Єдиний державний реєстр судових рішень
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 липня 2025 р. № 400/2102/25 Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Біоносенка В.В., розглянув у порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін, відповідно до процедури передбаченої ст.263 КАС України, адміністративну справу,
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1,м. Миколаїв,54008, провизнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області з вимогами: визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не проведення перерахунку та виплати пенсії позивачці з 05.08.2024 відповідно до довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України від 21.01.2025 за №9/3-237; зобов`язати відповідача здійснити з 05.08.2024 перерахунок та виплату пенсії позивачці на підставі довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України від 21.01.2025 за №9/3-237 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021, з урахуванням раніше виплачених сум.
Обґрунтовуючи свої вимоги, позивачка вказує на те, що 19.08.2024 вона звернулась до відповідача із заявою про переведення з 05.08.2024 на пенсію по втраті годувальника. Листом від 02.09.2024 Головне управління ПФУ в Миколаївській області вказало на недоцільність переведення на пенсію по втраті годувальника. Департаментом з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України були надані довідки про розмір його грошового забезпечення ОСОБА_2 станом на 05.03.2019, 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 та 01.01.2023 року. 09.02.2025 представник позивача звернувся до Пенсійного фонду адвокатським запитом щодо здійснення перерахунку пенсії позивачки на підставі довідок Департаменту з питань виконання кримінальних покарань листом від 22.01.2025, нарахування та виплати щомісячної доплати згідно постанови №713 від 14.07.2021, нарахування та виплату індексації з 01.03.2022, 01.03.2023, 01.03.2024. Головне управління ПФУ в Миколаївській області листом від 14.02.2025 повідомило, що згідно даними централізованих систем "Призначення та виплати пенсій" та "Призначення та виплати пенсій деяким категоріям громадян" ОСОБА_1 на обліку як одержувач будь-якого виду пенсії на території Миколаївської області , не перебуває. На переконання позивачки, відповідач протиправно не провів їй з 05.08.2024 перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки від 21.01.2025 №9/3-237, у зв`язку з чим вона звернулась до суду.
Відповідач позов не визнав, просив відмовити у задоволенні позову. В обгрунтування своєї позиції у письмовому відзиві вказав на те, що позивачка перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ та отримує пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". 19.08.2024 позивачка звернулась із заявою про розрахунок пенсії в разі втрати годувальника в порядку ЗУ "Про звернення громадян", за результатами розгляду якої відповідачем було надано відповідь від 02.09.2024 щодо розрахунку пенсії в разі втрати годувальника відповідно до Закону №2262. Із заявою встановленого зразка про переведення з пенсії за віком на пенсію в разі втрати годувальника позивачка не зверталась, а тому вимога позивача про перерахунок пенсії з 05.08.2024 (наступний за днем смерті годувальника) є такою, що суперечить вимогам ст.45 Закону №1058.
Позивачка, в свою чергу, у відповіді на відзив вказала на безпідставність доводів відповідача, викладених у відзиві. При цьому представник позивача наголосив, що позивачка має право на пенсію у зв`язку з втратою годувальника, а доводи, наведені у відзиві щодо необхідності переведення з одного виду пенсії на інший не передбачений законом - здійснюється призначення пенсії у зв`язку з втратою годувальника, а не переведення як вказує відповідач.
Суд розглянув справу 09.07.2025 в порядку спрощеного провадження, без виклику сторін, відповідно до вимог ст. 263 КАС України.
Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Миколаївській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
19.08.2024 позивачка звернулась із заявою в довільній формі щодо обчислення розміру пенсії в разі втрати годувальника ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Головне управління Пенсійного фонду України розглянуло зазначену заяву в порядку передбаченому Законом України "Про звернення громадян" та листом від 02.09.2024 №13125-12044/К-32/8-1400/24 повідомило позивачку про недоцільність переходу з пенсії за віком на пенсію у зв`язку з втратою годувальника та надало відповідні розрахунки, з яких виходило, що розмір її пенсії у такому випадку зменшиться.
22.01.2025 Департаментом з питань виконання кримінальних покарань на звернення представника позивачки надано Довідку №9/3-237 від 21.01.2025 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 станом на 05.03.2019, 29.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 та 01.01.2023.
09.02.2025 представник позивача звернувся до Головного управління ПФУ в Миколаївській області з адвокатським запитом щодо надання інформації про нарахування пенсії на підставі довідок про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, 01.01.2021, нарахування та виплати щомісячної доплати, передбаченої постановою КМУ від 14.07.2021 №713, нарахування та виплати індексації з 01.03.2022, 01.03.2023, 01.03.2024, розміру невиплаченої пенсії.
Листом від 14.02.2025 Головне управління ПФУ в Миколаївській області повідомило представника позивача про те, що згідно даними централізованих систем "Призначення та виплати пенсій" та "Призначення та виплати пенсій деяким категоріям громадян" ОСОБА_1 на обліку як одержувач будь-якого виду пенсій на території Миколаївської області не перебуває.
На переконання позивача, відповідач протиправно не провів їй перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань станом 01.01.2021, в зв`язку із чим звернувся до суду.
Частиною 1 статті 9 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (Закон - №1058) встановлено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати:1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.
Відповідно до ст.10 Закону №1058, особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Відповідно до ст. 26 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (Закон - №2262) пенсії в разі втрати годувальника сім`ям військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом призначаються, якщо годувальник помер у період проходження служби або не пізніше 3 місяців після звільнення зі служби чи пізніше цього строку, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних у період проходження служби, а сім`ям пенсіонерів з числа цих військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом - якщо годувальник помер у період одержання пенсії або не пізніше 5 років після припинення її виплати. При цьому сім`ї військовослужбовців, які пропали безвісти в період бойових дій, прирівнюються до сімей загиблих на фронті.
Відповідно до ч.1 ст.44 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (Закон - №1788) пенсії в разі втрати годувальника призначаються на кожного непрацездатного члена сім`ї в розмірі 30 процентів заробітку годувальника (стаття 64), але не менше соціальної пенсії, встановленої для відповідної категорії непрацездатних.
Відповідно до ч.1 ст.45 Закону №1058, призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.
Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Згідно з ч. 3 ст. 45 Закону №1058, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Отже, ч. 3 ст. 45 Закону № 1058-IV визначає порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший.
Відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" №22-1, заява про призначення, перерахунок, поновлення, продовження пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв`язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов`язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера (додаток 4); заява про припинення виплати пенсії у зв`язку з тимчасовим проживанням за кордоном (додаток 9) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).
Заява про призначення, перерахунок пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов`язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, виплату недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера, про припинення виплати пенсії у зв`язку з тимчасовим проживанням за кордоном може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436.
Вирішуючи зазначений спір, приходить до висновку, що позовні вимоги позивачки не можуть бути задоволенні з наступного.
По-перше, відповідно до ст.44 Закону №1058 та Порядку №22-1, призначення пенсії, їх перерахунок та переведення на інший вид пенсії здійснюється на підставі відповідної заяви (додаток №1 до Порядку) та доданих до неї документів. В цьому випадку суд вбачає, що позивачка звернулася до відповідача з заявою не за формою передбаченою Порядком №22-1 та без додання необхідних додатків. І саме на цьому побудована позиція відповідача по цій справі.
Суд враховує правовий висновок Верховного Суду викладену в постанові від 23.09.2024 №620/2027/23, відповідно до якого, доступ до соціальних прав, зокрема права на призначення пенсії, є важливим аспектом забезпечення гідного життя громадян. У цьому контексті можливість подання заяви у довільній формі є ключовим елементом, що спрощує процес отримання пенсійного забезпечення та сприяє реалізації такого конституційного права.
Аналогічний підхід до вирішення подібних правовідносин застосований Верховним Судом у постановах від 30 травня 2018 року у справі № 537/3480/17, від 27 листопада 2019 року у справі №748/696/17, від 26 лютого 2020 року у справі № 541/543/17-а, від 16 грудня 2021 року у справі №500/1879/20 та від 09 серпня 2023 року у справі №520/5045/2020.
Таким чином, відповідно до вже сталої практики Верховного Суду, незважаючи на подання заяви у довільній формі, орган пенсійного фонду, все одне повинен її розглянути та вирішити по суті.
Але, саме у цьому випадку, подання заяви про перехід на інший вид пенсії у довільній формі, не є вирішальним фактором та навіть позитивна судова практика Верховного Суду, не дає можливість задовольнити позов з причин зазначених нижче.
По-друге, для задоволення позовних вимог про зобов`язання провести переведення позивачки на пенсію по втраті годувальника, необхідно встановити обставини передбачені ст.45 Закону №2262, зокрема що позивачка була членом сім`ї померлого годувальника. Але, позивачка жодних документів з цього приводу ані відповідачу, ані суду не надавала. Хоча, відповідач під час розгляду справи не заперечив наявність у позивачки права на перехід на пенсію з втрати годувальника, а його позиція була побудована на інших аргументах, все ж таки, суд не може обійти цю обставину, та самостійно вирішити питання про призначення пенсії, без надання необхідних документів та підтвердження відповідного статусу.
По-трете, з позовної заяви, вбачає мета позивачки, не лише переведення її з пенсії за віком на пенсії за втратою годувальника (проти чого відповідач принципово не заперечує), а саме переведення з призначенням розміру пенсії з розміру грошового забезпечення годувальника визначеного Довідкою №9/3-237 від 21.01.2025. Але, суд звертає увагу, що зазначена Довідка видана 21.01.2025, а з заявою про здійснення переведення на пенсію за втратою годувальника ще 19.08.2024. Тобто, станом на час подання заяви про здійснення переведення на інший вид пенсії, зазначена Довідка не подавалася відповідачу та не розглядалася ним. Вона взагалі видана лише через декілька місяців після відмови відповідача у здійсненні переведення. Зазначена обставина, виключає можливість покладення обов`язку на відповідача здійснення перерахунку пенсії позивачки з 05.08.2024 з урахуванням грошового забезпечення зазначеного в Довідці від 21.01.2025.
По-четверте, Довідка від 21.01.2025 може бути підставою для здійснення призначення або перерахунку пенсії за втратою годувальника. Але, для цього, зацікавлені особи повинні були б звернутися до органів пенсійного фонду для переведення на пенсію за втратою годувальника або здійснення його перерахунку. Позивачка та її представник після отримання Довідки від 21.01.2025 до органів ПФУ з приводу переведення її на пенсію за втратою годувальника не зверталися, зазначену довідку належним чином не надавали.
Посилання в позовній заяві на адвокатський запит від 09.02.2025 не приймається судом. Адвокатський запит, це передбачений ст.20 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» спосіб отримання копій документів та збору необхідної інформації. Але, це не спосіб вчинення адвокатом юридично значимих дій на користь клієнта. З долученого до позову адвокатського запиту, вбачається, що представником позивача саме запитувалися у відповідача відповідна інформації, а не містилися заяви про вчинення певних дій на користь ОСОБА_1 (наприклад, здійснити переведення її на пенсію про втрату годувальника). Відповідно відповідачем на адвокатський запит надано інформацію, але не вчинено жодних дій.
Таким чином, оскільки позивачкою та її представником, Довідка №9/3-237 від 21.01.2025 до Головного управління ПФУ в Миколаївській області з заявою про призначення (перерахунки, переведення) не подавалася, суд позбавлений можливості покладення на відповідача обов`язку щодо врахування зазначеної довідки (з підстав передчасності) для перерахунку розміру її пенсії.
По-п`яте, оскільки суд дійшов висновку про неможливість використання Довідки від 21.01.2025 у цьому спорі, захист прав позивачки неможливий навіть у разі визнання протиправною відмови відповідача у переведенні позивачки з пенсії за віком на пенсію за втратою годувальника.
У такому випадку, розмір пенсії за втратою годувальника буде меншим за призначений розмір пенсії за віком, про що зазначено у відповіді відповідача від 02.09.2024, що призведе не до захисту прав позивачки, а до їх порушення.
Суд вбачає, що метою позивачки є саме отримання більшого розміру пенсії, а не лише формальний перехід з одного виду пенсії на інший. Більш того, у разі задоволення позовних вимог про зобов`язання відповідача здійснити відповідний перерахунок з одного виду пенсії на інший з 19.08.2024, без врахування Довідки від 21.01.2025 є небезпека, що зазначений перерахунок призведе до утворення заборгованості позивачки перед пенсійним фондом, що вочевидь не було метою її звернення до суду.
За таких обставин, суд навіть з врахуванням позиції викладеної у постанові ВС від 23.09.2024 №620/2027/23 не може задовольнити позов і в цій частині, оскільки в цьому випадку це може привести к спотворенню права позивачки, про захист якого вона просить суд.
По-шосте, суд не вбачає можливість виправити суперечності позову навіть з використанням повноважень передбачених ч.2 ст.8 КАС України (вихід за межі позовних вимог), оскільки усунути факт неподання Довідки від 21.01.2025 на розгляд відповідач, неможливо.
По-сьоме, зазначена відмова обумовлена не відсутністю у позивачки права на переведення на пенсію за втратою годувальника та врахування Довідки від 21.01.2025, а протиріччями конструкції правого захисту обраного позивачкою, і неможливістю їх усунення судом навіть з використанням ч.2 ст.8 КАС України.
По-восьме, відмова у задоволенні цього позову не перешкоджає зверненню позивачки із заявою встановленого зразка про призначення їй пенсії у зв`язку з втратою годувальника в тому числі й з врахуванням довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань від 21.01.2025 №9/3-237.
В задоволенні позову відмовити повністю.
Судові витрати покласти на позивачку.
На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246, 263 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_1 ) до Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1,м. Миколаїв,54008 13844159) відмовити повністю.
2. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя В. В. Біоносенко
Рішення складено в повному обсязі 09.07.2025
The court decision No. 128735521, Mykolaiv District Administrative Court was adopted on 09.07.2025. The procedural form is Administrative, and the decision form is Decision. On this page, you will find key information about this court decision. We offer convenient and quick access to actual court decisions so that you can keep up to date with the most recent court precedents. Our database contains the full range of information you need, allowing you to find necessary information conveniently.
This decision relates to case No. 400/2102/25. Organisations, which are mentioned in the text of this judgment: