Єдиний державний реєстр судових рішень
Провадження № 3/679/352/2025
Справа № 679/1005/25
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 липня 2025 року м.Нетішин
Суддя Нетішинського міського суду Хмельницької області Сопронюк О.В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, що надійшла з Головного управління ДПС у Хмельницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , ID-картка НОМЕР_2 , дата видачі 22.12.2022, орган видачі 0512, яка зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , працює продавцем в магазині «МТА.UA» за ч.1 ст.155-1 КУпАП, -
ВСТАНОВИВ:
При проведенні посадовою особою ГУ ДПС у Хмельницькій області фактичної перевірки ФОП ОСОБА_2 , яка здійснює свою діяльність в магазині « ІНФОРМАЦІЯ_2 » в АДРЕСА_2 , встановлено, що продавець ОСОБА_3 порушила порядок розрахунків, а саме: 23.06.2025 близько 09 години 54 хвилин при проведенні контрольної розрахункової операції придбано навушники ?Apple AirPods 4 за 5799,00 грн, але при цьому дана операція не відображена через реєстратор розрахункових операцій фіскальний номер 4000921623,розрахунковий документ не сформовано та не видано ні в електронному, ні в паперовому вигляді, чим порушено вимоги п.п.1, 2, ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» із змінами та доповненнями від 06.07.1995 року № 265/95-ВР.
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_3 в судове засідання повторно не з`явився, хоча про дату, час та місце розгляду справи повідомлялася засобами зв`язку за номером телефону зазначеним у протоколі про адміністративне правопорушення, що підтверджується телефонограмами, що наявні в матеріалах справи.
Згідно з ч.2 ст.7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ст.245 КУпАП, завданнями провадження у справах про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи.
Диспозиція ч.1 ст.155-1 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за порушення встановленого законом порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг
Вина ОСОБА_3 у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст.155-1 КУпАП, підтверджується даними протоколу про адміністративне правопорушення №2854/10/22-01-07-05 від 23.06.2025, акту фактичної перевірки від 01.07.2025, фіскальним чеком №1042651630 від 23.06.2025.
Отже, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, приходжу до висновку, що в діях ОСОБА_3 вбачається склад правопорушення, передбаченого ч.1 ст.155-1 КУпАП, а саме: порушення встановленого законом порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі.
При накладенні адміністративного стягнення враховую вищевикладене, характер вчиненого правопорушення, особу правопорушниці, ступінь її вини, відсутність обставин, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, і приходжу до переконання, що ОСОБА_3 слід призначити стягнення за ч.1 ст.155-1 КУпАП у виді штрафу, що буде необхідним та достатнім для досягнення визначеної ст.23 КУпАП мети адміністративного стягнення.
Згідно ст.40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Відповідно до п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення справляється судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Отже, з ОСОБА_3 в дохід держави слід стягнути судовий збір в розмірі 605,60 грн.
Керуючись ч.1 ст.155-1, ст.ст.33, 40-1, 280, 283-285, 287-289 КУпАП, ст.4 Закону України «Про судовий збір», суддя,-
ПОСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 155-1 КУпАП, та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 3 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 51 гривню.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір в розмірі 605,60 гривень.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Постанова може бути оскаржена до Хмельницького апеляційного суду через Нетішинський міський суд протягом десяти днів з дня її винесення.
Реквізити для сплати штрафу: отримувач коштів - УК у м.Нетішині/м.Нетішин 21081100, код отримувача за ЄДРПОУ - 37971775, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), МФО - 899998, рахунок отримувача - UA178999980313060106000022743, код класифікації доходів бюджету - 21081100.
Реквізити для сплати судового збору: отримувач коштів - ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача - 37993783, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача - UА908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету - 22030106.
Оригінали квитанцій про сплату штрафу та судового збору обов`язково необхідно надати суду.
Суддя О.В. Сопронюк
The court decision No. 129157413, Netishyn City Court of Khmelnytskyi Oblast was adopted on 29.07.2025. The procedural form is On administrative offenses, and the decision form is . On this page, you will find important data about this court decision. We offer convenient and quick access to actual court decisions so that you can keep up to date with the most recent court precedents. Our database contains the full range of information you need, allowing you to find useful data conveniently.
This decision relates to case No. 679/1005/25. Companies, which are mentioned in the text of this judgment: