Decision № 129477539, 11.08.2025, Kharkiv District Administrative Court

Approval Date
11.08.2025
Case No.
520/10537/25
Document №
129477539
Form of court proceedings
Administrative
State Coat of Arms of Ukraine Єдиний державний реєстр судових рішень

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 серпня 2025 р. № 520/10537/25

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Пасечнік О.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправною відмову та зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

І. Зміст і підстави позовних вимог.

Позивач, ОСОБА_1 (далі-позивач), звернувся з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі відповідач 1), ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі відповідач 2) про визнання протиправною відмову та зобов`язання вчинити певні дії, в якому просить суд:

1. Визнати протиправною відмову ІНФОРМАЦІЯ_3 стосовно внесення змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів згідно Заяв ОСОБА_1 від 10.12.2024 року та 13.01.2025 року, а саме щодо включення в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів інформації про перебування ОСОБА_1 на військовому обліку військовозобов`язаних в ІНФОРМАЦІЯ_3 .

2. Зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_4 внести зміни до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів щодо ОСОБА_1 про перебування на військовому обліку військовозобов`язаних в ІНФОРМАЦІЯ_5 з дати 25.10.2018 року, відповідно до відомостей, які містяться у тимчасовому посвідченні військово зобов`язаного.

3. Визнати протиправною відмову ІНФОРМАЦІЯ_6 стосовно внесення змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів про зняття з військового обліку військовозобов`язаних в ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_1 , відповідно до інформації, яка міститься у тимчасовому посвідченні військовозобов`язаного № НОМЕР_1 .

4.Зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_6 внести відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів про зняття з військового обліку військовозобов`язаних з дати 02.10.2018 року в ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_1 відповідно до інформації, яка міститься у тимчасовому посвідченні військовозобов`язаного № НОМЕР_1 .

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідачем 1, на думку позивача, протиправно відмовлено внести зміни до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів про зняття з військового обліку військовозобов`язаних в ІНФОРМАЦІЯ_7 ОСОБА_1 відповідно до інформації, яка міститься у тимчасовому посвідченні військовозобов`язаного № НОМЕР_1 та відповідачем 2 протиправно відмовлено внести зміни до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів згідно Заяв ОСОБА_1 від 10.12.2024 року та 13.01.2025 року, а саме щодо включення в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів інформації про перебування ОСОБА_1 на військовому обліку військовозобов`язаних в ІНФОРМАЦІЯ_5 .

ІІ. Виклад позицій інших учасників справи.

Відповідачі правом подання до суду відзиву на позов, заяви про визнання позову або продовження строку на подання до суду відзиву на позов до суду не скористалися.

III. Процесуальні дії у справі.

Ухвалою від 30.04.2025 суд залишив позовну заяву без руху та надав позивачу строк десять календарних днів для усунення недоліків.

Ухвалою від 02.05.2025 суд відкрив провадження у справі та призначив її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення та виклику сторін відповідно до положень статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

IV. Фактичні обставини справи, встановлені судом.

ОСОБА_1 з 25.09.2018 до 02.10.2018 перебував на військовому обліку військовозобов`язаних в ІНФОРМАЦІЯ_8 (наразі- ІНФОРМАЦІЯ_6 ).

02.10.2018 позивача було знято з військового обліку військовозобов`язаних у Відповідача 1 у зв`язку зі зміною місця проживання, що підтверджується інформацією у Тимчасовому посвідченні військовозобов`язаного № НОМЕР_1 .

З 25.10.2018 позивача було взято на військовий облік військовозобов`язаних ІНФОРМАЦІЯ_9 (наразі ІНФОРМАЦІЯ_4 ) у зв`язку зі зміною місця проживання, що підтверджується інформацією у Тимчасовому посвідченні військовозобов`язаного № НОМЕР_1 .

З 27.10.2018 позивач зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується витягом з реєстру територіальної громади № 2025/009928342 від 22.07.2025.

За інформацією, наявною у додатку Резерв+ позивач перебуває на обліку у Відповідача 1 згідно з Витягом з Резерву+ по ОСОБА_1 станом на 16.02.2025.

30.07.2024 у додатку Резерв+ позивачем було уточнено військово-облікові дані, що підтверджується витягом із додатку Резерв+.

Як зазначає позивач у позовній заяві, в додатку Резерв+ з`явилася інформація: «Виявлені порушення правил військового обліку. Будь ласка, зверніться у ТЦК за місцем реєстрації або проживання для уточнення даних» (Витяг з Резерву+ станом на 08.04.2025).

15.11.2024 позивач звернувся до відповідача 1 із заявою, в якій повідомив, що по-перше, військово- облікові дані позивачем було оновлено вчасно, а по-друге, з 25.10.2018 позивача було взято на військовий облік військовозобов`язаних відповідачем 2, отже, підстави для обліковування позивача у відповідача 1 відсутні .

Проте, відповіді на вище зазначений лист позивачем не отримано.

Представником позивача було направлено адвокатський запит від 27.02.2025 до відповідача 1 щодо таких питань, зокрема: У зв`язку з чим, у додатку Резерв+ ОСОБА_1 з`явилась інформація стосовно виявлених порушень правил військового обліку ОСОБА_1 .? Які саме порушення правил військового обліку були допущені ОСОБА_1 .? Чи було ОСОБА_1 02.10.2018 року Знято з військового обліку в ІНФОРМАЦІЯ_6 ? Якщо ОСОБА_1 було знято 02.10.2018 року з військового обліку в ІНФОРМАЦІЯ_6 (як і вбачається із Тимчасового посвідчення військовозобов`язаного НОМЕР_1 ) то Коли та на підставі чого ОСОБА_1 було знову взято на військовий облік в ІНФОРМАЦІЯ_6 ?

Однак, відповідь на вище зазначений адвокатський запит від 27.02.2025 ІНФОРМАЦІЯ_6 надана не була.

Позивач також звернувся із заявою до відповідача 2 16.12.2024 та 13.01.2025 до відповідача 2 щодо актуалізації інформації у додатку Резерв+ стосовно перебування ОСОБА_1 на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Проте, відповіді на вище зазначені заяви позивачу також не надійшли.

Представником позивача на електронну пошту відповідача 2 було направлено адвокатський запит від 21.01.2025 щодо того, у зв`язку з чим у додатку Резерв+ Бондарєва О.Ю. з`явилась інформація стосовно виявлених порушень правил військового обліку ОСОБА_1 та на підставі чого ОСОБА_1 наразі повинен з`явитися до ТЦК за місцем реєстрації або проживання для уточнення даних.

Відповіді на вище зазначений адвокатський запит надано не було.

Представник позивача звернулась до відповідача 2 із ще одним адвокатським запитом від 05.02.2025 щодо того, у зв`язку з чим у додатку Резерв+ ОСОБА_1 з`явилась інформація стосовно виявлених порушень правил військового обліку ОСОБА_1 ; на підставі чого ОСОБА_1 наразі повинен з`явитися до ТЦК за місцем реєстрації або проживання для уточнення даних; стосовно розгляду Відповідачем 2 заяв, направлених представником позивача 16.12.2024 та 13.01.2025.

Листом відповідача 2 від 21.02.2025 № 13/135 повідомлено, що військовозобов`язаний ОСОБА_1 перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_10 з 23.05.2023 року, як такий що досяг 25 річного віку під час перебування на військовому обліку призовників. На військовому обліку військовозобов`язаних в ІНФОРМАЦІЯ_5 даний громадянин не значиться, в картотеці військовозобов`язаних відсутній, в програмі «Ствол» відсутній. За даними інформаційно-облікової системи «Оберіг» перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_10 з 23.05.2023 та запропоновано звернутись до ІНФОРМАЦІЯ_6 .

17.04.2025 позивач звернувся із заявою до відповідача 1 щодо приведення у відповідність даних стосовно ОСОБА_1 , які містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов`язаних та резервістів до даних зазначених в тимчасовому посвідченні військовозобов`язаного ОСОБА_1 , а саме прибрати інформацію у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов`язаних та резервістів стосовно перебування ОСОБА_1 на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_7 та прибрати інформацію у додатку Резерв+ стосовно порушень військового обліку ОСОБА_2 .

Листом відповідача 1 від 28.04.2025 повідомлено, що 23.05.2023 засобами Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів (далі-Реєстр), посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_6 було сформовано обліковий запис військовозобов`язаного ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_11 . Враховуючи абз.2, п.2, ч.5, ст.37 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» зняттю з військового обліку військовозобов`язаних підлягають військовозобов`язані, які вибули в іншу місцевість (адміністративно-територіальну одиницю) України і стали на військовий облік за новим місцем проживання. Станом на 23.04.2025 засобами Реєстру постановку ОСОБА_1 на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_3 не здійснено, у зв`язку з чим згідно Реєстру позивач перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_7 . Враховуючи надані позивачем копії документів, а саме копію тимчасового посвідчення військовозобов`язаного № НОМЕР_1 з відміткою про взяття на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_12 25.10.2018 року та абз.2, п.1 правил військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів і якому зазначено, що військовозобов`язані повинні перебувати на військовому обліку за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, для приведення у відповідність даних Реєстру даним Вашого військово-облікового документа, запропоновано позивачу звернутися до ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Позивач, вважаючи дії відповідача 2 щодо відмови позивачу актуалізувати інформацію у додатку Резерв+ стосовно перебування ОСОБА_1 на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_3 та дії відповідача 1 щодо відмови позивачу привести у відповідність дані стосовно нього, які містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов`язаних та резервістів до даних, зазначених в тимчасовому посвідченні військовозобов`язаного ОСОБА_1 , протиправними, звернувся до суду з цим позовом.

V. Мотиви, з яких виходить суд, та застосовані норми права.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 17 Конституції України встановлено, що захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу. Оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності покладаються на Збройні Сили України.

У силу статті 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов`язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

У зв`язку з військовою агресією російською федерації проти України, Указом Президента України від 24.02.202264/202 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24.02.2022№2102-IX, в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022, який діє дотепер.

Указом Президента України №69/2022 від 24.02.2022 «Про загальну мобілізацію» постановлено про оголошення та проведення загальної мобілізації на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва.

Згідно з частиною десятою статті 1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-ХІІ громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов`язані, зокрема виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.

Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов`язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, повноваження і відповідальність посадових осіб та обов`язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів визначає Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 року №3543-XII (далі - Закон №3543-ХІІ).

Стаття 1 Закону №3543-ХІІ визначено, що мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, в Збройних Сил України, інших військових формувань, оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.

Відповідно до ч. 8 ст. 4 Закону №3543-ХІІ з моменту оголошення мобілізації (крім цільової) чи введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях настає особливий період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій.

На час особливого періоду дія будь - яких прийнятих до настання цього періоду нормативно-правових актів, що передбачають скорочення чисельності, обмеження комплектування або фінансування Збройних Сил України, інших військових формувань чи правоохоронних органів спеціального призначення, зупиняється.

Згідно з абз. 2 ч. 1 ст. 22 Закону №3543-ХІІ громадяни зобов`язані з`являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов`язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов`язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України - за викликом Служби зовнішньої розвідки України) для взяття на військовий облік військовозобов`язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період.

Відповідно до ч. 3 ст. 22 Закону №3543-ХІІ під час мобілізації громадяни зобов`язані з`явитися до військових частин або на збірні пункти територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках керівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки), або у строки, визначені командирами військових частин (військовозобов`язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку, військовозобов`язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України - за викликом керівників відповідних підрозділів Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов`язані Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).

Особливості проходження медичного обстеження військовозобов`язаними та резервістами під час мобілізації, на особливий період визначаються Міністерством оборони України спільно з Міністерством охорони здоров`я України (ч. 5 ст. 22Закону №3543-ХІІ).

Згідно положень статті 1 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» №2232-XII від 25.03.1992 (далі Закон №2232-ХІІ) захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов`язком громадян України. Військовий обов`язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення та Державної спеціальної служби транспорту, посади в яких комплектуються військовослужбовцями. Військовий обов`язок включає у тому числі проходження військової служби.

Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст. 1 Закону №2232-ХІІ захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов`язком громадян України.

Військовий обов`язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов`язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Від виконання військового обов`язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом (ч. 5 ст. 1 Закону №2232-XII).

Згідно з ч. 9 ст. 1 Закону №2232-ХІІ щодо військового обов`язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають приписці до призовних дільниць; призовники - особи, приписані до призовних дільниць; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов`язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.

Згідно із ч. 10 ст. 1 Закону №2232-XII громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов`язані, зокрема, виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.

Згідно з п. 11 ст. 38 згаданого вище Закону №2232-XII визначено, що призовники, військовозобов`язані, резервісти в разі зміни їх сімейного стану, стану здоров`я,адреси місця проживання (перебування), номерів засобів зв`язку та адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти), освіти, місця роботи, посади зобов`язані особисто в семиденний строк повідомити про такі зміни відповідні органи, де вони перебувають на військовому обліку, у тому числі у випадках, визначених Кабінетом Міністрів України, через центри надання адміністративних послуг та інформаційно-телекомунікаційні системи.

Аналогічні норми містяться і в Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487.

Відповідно до п. 8 Правил військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів (додаток 2 до Порядку), призовники, військовозобов`язані та резервісти повинні особисто повідомляти в семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну персональних даних, зазначених у ст.7 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів», а також надавати зазначеним органам документи, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 25.09.2018 до 02.10.2018 перебував на військовому обліку військовозобов`язаних в ІНФОРМАЦІЯ_8 (наразі- ІНФОРМАЦІЯ_6 ).

Відповідно до Тимчасового посвідчення військовозобов`язаного № НОМЕР_1 02.10.2018 позивача було знято з військового обліку військовозобов`язаних у Відповідача 1 у зв`язку зі зміною місця проживання та 25.10.2018 позивача було взято на військовий облік військовозобов`язаних ІНФОРМАЦІЯ_9 (наразі - ІНФОРМАЦІЯ_4 ) у зв`язку зі зміною місця проживання,

Правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів, регулює відносини у сфері державної реєстрації громадян України, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави, та осіб, приписаних до призовних дільниць (далі - призовники, військовозобов`язані та резервісти) визначені в Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів" від 16 березня 2017 року №1951-VIII(далі Закон №1951-VIII).

Статтею 1 Закону №1951-VIII визначено, що Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов`язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Так, ч. 1 ст.5 Закону №1951-VIII передбачено, що держателем Реєстру є Міністерство оборони України (далі - Держатель Реєстру), розпорядником Реєстру є Генеральний штаб Збройних Сил України (далі - розпорядник Реєстру), а Служба безпеки України та розвідувальні органи України є органами адміністрування та ведення Реєстру. Адміністратором Реєстру є Держатель Реєстру.

Відповідно до ч.1ст. 6 Закону №1951-VIIIдо Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості:

1) персональні дані призовників, військовозобов`язаних та резервістів;

2) службові дані призовників, військовозобов`язаних та резервістів.

Пунктом 2 ч.1 ст. 9 №1951-VIII передбачено, що призовник, військовозобов`язаний та резервіст має право, зокрема, звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.

28.03.2022 відповідно до статті 5 Закону України « Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів» та з метою встановлення процедури збирання, зберігання, обробки та використання відомостей про призовників, військовозобов`язаних та резервістів Міністерство оборони України видало наказ №94 "Про затвердження Порядку ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів".

Процедури збирання, зберігання, обробки та використання відомостей Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів встановлено Порядком ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів, затвердженимнаказом Міністерства оборони України від 28.03.2022 №94(далі- Порядок 94) (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Згідно із пунктами 2-4, 6 розділу І Порядку №94, реєстр - автоматизована інформаційно-телекомунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов`язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Основними завданнями Реєстру є:

- ведення військового обліку громадян України;

- забезпечення комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом в мирний час та в особливий період;

- інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов`язку.

Основними засадами ведення Реєстру є:

- обов`язковість внесення до Реєстру передбачених Законом України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів» відомостей про призовників, військовозобов`язаних та резервістів;

- повнота та актуалізація відомостей Реєстру;

- захищеність Реєстру та внесення до нього відомостей - держава гарантує захист бази даних Реєстру від несанкціонованого доступу, зловживання доступом, незаконного використання відомостей Реєстру, порушення цілісності бази даних Реєстру та його апаратного та програмного забезпечення відповідно до вимог законодавства у сфері захисту інформації.

Дані Реєстру використовуються для реалізації завдань військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів, а також для інформаційного забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов`язку.

Відповідно до 1, 2, 16, 18 розділу ІІ Порядку №94, суб`єктами Реєстру є володілець Реєстру, розпорядник Реєстру, органи адміністрування Реєстру та органи ведення Реєстру.

Володільцем Реєстру є Міністерство оборони України.

Органами ведення Реєстру є ТЦК та СП, Центральне управління СБУ та регіональні органи СБУ, відповідні підрозділи СЗРУ.

Призначена відповідальна особа за ведення Реєстру відповідно до покладених на неї обов`язків здійснює:

внесення відомостей до електронних форм облікових карток призовників, військовозобов`язаних та резервістів відповідно до нормативно-правових актів з питань ведення військового обліку, взяття (зняття) на військовий облік з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов`язаних та резервістів з існуючими обліковими даними;

внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов`язаних та резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, ТЦК та СП, військових частин, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов`язаними та резервістами;

верифікацію персональних та службових даних призовників, військовозобов`язаних або резервістів, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію;

перегляд та друк облікових документів, звітів та статистичних відомостей Реєстру відповідного ТЦК та СП, Центрального управління СБУ та відповідного регіонального органу СБУ, відповідного підрозділу СЗРУ;

знищення повторного запису з Реєстру.

Пунктом 9 розділу ІІІ Порядку №94, передбачено, що виправлення недостовірних відомостей Реєстру, а також включення (не включення) до Реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, здійснюється за результатами розгляду їхньої мотивованої заяви із зазначенням підстав, передбачених законодавством, яка подається до органів ведення Реєстру.

У відповідності до п. 12 Порядку №94, отримання призовником, військовозобов`язаним та резервістом інформації про своє включення (не включення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, здійснюється після особистого звернення та письмового запиту (в якому вказується прізвище, ім`я та по батькові (за наявності), місце проживання (місце перебування) і реквізити документа, що посвідчує особу, яка подає запит) до органу ведення Реєстру або в електронному вигляді через Єдиний державний веб-портал електронних послуг, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері цифровізації.

Письмовий запит задовольняється протягом десяти календарних днів з дня його надходження.

Згідно з п.2 розділу IV Поряду №94, актуалізація (внесення змін) відомостей Реєстру здійснюється:

в електронному режимі - шляхом інформаційної взаємодії між Реєстром та інформаційно-телекомунікаційними системами, реєстрами, базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи;

у ручному режимі - шляхом внесення призначеною відповідальною особою за ведення Реєстру відомостей до електронних форм облікових карток призовників, військовозобов`язаних та резервістів, відповідно до нормативно-правових актів з питань ведення військового обліку.

Відповідно до п. 8 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов`язаних та резервістів і форми такого документа, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року №559(далі Порядок №559), військово-обліковий документ в електронній формі містить такі відомості з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів (за наявності):

1) прізвище;

2) власне ім`я (усі власні імена);

3) по батькові (за наявності);

4) дата народження;

5) реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку у паспорті);

6)окремий номер запису в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов`язаних та резервістів;

7) відомості про результати медичних оглядів, що проводилися з метою визначення придатності до виконання військового обов`язку;

8) відомості про наявність відстрочки від направлення для проходження базової військової служби для призовників або відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період (бронювання) для військовозобов`язаних та резервістів;

9) військове звання (для військовозобов`язаних та резервістів);

10) військово-облікова спеціальність;

11) відомості про виконання військового обов`язку (категорія обліку);

12)відомості про військовий облік (вид обліку та територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, в якому перебуває на обліку);

13) відомості щодо звернення або надсилання до Національної поліції повідомлення про вчинення адміністративного або кримінального правопорушення;

14) адреса місця проживання;

15) номери засобів зв`язку;

16) адреси електронної пошти (за наявності);

17) дата і час оновлення облікових даних призовником, військовозобов`язаним та резервістом;

18) дата і час формування військово-облікового документа в електронній формі.

Згідно з абз. 5 п.7 Порядку №559, у разі коли відомості, зазначені у підпунктах 1-5, 8, 11-13 пункту 8 цього Порядку, на момент зчитування не відповідають відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов`язаних та резервістів, військово-обліковий документ в електронній формі вважається недійсним.

Пунктом 4 Порядку №559 передбачено, що у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов`язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов`язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін:

у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку;

в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов`язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку.

Зміни вносяться протягом п`яти робочих днів з дня реєстрації заяви.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є відповідальними особами за ведення Реєстру до обов`язку яких належить, зокрема, внесення змін до персональних та службових даних військовозобов`язаних на підставі відомостей, що подаються органу ведення Реєстру військовозобов`язаними.

Відповідно до наведених вище приписів Порядку №94 та Порядку №559 позивач звертався з відповідними заявами до органів, уповноважених на внесення змін, але останні всупереч вимог законодавства відмовили у внесенні змін та запропонували звернутися до іншого районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Ураховуючи викладене, суд дійшов висновку, що відповідачі, як суб`єкти владних повноважень, до компетенції та повноважень яких належить внесення змін до персональних та службових даних військовозобов`язаних в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов`язаних та резервістів, після отримання від позивача заяв та документів, повинні були внести зміни до Реєстру.

Як визначено пунктом 9 Порядку №94 та пунктом 4 Порядку №559 виправлення недостовірних відомостей Реєстру, а також включення (не включення) до Реєстру військовозобов`язаних, здійснюється за результатами розгляду їхньої мотивованої заяви із зазначенням підстав, передбачених законодавством, яка подається до органів ведення Реєстру.

У разі невідповідності відомостей, зазначених у військовому квитку відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов`язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку у паперовій формі або в електронній формі.

Таким чином, з аналізу положень Порядку №94 та Порядку №559 вбачається, що у разі виявлення розбіжностей у військово-облікових документах з відомостями які містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов`язаних та резервістів, така особа повинна звернутися до районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку із відповідною заявою та всіма необхідними документами, або у паперовій формі або в електронній формі.

Судом встановлено, що за інформацією, наявною у додатку Резерв+ позивач перебуває на обліку у Відповідача 1 згідно з Витягом з Резерву+ по ОСОБА_1 станом на 16.02.2025.

Проте, у тимчасовому посвідченні № 4/1486 позивача внесено записи про зняття позивача 02.10.2018 з військового обліку військовозобов`язаних у Відповідача 1 у зв`язку зі зміною місця проживання та про взяття позивача 25.10.2018 на військовий облік військовозобов`язаних ІНФОРМАЦІЯ_9 (наразі ІНФОРМАЦІЯ_4 ) у зв`язку зі зміною місця проживання.

Також суд зазначає, що з 27.10.2018 позивач зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується витягом з реєстру територіальної громади № 2025/009928342 від 22.07.2025.

Між тим, відповідно до листа відповідача 2 від 21.02.2025 № 13/135 військовозобов`язаний ОСОБА_1 перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_10 з 23.05.2023 року, як такий що досяг 25 річного віку під час перебування на військовому обліку призовників. На військовому обліку військовозобов`язаних в ІНФОРМАЦІЯ_5 даний громадянин не значиться, в картотеці військовозобов`язаних відсутній, в програмі «Ствол» відсутній. За даними інформаційно-облікової системи « ІНФОРМАЦІЯ_13 » перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_10 з 23.05.2023, тому запропоновано звернутись до ІНФОРМАЦІЯ_6 .

Водночас згідно з листом відповідача 1 від 28.04.2025 23.05.2023 засобами Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів (далі-Реєстр), посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_6 було сформовано обліковий запис військовозобов`язаного ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_11 . Враховуючи абз.2, п.2, ч.5, ст.37 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» зняттю з військового обліку військовозобов`язаних підлягають військовозобов`язані які вибули в іншу місцевість (адміністративно-територіальну одиницю) України і стали на військовий облік за новим місцем проживання. Станом на 23.04.2025 засобами Реєстру постановку ОСОБА_1 на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_3 не здійснено, у зв`язку з чим згідно Реєстру позивач перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_6 . Враховуючи надані позивачем копії документів, а саме копію тимчасового посвідчення військовозобов`язаного № НОМЕР_1 з відміткою про взяття його на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_12 25.10.2018 року та абз.2, п.1 правил військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів і якому зазначено, що військовозобов`язані повинні перебувати на військовому обліку за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, для приведення у відповідність даних Реєстру даним військово-облікового документа, запропоновано позивачу звернутися до ІНФОРМАЦІЯ_3 .

За таких обставин, ураховуючи зазначене вище, ІНФОРМАЦІЯ_4 допущено протиправними дії щодо відмови внести зміни до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів щодо включення в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів інформації про перебування ОСОБА_1 на військовому обліку військовозобов`язаних в ІНФОРМАЦІЯ_2 та ІНФОРМАЦІЯ_7 допущено протиправними дії щодо відмови внести зміни до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов відмови `язаних та резервістів про зняття з військового обліку військовозобов`язаних в ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 відповідно до інформації, яка міститься у тимчасовому посвідченні військовозобов`язаного № НОМЕР_1 .

Отже, суд, обираючи належний спосіб захисту порушеного права позивача, вважає за необхідне зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_14 внести зміни до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів щодо ОСОБА_1 про перебування на військовому обліку військовозобов`язаних в ІНФОРМАЦІЯ_2 з 25.10.2018 відповідно до відомостей, які містяться у тимчасовому посвідченні військово зобов`язаного № 4/1486 та зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_15 внести відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів про зняття з військового обліку військовозобов`язаних з 02.10.2018 в ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 відповідно до інформації, яка міститься у тимчасовому посвідченні військовозобов`язаного № НОМЕР_1 .

VI. Висновки суду.

Частинами першою, другою статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб`єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Відповідно до положень статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Надавши оцінку усім доказам в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.

VII. Розподіл судових витрат.

Квитанціями від 01.05.2025 та 23.04.2025 підтверджується сплата позивачем судового збору у розмірі 1937,92 грн. За таких обставин, враховуючи вимоги статті 139 КАС України, судові витрати на оплату судового збору в розмірі 1937,92 грн підлягають стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів.

Керуючись статтями 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255, 295 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправною відмову та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо відмови внести зміни до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів щодо включення в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів інформації про перебування ОСОБА_1 на військовому обліку військовозобов`язаних в ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_14 внести зміни до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів щодо ОСОБА_1 про перебування на військовому обліку військовозобов`язаних в ІНФОРМАЦІЯ_2 з 25.10.2018 відповідно до відомостей, які містяться у тимчасовому посвідченні військовозобов`язаного № НОМЕР_1 .

Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо відмови внести зміни до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів про зняття з військового обліку військовозобов`язаних в ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 відповідно до інформації, яка міститься у тимчасовому посвідченні військовозобов`язаного № НОМЕР_1 .

Зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_15 внести відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів про зняття з військового обліку військовозобов`язаних з 02.10.2018 в ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 відповідно до інформації, яка міститься у тимчасовому посвідченні військовозобов`язаного № НОМЕР_1 .

Стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_1 за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в у розмірі 968,96 грн (дев`ятсот шістдесят вісім гривень 96 копійок).

Стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_2 за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в у розмірі 968,96 грн (дев`ятсот шістдесят вісім гривень 96 копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду.

Повне найменування сторін:

Позивач ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_2 .

Відповідач 1 ІНФОРМАЦІЯ_15 , місцезнаходження: АДРЕСА_3 , ЄДРПОУ НОМЕР_3 .

Відповідач 2 ІНФОРМАЦІЯ_14 , місцезнаходження: АДРЕСА_4 , ЄДРПОУ У НОМЕР_4 .

Рішення у повному обсязі складено та підписано 11.08.2025.

Суддя О.В. Пасечнік