№ 1280310, 29.10.2007, Commercial Court of the Autonomous Republic of Crimea

Approval Date
29.10.2007
Case No.
9216-2007а
Document №
1280310
Form of court proceedings
Economic
Companies listed in the text of the court document
State Coat of Arms of Ukraine

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 317

ПОСТАНОВА

Іменем України

29.10.2007

Справа №2-16/9216-2007А

За позовом - Закритого акціонерного товариства «Кримський ТИТАН»(96012, м. Армянськ, Північна промзона)

До відповідача – Красноперекопської ОДПІ (96000, м. Красноперекопськ, вул. Північна, 2)

Про визнання нечинним податкового повідомлення – рішення та спонукання до виконання певних дій

Суддя В.А. Омельченко

Секретар судового засідання Хлебнікова Н.С.

ПРЕДСТАВНИКИ:

16.10.2007 р.

від позивача – Нижник І.І., начальник юридичного управління, дов. №06-03-15/11948 від 20.12.2005 року, Матяш С.Ф., провідний спеціаліст відділу аудиту, дов. № 06-03-15/11956 від 20.12.2005 року.

від відповідача - Джемілєва Є.Ю. головний держ. под. інспектор дов. № 3425/10/10-0 від 22.08.2007 року; Чащина Т.А. – гол. держ. под. ревізор – інспектор, дов. № 6314/10/10-0 від 12.10.2007 року

29.10.2007 р.

від позивача – Нижник І.І., начальник юридичного управління, дов. №06-03-15/11948 від 20.12.2005 року, Матяш С.Ф., провідний спеціаліст відділу аудиту, дов. № 06-315/11956 від 20.12.2005 року.

від відповідача - Джемілєва Є.Ю. головний держ. под. інспектор дов. 3425/10/10-0 від 22.08.2007 року; Ковалішина О.П. – ст.. держ. под. ревізор – інспектор, дов. № 6504/10/10-0 від 29.10.2007 року

Суть спору - Позивач - Закрите акціонерне товариство «Кримський ТИТАН» м. Армянськ звернувся до господарського суду АРК з адміністративним позовом до відповідача Державної податкової інспекції в м. Армянську про визнання податкового повідомлення – рішення ДПІ в м. Армянську № 0000022340/0 від 16.06.2007 року про зменшення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на 168694,00 грн., а також прохає зобов’язати ДПІ в м. Армянську надати Відділенню Державного казначейства в м. Армянську Головного управління Державного казначейства України в АРК (96012, м. Армянськ, вул. Сімферопольська,7) висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету по податку на додану вартість в розмірі 168 694,00 грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що на думку позивача ДПІ в м. Армянську невірно застосував норми діючого законодавства, що призвело до безпідставного висновку щодо завищення ЗАТ «Кримський ТИТАН» заявленої суми бюджетного відшкодування за березень 2007 року на 168 694 грн.

Відповідач проти позову заперечує, вважає, що податкове повідомлення рішення № 0000022340/0 від 16.06.2007 року про зменшення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість у розмірі 168 694,00 грн. винесено відповідно до норм діючого законодавства та йому не суперечить.

В судовому засіданні, що відбулося 16.10.2007 року позивач надав заяву про уточнення позовних вимог відповідно до якої вказує, що згідно з наказом ДПА в АРК від 01.06.2007 року № 389 «Про реорганізацію державних податкових інспекцій в м. Армянську та Красноперекопської об’єднаної» Державну податкову інспекцію в м. Армянську реорганізовано шляхом приєднання до Красноперекопської об’єднаної державної податкової інспекції з утворенням Армянського відділення Красноперекопської ОДПІ без права юридичної особи.

Підпунктом 3.1 п. 3 вищевказаного наказу ДПА в АРК від 01.06.2007 року № 389 встановлено, що Красноперекопською ОДПІ (96000, м. Красноперекопськ, вул. Північна, 2) є правонаступником ДПІ в м. Армянську.

В ході розгляду справи була оголошена перерва судового засідання в порядку ст. 150 КАС України, після закінчення якої провадження по справі було продовжено.

Після вияснення усіх обставин справи, та перевірення доказів, суд перейшов до судових дебатів, які почалися в судовому засіданні, що відбулося 29.10. 2007 року.

Після закінчення дебатів сторін, суд віддалявся для ухвалення рішення по даній справі до нарадчої кімнати.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, а також заслухавши пояснення представників сторін, суд,-

ВСТАНОВИВ:

Державною податковою інспекцією в м. Армянську АР Крим (далі – ДПІ в м. Армянську) у період з 30.05.2007 р. по 12.06.2007 р. була проведена виїзна позапланова перевірка Закритого акціонерного товариства «Кримський ТИТАН» (далі – ЗАТ «Кримський ТИТАН») з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за березень 2007 р., за результатами якої був складений акт № 225/23-04/32785994 від 12.06.2007р. (далі – акт перевірки).

ДПІ в м. Армянську за порушення п.1.5, 1.8 ст.1, п.2.4 ст.2, пп.7.7.1, пп. «а» пп. 7.7.2 п.7.7 ст.7, пп. «б» п.10.1 ст.10 Закону України «Про податок на додану вартість» оформила та направила на адресу ЗАТ «Кримський ТИТАН» податкове повідомлення-рішення № 0000022340/0 від 16.06.2007 р. про зменшення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на 168694 грн.

Зокрема, в акті перевірки (стор. 36) вказано, що «в порушенняп.1.5 п.1.8 ст.1, п.2.4 ст.2, п.7.7.1, пп.7.7.2а), п.7.7 ст.7 пп.10.1.б) п.10.1 ст.10 Закону України «Про податок на додану вартість» № 168/97-ВР від 03.04.1997 р. зі змінами та доповненнями та пп.5.12.3 п.5.12 Порядку заповнення та надання податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПА України від 30.05.97 р. № 166 та зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 09.07.97 р. за № 250/2054 зі змінами, внесеними наказом ДПА України від 15.06.05 р. № 213, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 30.06.2005 р. за № 702/10982, підприємством до рядку 25.1 декларації з ПДВ за березень 2007 р. включена сума ПДВ по операціям з імпорту товарів у розмірі 168694 грн., яка не сплачена у попередньому податковому періоді (у лютому 2007 р.)

Таким чином, сума ПДВ в розмірі 8243978 грн., заявлена до відшкодування по декларації за березень 2007 р. зменшується на 168694 грн. та складає 8075284,15 грн. (стор. 37 акту перевірки).

Суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до свідоцтва № 0026252 від 17.09.2004 р. ЗАТ «Кримський ТИТАН» зареєстроване як платник податку на додану вартість з присвоєнням індивідуального податкового номеру 327859901031.

ЗАТ «Кримський ТИТАН» у визначені законодавством строки (20.04.2007 р.) подало до ДПІ в м. Армянську та у відділення Державного казначейства в м. Армянську податкову декларацію з податку на додану вартість за березень 2007 р. та розрахунок суми бюджетного відшкодування (додаток 3 до податкової декларації), які були зареєстровані зазначеними органами.

Згідно з вказаними податковою декларацією та розрахунком сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника в банку, (ряд. 25.1 Декларації) склала 8243978 грн.

Статтею 6 Конституції України визначено, що органи виконавчої влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України. Згідно ст.19 Конституції України органи державної влади та їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п. 1.8 ст. 1 Закону України від 03.04.97 р. № 168/97-ВР «Про податок на додану вартість» (далі – Закон про ПДВ) бюджетне відшкодування – це сума, що підлягає поверненню платнику податку з бюджету у зв’язку з надмірною сплатою податку у випадках, визначених цим Законом.

Порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків регулюються пп. 7.7 ст. 7 зазначеного Закону.

Відповідно до пп.7.7.2 п.7.7 ст.7 Закону про ПДВ бюджетному відшкодуванню підлягає частина від’ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередньому податковому періоді постачальникам таких товарів (послуг).

На підставі п.3.1 ст.3 Закону про ПДВ податок сплачується як при придбанні на митній території України товарів (послуг), так і при імпортуванні товарів.

Згідно з пп.2.1.1 п.2.1 ст.2 Закону України від 21.12.2000 р. № 2181-III «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», п.2.1 Порядку здійснення митними органами контролю за сплатою платниками податків податку на додану вартість та акцизного збору, які справляються при ввезенні (пересиланні) товарів та інших предметів на митну територію України, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України, Державної митної служби України від 16.03.2001 р. № 109/188 і зареєстрованого в Мін’юсті України 22.03.2001 р. за № 261/5452 та п.1.5 Порядку справляння податку на додану вартість під час митного оформлення товарів, імпортованих на митну територію України, затвердженого наказом Державної митної служби України від 27.09.2006 р. № 821 і зареєстрованого в Мін’юсті України 19.10.2006 р. за № 1128/13002 контроль за правильністю обчислення і своєчасністю сплати податку на додану вартість при митному оформленні товарів, що імпортуються в Україну, здійснюється митними органами.

Відповідно до п.4.1 Положення про відділ митних платежів регіональної митниці, митниці прямого підпорядкування, митниці, затвердженого наказом Державної митної служби України від 28.12.1999 р. № 864 і зареєстрованого в Мін’юсті України 27.01.2000 р. за № 50/4271 оформлення вантажної митної декларацій здійснюється за умови фактичного надходження на спеціальний рахунок митниці коштів (попередня оплата за митне оформлення) у сумі, що забезпечує сплату всіх установлених актами законодавства податків та зборів, що підтверджується банківською випискою.

Згідно з п.3.1 Порядку розрахунково-касового обслуговування через органи Державного казначейства України митних та інших платежів, які вносяться до/або під час митного оформлення, затвердженого наказом Міністерства фінансів України, Державної митної служби України від 24.01.2006 р. № 25/44 і зареєстрованого в Мін’юсті України 25.01.2006 р. за № 64/11938 сплата коштів у національній валюті, призначених для забезпечення справляння митних та інших платежів, здійснюється платниками до/або під час митного оформлення товарів з у вигляді передплати та/або доплати, а також готівкою через банки на депозитні рахунки 3734, відкриті на ім’я митних органів в УДК у місті Києві.

Пунктом 3.3 зазначеного Порядку встановлено наступне: кошти, що надійшли на депозитні рахунки 3734 митних органів згідно з цим Порядком, перераховуються митними органами виключно для зарахування до відповідних бюджетів України.

Відповідно до п.3.5 цього ж Порядку кошти, що підлягають зарахуванню до Державного бюджету України, не пізніше наступного робочого дня після дати завершення митного оформлення товарів перераховуються митними органами з депозитних рахунків 3734, відкритих в УДК у місті Києві, на рахунки з обліку доходів, відкриті в управліннях Державного казначейства України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, у розрізі митних органів і кодів бюджетної класифікації доходів бюджету.

Отже, платник податку при придбанні на митній території України товарів (послуг) сплачує постачальнику – платнику ПДВ вартість таких товарів (послуг), збільшену на суму податку на додану вартість, а при імпортуванні товарів, суму податку органам, які здійснюють контроль за правильністю нарахування та сплати (перерахування) податку до бюджету за імпортні товари, а саме – митним органам. Останні при наявності фактично оформленої ВМД сплачений ПДВ перераховують з депозитного рахунку митниці на рахунок обліку доходів Державного бюджету України відповідного коду бюджетної класифікації не пізніше наступного робочого дня після дати завершення митного оформлення товарів.

Таким чином, платник податку фактично сплачує податок на додану вартість у відповідності з податковим зобов’язанням, що виникає при імпорті товарів, безпосередньо при оформлені вантажної митної декларації.

Відповідно до пп.7.5.2 п.7.5 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» для операцій із імпорту товарів (супутніх послуг) та по поставці послуг нерезидентом на митній території України дата виникнення права платника податку на податковий кредит вважається дата сплати податку по податкових зобов'язаннях згідно з пп. 7.3.6 цієї статті.

Підпунктом 7.3.6 п.7.3 ст.7 зазначеного Закону встановлено, що датою виникнення податкових зобов'язань при імпорті є дата подання митної декларації із зазначенням у ній суми податку, що підлягає сплаті.

В основу розрахунку суми бюджетного відшкодування покладено єдиний принцип: проведення грошових розрахунків з постачальниками за придбані товари, а якщо постачальник – нерезидент, то з бюджетом (в частині податку на додану вартість).

Таку позицію підтримав також центральний податковий орган – ДПА України – яка в листах від 12.10.2005 р. № 20296/7/16-1417 та від 14.02.2006 р. № 2741/7/16-1517 прямо зазначила, що при заповненні рядка 3 Розрахунку суми бюджетного відшкодування, платник податку може врахувати із суми податкового кредиту попереднього податкового періоду (рядок 17 Декларації) ті суми податку, які фактично сплачені у такому ж податковому періоді постачальникам таких товарів (послуг) грошовими коштами (у тому числі авансом), включаючи суми податку, які фактично були сплачені у такому ж попередньому податковому періоді при ввезенні на митну територію України товарів (супутніх послуг).

В свою чергу на запит ЗАТ «Кримський ТИТАН» від 28.11.2006 р. № 02-01-01/13627 Кримська митниця в листі від 29.11.2006 р. № 04-16/7797 зазначає, що при наявності фактично оформленої вантажної митної декларації сплачений податок на додану вартість перераховується з депозитного рахунку митниці на рахунок обліку Державного бюджету України не пізніше наступного робочого дня після дати завершення митного оформлення товарів.

Відповідно до п. 24 р.3 Порядку здійснення митного контролю й митного оформлення товарів із застосуванням вантажної митної декларації, затвердженого наказом Державної митної служби України від 20.04.2005 р. № 314 і зареєстрованого в Мін’юсті України 27.04.2005 р. за № 439/10719 при митному контролі здійснюється списання (справляння) сум податків і зборів (обов'язкових платежів) у порядку, установленому законодавством України, а також проставленням відбитка номерного штампа "Сплачено" на всіх аркушах ВМД і заповненням його.

Тобто при сплаті податку на додану вартість в бюджет посадові особи митного органу, які здійснюють контроль за митним оформленням товарі, в графі "C" ВМД вчиняють запис про сплату податку на додану вартість та засвідчують запис проставленням відбитка номерного штампа "Сплачено".

В лютому 2006 року при проведенні митного оформлення товарів, що імпортуються в Україну, фактично були сплачені безпосередньо в Державний бюджет України наступні суми ПДВ, які включені в розрахунок суми бюджетного відшкодування березня 2007 року:

(Ст.. справи 24- 34).

Вказані грошові кошти на сплату ПДВ були перераховані згідно платіжного доручення № 1036 від 31.01.2007 р. на депозитний рахунок Кримської митниці.

Враховуючи, що в попередньому податковому періоді підприємство фактично сплатило податок в Державний бюджет України при здійснені митного оформлення імпортованих товарів, на підставі пп. «а» пп.7.7.2 п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» ЗАТ «Кримський ТИТАН» включило суму сплаченого податку в розмірі 168693,85 грн. до розрахунку суми бюджетного відшкодування.

Зважаючи на те, що залишок від’ємного значення попереднього податкового періоду, за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного періоду, становить 8243978 грн. (ряд.24 Декларації за березень 2007 р. та ряд. 1 Додатку 3 «Розрахунок суми бюджетного відшкодування»), сплачений податок у лютому 2007 року постачальникам товарів (послуг), а також безпосередньо в Державний бюджет при митному оформлені товарів, що імпортуються, склав 8243978 грн. (ряд. 3 Додатку 3 «Розрахунок суми бюджетного відшкодування» до Декларації за березень 2007 р.), то у відповідності до пп. «а» пп.7.7.2 п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість», та пп. 5.12.2. п.15.12 р.5 Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПА України від 30.05.97 р. № 166 (у редакції наказу від 15.06.2005 р. № 213) та зареєстрованого в Мін’юсті України 30.06.2005 р. за № 702/10982 бюджетному відшкодуванню підлягає сума податку, що фактично була сплачена у попередньому податковому періоді, тобто 8243978 грн.

Саме така сума була заявлена в податковій декларації з ПДВ за березень 2007 до бюджетного відшкодування на рахунок платника (ряд.25.1 Декларації).

Таким чином, підприємство діяло згідно до чинного законодавства, не порушувало нормативно – правові акти, зазначені в акті перевірки, а твердження податкового органу про те, що ЗАТ «Кримський ТИТАН» включило до рядку 25.1 декларації з ПДВ за березень 2007 р. суму ПДВ по операціям з імпорту товарів у розмірі 168694 грн., яка не сплачена у попередньому податковому періоді (лютому 2007 р.), є безпідставним, не ґрунтується на нормах Закону і суперечить обставинам справи.

Відповідно до пп. 7.7.5 п.7.7 ст.7 Закону України від 03.04.97 р. № 168/97-ВР «Про податок на додану вартість» податковий орган зобов’язаний у п’ятиденний термін після закінчення перевірки надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

Отже, ДПІ в м. Армянську в порушення норм чинного законодавства незаконно зменшила суму бюджетного відшкодування по Декларації з податку на додану вартість за березень 2007 р. на 168694 грн. та не надала органу державного казначейства висновок із зазначенням вказаної суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

Таким чином, суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню.

Судові витрати, понесені позивачем, підлягають стягненню на його користь у розмірі 3 грн. 40 коп. з Державного бюджету України на підставі ч.1 ст.94 КАС України.

Вступна та резолютивна частини рішення оголошені в судовому засіданні -29.10.2007р.

Постанова оформлена та підписана в повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України –05.11.2007 року

На підставі викладеного та керуючись ч.1 ст.94, ст. 98,160-163 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

1. Замінити відповідача ДПІ в м. Армянську на його правонаступника Красноперекопську об’єднану державну податкову інспекцію.

2. Позов задовольнити.

3. Визнати нечинним податкове повідомлення – рішення ДПІ в м. Армянську № 0000022340/0 від 16.06.2007 року про зменшення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на 168694,00 грн.

4. Спонукати Красноперекопську ОДПІ надати Відділенню Державного казначейства в м. Армянську Головного управління Державного казначейства України в АРК (96012, м. Армянськ, вул. Сімферопольська,7) висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету по податку на додану вартість в розмірі 168 694,00 грн.

5. Стягнути з Державного бюджету України (рахунок № 31118095600002 в банку платника : Головне Управління державного казначейства в АР Крим, Держбюджет, м. Сімферополь, МФО 824026, ЕДРПОУ 34740405) на користь Закритого акціонерного товариства «Кримський ТИТАН» (96012, м. Армянськ, Північна промзона) 3,40 грн. державного мита.

Постанова може бути оскаржена до Севастопольського апеляційного господарського суду через господарський суд АР Крим шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови в десятиденний строк з дня складання постанови в повному обсязі, з подальшим поданням апеляційної скарги на постанову протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження та в порядку передбаченому ч.5 ст.186 КАС України.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, у разі не подання відповідної заяви (ст.254 КАС України)

Суддя Господарського суду

Автономної Республіки Крим Омельченко В.А.