Decision № 134281985, 23.02.2026, Ternopil District Administrative Court

Approval Date
23.02.2026
Case No.
500/5542/25
Document №
134281985
Form of court proceedings
Administrative
Companies listed in the text of the court document
State Coat of Arms of Ukraine Єдиний державний реєстр судових рішень

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/5542/25

23 лютого 2026 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Баб`юка П.М., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Приватного підприємства "Тернвояж" до Відділу державного нагляду (контролю) у Тернопільській області Державної служби України з безпеки на транспорті, Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови,

ВСТАНОВИВ:

Приватне підприємство "Тернвояж" звернулося до суду з позовом до Відділу державного нагляду (контролю) у Тернопільській області Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови №081112 від 02.09.2025 про застосування адміністративно-господарського штрафу.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем допущено наступні порушення наведених положень Закону України "Про адміністративну процедуру": оскаржувана постанова не вмотивована в тій мірі, яка б забезпечила позивачу можливість правильно її зрозуміти та реалізувати своє право на її оскарження; в оскаржуваній постанові не викладено зміст документів та відомості, що враховані під час розгляду справи; в оскаржуваній постанові не здійснено посилання на докази або інші матеріали справи, на яких ґрунтуються висновки про необхідність притягнення позивача до відповідальності; в оскаржуваній постанові не зазначені детальна правова оцінка обставин, виявлених під час розгляду справи, та висновки, зроблені на підставі такої правової оцінки виявлених обставин.

Також вказує, що відповідачем не надано належних та допустимих доказів на підтвердження факту вчинення позивачем правопорушення, передбаченого ст. 53 Закону України "Про автомобільний транспорт".

Ухвалою судді від 30.09.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Постановлено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.

Також даною ухвалою залучено до участі у справі, в якості другого відповідача Державну службу України з безпеки на транспорті.

16.10.2025 до суду від Державної служби України з безпеки на транспорті надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник просить відмовити в задоволенні позовних вимог та вказує, що у транспортних засобах, що здійснюють міжнародні перевезення пасажирів та/або вантажів, установлюються і використовуються контрольні пристрої - тахографи, поряд із цим, інспектор перевіривши дані тахографа виявив відсутність записів про роботу та час відпочинку водія за 02.07.2025 з 16.10 год, 03.07.2025, 04.07.2025, 05.07.2025, 06.07.2025, 07.07.2025, 08.07.2025 до 05.00 год.

15.10.2025 до суду від представника позивача надійшла відповідь на відзив, в якому він вказує, що відповідачем не надано належних та допустимих доказів на підтвердження факту вчинення позивачем правопорушення, передбаченого ст. 53 Закону України "Про автомобільний транспорт". Зокрема, відсутня відеофіксація чи інші об`єктивні дані, що підтверджують наявність порушення. Додані докази до відзиву не підтверджують вчинення правпорушення позивачем, які зазначені в постанові та акті. Немає підтвердження, що на момент зупинки не було необхідних документів.

16.10.2025 до суду від представника відповідача надійшли заперечення (на відповідь на відзив), в яких зазначено, що до позовної заяви позивачем не долучено роздруківку на паперовому носії (або відомості тахографа) про роботу та відпочинок водія ОСОБА_1 за період вказаний в акті перевірки та не надано бланку підтвердження діяльності водія за такі періоди, що в свою чергу жодним чином не спростовує виявлене порушення.

Інших заяв по суті справи до суду не надходило.

З`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне.

Посадовими особами Відділу державного нагляду (контролю) у Київській області на підставі направлення на рейдову перевірку №001113 від 04.07.2025 проведено рейдову перевірку (перевірку на дорозі) в м. Київ, Одеська площа.

08.07.2025 при проведенні рейдової перевірки (перевірки на дорозі), перевірено транспортний засіб марки VAN HOOL н.з. НОМЕР_1 , свідоцтво реєстрації т/з НОМЕР_2 під керуванням водія ОСОБА_1 , посвідчення водія НОМЕР_3 .

Власником вище згаданого транспортного засобу є ПП "Тернвояж".

За результатами проведення рейдової перевірки було складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №ОАР029850 від 08.07.2025, в якому зафіксовано порушення вимог абз.6 ч.1 ст. 60 ЗУ "Про автомобільний транспорт", а саме: відсутність інформації в тахографі (чи роздруківки на паперовому носії) про режим праці та відпочинку водія ОСОБА_1 за 02.07.2025 з 16.10 год, 03.07.2025, 04.07.2025, 05.07.2025, 06.07.2025, 07.07.2025, 08.07.2025 до 05.00 год., або бланк підтвердження діяльності водія за вказані дати, що є порушенням ст. 53 цього Закону.

Водій будь-яких зауважень чи заперечень щодо встановлених порушень не надав, акт підписав.

Розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт по акту №ОАР029850 від 08.07.2025 було призначено на 02.09.2025 про що позивача повідомлено листом.

Враховуючи зафіксовані порушення 02.09.2025 було винесено оскаржувану постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу в сумі 34000 грн, відповідно абзацу 6 частини 1 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" за відсутність на момент проведення перевірки документів визначених статтею 53 цього Закону.

Не погоджуючись із вказаною постановою, вважаючи її протиправною, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Визначаючись щодо спірних правовідносин, суд виходить з наступного.

Спеціальним законом, що регулює спірні правовідносини, є Закон №2344-III, який визначає засади організації та діяльності автомобільного транспорту.

Відповідно до частини сьомої статті 6 Закону №2344-ІII центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, здійснює державний нагляд і контроль за дотриманням автомобільними перевізниками вимог законодавства, норм та стандартів на автомобільному транспорті.

Згідно з абзацом першим пункту 8 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 №103, Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи.

За змістом частини дванадцятої статті 6 Закону №2344-III державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів і вантажів на території України.

Як установлено частиною чотирнадцятою статті 6 Закону №2344-III, державний контроль автомобільних перевізників на території України здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

За визначенням, наведеним у статті 1 Закону №2344-ІII, рейдова перевірка (перевірка на дорозі) - перевірка транспортних засобів автомобільних перевізників на всіх видах автомобільних доріг на маршруті руху в будь-який час з урахуванням інфраструктури (автовокзали, автостанції, автобусні зупинки, місця посадки та висадки пасажирів, стоянки таксі і транспортних засобів, місця навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, зони габаритно-вагового контролю, інші об`єкти, що використовуються автомобільними перевізниками для забезпечення діяльності автомобільного транспорту) щодо дотримання автомобільними перевізниками вимог законодавства про автомобільний транспорт; автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.

Процедура проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі) щодо додержання автомобільними перевізниками вимог законодавства про автомобільний транспорт визначена Порядком проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі), затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 №1567.

Відповідно до пунктів 2, 3 Порядку №1567 рейдовим перевіркам підлягають усі транспортні засоби вітчизняних та іноземних автомобільних перевізників (далі - транспортні засоби), що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України. Рейдові перевірки на автомобільному транспорті проводяться посадовими особами Укртрансбезпеки та її територіальних органів (далі - посадові особи) у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення і направлення на рейдову перевірку.

Згідно з пунктом 5 Порядку №1567 під час проведення рейдової перевірки перевіряється дотримання автомобільними перевізниками та водієм вимог законодавства про автомобільний транспорт.

Відповідно до пунктом 6 Порядку №1567 під час проведення рейдової перевірки посадові особи мають право, зокрема використовувати спеціальне обладнання, призначене для перевірки дотримання водіями норм режиму праці та відпочинку, встановлених законодавством України та Європейською угодою щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення (ЄУТР); використовувати пристрої для копіювання, сканування інформації, що свідчить про правопорушення; здійснювати опитування водія та пасажирів про обставини вчинення адміністративного правопорушення, свідками якого вони були або могли бути.

За змістом пунктів 8, 12 цього ж Порядку рейдова перевірка проводиться шляхом зупинення транспортного засобу або без такого зупинення.

Рейдова перевірка без зупинення транспортного засобу проводиться на автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, у місцях посадки та висадки пасажирів, стоянки таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, у зонах габаритно-вагового контролю, на інших об`єктах, що використовуються автомобільними перевізниками для забезпечення діяльності автомобільного транспорту.

Водій транспортного засобу після зупинки транспортного засобу зобов`язаний надавати посадовій особі документи, на підставі яких здійснюється перевезення, виконувати вимоги посадової особи, передбачені законодавством про автомобільний транспорт, та розпочинати рух лише з дозволу посадової особи.

Пункт 13 Порядку №1567 визначає, що у разі виявлення в ході рейдової перевірки транспортного засобу порушення вимог законодавства про автомобільний транспорт посадовою особою, яка провела перевірку, складається акт проведення рейдової перевірки дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом за формою згідно з додатком 2 (далі - акт проведення перевірки). У разі виявлення в ході рейдової перевірки порушень правил перевезення великогабаритних, великовагових вантажів посадовою особою додатково складається акт про перевищення транспортним засобом нормативних габаритних параметрів за формою згідно з додатком 3 або акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів за формою згідно з додатком 4.

Матеріали, складені за результатами рейдової перевірки, формуються у справи про порушення вимог законодавства про автомобільний транспорт (далі - справа про порушення) та розглядаються керівником або заступником керівника територіального органу Укртрансбезпеки в територіальному органі Укртрансбезпеки за місцезнаходженням автомобільного перевізника або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою автомобільного перевізника або його уповноваженої особи) протягом двох місяців з дня його виявлення (пункт 16 Порядку №1567).

Згідно з пунктами 17 та 19 Порядку №1567 справа про порушення розглядається у присутності автомобільного перевізника або уповноваженої ним особи. Про час і місце розгляду справи про порушення автомобільному перевізнику або його уповноваженій особі повідомляється не пізніше ніж за сім календарних днів до дня розгляду особисто під підпис чи шляхом надсилання повідомлення засобами поштового зв`язку (рекомендованим листом з повідомленням про вручення) або на адресу електронної пошти (за наявності) з урахуванням вимог Закону України "Про адміністративну процедуру".

За результатами розгляду справи про порушення керівник територіального органу Укртрансбезпеки або його заступник за наявності порушень вимог законодавства про автомобільний транспорт, відповідальність за які передбачена частиною першою статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт", виносить постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу за формою згідно з додатком 5.

Вичерпний перелік питань щодо дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт, який перевіряється під час проведення рейдової перевірки посадовими особами Державної служби України з безпеки на транспорті, затверджено наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 16.04.2025 № 703 (далі - Наказ №703).

Відповідно до Розділу ІІІ Наказу №703 до переліку питань щодо дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт, який перевіряється під час проведення рейдової перевірки посадовими особами Державної служби України з безпеки на транспорті під час здійснення міжнародних перевезень пасажирів відносяться:

1. Наявність у водія транспортного засобу резидента України документів, на підставі яких виконується перевезення: 1) дозволи іноземних країн, територією яких буде здійснюватися перевезення; 2) свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу; 3) список пасажирів (при нерегулярних та маятникових перевезеннях); 4) схема маршруту; 5) реєстраційні листки режиму праці та відпочинку водія(їв) - тахокарти, а у разі обладнання транспортного засобу цифровим тахографом, роздруківку на паперовому носії інформації про роботу та відпочинок водія(їв).

2. Дотримання вимоги встановлення та використання на транспортному засобі контрольного приладу (тахографа).

3. Дотримання водієм(ями) режиму праці та відпочинку.

4. Здійснення перевезень автобусами, що відповідають умовам перевезень та параметрам комфортності і мають понад 20 місць для сидіння пасажирів (при виконанні регулярних, нерегулярних та маятникових (човникових) пасажирських міжнародних автомобільних перевезень, які здійснюють резиденти України) (ця вимога не розповсюджується, якщо перевезення виконується на підставі Угоди про міжнародні нерегулярні перевезення пасажирів автобусами, до якої Україна приєднана відповідно до Закону України від 16 жовтня 2012 року № 5444-VI "Про приєднання України до Угоди про міжнародні нерегулярні перевезення пасажирів автобусами (Угода INTERBUS)" (далі - Угода INTERBUS), відповідно до якої "автобуси" означає транспортні засоби, що завдяки своїй конструкції й обладнанню пристосовані для перевезення більше дев`яти осіб, у тому числі водія, та призначені для таких цілей).

5. Наявність передбаченої законодавством документації та договорів страхування відповідно до вимог міжнародних договорів і законодавства іноземних держав.

6. Дотримання вимог щодо: здійснення керування транспортними засобами водіями, яким виповнився 21 рік та які останні три роки працюють водіями автобусів; направлення у рейс на автобусні маршрути протяжністю понад 500 км двох водіїв.

7. Наявність контрольного документа (журнал INTERBUS) відповідно до Угоди INTERBUS - у разі виконання перевезення на підставі цієї Угоди.

8. Наявність відповідної ліцензії на господарську діяльність з надання послуг з перевезення пасажирів.

9. Виконання приписів щодо усунення порушень вимог законодавства України про автомобільний транспорт.

Згідно з положеннями статті 34 Закону № 2344-ІІІ, автомобільний перевізник повинен, зокрема: виконувати вимоги цього Закону та інших законодавчих і нормативно-правових актів України у сфері перевезення пасажирів та/чи вантажів; забезпечувати умови праці та відпочинку водіїв згідно з вимогами законодавства; забезпечувати безпеку дорожнього руху; забезпечувати водіїв відповідною документацією на перевезення пасажирів.

Контроль за роботою водіїв транспортних засобів має забезпечувати належне виконання покладених на них обов`язків і включає організацію перевірок режимів їх праці та відпочинку, а також виконання водіями транспортних засобів вимог цього Закону та законодавства про працю.

За змістом статті 53 Закону №2344-III організацію міжнародних перевезень пасажирів і вантажів здійснюють перевізники відповідно до міжнародних договорів України з питань міжнародних автомобільних перевезень.

До міжнародних перевезень пасажирів та небезпечних вантажів допускаються резиденти України, які мають досвід роботи на внутрішніх перевезеннях на договірних умовах не менше ніж три роки.

При виконанні міжнародних перевезень пасажирів резиденти України повинні мати:

дозволи іноземних країн, по території яких буде здійснюватися перевезення;

свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу;

список пасажирів (при нерегулярних та маятникових перевезеннях);

білетно-облікову документацію;

схему маршруту.

У транспортних засобах, що здійснюють міжнародні перевезення пасажирів та/або вантажів, установлюються і використовуються контрольні пристрої - тахографи.

Водії транспортних засобів, що належать резидентам або нерезидентам України, зобов`язані допускати до перевірки тахографів посадових осіб центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, надавати їм реєстраційні листки режиму праці та відпочинку водіїв - тахокарти, а також, у разі якщо у транспортному засобі використовуються цифрові тахографи, роздруковувати на паперовому носії інформацію про роботу та відпочинок водіїв.

Абзацом 6 частини 1 статті 60 Закону №2344-ІІІ передбачено, що за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за виконання резидентами та/або нерезидентами України міжнародних перевезень пасажирів чи вантажів без документів, визначених статтею 53 цього Закону, - штраф у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Порядок установлення, технічного обслуговування та використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільних транспортних засобах (крім таксі), які використовуються для надання послуг з перевезення пасажирів та вантажів визначає Інструкція з використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті, затвердженої наказом Міністерства транспорту та зв`язку України від 24.06.2010 №385 (далі - Інструкція №385).

Відповідно до пункту 1.4 Інструкції №385:

тахограф - обладнання, яке є засобом вимірювальної техніки, призначене для встановлення на транспортних засобах для показу та реєстрації в автоматичному чи напівавтоматичному режимі інформації про рух таких транспортних засобів та про певні періоди роботи їхніх водіїв;

картка - картка контрольного пристрою (тахографа) з вбудованою мікросхемою, призначена для використання в цифровому тахографі

Відповідно до пунктів 3.3, 3.6 Інструкції №385 водій транспортного засобу, обладнаного тахографом, зокрема: своєчасно встановлює, змінює і заповнює тахокарти та забезпечує їх належне зберігання; використовує тахокарти (у разі використання аналогового тахографа) або у разі використання цифрового тахографа - особисту картку водія кожного дня, протягом якого керував транспортним засобом; має при собі: протокол про перевірку та адаптацію тахографа до транспортного засобу; заповнені тахокарти у кількості, що передбачена ЄУТР, або картку водія чи роздруківку даних роботи тахографа у разі обладнання транспортного засобу цифровим тахографом.

Перевізники забезпечують належну експлуатацію тахографів та транспортних засобів з установленими тахографами, а також, наявності у водіїв транспортних засобів тахокарт у кількості, визначеній пунктом 3.3 цього розділу, або наявності та чинності картки для цифрового тахографа.

Отже, водії, які здійснюють перевезення, зобов`язані мати діючий та повірений тахограф. У разі, якщо ТЗ не обладнаний тахографом, водій веде індивідуальну контрольну книжку водія. Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 19.03.2020 у справі №823/1199/17, від 19.08.2019 у справі №823/5035/15, від 06.06.2024 у справі №440/5921/23, від 15.08.2024 у справі №440/6438/23.

З 20.12.2010 набула чинності Поправка № 6 до Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, підписаної в Женеві 01.07.1970, у частині надання до контролю роздруківок за поточний день та попередні 28 календарних дні, а в разі відсутності таких надання Бланку підтвердження діяльності, який заповнюється транспортним підприємством та водієм перед рейсом.

Отже, під час перевірки водії зобов`язані надавати інспектору для контролю роздруківки за поточний тиждень та попередні 28 календарних днів, тобто 29, або бланк підтвердження діяльності.

07.09.2005 прийнято Закон України № 2819-ІV "Про приєднання України до Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення (ЄУТР)" (далі - Закон № 2819-ІV), укладеної 01.07.1970 в м. Женева. З прийняттям Закону № 2819-ІV положення ЄУТР набрали чинності для України і є обов`язковими для виконання на її території всіма учасниками - Договірними Сторонами Європейської угоди з урахуванням поправок внесених до неї. Відповідно до частини першої статті 2 ЄУТР, ця Угода застосовується на території кожної Договірної Сторони до всіх міжнародних автомобільних перевезень, що виконуються будь-яким транспортним засобом, зареєстрованим на території зазначеної вище Договірної Сторони або на території будь-якої іншої Договірної Сторони. Відповідно до статті 1017 ЄУТР, Договірні сторони приписують встановлення та використання на транспортних засобах, зареєстрованих на їх території, контрольного пристрою відповідно до вимог цієї Угоди, включаючи деталі та додатки до нього. Контрольний пристрій за змістом цієї Угоди повинен відповідати, у тому, що стосується його конструкції, встановлення, використання та перевірки, вимогам цієї Угоди, включаючи деталі та додатки до нього. Вважається, що контрольний пристрій, що відповідає постанові (СEE) № 3821/85 Ради від 20.12.1985, у тому, що стосується її конструкції, встановлення, використання та перевірки, відповідає вимогам цієї Угоди, включаючи деталі та додатки до нього.

Відповідно до ст. 12-34 Розділу III "Використання обладнання" Додатку 32 "Контрольний пристрій" ЄУТР, b) Якщо через свою відсутність водій не може використовувати контрольний пристрій, встановлений на транспортному засобі, то періоди часу, зазначені нижче в підпунктах b), с) та d) другого абзацу пункту 3: i) якщо транспортний засіб оснащений контрольним пристроєм відповідно до додатку I (аналоговий тахограф), проставляються на реєстраційному листку від руки автоматично або іншим способом розбірливо і без помарок; або ii) якщо транспортний засіб оснащений контрольним пристроєм відповідно до додатку 1В (цифровий тахограф), проставляються в картці водія з використанням ручного пристрою для введення даних, передбаченого в обладнанні, що записує. 3. Водії: - забезпечують відповідність зазначеного на реєстраційному аркуші часу офіційному часу країни реєстрації транспортного засобу, - наводять у дію комутаційні механізми, що дозволяють окремо та чітко реєструвати такі періоди часу: а) під знаком О або 35: тривалість керування; b) під знаком Х або 36 всі інші періоди роботи; c) під знаком 37: інші періоди перебування на робочому місці, а саме: - час очікування, тобто. період, протягом якого водії не зобов`язані залишатися на своїх робочих місцях, інакше як для реагування на можливі сигнали до початку або відновлення водіння або до виконання іншої роботи, - час, проведений поряд з водієм у процесі руху транспортного засобу, - час, проведений на спальне місце в процесі руху транспортного засобу, d) під знаком 38 перерви в управлінні та періоди щоденного відпочинку. 7. b) Якщо водій керує транспортним засобом, оснащеним контрольним пристроєм відповідно до додаванням 1B, то він має бути готовий пред`явити щоразу, коли цього вимагатиме інспектуючи посадова особа: i) картку водія, власником якої він є; ii) будь-які записи, зроблені вручну, та роздруківку, зроблену протягом поточного тижня та попередніх 28 календарних днів, як це вимагається відповідно до цієї Угоди; iii) реєстраційні листки, що відповідають тому ж періоду часу, про який йдеться у попередньому підпункті та протягом якого він керував транспортним засобом, оснащеним контрольним пристроєм відповідно до додавання 1.

З матеріалів справи вбачається, що транспортний засіб марки VAN HOOL, номерний знак НОМЕР_1 , перевірка якого проводилася у спірному випадку, облаштовано цифровим тахографом. Уповноваженими особами під час перевірки даних тахографа виявлено відсутність відомостей про режим праці та відпочинку водія ОСОБА_1 за 02.07.2025 з 16.10 год, 03.07.2025, 04.07.2025, 05.07.2025, 06.07.2025, 07.07.2025, 08.07.2025 до 05.00 год. (відсутні дані тахографа за вказаний період чи бланк підтвердження діяльності).

Так, інспектор під час перевірки звірив дані тахографа та виявив відсутність записів про режим праці та відпочинку водія за вказаний період, що підтверджується скріншотом про зчитування інформації з тахографа. Бланк підтвердження діяльності за вказаний період під час перевірки водієм теж не надано.

При цьому, в даній справі підставою застосування санкцій є відсутність відомостей про режим праці та відпочинку водія за відповідні періоди, а не встановлення регулярності чи нерегулярності міжнародних перевезень та відповідно наявності необхідних для цього документів, як зазначає представник позивача у відповіді на відзив.

Позивач такі обставини не спростував та жодних пояснень з приводу цього порушення зміст позовної заяви чи інших заяв по суті справи не містить. Таким чином, в ході судового розгляду справи підтверджено порушення в частині відсутності інформації про роботу та відпочинок водія.

Щодо змісту акту та оскаржуваної постанови, слід врахувати, що форма таких є уніфікованою, затвердженою, та містить всю необхідну інформацію передбачену Порядком №1567. Так, у акті чітко зазначено яку норму законодавства про автомобільний транспорт було порушено, такий акт надсилався позивачу разом з повідомленням про розгляд справи.

В оскаржуваній постанові міститься посилання на акт перевірки, яким зафіксовано виявлені порушення, а саме: відсутні роздруківки на паперовому носії режиму праці та відпочинку водія ОСОБА_1 за 02.07.2025 з 16.10 год, 03.07.2025, 04.07.2025, 05.07.2025, 06.07.2025, 07.07.2025, 08.07.2025 до 05.00 год., або бланк підтвердження діяльності водія за вказані дати.

При цьому, наявність таких документів станом на час перевірки позивачем не підтверджено жодними доказами, як і не надано останніх під час розгляду справи.

Як вже зазначалось судом, статтею 60 Закону №2344-III передбачена відповідальність за порушення законодавства про автомобільний транспорт.

Відповідно до абзацу 6 частини першої статті 60 Закону №2344-III за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за виконання резидентами та/або нерезидентами України міжнародних перевезень пасажирів чи вантажів без документів, визначених статтею 53 цього Закону, - штраф у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;

Непред`явлення або відсутність під час проведення перевірки визначених статтею 53 Закону №2344-ІІІ документів, на підставі яких виконуються міжнародні перевезення пасажирів, свідчить про порушення автомобільним перевізником законодавства про автомобільний транспорт, що, відповідно, має наслідком застосування адміністративно-господарських штрафів, визначених статтею 60 Закону №2344-ІІІ.

Враховуючи викладені обставини, суд дійшов висновку, що доводи та твердження позивача про порушення відповідачем законодавства про автомобільний транспорт при винесенні оскарженої постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу не знайшли свого підтвердження під час розгляду справи.

Натомість, враховуючи встановлені судом обставини справи, постанова є правомірною, відповідає вимогам закону, а відтак скасуванню не підлягає. Штрафна санкція до ПП "Тернвояж" як перевізника застосована правомірно.

Відповідач довів, що рішення прийняте з дотриманням вимог законодавства, у зв`язку із чим, у задоволенні позовних вимог про скасування постанови слід відмовити.

Підстави для розподілу судових витрат відповідно до статті 139 КАС України відсутні.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повне судове рішення складено 23 лютого 2026 року.

Реквізити учасників справи:

позивач:

- Приватне підприємство "Тернвояж" (місцезнаходження/місце проживання: вул. Галицька, 38, м. Тернопіль, Тернопільський р-н, Тернопільська обл., 46002, код ЄДРПОУ 33271606);

відповідачі:

- Відділ державного нагляду (контролю) у Тернопільській області Державної служби України з безпеки на транспорті (місцезнаходження/місце проживання: вул. Тролейбусна, 12, м. Тернопіль, Тернопільська обл., Тернопільський р-н, 46027, код ЄДРПОУ 39816845);

- Державна служба України з безпеки на транспорті (місцезнаходження/місце проживання: вул. Антоновича, 51, м. Київ, 03150, код ЄДРПОУ 39816845);

Головуючий суддя Баб`юк П.М.