Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа №478/1206/25 пров. №2-о/478/40/2025
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 жовтня 2025 року смт. Казанка
Суддя Казанківського районного суду Миколаївської області Іщенко Х.В., розглянувши матеріали заяви ОСОБА_1 , заінтересована особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, про встановлення факту, що має юридичне значення, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулась до Казанківського районного суду Миколаївської області із вказаною заявою про встановлення факту, що має юридичне значення - належності правовстановлюючого документу, а саме: трудової книжки серії НОМЕР_1 , виданої на ім`я « ОСОБА_2 ».
Одночасно із вказаною заявою заявницею подано клопотання про звільнення від сплати судового збору.
Вирішуючи питання про відкриття провадження у справі, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до ч. 1, 2 статті 2Цивільного процесуальногокодексу України завданнями цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави. Суд та учасники судового процесу зобов`язані керуватися завданнями цивільного судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.
Згідно з ч. 1, 3статті 4 Цивільного процесуального кодексу України, кожна особа має право у порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. Відмова від права на звернення до суду за захистом є недійсною.
Окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно ч. 3ст. 294 ЦПК Українисправи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.
За правилами цивільного процесуального законодавства, заява за формою та змістом повинна відповідатистатті 175 ЦПК України, а також вимогамстатті 177 цього Кодексу.
Ознайомившись із заявою та доданими до неї документами, суд вважає, що вказану заяву слід залишити без руху, так як вона не відповідає вимогам ст. ст. 175 - 177 ЦПК України.
Відповідно до ч. 4 ст. 177ЦПК України передбачено, що до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановленому порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Згідно ч. 2 ст. 133 ЦПК Українирозмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про судовий збір», за подання до суду заяви у справах окремого провадження, справляється судовий збір становить 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605,60 грн.
Як було вище зазначено, заява містить також клопотання про звільнення від сплати судового збору. На обґрунтування вказаного клопотання заявник посилається на той факт, що на час подання заяви її майновий стан не дозволяє їй сплатити вказаний розмір судового збору, оскільки вона є внутрішньо переміщеною особою, офіційно ніде не працює та перебуває у скрутному матеріальному становищі. Єдине джерело доходів є соціальна грошова допомога в розмірі 2000 грн. а тому вартість судового збору для неї є непомірна велика.
Вивчивши матеріали поданої заяви, приходжу до слідуючого висновку.
Як роз`яснив Пленум Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ у п. 29 постанови «Про застосування судами законодавства про судові витрати у цивільних справах» № 10 від 17 жовтня 2014 року із змінами і доповненнями, єдиною підставою для відстрочення або розстрочення сплати судового збору та його звільнення є врахування судом майнового стану сторони, тобто фізичної або юридичної особи (наприклад, довідка про доходи, про склад сім`ї, про наявність на утриманні непрацездатних членів сім`ї, банківські документи про відсутність на рахунку коштів, довідка податкового органу про перелік розрахункових та інших рахунків, довідка щодо заборгованості по аліментам тощо). Клопотання про відстрочення або розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати може бути викладене в заяві чи скарзі, які подаються до суду, або окремим документом. Особа, яка заявляє відповідне клопотання, повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.
Відповідно до ч. 1ст. 136 ЦПК Українисуд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на визначений строк у порядку, передбаченому законом, але не більше як до ухвалення судового рішення у справі.
Звертаю увагу, що відповідно до частини другоїстатті 8 Закону № 3674-VI, звільнення, відстрочення або розстрочення сплати судового збору на певний строк на підставах, визначених частиною першоюстатті 8 Закону №3674-VIє правом, а не обов`язком суду.
Тлумаченнястатті 136 ЦПК Українитастатті 8 Закону України «Про судовий збір»свідчить, що підставою для відстрочення чи розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати, є врахування судом майнового стану сторони.
Відповідно дост. 1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям»малозабезпечена сім`я - сім`я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї.
Для застосування вказаних підстав для звільнення від сплати судового збору є наявність доказів, які підтверджують приналежність особи до малозабезпеченої сім`ї.
Вищенаведене дає підстави для висновку про те, що доказів напідтвердження обставин про те, що ОСОБА_1 є малозабезпеченою особою, на які завниця навіть не посилається в поданій заяві, суду не надано, а тому підстави для звільнення чи відстрочення від сплати судового збору відсутні.
Сам по собі статус внутрішньо переміщеної особи не є безумовними підставами для звільнення чи відстрочення сплати судового збору.
Враховуючи викладене, вважаю, що в задоволенні клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору необхідно відмовити.
Оскільки заявнику відмовлено у задоволенні клопотання про звільнення від сплати судового збору, приходжу до висновку про необхідність залишення позовної заяви ОСОБА_1 про встановлення факту що має юридичне значення без руху.
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про судовий збір», за подання до суду заяви у справах окремого провадження, справляється судовий збір становить 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605,60 грн.
Відповідно до ч. ч. 1, 2, 3ст. 185 ЦПК Українисуддя, встановивши, що заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях175і177цьогоКодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду заяви постановляє ухвалу про залишення заяви без руху. В ухвалі про залишення заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити). Якщо заявник відповідно до ухвали суду у встановлений строк виконає вимоги, визначені статтями175і177цьогоКодексу, сплатить суму судового збору, заява вважається поданою в день первісного її подання до суду. Якщо заявник не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається заявнику.
Виходячи з викладеного, суд вважає за необхідне вказану заяву залишити без руху, оскільки необхідно доплатити судовий збір і подати до суду оригінал квитанції в підтвердження його сплати в сумі 605,60 грн.
Керуючись ст. ст. 175,177,185 ЦПК України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, про встановлення факту, що має юридичне значення, - залишити без руху, надавши заявнику строк у десять днів, з дня отримання копії ухвали, для усунення зазначених в мотивувальній частині рішення недоліків.
У разі невиконання ухвали суду у зазначений строк заяву вважати неподаною та повернути заявнику зі всіма доданими до неї документами.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя: Х.В. Іщенко
The court decision No. 131069445, Kazanka District Court of Mykolaiv Oblast was adopted on 16.10.2025. The procedural form is Civil, and the decision form is Court ruling. On this page, you will find useful information about this court decision. We provide convenient and quick access to current court decisions so that you can keep up to date with the most recent court precedents. Our database covers the full range of information you need, allowing you to find necessary information quickly.
This decision relates to case No. 478/1206/25. Organisations, which are mentioned in the text of this judgment: