Єдиний державний реєстр судових рішень 490/373/26 05.02.2026
н\п 1-кс/490/651/2026
УКРАЇНА
ЦЕНТРАЛЬНИЙ РАЙОННИЙ СУД м. МИКОЛАЄВА
вул. Захисників Миколаєва, 41/12, м. Миколаїв, 54607 тел. (0512) 53-31-08
e-mail: inbox@ct.mk.court.gov.ua, web: ct.mk.court.gov.ua
Код ЄДРПОУ 02892528
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 лютого 2026 року м. Миколаїв
Слідчий суддя Центрального районного суду м. Миколаєва ОСОБА_1 , секретар судового засідання ОСОБА_2 , за участю прокурора ОСОБА_3 , захисника - адвоката ОСОБА_4 розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання заступника начальника СВ УСБУ в Херсонській області ОСОБА_5 , погоджене прокурором відділу Херсонської обласної прокуратури ОСОБА_3 , про дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування,
ВСТАНОВИВ:
До слідчого судді Центрального районного суду м. Миколаєва надійшло клопотання заступника начальника СВ УСБУ в Херсонській області ОСОБА_5 , погоджене прокурором відділу Херсонської обласної прокуратури ОСОБА_3 , про дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22026230000000050 від 16.01.2026 стосовно громадянки України ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 111-1, ч. 1 ст. 111-2 КК України.
На обґрунтування клопотання вказано, що слідчим відділом УСБУ в Херсонській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №22026230000000050 від 16.01.2026, за підозрою ОСОБА_6 , у вчиненні злочинів, передбачених ч. 3 ст. 111-1, ч. 1 ст. 111-2 КК України, відомості стосовно якої виділено з кримінального провадження № 22022230000000301 від 09.08.2022.
Так, ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 30.08.2022, з метою реалізації злочинного задуму представників окупаційної адміністрації держави-агресора, діючи з прямим умислом та усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно-небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, переслідуючи мету заподіяння шкоди незалежності та суверенітету держави України, діючи всупереч норм міжнародного гуманітарного права, Конституції України, Закону України «Про національну безпеку України» посягаючи на суспільні відносини у сфері національної та інформаційної безпеки України, діючи з мотивів утвердження окупаційного режиму держави-агресора на тимчасово окупованій території Херсонської області, на виконання незаконного рішення незаконного органу влади так званого «Департамента образования и науки Херсонской области», добровільно, без будь-якого примусу до неї з боку представників держави-агресора, обійняла так звану посаду «директора», у незаконно створеному на тимчасово окупованій території м. Херсон Херсонської області, навчальному закладі «ГБОУ СПО Херсонской области «Херсонское профессиональное училище №2».
Відповідно до статті 50 (1) Женевської конвенції IV 1949 року: «Сторона, що окупувала, повинна в співробітництві з державними та місцевими органами влади (окупованої території) сприяти належному функціонуванню закладів, відповідальних за піклування про дітей та їхню освіту».
Всупереч вимогам Женевської конвенції IV 1949 року, 26.05.2022 з метою інтеграції системи освіти на окупованій території Херсонської області з системою освіти рф та відновлення роботи учбових закладів на тимчасово окупованій території Херсонської області, 26.05.2022 з метою інтеграції системи освіти на окупованій території Херсонської області з системою освіти рф та відновлення роботи учбових закладів на тимчасово окупованій території Херсонської області, створено незаконний орган влади, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора так званий «Департамент образования и науки военно-гражданской администрации Херсонской области», який в подальшому постановою так званої «ВГА Херсонської області» № 15-пп від 29.08.2022 «О создании министерства образования и науки Херсонской области» вищевказаний «департамент» реорганізований в так зване «министерство образования и науки Херсонской области».
Разом з тим, з метою ефективного виконання незаконних завдань, покладених на т.зв. «департамент», для стабілізації і розвитку сфери освіти і науки рф, в порушення норм міжнародного права прав людини встановлених Женевською конвенцією IV 1949 року, незаконним органом влади «ВГА Херсонської області» видано указ № 4-у від 15.08.2022 «О создании государственных бюджетных образовательных Учреждений Херсонской области», на підставі якого, відповідно до пункту 57, на базі комунального закладу Державний навчальний заклад (далі ДНЗ) «Вище професійне училище №2 м. Херсона» (код ЄДРПОУ 02548245), створено новий навчальний заклад так зване «Государственное бюджетное образовательное учреждение среднего профессионального образования (далі ГБОУ СПО) Херсонской области «Херсонское профессиональное училище №2», за адресою: Херсонська область, м. Херсон, Миколаївське шосе, будинок 52.
ОСОБА_6 у зв`язку із «прийняттям» Херсонської області в російську федерацію, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 15.08.2022, діючи з прямим умислом, вчинила дії щодо реєстрації в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб Федеральної податкової служби росії незаконно створеного на тимчасово окупованій території м. Херсон Херсонської області навчальний заклад «ГБОУ СПО Херсонской области «Херсонское профессиональное училище №2», якому присвоєно основний державний реєстраційний номер 1229500009738, що свідчить про підтримку та реалізацію рішення окупаційної адміністрації ОСОБА_6 .
Таким чином, ОСОБА_6 , реалізуючи свій протиправний умисел, спрямований на допомогу окупаційній адміністрації держави-агресора, а саме так званого «департамента образования и науки ВГА Херсонской области», підтримку дій та рішень представників окупаційної адміністрації щодо інтеграції підпорядкованого їй навчального закладу «ГБОУ СПО Херсонской области «Херсонское профессиональное училище №2», в освітню систему держави-агресора рф, достовірно знаючи, що ДНЗ «Вище професійне училище №2 м. Херсона» (код ЄДРПОУ 02548245), юридична адреса: Україна, Херсонська область, м. Херсон, Миколаївське шосе, будинок 52, є власністю Херсонської міської ради, створений з метою надання повної загальної середньої освіти, а навчання здійснюється за освітніми програмами держави України та її функціонування забезпечується державними органами та органами місцевого самоврядування України, зокрема Управлінням освіти Херсонської міської ради, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 711 від 24.06.2022 «Про початок навчального року під час дії правового режиму воєнного стану в Україні» та рекомендації Міністерства освіти і науки України № 1/7322-22 від 30.06.2022 «Про організацію 2022/2023 навчального року», а педагогічні працівники держави Україна забезпечують освітній процес дистанційно відповідно до вимог Закону України «Про освіту», Закону України «Про повну загальну середню освіту», перебуваючи в м. Херсон Херсонської області, діючи умисно, передбачаючи суспільно-небезпечні наслідки своїх дій та бажаючи їх настання, з метою завдання шкоди Україні, а також її національним інтересам у сфері освіти та науки, в порушення наказу управління освіти Херсонської міської ради № 51-т від 08.09.2022 «Про деякі питання організації освітнього процесу в 2022/2023 навчальному році на період дії воєнного стану», не пізніше 30.08.2022 приступила до виконання організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій на займаній посаді.
Після зайняття ОСОБА_6 посади «директора» та вжиття вищевказаних заходів навчальний заклад м. Херсон Херсонської області Державний навчальний заклад «Вище професійне училище №2 м. Херсона» (код ЄДРПОУ 02548245), юридична адреса: Україна, Херсонська область, м. Херсон, Миколаївське шосе, будинок 52, здійснив перехід на російську навчальну програму та розпочав незаконну діяльність, як «ГБОУ СПО Херсонской области «Херсонское профессиональное училище №2».
На займаній посаді ОСОБА_6 , реалізуючи свій протиправний умисел, спрямований на допомогу окупаційній адміністрації держави-агресора використовуючи повноваження «директора», перебуваючи у м. Херсон Херсонської області, в приміщенні актової зали ДНЗ «Вище професійне училище №2 м. Херсона», розташованого за адресою: Херсонська область, м. Херсон, Миколаївське шосе, будинок 52, організувала збір колективу, публічно представилася як «новий директор» та агітувала педагогічний та технічний склад ДНЗ працевлаштовуватись до «ГБОУ СПО Херсонской области «Херсонское профессиональное училище №2», де навчання буде відбуватись за російським стандартом освіти, російською мовою, із використанням російських підручників, наголошуючи на підвищеній заробітній платі та кращих соціальних гарантіях, а усіх, хто не погоджувався йти на співпрацю із представниками окупаційної адміністрації держави-агресора, незаконних органів влади, спецслужб рф просила покинути вказане приміщення.
Крім того, ОСОБА_6 реалізуючи свій протиправний умисел, спрямований на допомогу окупаційній адміністрації держави-агресора, приступила до впровадження ряду нововведень у незаконно створеному «закладі освіті» з метою підготовки до «нового 2022/2023 навчального року», забезпечивши зняття з поверхів ДНЗ української символіки, поміщення її в підвальне приміщення, запровадження бланків «нового зразка» та друк плакатів і брошур російською мовою про відкриття т.зв. «ГБОУ СПО» та майбутній набір педагогів і майстрів, із одночасною вказівкою здійснити перехід на спілкування російською мовою.
Продовжуючи вчинення злочину, 01.09.2022 ОСОБА_6 , перебуваючи у м. Херсон Херсонської області, підтримуючи та реалізуючи вказівку представників окупаційної влади, в якості «директора» прийняла участь в так званій урочистій церемонії святкування «нового 2022/2023 навчального року», під час якої відбулося підняття прапора рф та лунав гімн держави-агресора.
З метою забезпечення належної реалізації рішень окупаційної адміністрації держави-агресора «ВГА Херсонской области», спрямованих на завдання шкоди Україні, а також ефективного виконання задач, покладених на ОСОБА_6 незаконним органом влади «департаментом образования и науки Херсонской области», щодо стабілізації та розвитку сфери освіти у відповідності до законодавства держави-агресора рф, у будівлю т.зв. «ГБОУ СПО» завезено російську літературу та підручники видавництва рф за освітньою програмою держави-агресора та організовано їхнє розміщення по кабінетах.
У подальшому, ОСОБА_6 з метою досягнення позитивного результату у своїй протиправній діяльності, спрямованій на підтримку дій та рішень окупаційної адміністрації держави-агресора, займалася пошуком кадрів з числа педагогічного та технічного персоналу до новоствореного освітнього навчального закладу, де навчання буде відбуватись за російським стандартом освіти, з використанням російської мови як офіційної, шляхом пропонування написання заяв на власне ім`я про прийняття на роботу до відповідного «ГБОУ СПО» при окупаційній адміністрації держави-агресора, проведенням співбесід із закликами співпрацювати з окупаційною владою.
На виконання покладених на неї обов`язків, ОСОБА_6 з метою реалізації рішення окупаційної адміністрації «Об утверждении Положения о системе оплаты труда работников государственных бюджетных образовательных организаций (учреждений) г. Херсона и Херсонской области», затвердженого «Постановлением Совета министров правительства ВГА Херсонской области» № 37-кк від 20.09.2022, забезпечила виплату заробітної плати працівникам очолюваного нею «начального закладу» в грошових одиницях рф (рублях), змушуючи працівників особисто підтверджувати отримання коштів шляхом підпису у відповідних документах.
Разом з тим, ОСОБА_6 , обіймаючи т.зв. посаду «директора ГБОУ СПО Херсонской области «Херсонское профессиональное училище №2», з метою належного виконання та реалізації рішень окупаційної адміністрації держави-агресора, що висувалася від так званої «ВГА Херсонської області», забезпечила організовані поїздки учнів, очолюваного нею «закладу освіти», до території АР Крим з метою т.зв. «оздоровлення».
Таким чином, ОСОБА_6 , перебуваючи на території тимчасово окупованого військами держави-агресора м. Херсон Херсонської області, діючи з метою завдання шкоди Україні, в умовах воєнного стану, у період часу з серпня 2022 року по вересень 2023 року (більш точної дати досудовим розслідуванням не встановлено), з метою завдання шкоди національній безпеці України, а також її національним інтересам у сфері освіти, в порушення норм чинного законодавства України, а саме Законів України «Про національну безпеку України», «Про освіту», підтримала та реалізовувала незаконні рішення т.зв. «ВГА Херсонской области», «департамента образования и науки ВГА Херсонской области» та «министерства образования и науки Херсонской области», тобто окупаційної адміністрації держави-агресора рф шляхом добровільного зайняття посади пов`язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно господарських функцій у незаконно створеному навчальному закладі освіти на тимчасово окупованій території, а саме «директора ГБОУ СПО Херсонской области «Херсонское профессиональное училище №2», на якій вчинила активні дії щодо інтеграції очолюваного нею «навчального закладу» в освітню систему рф, зокрема:
*вжила дії щодо реєстрації в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб Федеральної податкової служби росії незаконно створеного навчального закладу;
*вжила заходів по прийому педагогів та технічного персоналу, які погодились співпрацювати з державою-агресором та виконувати їх протиправні вимоги, які суперечать міжнародному праву під її керівництвом;
*вилучення та заволодіння матеріально-технічної бази з метою передачі її у розпорядження окупаційній адміністрації держави-агресора;
*організації зміни назви навчального закладу, української символіки на символіку держави-агресора та українських навчальних підручників на підручники видавництва держави-агресора;
*здійснювала агітацію щодо набору працівників до даного навчального закладу, під час особистих бесід із працівниками освітніх закладів, наполягала на співпраці із окупаційною владою та працевлаштуванні у новоствореному окупаційною владою навчальному закладі за стандартами освіти рф;
*забезпечувала фінансування оплати праці відповідних працівників на тимчасово окупованій території у грошових одиницях держави-агресора (рублях);
*забезпечила організовані поїздки учнів очолюваного нею навчального закладу до території АР Крим з метою т.зв. «оздоровлення»;
*ведення всієї навчальної та адміністративної документації виключно російською мовою, впроваджуючи роботу закладу на виконання рішень окупаційної адміністрації.
Таким чином, ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюється у пособництві державі-агресору, тобто у вчиненні громадянином України умисних дій, спрямованих на допомогу державі-агресору та окупаційній адміністрації державі-агресора, з метою завдання шкоди Україні, шляхом реалізації рішень та дій держави-агресора, окупаційної адміністрації держави-агресора, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 111-2 КК України.
Крім того, починаючи з серпня 2022 року по вересень 2023 року (більш точної дати та часу досудовим розслідуванням не встановлено), знаходячись в тимчасово окупованому військами РФ м. Херсон Херсонської області, ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , будучи громадянкою України, маючи досвід у сфері освіти (до моменту повномасштабного вторгнення зс рф в Україну працювала завідувачем Дніпровському ясла-садку комбінованого типу Білозерської селищної ради Херсонського району Херсонської області), усвідомлюючи проведення активної підривної діяльності проти України представниками спецслужб, правоохоронних та інших органів державної влади РФ та утворення окупаційною владою учбових закладів на базі українських навчальних закладів відбувається незаконно, а впровадження стандартів освіти РФ та навчання дітей за освітніми програмами РФ підриває основи Національної безпеки України, в умовах воєнного стану, з метою завдання шкоди Україні, а також її національним інтересам у сфері освіти та науки, діючи умисно, на виконання злочинного задуму так званих «ВГА Херсонской области», «департамента образования и науки ВГА Херсонской области» та в подальшому «министерства образования и науки Херсонской области», достовірно знаючи, що комунальний заклад Державний навчальний заклад «Вище професійне училище №2 м. Херсона» (код ЄДРПОУ 02548245), є власністю Херсонської міської ради на території України, створений з метою надання загальної освіти, а навчання здійснюється за освітніми програмами держави України та її функціонування забезпечується державними органами та органами місцевого самоврядування України, у тому числі управлінням освіти Херсонської міської ради та відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 711 від 24.06.2022 «Про початок навчального року під час дії правового режиму воєнного стану в Україні» та рекомендації Міністерства освіти і науки України № 1/7322-22 від 30.06.2022 «Про організацію 2022/2023 навчального року», а педагогічні працівники держави Україна забезпечують освітній процес дистанційно відповідно до вимог Закону України «Про освіту», Закону України «Про повну загальну середню освіту», впроваджувала стандарти освіти держави-агресора за наступних обставин.
26.05.2022 з метою інтеграції системи освіти на окупованій території Херсонської області з системою освіти рф та роботи учбових та виховних закладів на тимчасово окупованій частині території Херсонської області, створення правових умов для запуску та функціонування незаконної системи освіти, її управління та розвитку, згідно законодавства держави-агресора, представниками окупаційної адміністрації держави-агресора так званої «ВГА Херсонской области» створено незаконний орган влади, який підпорядковується вказаній адміністрації, а саме т.зв. «департамент образования и науки ВГА Херсонской области».
Основним завданням т.зв. «департамента образования и науки ВГА Херсонской области» є реалізація та підтримка рішень та дій держави-агресора шляхом впровадження на території Херсонської області стандартів освіти держави-агресора, а саме рф, зокрема з метою підтримання окупаційної політики у вказаному напрямку та створення її позитивного іміджу серед місцевого населення.
14.06.2022 так званим «начальником Департаменту освіти і науки ВЦА Херсонської області» публічно заявлено про інтеграцію навчальних закладів Херсонської області в освітню систему рф, про надання рф підручників, про формування викладацького складу.
ОСОБА_6 в невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 15.08.2022, будучи достеменно проінформованою та розуміючи факт захоплення Херсонського району Херсонської області збройними силами російської федерації, усвідомлюючи, що суверенітет України поширюється на всю її територію, Україна є унітарною державою, а її територія в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною, будучи обізнаною про те, що територія м. Херсон Херсонської області є невід`ємною складовою частиною України, перебуваючи в тимчасово окупованому військами РФ м. Херсон Херсонської області (більш точного місця органом досудового розслідування не встановлено) погодилася на пропозицію представника окупаційної адміністрації держави-агресора та зайняла посаду так званого «директора Государственного бюджетного образовательного учреждение среднего профессионального образования Херсонской области «Херсонское профессиональное училище №2», утвореного окупаційною адміністрацією «ВГА Херсонской области» на підставі указу № 4-у від 15.08.2022 «О создании государственных бюджетных образовательных Учреждений Херсонской области», відповідно до пункту 57, на базі комунального закладу Державний навчальний заклад «Вище професійне училище №2 м. Херсона» (код ЄДРПОУ 02548245), за адресою: Херсонська область, м. Херсон, Миколаївське шосе, будинок 52.
У подальшому, ОСОБА_6 у зв`язку із «прийняттям» Херсонської області в російську федерацію, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 15.08.2022, діючи з прямим умислом, вчинила дії щодо реєстрації в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб Федеральної податкової служби росії незаконно створеного на тимчасово окупованій території м. Херсон Херсонської області навчальний заклад «ГБОУ СПО Херсонской области «Херсонское профессиональное училище №2», якому присвоєно основний державний реєстраційний номер 1229500009738, що свідчить про підтримку та реалізацію рішення окупаційної адміністрації ОСОБА_6 .
Таким чином, після зайняття ОСОБА_6 вищевказаної посади, комунальний заклад Державний навчальний заклад «Вище професійне училище №2 м. Херсона», код ЄДРПОУ 02548245, юридична адреса: Україна, Херсонська область, м. Херсон, Миколаївське шосе, будинок 52, здійснив перехід на російську навчальну програму та розпочав незаконну діяльність, як «ГБОУ СПО Херсонской области «Херсонское профессиональное училище №2».
З метою реалізації свого злочинного задуму, спрямованого на впровадження стандартів освіти держави-агресора шляхом інтеграції підпорядкованого ОСОБА_6 навчального закладу в освітню систему держави-агресора рф, перебуваючи в тимчасово окупованому м. Херсон Херсонської області, діючи умисно, передбачаючи суспільно-небезпечні наслідки своїх дій та бажаючи їх настання, з метою завдання шкоди Україні, а також її національним інтересам у сфері освіти та науки, у тому числі з метою виконання злочинного задуму окупаційної адміністрації держави-агресора, а саме «ВГА Херсонской области», «департамента образования и науки ВГА Херсонской области», в порушення Закону України «Про освіту», Закону України «Про повну загальну середню освіту», наказу управління освіти Херсонської міської ради №51-т від 08.09.2022 «Про деякі питання організації освітнього процесу в 2022/2023 навчальному році на період дії воєнного стану», достовірно знаючи, що педагогічні працівники забезпечують дистанційно освітній процес, не пізніше 30.08.2022, приступила до виконання своїх обов`язків на займаній посаді.
Реалізуючи свій злочинний умисел на впровадження стандартів освіти держави-агресора визначених «Федеральным законом «Об образовании в Российской Федерации» від 29.12.2012 № 273-ФЗ, ОСОБА_6 у період часу з серпня 2022 року по вересень 2023 року (більш точного часу органом досудового розслідування не встановлено) перебуваючи на посаді «директора» в незаконно створеному окупаційною владою навчальному закладі «ГБОУ СПО Херсонской области «Херсонское профессиональное училище №2», усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, в умовах воєнного стану, діючи з метою завдання шкоди Україні, а також її національним інтересам у сфері освіти виконувала повноваження щодо:
- забезпечення ведення документації та спілкування виключно на російській мові;
- отримання від окупаційної адміністрації держави-агресора навчальних підручників видавництва рф (російською мовою), які відповідають стандартам освіти держави-агресора, зазначеним у ФГОС № 287 та ФГОС № 413, та забезпеченні їх розміщення в очоленому нею закладі освіти для подальшого використання під час освітнього процесу за стандартами освіти РФ;
- складання календарно-тематичних планів на навчальний рік з використанням вищевказаних підручників видавництва рф;
- вжиття заходів по прийому учнів до очолюваного нею закладу освіти на навчальний 2022-2023 рік та наступні, визначенні класних керівників, погодженні програми навчання, забезпеченні початку навчання в очолюваному нею закладі з вересня 2022 року за стандартами освіти держави-агресора з загальним застосуванням російської мови, як офіційної, що суперечить вимогам ст. 10 Конституції України, ст.ст. 6, 9, 21 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної», ст. ст. 7, 12 Закону України «Про освіту», ст. ст. 5, 44 Закону України «Про повну загальну середню освіту»;
- проведення зборів викладацького складу, під час яких надавала вказівки проводити навчання в «навчальному закладі» виключно за стандартами освіти рф.
Крім того, у невстановлений досудовим розслідуванням дату та час, але не пізніше 01.09.2022 у підпорядкованому ОСОБА_6 навчальному закладі «ГБОУ СПО Херсонской области «Херсонское профессиональное училище №2», створеному на тимчасово окупованій території м. Херсон Херсонської області, проведено урочистий захід, приурочений до так званого відкриття «закладу освіти», а також особисто остання в якості «директора» привітала усіх присутніх із початком «нового 2022/2023 навчального року», відбулося підняття прапора рф та лунав гімн держави-агресора.
ОСОБА_6 , обіймаючи вищевказану посаду, продовжуючи вчинення активних дій спрямованих на впровадження стандартів освіти держави-агресора, забезпечила початок «нового 2022/2023 навчального року», у підпорядкованому їй навчальному закладі освіти, розташованому на тимчасово окупованій території м. Херсон Херсонської області.
Таким чином, ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюється у колабораційній діяльності, а саме діях громадянина України, спрямованих на впровадження стандартів освіти держави-агресора у закладах освіти, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України.
06.01.2026 р. ОСОБА_6 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень (злочинів), передбачених ч. 3 ст. 111-1, ч.1 ст. 111-2 КК України.
У передбачений законом спосіб повідомлення про підозру та повістки про виклик підозрюваної ОСОБА_6 опубліковано в газеті «Урядовий кур`єр» та на сайті Офісу Генеральної прокуратури України.
Підозрювана ОСОБА_6 , відповідно вимог ст.ст. 133, 135 КПК України викликалася 12, 13, 14 січня 2026 року до найближчого територіально розташованого органу Служби безпеки України. Підозрювана жодного разу не з`явилася, про причини неявки не повідомила.
Беручи до уваги те, що на теперішній час ОСОБА_6 перебуває на тимчасово окупованій території Херсонської області, а також те, що остання неодноразово викликалася до органу досудового розслідування, але жодного разу на виклики слідчого не з`явилася, не повідомивши при цьому про причини неявки, тобто переховується від органів слідства з метою ухилення від кримінальної відповідальності, у зв`язку з чим підозрювана ОСОБА_6 16.01.2026 року оголошена в розшук.
Посилаючись на те, що ОСОБА_6 , яка обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень (злочинів), передбачених ч. 3 ст. 111-1, ч.1 ст. 111-2 КК України, на виклики слідчого до органу досудового розслідування не з`являється, про причини своєї неявки не повідомляє, слідчий просить про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні кримінальних правопорушень (злочинів), передбачених ч. 3 ст. 111-1, ч.1 ст. 111-2 КК України.
У судовому засіданні прокурор клопотання підтримав, пославшись на обставини, у ньому викладені.
Захисник у судовому засіданні не заперечував проти задоволення клопотання.
Вислухавши доводи прокурора, захисника підозрюваного, дослідивши матеріали, додані до клопотання, слідчий суддя приходить до висновку про наявність підстав для його задоволення.
Так, ч. 1 ст. 297-1 КПК України встановлено, що спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень цієї глави.
Згідно із ч. 2 ст. 297-1 КПК України передбачено, зокрема, що спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, передбачених ст. 111-1 КК України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.
Відповідно до ст. 297-5 КПК України повістки про виклик підозрюваного у разі здійснення спеціального досудового розслідування надсилаються за останнім відомим місцем його проживання чи перебування та обов`язково публікуються в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора. З моменту опублікування повістки про виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора підозрюваний вважається належним чином ознайомленим з її змістом.
Копії процесуальних документів, що підлягають врученню підозрюваному, надсилаються захиснику.
Згідно до ч. 5 ст. 139 КПК України встановлено, що ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження.
Пунктом 20-1 Розділу XІ ПЕРЕХІДНІ ПОЛОЖЕННЯ КПК України визначено, що тимчасово, але не пізніше дня початку діяльності Державного бюро розслідувань (опублікування у газеті «Урядовий кур`єр» відповідного повідомлення його керівником): спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, передбачених статтями 109, 110, 110-2, 111, 112, 113, 114, 114-1, 115, частинами другою - п`ятою статті 191 (у випадку зловживання службовою особою своїм службовим становищем), статтями 209, 255-258, 258-1, 258-2, 258-3, 258-4, 258-5, 348, 364, 365, 368, 368-2, 379, 400, 436, 436-1, 437, 438, 439, 440, 441, 442, 443, 444, 446, 447 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та оголошений у міждержавний та/або міжнародний розшук, чи який понад шість місяців переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або стосовно якого наявні фактичні дані, що він перебуває за межами України, на тимчасово окупованій території України або в районі проведення антитерористичної операції. Здійснення спеціального досудового розслідування щодо інших злочинів не допускається, крім випадків, коли злочини вчинені особами, які переховуються від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та оголошені у міждержавний та/або міжнародний розшук, чи які понад шість місяців переховуються від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або стосовно яких наявні фактичні дані, що вони перебувають за межами України, на тимчасово окупованій території України або в районі проведення антитерористичної операції, та вони розслідуються в одному кримінальному провадженні із злочинами, зазначеними у цьому абзаці, а виділення матеріалів щодо них може негативно вплинути на повноту досудового розслідування та судового розгляду.
Положення частини п`ятої статті 139 цього Кодексу у разі вчинення злочинів, визначених в абзаці другому цього пункту, поширюються також на осіб, які понад шість місяців переховуються від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або стосовно яких наявні фактичні дані, що вони перебувають за межами України, на тимчасово окупованій території України або в районі проведення антитерористичної операції.
У клопотанні слідчого, прокурора про здійснення спеціального досудового розслідування мають також зазначатися фактичні дані про перебування особи за межами України, на тимчасово окупованій території України або в районі проведення антитерористичної операції.
Судовий розгляд у кримінальному провадженні щодо злочинів, зазначених у частині другій ст. 297-1 цього Кодексу, а також у цьому пункті, може здійснюватися за відсутності обвинуваченого (inabsentia), крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності (спеціальне судове провадження) та оголошений у міждержавний та/або міжнародний розшук, чи який понад шість місяців переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або стосовно якого наявні фактичні дані, що він перебуває за межами України, на тимчасово окупованій території України або в районі проведення антитерористичної операції.
Вимоги щодо особливостей застосування глави 24-1 цього Кодексу, передбачені цим пунктом, поширюються на кримінальні провадження, у яких підозрюваний, крім неповнолітнього, на момент звернення до суду з клопотанням про здійснення спеціального досудового розслідування або обвинувальним актом оголошений у міждержавний та/або міжнародний розшук, чи понад шість місяців переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або стосовно якого наявні фактичні відомості, що він перебуває за межами України, на тимчасово окупованій території України або в районі проведення антитерористичної операції.
Згідно ч. 5 ст. 135 КПК України повістка про виклик особи, стосовно якої існують достатні підстави вважати, що така особа виїхала та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, у випадку обґрунтованої неможливості вручення їй такої повістки згідно з частинами першою, другою, четвертою - сьомою цієї статті, публікується в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.
Обґрунтованість підозри ОСОБА_6 у вчиненні кримінальних правопорушень (злочинів), передбачених ч. 3 ст. 111-1, ч.1 ст. 111-2 КК України, підтверджується даними: протоколів допиту свідків: ОСОБА_7 від 18.02.2025; ОСОБА_8 від 18.02.2025; ОСОБА_9 від 18.02.2025; протоколів оглядів: від 23.11.2022 огляд приміщення за адресою: м. Херсон, вул. Потьомкінська, 20, де розміщувалось т.зв. «міністерство освіти» держави-агресора, де виявлено та вилучено оригінали документів, виданих окупаційною владою: «Служебная записка Исх. №2 от 30.08.2022», «Служебная записка Исх. №3 от 30.08.2022», «Служебная записка Исх. №4 от 30.08.2022», « ОСОБА_10 по главным распорядителям средств за период август декабрь 2022 года»; від 19.02.2025 огляд речей і документів, добровільно виданих 18.02.2025 під відеозапис свідком ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в ході проведення слідчої (розшукової) дії допиту свідка, які перебували у володінні «ГБОУ СПО Херсонской области «Херсонское профессиональное училище №2», а також володінні, користуванні та належать ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , як так званому «директору ГБОУ СПО Херсонской области «Херсонское профессиональное училище №2», а саме примірники підручників за навчальною програмою держави-агресора та рекламні брошури відповідного «ГБОУ»; висновку експерта від 22.07.2025 за № СЕ-19/115-25/11210-ПЧ, за результатом якої встановлено, що підписи в графі «Директор» - ОСОБА_6 у наступних документах: «Служебная записка Исх. №2 от 30.08.2022», «Служебная записка Исх. №3 от 30.08.2022», «Служебная записка Исх. №4 от 30.08.2022», а також підпис у документі «РАСПРЕДЕЛЕНИЕ РАСХОДОВ по главным распорядителям средств за период август декабрь 2022 года» та рукописний запис « ОСОБА_6 » у документі «РАСПРЕДЕЛЕНИЕ РАСХОДОВ по главным распорядителям средств за период август декабрь 2022 года» - виконані ОСОБА_6 .
Досліджені у судовому засіданні дані є достатньо вагомими у своїй сукупності для висновку про обґрунтованість підозри ОСОБА_6 у вчиненні кримінальних правопорушень (злочинів), передбачених ч. 3 ст. 111-1, ч. 1 ст. 111-2 КК України.
06.01.2026 р. ОСОБА_6 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень (злочинів), передбачених ч. 3 ст. 111-1, ч. 1 ст. 111-2 КК України, про що у загально державному засобі масової інформації газеті «Урядовий кур`єр», а також на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора розміщено відповідне повідомленняв порядку ст. 135, ч. 1 ст. 278 КПК України.
Вказаний факт підтверджений прокурором у судовому засіданні документально.
Підозрювана ОСОБА_6 , будучи викликаною до органу досудового розслідування шляхом публікацій в засобах масової інформації - газеті «Урядовий кур`єр» та на веб-сайті Офісу Генерального прокурора повісток про виклик на 12, 13, 14 січня 2026 року до слідчого не з`явилася, не повідомивши про причини неявки, що в тому числі свідчить про переховування від органів досудового розслідування з метою ухилення від кримінальної відповідальності.
У зв`язку з неприбуттям підозрюваної ОСОБА_6 на неодноразові виклики до органу досудового розслідування, переховуванням з метою ухилення від кримінальної відповідальності, постановою слідчого від 16.01.2026 р. ОСОБА_6 оголошено у розшук.
Матеріалами клопотання підтверджується, що ОСОБА_6 на даний час перебуває на тимчасово окупованій ЗС РФ частині території Херсонської області, де продовжує вчиняти злочинні дії.
З урахуванням наведеного, а також того, що ОСОБА_6 , яка обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України, що згідно ст.12 КК України відноситься до категорії нетяжких злочинів, санкцією якого передбачено покарання у виді виправних робіт на строк до двох років або арешту на строк до шести місяців, або позбавлення волі на строк до трьох років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п`ятнадцяти років, та у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.111-2 КК України, що згідно ст.12 КК України відноситься до категорії особливо тяжких злочинів, санкцією якого передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк від десяти до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п`ятнадцяти років та з конфіскацією майна або без такої, переховується від органу досудового розслідування з метою ухилення від кримінальної відповідальності за ймовірно вчинені нею нетяжкий та особливо тяжкий злочини, виїхавши на тимчасово окуповану рф територію України, за викликом слідчого у загальнодержавному засобі масової інформації газеті «Урядовий кур`єр» та офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора про необхідність її прибуття до найближчого територіально розташованого органу Служби безпеки України, неодноразово не з`явилася, у зв`язку із чим була оголошена у розшук, наявні підстави для здійснення спеціального досудового розслідування стосовно підозрюваної, а відтак, і задоволення клопотання.
Керуючись ст. ст. 135, 139, 297-1, 297-5, п. 20-1 Розділу XІ Перехідних положень КПК України, слідчий суддя, -
УХВАЛИВ:
Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22026230000000050 від 16.01.2026 відносно ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваної у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст.111-1, ч.1 ст.111-2 КК України.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1
The court decision No. 133845701, Centralnyi District Court of Mykolaiv City was adopted on 05.02.2026. The procedural form is Criminal, and the decision form is Court ruling. On this page, you will find useful data about this court decision. We offer convenient and quick access to actual court decisions so that you can keep up to date with the most recent court precedents. Our database includes the full range of information you need, allowing you to find key data conveniently.
This decision relates to case No. 490/373/26. Firms, which are mentioned in the text of this judgment: