Decision № 130586913, 18.09.2025, Vinkivtsi District Court of Khmelnytskyi Oblast

Approval Date
18.09.2025
Case No.
670/337/25
Document №
130586913
Form of court proceedings
Civil
Companies listed in the text of the court document
State Coat of Arms of Ukraine Єдиний державний реєстр судових рішень

Віньковецький районний суд Хмельницької області

Справа № 670/337/25

Провадження № 2/670/232/25

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(повне)

18 вересня 2025 року селище Віньківці

Віньковецький районний суд Хмельницької області в складі:

головуючого судді Голуба О.Є.

за участю секретаря судового засідання Сікорської В.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Віньковецької селищної ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,

ВСТАНОВИВ:

Короткий виклад позовних вимог.

13.05.2025 до Віньковецького районного суду Хмельницької області надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Віньковецької селищної ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його мама ОСОБА_2 , що підтверджується Свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 від 14.11.2023. ОСОБА_2 до дня смерті була зареєстрована в АДРЕСА_1 . Після її смерті відкрилась спадщина відповідно до складеного нею за життя заповіту, зареєстрованого в реєстрі за № 12 від 14 січня 2010 року, посвідченого державним нотаріусом Віньковецької державної нотаріальної контори Хмельницької області Макаровою Н.В. Згідно заповіту усе своє майно з чого б воно не складалось і на що вона має право мати заповіла ОСОБА_1 та брату позивача ОСОБА_3 в рівних частках кожному.

09.05.2025 позивач звернувся до приватного нотаріуса Хмельницького районного нотаріального округу Кухарської Л.А. з метою оформлення спадкових прав після смерті матері на спадкове майно. Нотаріус, вивчивши подані документи повідомила, що позивач не подав у визначений законодавством шестимісячний строк заяву про прийняття спадщини після смерті матері, як спадкоємець за заповітом, таким чином вважається таким, що не прийняв спадщину. Тому йому було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на спадкове майно у зв`язку із пропущенням шестимісячного терміну для прийняття спадщини, рекомендовано звернутись до суду для визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.

Позивач зазначає, що вказаний строк для прийняття спадщини пропустив з поважних причин. А саме, наприкінці 2021 року його матір ОСОБА_2 на запрошення його брата ОСОБА_3 поїхала провідати його родину до російської федерації у московську область наро-фомінський міський округ садове товариство «Геофізик», де він проживав з родиною багато років. У зв`язку із повномасштабним вторгненням російської федерації на територію України чоловік її онуки (зять рідного брата позивача) був мобілізований до лав російської армії, мати вирішила залишитись ще на деякий час у родини брата позивача, допомагаючи із дітьми онуці. Позивач з братом перестали спілкуватися та зідзвонюватись, однак зв`язок із матір`ю він не втрачав, вона не покидала надії, що ця війна невдовзі закінчиться і їхнє спілкування з братом відновиться. Невдовзі зять його брата, виконуючи злочинні накази російського керівництва, загинув на території України під Куп`янськом.

У листопаді 2023 року мати позивача померла гостюючи у свого сина (його брата) в московській області на території російської федерації. І уже похоронивши матір через декілька днів родина його брата повідомила йому про смерть матері. Їхнє спілкування з братом ніяким чином не відновилось і стосунки залишались напруженими. В силу тих обставин, що склались, зокрема у зв`язку з тим, що мати позивача ОСОБА_2 померла на території російської федерації, що підтверджується Свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 від 14.11.2023 виданого відділом № 1 Управління РАЦС московської області, яке тривалий час було відсутнє у позивача з причин обмеженого спілкування з братом ОСОБА_3 , який хоронив матір та відповідно отримав свідоцтво про її смерть, котре не надавав позивачу. А також неможливість отримання відомостей нотаріусом із реєстру, щодо актового запису про смерть ОСОБА_2 у зв`язку з тим, що вона померла на території іншої держави, та неможливістю нотаріально подати запит про заведення спадкової справи після смерті ОСОБА_2 на території російської федерації оскільки під час військового стану припинені усі дипломатичні відносини з країною-агресором, позивач вважає, що пропустив визначений законодавством шестимісячний строк для прийняття спадщини з поважних причин.

Лише з плином часу, в 2025 році, за твердженням позивача, його брат, мабуть зрозумівши увесь масштаб того лиха, яке принесла росія на територію України, зателефонував та висловив співчуття з приводу загибелі сина позивача ОСОБА_4 , який з перших днів повномаштабного вторгнення країни агресора захищав незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, однак, в результаті бойового завдання трагічно загинув. Після спілкування з позивачем його брат надав свідоцтво про смерть їх матері для можливості прийняти спадкове майно, що знаходилося в Україні в селищі Віньківці, Хмельницького району, Хмельницької області, де вона і власне була зареєстрована до дня смерті.

Крім того, передавши позивачу оригінал свідоцтва про смерть матері його брат повідомив, що він спадщину не прийняв та не збирається приймати спадкове майно, яке залишилося після смерті їхньої матері і знаходиться на території України.

Однак маючи на сьогоднішній день свідоцтво про смерть матері позивач, заповіт та усі правовстановлюючі документи на майно, яке за життя належало матері, позивач не може отримати свідоцтво про право на спадщину за заповітом у зв`язку з тим, що через незалежні від нього поважні причини пропустив визначений законодавством шестимісячний строк для прийняття спадщини.

Тому позивач змушений звернутися до суду за захистом своїх прав та просить суд визначити додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті його матері ОСОБА_2 строком на два місяці.

Рух справи в суді та позиція сторін у справі.

Ухвалою суду від 16.05.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд якої постановлено здійснювати за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання. Також даною ухвалою за клопотанням позивача витребувано в приватного нотаріуса Хмельницького районного нотаріального округу Хмельницької області Кухарської Л.А. копію спадкової справи заведеної після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Витребувані документи надійшли до суду 21.05.2025.

Ухвалою суду від 02.07.2025 закрито підготовче провадження в справі та призначено справу до судового розгляду по суті, призначено судове засідання.

Позивач в судове засідання не з`явився, 26.05.2025 подав до суду письмову заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримує, просить задовольнити, судові витрати в справі залишити за позивачем.

Відповідач в судове засідання не з`явився, про розгляд справи повідомлений належним чином, 22.05.2025 подав через канцелярію суду заяву про розгляд справи без участі представника Віньковецької селищної ради. Позовні вимоги визнав в повному обсязі, проти їх задоволення не заперечує.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, з врахуванням поданих сторонами клопотань про розгляду справи у їх відсутності, розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши письмові докази наявні у матеріалах справи, всебічно перевіривши обставини, на яких вони ґрунтуються відповідно до норм права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, суд встановив такі обставини та дійшов таких висновків.

Фактичні обставини, встановлені судом, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.

Відповідно до оригіналу Свідоцтва про смерть від 14.11.2023 серії НОМЕР_1 з гербовою печаткою, виданого на території російської федерації, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , померла ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 52).

Відповідно до копії заповіту серії ВММ №255952 від 14.01.2010 посвідченого державним нотаріусом Макаровою Н.В. ОСОБА_2 усе своє майно заповіла синам ОСОБА_1 та ОСОБА_3 (а.с. 10).

Витягом про реєстрацію в Спадковому реєстрі № 22605528 від 14.01.2010 наданого Віньковецькою державною нотаріальною конторою підтверджується реєстрація заповіту ОСОБА_2 серії ВММ № 255952 (а.с.11).

Згідно копії Свідоцтва про право на спадщину за законом виданого 23.12.2009 державним нотаріусом Макаровою Н.В. ОСОБА_2 успадкувала після смерті чоловіка ОСОБА_5 частини житлового будинку з надвірними будівлями, що знаходиться за адресою АДРЕСА_2 (а.с.12), що підтверджується також Витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно № 25056978 від 18.01.2010 (а.с.13).

Згідно копії Державного акта на право власності на земельну ділянку серії ЯЛ №717553 ОСОБА_2 на праві власності належить земельна ділянка площею 0,0337 га, яка розташована за адресою АДРЕСА_2 (а.с.14), що підтверджується також Свідоцтвом про право на спадщину за законом від 23.12.2009 серії ВММ 255855 виданого держаним нотаріусом Макаровою Н.В. (а.с.15).

Відповідно до копії Свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_4 , про що зроблено актовий запис № 63 від 30 жовтня 1959 року. Його батьками вказані ОСОБА_5 та ОСОБА_2 (а.с. 21).

Згідно довідки Віньковецької селищної ради № 848 від 07.05.2025 ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 . Склад сім`ї ОСОБА_2 (а.с.26).

Таким чином, позивач ОСОБА_1 , є спадкоємцем за заповітом після померлої ОСОБА_2 відповідно до ч.1 ст.1235 ЦК України, однак пропустив шестимісячний строк, встановлений ч. 1 ст.1270ЦК України для подання заяви про прийняття спадщини після смерті матері.

Відповідно до копії посвідчення НОМЕР_4 від 31.01.2017 ОСОБА_1 є учасником бойових дій (а.с. 20).

Відповідно до копії Свідоцтва про народження серії НОМЕР_5 ОСОБА_4 народився ІНФОРМАЦІЯ_5 , про що зроблено актовий запис № 38 від 06 березня 1993 року. Його батьками вказані ОСОБА_1 та ОСОБА_6 (а.с. 22).

Відповідно до копії Свідоцтва про смерть серії НОМЕР_6 від 04.03.2025 року ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_6 у віці 31 року про що 04.03.2025 зроблено актовий запис №516 (а.с.23).

Відповідно до копії посвідчення серії НОМЕР_7 від 16.12.2020 ОСОБА_4 є учасником бойових дій (а.с. 25).

Як вбачається з матеріалів справи, у відповідь на звернення позивач отримав від приватного нотаріуса Хмельницького районного нотаріального округу Кухарської Л.А. лист від 09.05.2025 № 116/01-16 про неможливість відкриття спадкової справи та видачі свідоцтва про право на спадщину у зв`язку із пропущенням строків подачі заяви для прийняття спадщини (а.с.8).

Відповідно до інформаційної довідки зі Спадкового реєстру № 81228175 від 20.05.2025 виданої приватним нотаріусом Хмельницького районного нотаріального округу Кухарською Л.А. спадкова справа після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , не заводилась (а.с.35-36).

Як вбачається з позовної заяви, позивач вважає, що шестимісячний строк для звернення із заявою про прийняття спадщини пропустив у зв`язку з обставинами, які є об`єктивними та істотними, не залежали від його волі та спричинили неможливість своєчасно оформити свої спадкові права. А саме, смерть матері на території російської федерації, відсутність свідоцтва про смерть матері через відсутність спілкування з братом - ОСОБА_3 , який хоронив матір та відповідно отримав свідоцтво про її смерть, котре не надавав позивачу, а також неможливістю нотаріально подати запит про заведення спадкової справи після смерті ОСОБА_2 на території російської федерації, оскільки під час військового стану припинені усі дипломатичні відносини з країною-агресором.

Таким чином, предметом позову у цій справі є вимога про надання додаткового строку для прийняття спадщини.

Застосоване судомзаконодавство. Мотиви прийняття рішення судом та висновки суду.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 ЦПК України, завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Згідно з п. 6 ст.3 ЦК України загальними засадами цивільного законодавства є, зокрема, справедливість, добросовісність та розумність.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу (частина перша статті 15, частина перша статті 16 ЦК України).

Порушення права пов`язане з позбавленням його суб`єкта можливості здійснити (реалізувати) своє приватне (цивільне) право повністю або частково.

Щодо застосування у цій справі норм Закону України «Про міжнародне приватне право» в аспекті підсудності, місця відкриття спадщини та визначення кола спадкоємців, які прийняли спадщину.

Спадкування в Україні регулюється Цивільним кодексом України. Втім за умови наявності в таких відносинах іноземного елемента застосовується норми Закону України «Про міжнародне приватне право».

У частинах першій та другій статті 4 Закону України «Про міжнародне приватне право» (надалі Закон) зазначено, що право, що підлягає застосуванню до приватноправових відносин з іноземним елементом, визначається згідно з колізійними нормами та іншими положеннями колізійного права цього Закону, інших законів, міжнародних договорів України. Якщо згідно з частиною першою цієї статті неможливо визначити право, що підлягає застосуванню, застосовується право, яке має більш тісний зв`язок із приватноправовими відносинами.

Іноземний елемент у спадкуванні може виражатися в одній з таких трьох ознак: 1) спадкодавець або спадкоємець є громадянином України, який проживає за межами України, іноземцем, особою без громадянства або іноземною юридичною особою; 2) спадщина знаходиться на території іноземної держави; 3) юридичний факт, який створює, змінює чи припиняє правовідносини, мав чи має місце на території іноземної держави (наприклад, смерть спадкодавця на території іншої держави чи народження дитини, спадкові права якої захищалися до її народження в іншій державі, тощо).

За наявності хоча б однієї із вказаних ознак, до відносин спадкування будуть застосовуватися положення Закону України «Про міжнародне приватне право».

Відповідно до статті 71 Закону спадкування нерухомого майна регулюється правом держави, на території якої знаходиться це майно, а майна, яке підлягає державній реєстрації в Україні, - правом України.

Закон встановлює порядок урегулювання приватно-правових відносин, які хоча б через один зі своїх елементів пов`язані з одним або кількома правопорядками, іншими, ніж український правопорядок, зокрема, визначає підсудність судам України справ з іноземним елементом. Одночасно Закон України «Про міжнародне приватне право» передбачає договірну, загальну, альтернативну та виключну підсудність (ст. 75-77).

Згідно із положеннями п. 1 ст. 75 Закону підсудність судам України справ з іноземним елементом визначається на момент відкриття провадження у справі, незважаючи на те, що в ході провадження у справі підстави для такої підсудності відпали або змінилися, крім випадків, передбачених у статті 76 цього Закону.

Відповідно доп.1ч.1ст.76Закону,яка визначаєпідстави визначенняпідсудності справсудам України передбачено, що суди розглядають будь-які справи з іноземним елементом, зокрема у якщо сторони передбачили своєю угодою підсудність справи з іноземним елементом судам України, крім випадків, передбачених у статті 77 цього Закону.

У п. 1, 3 ч. 1 ст. 77 Закону зазначено, що підсудність судам України є виключною у таких справах з іноземним елементом, зокрема: - якщо нерухоме майно, щодо якого виник спір, знаходиться на території України, крім справ, що стосуються укладення, зміни, розірвання та виконання договорів, укладених в рамках державно-приватного партнерства, зокрема концесійних договорів, згідно з якими нерухоме майно є об`єктом такого партнерства, зокрема об`єктом концесії, а спір не стосується виникнення, припинення та реєстрації речових прав на такий об`єкт; - якщо у справі про спадщину спадкодавець - громадянин України і мав в ній місце проживання.

Крім норм даного Закону, спадкування з іноземним елементом може регулюватись нормами міжнародних договорів.

Таким міжнародним договором є Конвенція про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних і кримінальних справах, підписана від імені України у м.Мінську 22 січня 1993 року і ратифікована Законом України від 10 листопада 1994 року №240/94-ВР (далі - Конвенція), що на час розгляду судом справи є нечинна (деанонсована).

Так, 01 грудня 2022 року Верховною Радою України прийнято Закон України №2783-IX «Про зупинення дії та вихід з Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах та Протоколу Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах від 22 січня 1993 року».

Вказаний Закон передбачає: зупинення дії Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах, вчиненої від імені України у м. Мінську 22 січня 1993 року і ратифікованої Законом України від 10 листопада 1994 року №240/94-ВР, та Протоколу до Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах від 22 січня 1993 року (далі - Мінська конвенція та Протокол), вчиненого від імені України у м. москві 28 березня 1997 року і ратифікованого Законом України від 3 березня 1998 року № 140/98-ВР, у відносинах з російською федерацією та Республікою Білорусь (стаття 1); вихід з Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах, вчиненої від імені України у м. Мінську 22 січня 1993 року і ратифікованої Законом України від 10 листопада 1994 року № 240/94-ВР, та Протоколу до неї, вчиненого від імені України у м. москві 28 березня 1997 року і ратифікованого Законом України від 3 березня 1998 року №140/98-ВР (стаття 2).

Отже, беручи до уваги наведене вище, спадкування нерухомого майна регулюється правом держави, на території якої знаходиться майно, а майна, яке підлягає державній реєстрації в Україні, - правом України, тобто спадкування нерухомого майна здійснюється за матеріальним правом держави, на території якого це майно знаходиться (стаття 71 Закону України «Про міжнародне приватне право»).

Виходячи з аналізу наведених вище норм права, місцезнаходження майна спадкодавця, яка була громадянкою України та проживала на території України дана справа підсудна Віньковецькому районному суду Хмельницької області та регулюється правом України.

З врахуванням наведеного, щодо визначення кола спадкоємців та належних відповідачів у даній справі суд зазначає таке.

У постанові Верховного Суду від 28 жовтня 2020 року у справі № 761/23904/19 зазначено, що визначення позивачем у позові складу сторін у справі (позивача та відповідача) має відповідати реальному складу учасників спору у спірних правовідносинах та має на меті ефективний захист порушених прав (свобод, інтересів) особи, яка вважає, що вони порушені, із залученням потрібного кола осіб, які мають відповідати за позовом. Незалучення до участі у справі особи як співвідповідача за умови наявності обов`язкової процесуальної співучасті є підставою для відмови у задоволенні позову через неналежний суб`єктний склад.

Особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України.

Суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину (частина друга статті 1272 ЦК України), а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини. Відповідачами у такій справі є спадкоємці, які прийняли спадщину. За відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини. При розгляді цих справ необхідно перевіряти наявність або відсутність спадкової справи щодо спадкодавця у державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини, наявність у матеріалах справи обґрунтованої постанови про відмову нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії, зокрема відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину.

Подібний висновок викладено у постанові Верховного Суду від 10 лютого 2021 року у справі № 619/2796/19.

Отже, при розгляді справ про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України суду з метою встановлення кола спадкоємців за заповітом і за законом, які прийняли спадщину, необхідно, у тому числі, перевіряти наявність заведеної нотаріусом спадкової справи.

Виходячи з аналізу статті 1251 ЦК України, територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування є відповідачами у справах про визначення додаткового строку для прийняття спадщини у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття.

Тлумачення вказаних вище норм у їх взаємозв`язку свідчить, що:

- спадкування права на нерухоме майно, яке знаходиться на території України регулюється правом України. У випадку, коли спадкодавець на час смерті проживав за межами України, і до складу спадщини входять права на нерухоме майно, яке знаходиться на території України, прийняття спадщини відбувається у спосіб звернення спадкоємця з відповідною заявою до компетентного органу, уповноваженого на вчинення нотаріальних дій, за місцем знаходження нерухомого майна, тобто, в Україні;

- подання заяви про прийняття спадщини за законодавством російської федерації не звільняє спадкоємця від подання заяви про спадкування за місцем знаходження нерухомого майна, як це передбачено статтею 71 Закону України «Про міжнародне приватне право» та статтею 1269 ЦК України;

- якщо спадкоємець не подав у визначений законом строк нотаріусу за місцем знаходження нерухомого майна заяву про прийняття спадщини, він не може вважатись таким, що прийняв спадщину. Спадкування права на нерухоме майно, розташованого за межами України, не свідчить про прийняття спадщини, яка знаходиться в Україні. Такий факт не має юридичного значення для успадкування іншої частини права не нерухоме майно, розташованого на території України, оскільки як міжнародним, так і національним законодавством задекларована незалежність та самостійність відповідних спадкових процесів. Обставини прийняття спадщини за кордоном можуть лише підтверджувати обізнаність спадкоємця про смерть спадкодавця.

Відтак, під час визначення кола спадкоємців та відповідно належного відповідача у даній справі суд бере до уваги, що у випадку, коли спадкодавець на час смерті проживав за межами України, і до складу спадщини входять права на нерухоме майно, яке знаходиться на території України, прийняття спадщини відбувається у спосіб звернення спадкоємця з відповідною заявою до компетентного органу, уповноваженого на вчинення нотаріальних дій, за місцем знаходження нерухомого майна в Україні. Якщо спадкоємець не подав у визначений законом строк нотаріусу за місцем знаходження нерухомого майна в Україні заяву про прийняття спадщини, він не може вважатись таким, що прийняв спадщину. Прийняття спадщини за межами України не свідчить про прийняття спадщини, яка знаходиться в Україні. Такий факт не має юридичного значення для спадкування права на нерухоме майно, розташованого на території України.

Дану позицію виснувала Об`єднана палата Касаційного цивільного суду Верховного Суду в постанові від 13.03.2023 № 398/1796/20 (61-432сво22), яка відступила від висновку Верховного Суду, викладеного у постанові Верховного Суду в складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду від 10 лютого 2021 року у справі №320/5056/17-ц (провадження № 61-7333св20), згідно якого чинне законодавство, з урахуванням наявності між Україною та російською федерацією відповідного договору про правову допомогу, не змушує спадкоємця одночасно звертатись із заявою про прийняття спадщини до нотаріальної контори на території України та до нотаріальної контори на території російської федерації.

Згідно із заповітом серії ВММ №255952 від 14.01.2010 посвідченого державним нотаріусом Макаровою Н.В. ОСОБА_2 усе своє майно заповіла синам ОСОБА_1 та ОСОБА_3 .

Витягом про реєстрацію в Спадковому реєстрі № 22605528 від 14.10.2010 наданого Віньковецькою державною нотаріальною конторою підтверджується реєстрація заповіту ОСОБА_2 серії ВММ № 255952.

Відповідно до частини першої статті 1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.

Із наявної у матеріалах справи відповіді приватного нотаріуса Кухарської Л.А. спадкова справа після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 не заводилася.

Відтак інші спадкоємці, зокрема спадкоємці за заповітом від 14.01.2010 брат позивача ОСОБА_3 , із заявами про прийняття спадщини на території України не звертався, тому вважаються таким, що її не прийняв.

Узагальнюючи наведене, необхідно дійти висновку, що реалізація позивачем права на спадкування майна після смерті матері ОСОБА_2 , зокрема, житлового будинку з надвірними будівлями та земельної ділянки, що знаходиться за адресою АДРЕСА_1 не порушує право іншого спадкоємця за заповітом ОСОБА_3 , який вважається таким, що спадщину не прийняв у визначений законодавством строк, а тому саме Віньковецька селищна рада, за встановлених судом фактичних обставин справи, є належним відповідачем у справі.

Схожі висновки виснував Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду в постанові від 01 березня 2023 року справа №522/21238/19.

Щодо прийняття судом, як належного доказу у справі оригіналу Свідоцтва про смерть від 14.11.2023 серії НОМЕР_1 виданого на території російської федерації відповідно до якого ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

При здійсненні оцінки щодо належності зазначеного доказу, суд бере до уваги, що правові відносини між Україною, російською федерацією та республікою білорусь у цивільних справах було врегульовано Конвенцією про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних і кримінальних справах 1993 року, у редакції Протоколу до неї 1997 року (далі Конвенція).

Проте, у зв`язку з набранням чинності Закону України № 2783-IX «Про зупинення дії та вихід з Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах та Протоколу Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах від 22 січня 1993 року», яким, зокрема, зупинено дію Конвенції у відносинах з російською федерацією та республікою білорусь.

Вказаний Закон передбачає: зупинення дії Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах, вчиненої від імені України у м. Мінську 22 січня 1993 року і ратифікованої Законом України від 10 листопада 1994 року № 240/94-ВР, та Протоколу до Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах від 22 січня 1993 року (далі - Мінська конвенція та Протокол), вчиненого від імені України у м. москві 28 березня 1997 року і ратифікованого Законом України від 3 березня 1998 року № 140/98-ВР, у відносинах з російською федерацією та Республікою Білорусь (стаття 1); вихід з Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах, вчиненої від імені України у м. Мінську 22 січня 1993 року і ратифікованої Законом України від 10 листопада 1994 року № 240/94-ВР, та Протоколу до неї, вчиненого від імені України у м. москві 28 березня 1997 року і ратифікованого Законом України від 3 березня 1998 року №140/98-ВР (стаття 2).

Водночас, постановою Кабінету Міністрів України від 4 лютого 2023 року № 107 «Деякі питання прийняття на території України під час воєнного стану документів, виданих уповноваженими органами іноземних держав» (далі Постанова № 107) встановлено, що підчас воєнногостану тапротягом шестимісяців післяйого припиненняабо скасуваннядокументи,виготовлені абозасвідчені натериторії іноземнихдержав установоюабо спеціальнона теуповноваженою особоюв межахїх компетенціїза установленоюформою іскріплені гербовоюпечаткою,приймаються натериторії Українибез спеціальногопосвідчення (консульськоїлегалізації,проставлення апостилятощо) у разі, коли станом на 24 лютого 2022 року такі документи приймалися на території України без спеціального посвідчення.

Відповідно до роз`яснення Міністерства юстиції України від 31.03.2025 (https://minjust.gov.ua/news/info/viznannya-dokumentiv-vidanih-kompetentnimi-organami-rosiyskoi-federatsii-ta-respubliki-bilorus-ta-poryadok-ih-ponovlennya-v-ukraini) щодо визнання документів виданих компетентними органами російської федерації та республіки білорусь та порядок їх поновлення в Україні вбачається, що дія Постанови № 107 поширюється на офіційні документи іноземних держав, у відносинах з якими станом на 24 лютого 2022 року діяло зобов`язання приймати такі документи в Україні без спеціального засвідчення. Текст постанови не містить застережень чи обмежень щодо дати видачі таких документів. Постанова № 107 діє виключно на території України і не передбачає жодних зобов`язань для іноземних держав щодо взаємного звільнення українських офіційних документів від додаткового засвідчення за кордоном. Тому на території відповідних держав може вимагатися пред`явлення українських офіційних документів після спеціального посвідчення їх дійсності (шляхом консульської легалізації, проставлення апостиля).

Таким чином, після виходу України з Конвенції офіційні документи, видані у державах, які були учасницями цієї Конвенції станом на 24 лютого 2022 року, можуть прийматися на території України без вимоги додаткового засвідчення протягом строку, визначеного Постановою № 107.

Враховуючи наведе вище, суд приймає як належний доказ смерті спадкодавця ОСОБА_2 оригінал Свідоцтва про смерть від 14.11.2023 серії НОМЕР_1 виданого на території російської федерації.

Щодо поважності причини пропуску позивачем строку для подання заяви про прийняття спадщини.

За загальними положеннями про спадкування, право на спадщину виникає у день відкриття спадщини, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.

Відповідно до статей 1216, 1217 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини від фізичної особи), яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця. Якщо місце проживання спадкодавця невідоме, місцем відкриття спадщини є місцезнаходження нерухомого майна або основної його частини, а за відсутності нерухомого майна - місцезнаходження основної частини рухомого майна (частина перша, друга статті 1221 ЦК України).

У статті 1223 ЦК України передбачено, що право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261 - 1265 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 1233 ЦК України заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті.

Відповідно до ч. 1 ст. 1235 ЦК України заповідач може призначити своїми спадкоємцями одну або кілька фізичних осіб, незалежно від наявності у нього з цими особами сімейних, родинних відносин, а також інших учасників цивільних відносин.

Спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти (частина перша статті 1268 ЦК України).

Відповідно до статті 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.

Отже, подання заяви про прийняття спадщини є дією, що її повинен вчинити спадкоємець, який бажає прийняти спадщину у разі, коли він не проживав на час відкриття спадщини постійно зі спадкодавцем.

Спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину (частина перша статті 1296 ЦК України).

Спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно (частина перша статті 1297 ЦК України).

У частині першій статті 1270 ЦК України зазначено, що для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Статтею 1272 ЦК України передбачено, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Правила частини третьої статті 1272ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої зави; 2) ці обставини визнані судом поважними. Поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Отже, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду із позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.

Вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

За конкретних фактичних обставин кожної справи пропуск строку для прийняття спадщини суд має оцінювати з урахуванням тривалості такого пропуску та загальних засад цивільного законодавства, як-от розумність, добросовісність та справедливість.

При цьому ознакою поважних причин такого пропуску є те, що вони унеможливлюють своєчасне звернення із заявою про прийняття спадщини.

Відповідно до ч. 6 ст. 13 закону України «Про судоустрій і статус суддів» та ч. 4 ст.263 ЦПК України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Верховний суд у складі постійної колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду у своїй постанові від 26.06.2019 у справі № 565/1145/17 визначив наступне. Якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.

Вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій. Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.

Наразі такий підхід є усталеним і незмінним у практиці Верховного Суду (див. постанови від 25 березня 2020 року у справі № 296/12396/18, від 17 грудня 2021 року у справі № 315/386/19, від 29 січня 2024 року у справі № 552/4825/22, від 07 лютого 2024 року у справі № 474/454/18, від 21 лютого 2024 року у справі № 760/4267/21, від 08 червня 2023 року у справі № 585/2163/22 та інші).

Крім того, важливим під час вирішення питання про надання особі додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини також є факт прийняття спадщини іншими спадкоємцями за законом, оскільки в такому разі може відбутися втручання у право власності інших осіб, порушення принципу правової визначеності стосовно особи, яка добросовісно реалізувала власні цивільні права. Наведене зумовлює потребу в дотриманні принципу «пропорційності» втручання у права спадкоємців, які прийняли спадщину.

Принцип пропорційності тісно пов`язаний з принципом правовладдя (верховенства права): принцип правовладдя є фундаментом, на якому базується принцип пропорційності, натомість принцип пропорційності є умовою реалізації принципу правовладдя і водночас його неодмінним наслідком. Судова практика Європейського суду з прав людини розглядає принцип пропорційності як невід`ємну складову та інструмент верховенства права, зокрема й у питаннях захисту права власності.

У спірних правовідносинах дотримання принципу пропорційності безпосередньо залежить від наявності об`єктивних, непереборних та істотних обставин, які є підставою для визначення спадкоємцю додаткового строку на подання заяви про прийняття спадщини. У разі якщо таких обставин суд не встановив, то не можна допускати втручання у права спадкоємців, які прийняли спадщину, навіть з огляду на такий фундаментальний принцип спадкового права, як свобода заповіту, оскільки це порушить принцип правової визначеності стосовно особи, яка добросовісно скористалася власними цивільними правами, та не відповідатиме принципу пропорційності втручання у право власності на спадкове майно.

У постанові Верховного Суду від 28 жовтня 2020 року у справі № 761/23904/19 зазначено, що визначення позивачем у позові складу сторін у справі (позивача та відповідача) має відповідати реальному складу учасників спору у спірних правовідносинах та має на меті ефективний захист порушених прав (свобод, інтересів) особи, яка вважає, що вони порушені, із залученням потрібного кола осіб, які мають відповідати за позовом. Незалучення до участі у справі особи як співвідповідача за умови наявності обов`язкової процесуальної співучасті є підставою для відмови у задоволенні позову через неналежний суб`єктний склад. Особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України. Суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину (частина друга статті 1272 ЦК України), а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини. Відповідачами у такій справі є спадкоємці, які прийняли спадщину. За відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини. При розгляді цих справ необхідно перевіряти наявність або відсутність спадкової справи щодо спадкодавця у державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини, наявність у матеріалах справи обґрунтованої постанови про відмову нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії, зокрема відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину.

Подібний висновок викладено у постанові Верховного Суду від 10 лютого 2021 року у справі № 619/2796/19.

Отже, при розгляді справ про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України суду з метою встановлення кола спадкоємців за заповітом і за законом, які прийняли спадщину, необхідно, у тому числі, перевіряти наявність заведеної нотаріусом спадкової справи.

Згідно відповіді приватного нотаріуса Кухарської Л.А. спадкова справа після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 не заводилася.

Також, суд бере до уваги, що відповідно до пункту 1.2 глави 10 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України №296/5 від 22 лютого 2012 року (далі Порядок), при зверненні спадкоємця у зв`язку з відкриттям спадщини нотаріус з`ясовує відомості стосовно факту смерті спадкодавця, часу і місця відкриття спадщини, кола спадкоємців, наявності заповіту, наявності спадкового майна, його складу та місцезнаходження, необхідність вжиття заходів щодо охорони спадкового майна.

Згідно з пунктом 1.5 глави 10 Порядку, якщо смерть громадянина була зареєстрована на території іншої держави, нотаріусу подається відповідний документ, виданий компетентними органами іноземної держави, який є дійсним на території України за умови його легалізації, якщо інше не передбачено законом, міжнародними договорами України.

Відтак, аналізуючи наведене, необхідно дійти висновку, що у разі, якщо смерть спадкодавця зареєстрована на території іншої держави, при зверненні до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, спадкоємець зобов`язаний надати нотаріусу оформлений у встановленому законом порядку документ на підтвердження смерті особи,

Таким чином, оскільки смерть спадкодавця була зареєстрована на території російської федерації і нотаріус позбавлений був можливості в порядку передбаченому п.п.1.3, 1.4 вищезазначеного Порядку, перевірити факт його смерті шляхом безпосереднього доступу до реєстру актів цивільного стану або витребування від органу державної реєстрації актів цивільного стану копії актового запису про смерть спадкодавця, тому саме на позивача, як на спадкоємця, покладений був обов`язок надання відповідного документу про смерть спадкодавця.

Відповідно до матеріалів справи в травні 2025 року позивач ОСОБА_1 отримав Свідоцтва про смерть від 14.11.2023 серії НОМЕР_1 виданого на території російської федерації відповідно до якого ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , померла ІНФОРМАЦІЯ_1 лише в травні 2025 року та одразу звернувся до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини.

Так, позивач був обізнаний про смерть спадкодавця, однак не мав можливості вчасно звернутися до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, у зв`язку із труднощами в отриманні свідоцтва про смерть спадкодавця.

У контексті наведеного, обґрунтованими є доводи позовної заяви про те, що для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , яка тимчасово перебуваючи на території іншої держави померла там, разом із заявою про прийняття спадщини, позивач зобов`язаний був надати належним чином оформлений документ, який підтверджує факт смерті спадкодавця, однак якого у нього з незалежних від нього причин не було.

Вирішуючи питання про поважність причин пропуску позивачем строку для прийняття спадщини, суд враховує, що відсутність свідоцтва про смерть спадкодавця, унеможливила вчасне звернення позивача до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, а тому з урахуванням інших вчинених позивачем дій, спрямованих на реалізацію його спадкових прав на спадкове майно, як спадкоємця за заповітом, є поважною причиною пропуску шестимісячного строку для прийняття спадщини.

Отже, позивач пропустив шестимісячний строк, встановлений ч. 1 ст. 1270 ЦК України, для подання заяви про прийняття спадщини, що залишилась після смерті ОСОБА_2 через обставини, що об`єктивно ускладнювали вчинення ним дій, спрямованих на прийняття спадщини.

Подібних висновків дійшов Верховний Суд у постанові від 22 січня 2020 року у справі № 592/18695/18.

Виконуючи завдання цивільного судочинства, окрім основних принципів: справедливості, добросовісності та розумності, суд при ухваленні рішення керується аксіомою цивільного судочинства: «Placuit in omnibus rebus praecipuum esse iustitiae aequitatisque quam stricti iuris rationem», яка означає «У всіх юридичних справах правосуддя й справедливість мають перевагу перед строгим розумінням права».

Схожі висновки виснував Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду в постанові від 01 березня 2023 року в справі №522/21238/19.

Тому, суд вважає поважними обставини, що склалися в позивача, зокрема неможливість отримання відомостей нотаріусом із реєстру, щодо актового запису про смерть ОСОБА_2 у зв`язку з тим, що вона померла на території іншої держави, яка здійснює агресію проти держави Україна, а також неможливістю нотаріально подати запит про заведення спадкової справи після смерті ОСОБА_2 на території російської федерації, оскільки під час військового стану припинені усі дипломатичні відносини з країною-агресором

Відтак,враховуючи обставинисправи,наявність заповітуна користьпозивача,як спадкоємцямайна ОСОБА_2 ,відсутність заявпро прийняттяспадщини відінших спадкоємцівза закономта заповітом,які бмогли прийнятиспадщину,визнання позовувідповідачем Віньковецькоюселищною радою,а такожнаведені позивачемпричини несвоєчасногоподання заявипро прийняттяспадщини,які свідчатьпро наявністьоб`єктивнихта істотнихтруднощів упитанні поданнязаяви проприйняття спадщини,суд,з урахуваннямсвободи заповітуяк фундаментальногопринципу спадковогоправа,дійшов висновкупро обґрунтованістьпозовних вимогта наявністьправових підставдля визначення ОСОБА_1 додаткового строкудля поданнязаяви проприйняття спадщини, тривалістю два місяці з моменту набрання рішенням суду законної сили.

Вирішення питання щодо судових витрат.

На підставі ч. 1 ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Беручи до уваги принцип диспозитивності, з врахуванням того, що позивач у поданій заяві від 26.05.2025 просив судові витрати залишити за позивачем, суд вважає за можливе судові витрати у вигляді судового збору залишити за позивачем.

На підставі викладеного вище, враховуючи ст. 1216, 1217, 1220, 1222, 1235, 1270, 1272 Цивільного кодексу України, ст. 71, 77 Закону України «Про міжнародне приватне право», керуючись ст. 2, 3, 4, 12, 13, 83, 263, 264, 265, 354-355 Цивільного процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 до Віньковецької селищної ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, що залишилася після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , тривалістю два місяці з дня набрання рішенням суду законної сили.

Судові витрати залишити за позивачем.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Хмельницького апеляційного суду. Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) судове рішення або якщо розгляд справи (вирішення питання) здійснювався без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне найменування учасників справи:

Позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , РНОКПП НОМЕР_8 , адреса реєстрації: АДРЕСА_3 .

Відповідач Віньковецька селищна рада, ЄДРПОУ 04403315, адреса місцезнаходження: вул. Соборної України, буд. 15, селище Віньківці, Хмельницький район, Хмельницька область.

Повне рішення суду складено 26.09.2025.

Суддя О.Є. Голуб