Ухвалою суду від 19 грудня 2025 року відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Відповідач позову не визнав, у поданому відзиві зазначив, що вказані позивачем вимоги безпідставні, оскільки під час розгляду заяви позивача про перереєстрацію транспортного засобу він діяв виключно у межах чинного законодавства України.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно і неупереджено оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
У С Т А Н О В И В:
Постановою Кропивницького апеляційного суду від 03.10.2023 року у справі №396/1630/22 за ОСОБА_1 визнано право власності на легковий автомобіль марки Сhevrolet Lacetti NF 196 2007 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_2 .
Ухвалою Маловисківського районного суду Кіровоградської області від 18.08.2025 року по справі №396/806/23 скасовано повністю арешт, накладений ухвалою слідчого судді Новоукраїнського районного суду Кіровоградської області від 09.12.2022 року (справа №396/1521/22; провадження №1-кс/396/249/22) у кримінальному провадженні внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12022121080000141 від 30.05.2022 року, за ознаками кримінальних правопорушень передбачених ч. 2 ст. 307 Кримінального кодексу України, на автомобіль марки «Chevrolet Lacetti NF 196», 2007 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_2 , в тому числі в частині заборони на розпоряджання вказаним автомобілем.
28.08.2025 року позивач звернулась до відповідача з заявою про перереєстрацію автомобіля CHEVROLET, модель LACETTI, державний номерний знак НОМЕР_2 , оскільки постановою Кропивницького апеляційного суду від 03.10.2023 року по справі №396/1630/22 визнано право власності на даний автомобіль за ОСОБА_1 .
До зазначеної заяви позивачем було додано копію постанови Кропивницького апеляційного суду від 03.10.2023 року по справі №396/1630/22 та копію ухвали Маловисківського районного суду Кіровоградської області від 18.08.2025 року по справі №396/806/23.
Відповідач листом від 09.09.2025 повідомив позивача, що здійснити перереєстрацію транспортного засобу на підставі постанови Кропивницького апеляційного суду від 03 жовтня 2023 року автомобіля Сhevrolet Lacetti NF 196 2007 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_2 (справа № 396/1630/22, провадження 22 - ц/4809/1102/23) станом на 09 вересня 2025 року не надається можливим, оскільки згідно інформації Єдиного державного реєстру транспортних засобів станом на 09 вересня 2025 року власником зазначеного вище транспортного засобу є гр. ОСОБА_2 , якого внесено до Єдиного реєстру боржників.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає.
Статтею 19 Закону України від 05.04.2001 № 2344-III «Про автомобільний транспорт», який визначає засади організації та діяльності автомобільного транспорту, передбачено, що порядок державної реєстрації транспортних засобів визначає Кабінет Міністрів України.
Спеціальним законом, що регулює суспільні відносини у сфері дорожнього руху та його безпеки, визначає права, обов`язки і відповідальність суб`єктів - учасників дорожнього руху, міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, об`єднань, підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності та господарювання (міністерств, інших центральних органів державної виконавчої влади та об`єднань) є Закон України «Про дорожній рух» від 30.06.1993 № 3353-ХІІ (далі Закон № 3353-ХІІ).
Статтею 34 Закону України «Про дорожній рух» (далі Закон №3353-ХІІ) передбачено, що державна реєстрація транспортного засобу полягає у здійсненні комплексу заходів, пов`язаних із перевіркою документів, які є підставою для здійснення реєстрації, а також відсутності будь-яких обтяжень, у тому числі за даними Державного реєстру обтяжень рухомого майна, звіркою і, за необхідності, дослідженням ідентифікаційних номерів складових частин та оглядом транспортного засобу, оформленням і видачею реєстраційних документів та номерних знаків. Державний облік зареєстрованих транспортних засобів включає в себе процес реєстрації, накопичення, узагальнення, зберігання та передачі інформації про зареєстровані транспортні засоби та їх власників. Державній реєстрації та обліку підлягають призначені для експлуатації на вулично-дорожній мережі загального користування транспортні засоби усіх типів: автомобілі, автобуси, мотоцикли всіх типів, марок і моделей, самохідні машини, причепи та напівпричепи до них, мотоколяски, інші прирівняні до них транспортні засоби та мопеди, що використовуються на автомобільних дорогах державного значення.
Державна реєстрація та облік автомобілів, автобусів, мотоциклів та мопедів усіх типів, марок і моделей, самохідних машин, причепів та напівпричепів до них, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів здійснюються територіальними органами Міністерства внутрішніх справ України. Для автоматизованого обліку транспортних засобів, що використовуються на вулично дорожній мережі загального користування і підлягають державній або відомчій реєстрації, та відомостей про їх власників та належних користувачів ведеться Єдиний державний реєстр транспортних засобів, держателем якого є Міністерство внутрішніх справ України. Власники транспортних засобів та особи, які ... використовують їх на законних підставах, зобов`язані зареєструвати (перереєструвати) належні їм транспортні засоби протягом десяти діб після придбання, митного оформлення, одержання транспортних засобів або виникнення обставин, що потребують внесення змін до реєстраційних документів.
Єдина на території України процедура державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів (транспортні засоби), оформлення та видачі реєстраційних документів і номерних знаків встановлена Порядком державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1988 №1388 (далі - Порядок №1388).
Пунктом 3 Порядку №1388 передбачено, що державна реєстрація транспортних засобів проводиться територіальними органами з надання сервісних послуг MBC (далі - сервісні центри МВС) з метою здійснення контролю за відповідністю конструкції транспортних засобів установленим вимогам правил і нормативів, дотриманням законодавства, що визначає порядок сплати податків і зборів (обов`язкових платежів), використанням транспортних засобів в умовах воєнного і надзвичайного стану, а також для ведення їх обліку та запобіганню вчиненню щодо них протиправних дій.
Відповідно до пункту 8 Порядку №1388 Державна реєстрація (перереєстрація) транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто або уповноваженим представником, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують повноваження представника (для фізичних осіб - нотаріально посвідчена довіреність, для юридичних осіб - організаційно-розпорядчий документ про проведення державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку транспортних засобів та видана юридичною особою довіреність), а також правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення (далі - правомірність придбання) транспортних засобів, відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів. Не допускаються до державної реєстрації транспортні засоби з правим розташуванням керма (за винятком транспортних засобів, які були зареєстровані в підрозділах Державтоінспекції до набрання чинності Законом України "Про дорожній рух").
Для державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку транспортного засобу, оформлення та видачі реєстраційних документів (зокрема за бажанням заявника в електронній формі без виготовлення їх на бланку) і присвоєння буквено-цифрової комбінації номерних знаків з їх видачею або без такої власник такого транспортного засобу або його уповноважений представник надають згоду володільцям персональних даних, які обробляються в державних реєстрах, базах даних, доступ до яких має МВС, на передачу до територіальних сервісних центрів МВС інформації (відомостей, даних) в обсягах і за змістом, необхідних для надання відповідних послуг або здійснення інших повноважень відповідно до цього Порядку, зокрема для перевірки поданих відомостей, із дотриманням вимог законодавства про захист персональних даних, захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах, про електронні довірчі послуги, електронний документообіг та порядків електронної інформаційної взаємодії.
За бажанням власника державна реєстрація транспортного засобу може проводитися продавцем цього транспортного засобу (суб`єктом господарювання, який уклав з Головним сервісним центром МВС відповідний договір та перебуває на обліку в Головному сервісному центрі МВС) на підставі заяви, поданої від імені власника, відповідно до договору купівлі-продажу із зазначенням умов на вчинення таких дій, із доданими до неї документами, необхідними для державної реєстрації транспортного засобу згідно із цим Порядком, та довіреністю на вчинення таких дій, яка формується засобами Єдиного державного реєстру транспортних засобів та підписується власником в електронній або паперовій формі.
Замовлення наявних у сервісному центрі МВС номерних знаків або буквено-цифрової комбінації номерних знаків, що видаються (присвоюються) за бажанням власників транспортних засобів та містять відповідну комбінацію, зазначену в пункті 39-2 переліку платних послуг, які надаються підрозділами Міністерства внутрішніх справ, Національної поліції та Державної міграційної служби, і розміру плати за їх надання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 4 червня 2007 р. № 795 (Офіційний вісник України, 2007 р., № 42, ст. 1671; 2011 р., № 84, ст. 3068; 2015 р., № 90, ст. 3044; 2023 р., № 104, ст. 6233) (далі - відповідна комбінація цифр), та номерних знаків або буквено-цифрової комбінації номерних знаків з визначеною власником комбінацією цифр може здійснюватися засобами електронного кабінету водія функціональної підсистеми єдиної інформаційної системи МВС (далі - електронний кабінет водія) або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія), зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія).
Документами, що підтверджують правомірність придбання транспортних засобів, їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, єю, зокрема, оформлена в установленому порядку копія рішення суду, засвідчена в установленому порядку, із зазначенням юридичних чи фізичних осіб, які визнаються власниками транспортних засобів, марки, моделі, року випуску таких засобів, а також ідентифікаційних номерів їх складових частин.
Відповідно до пункту 11 Порядку №1388 державна реєстрація транспортних засобів, право власності на які встановлено за рішенням суду, проводиться на підставі відповідного рішення суду із зазначенням марки, моделі, ідентифікаційних номерів складових частин таких засобів, а також реєстраційних документів, зокрема свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу (далі - свідоцтво про реєстрацію) або технічного паспорта (у разі їх наявності). До реєстраційних документів додається договір купівлі-продажу, інший документ, що встановлює право власності, або рішення Кабінету Міністрів України чи комісії, утвореної відповідно до Порядку розпорядження майном, конфіскованим за рішенням суду і переданим органам державної виконавчої служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2002 р. № 985 (Офіційний вісник України, 2002 р., № 29, ст. 1371), про передачу цих транспортних засобів у разі конфіскації у власність держави.
При цьому в силу до абзаців дев`ятого - чотирнадцятого пункту 15 Порядку №1388, у разі надходження до сервісного центру МВС звернення щодо транспортного засобу, відомості про власника якого містяться в Єдиному реєстрі боржників, перереєстрація транспортного засобу не здійснюється, крім випадків, коли перереєстрація транспортного засобу не пов`язана з його відчуженням.
У спірному випадку відповідач необгрунтовано відхилив подані позивачкою документи (судове рішення, яке набрало законної сили, про визнання права власності на автомобіль за ОСОБА_1 ) та не взяв до уваги ту обставину, що перереєстрація транспортного засобу не пов`язана з його відчуженням, та протиправно відмовив їй у державній реєстрації відповідного транспортного засобу.
В силу вимог частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На виконання цих вимог відповідачем не доведено належними та допустимими доказами правомірність вчинених дій.
Водночас докази, подані позивачем, підтверджують обставини, на які він посилається в обґрунтування позовних вимог, та не були спростовані відповідачем.
Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв`язок доказів у їх сукупності, суд дійшов до висновку, що адміністративний позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Згідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При зверненні до суду позивач сплатив судовий збір у розмірі 1211,20 грн, який підлягає стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 139, 143, 242-246, 255, 260-263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Адміністративний ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Вінницькій, Черкаській та Кіровоградській областях (адреса: вул. Ботанічна, 24, м. Вінниця, 21010, код ЄДРПОУ 45400935) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправними дії ТСЦ № 3544 щодо відмови у державній реєстрації транспортного засобу Сhevrolet Lacetti NF 196 2007 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_2 за власником - ОСОБА_1 .
Зобов`язати ТСЦ № 3544 здійснити державну реєстрацію транспортного засобу Сhevrolet Lacetti NF 196 2007 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_2 за власником - ОСОБА_1 .
Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) понесені судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1211,20 грн., за рахунок бюджетних асигнувань Регіонального Сервісного Центру ГСЦ МВС у Вінницькій, Черкаській, Кіровоградській областях (ЄДРПОУ 45400935).
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтями 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду може бути оскаржене у 30-денний строк з дня його складення до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду О.В. КРАВЧУК
The court decision No. 135411091, Kirovohrad District Administrative Court was adopted on 31.03.2026. The procedural form is Administrative, and the decision form is Decision. On this page, you will find essential information about this court decision. We offer convenient and quick access to current court decisions so that you can keep up to date with the most recent court precedents. Our database contains the full range of information you need, allowing you to find important information easily.
This decision relates to case No. 340/8273/25. Firms, which are mentioned in the text of this judgment: