Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 560/18986/24
РІШЕННЯ
іменем України
04 квітня 2025 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства освіти і науки України , Державного підприємства "ІНФОРЕСУРС" про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Міністерства освіти і науки України, Державного підприємства "ІНФОРЕСУРС" про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання внести зміни до даних, що містяться у Єдиній державній електронній базі з питань освіти щодо черговості здобуття освіти, визначеної ч. 2 ст. 10 Закону України "Про освіту", а саме: у розділі "На підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної ч.2 ст. 10 ЗУ "Про освіту" - вказати "Так, не порушує".
В обґрунтування позову зазначає, що з Єдиної державної електронної бази з питань освіти щодо документів про освіту та інформації про навчання особи було сформовано виписку про здобувача освіти ОСОБА_1 , у якій зазначено, що поточне здобуття позивачем освіти порушує послідовність, визначену ч. 2 статті 10 Закону України "Про освіту". Позивач вважає це протиправним, оскільки з 2023 навчається за денною формою навчання за освітнім рівнем бакалавра і здобуває рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий.
У відзиві Міністерство освіти і науки України просить відмовити у задоволенні позову. Покликається на те, що на цей час позивач здобуває освіту в непослідовному порядку, оскільки уже раніше навчався з метою здобуття зазначеного рівня освіти, відтак вважається таким, що здобув відповідні навички, вміння, кваліфікацію.
Державне підприємство "ІНФОРЕСУРС" подало відзив, у якому просить відмовити у задоволенні позову. Зазначає, що формування та видача довідок про здобувачів освіти за даними ЄДЕБО не належить до компетенції відповідачів.
У відповіді на відзив позивач не погоджується з доводами Міністерства освіти і науки України, зазначаючи, що свідченням здобуття особою відповідного освітньо -кваліфікаційного рівня є успішне завершення навчання з видачею документа про освіту.
Справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження.
Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд встановив таке.
ОСОБА_1 здобув освітньо - кваліфікаційний рівень молодший спеціаліст за денною формою навчання у Хмельницькому політехнічному коледжі ( з 01.09.2011 по 30.06.2015), що підтверджується дипломом молодшого спеціаліста серія НОМЕР_1 та відповідачами не заперечується.
Згідно з інформацією, яка міститься в Єдиній державній електронній базі з питань освіти? ОСОБА_1 01.09.2015 був зарахований для здобуття освітнього ступеня бакалавра до Хмельницького національного університету за спеціальністю 6.050103 програмна інженерія та був відрахований 15.07.2016 за власним бажанням (наказ 275-с від 12.07.2016). З 01.09.2016 ОСОБА_1 був зарахований для здобуття ступеня бакалавра до Національного університету «Львівська політехніка» за спеціальністю 122 «Комп`ютерні науки та інформаційні технології», звідки був відрахований 30.05.2017 за невиконання вимог навчального плану (наказ № 2165-4-10 від 30.05.2017). З 01.09.2017 ОСОБА_1 поновлений на навчання до Хмельницького національного університету для здобуття освітнього ступеня бакалавра за спеціальністю 6.050103 програмна інженерія, у подальшому був відрахований 15.03.2018 за академічну неуспішність (наказ № 81-с від 19.03.2018). З 01.09.2020 ОСОБА_1 поновлений на навчання до Хмельницького національного університету для здобуття освітнього ступеня бакалавра за спеціальністю 121 «Інженерія програмного забезпечення» та був відрахований 01.02.2021 за академічну неуспішність (наказ № 46-с від 22.02.2021).
З 15.09.2023 ОСОБА_1 зарахований для здобуття ступеня бакалавра до «Класичного приватного університету» за предметною спеціалізацією 014.09 «Середня освіта. Інформатика» спеціальності 014 «Середня освіта».
Як вбачається зі змісту виписки з Єдиної державної електронної бази з питань освіти щодо документів про освіту та інформації про навчання особи, сформованої щодо ОСОБА_1 , у розділі 4 (чи поточне здобуття освіти не порушує послідовності навчання) вказано "Ні, порушує".
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022, затвердженим Законом України від 24.02.2022 №2102-IX, у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" в Україні введений воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб, який був неодноразово продовжений та триває до цього часу.
Одночасно із введенням воєнного стану Указом Президента України від 24.02.2022 №65/2022 "Про загальну мобілізацію", затвердженого Законом України від 03.03.2022 №2105-IX постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію.
Відповідно до пункту 1 частини 3 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" від 21.10.93 №3543-XII призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту", а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури.
Згідно з частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту" від 05.09.2017 № 2145-VIIІ рівнями освіти є:
- дошкільна освіта;
- початкова освіта;
- базова середня освіта;
- профільна середня освіта;
- перший (початковий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти;
- другий (базовий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти;
- третій (вищий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти;
- фахова передвища освіта;
- початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти;
- перший (бакалаврський) рівень вищої освіти;
- другий (магістерський) рівень вищої освіти;
- третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень вищої освіти.
Відповідно до ч. 1 ст. 74 Закону України "Про освіту", у системі освіти функціонує інтегрована інформаційна система Єдина державна електронна база з питань освіти.
Згідно з частиною 5 ст. 74 Закону України "Про освіту" визначено "держателем Електронної бази та публічних електронних реєстрів у сфері освіти є центральний орган виконавчої влади у сфері освіти і науки, що здійснює організаційні заходи, пов`язані із забезпеченням функціонування Електронної бази та її складових". Власником Електронної бази є держава в особі центрального органу виконавчої влади у сфері освіти і науки. Адміністратором Електронної бази та публічних електронних реєстрів у сфері освіти є визначена Кабінетом Міністрів України юридична особа, що належить до сфери управління центрального органу виконавчої влади у сфері освіти і науки. Адміністратор Електронної бази: - здійснює заходи із створення та супроводження програмного забезпечення Електронної бази; - відповідає за технічне і технологічне забезпечення Електронної бази, збереження та захист інформації (даних), що містяться в Електронній базі; - забезпечує надання та анулювання доступу до Електронної бази; - проводить навчання для роботи з Електронною базою; - здійснює інші заходи, передбачені законом.
Відповідно до абз. 2 ч. 2 ст. 74 Закону України "Про освіту", положення про Єдину державну електронну базу з питань освіти та порядок її ведення затверджуються Кабінетом Міністрів України. Згідно з п. 5 розділу І Положення про Єдину державну електронну базу з питань освіти, що затверджене МОН України від 08 червня 2018 №620, власником ЄДЕБО та виключних майнових прав на її програмне забезпечення є держава. Розпорядником ЄДЕБО є Міністерство освіти і науки України, технічним адміністратором державне підприємство "Інфоресурс", що належить до сфери управління розпорядника ЄДЕБО. Розпорядник ЄДЕБО є володільцем інформації, що міститься в ЄДЕБО. Згідно з п. 2 розділу ІІІ Положення про ЄДЕБО, інформація вноситься до ЄДЕБО за допомогою спеціалізованого програмного забезпечення ЄДЕБО або спеціалізованого програмного забезпечення, що використовується уповноваженими суб`єктами, узгодженого з технічним адміністратором ЄДЕБО. Відповідно до п. 1 розділу ІV Положення про ЄДЕБО розпорядник ЄДЕБО: 1) вживає організаційних заходів, пов`язаних із забезпеченням функціонування ЄДЕБО; 2) здійснює контроль за забезпеченням захисту інформації в ЄДЕБО згідно із законодавством; 3) використовує інформацію, що міститься в ЄДЕБО, у тому числі персональні дані, з метою прийняття управлінських рішень та виконання повноважень, визначених законодавством; 4) вносить до ЄДЕБО інформацію щодо: - ліцензування (рішення про видачу, анулювання ліцензій на провадження освітньої діяльності, звуження, розширення освітньої діяльності) суб`єктів освітньої діяльності відповідно до ліцензійних умов на провадження освітньої діяльності; - результатів перевірок, ініційованих розпорядником ЄДЕБО, щодо дотримання суб`єктами освітньої діяльності - ліцензіатами ліцензійних умов на провадження освітньої діяльності; - акредитації спеціальностей, напрямів підготовки у закладах освіти, освітньо професійних програм, за якими здійснюється підготовка здобувачів освітньо кваліфікаційного рівня "молодший спеціаліст", а також освітньо-професійних програм у сфері фахової передвищої освіти (до затвердження положення про акредитацію освітньо-професійних програм у сфері фахової передвищої освіти); - іншу інформацію, визначену законодавством. Технічний адміністратор ЄДЕБО забезпечує: функціонування ЄДЕБО у порядку, визначеному розпорядником ЄДЕБО; здійснення заходів із технічного і технологічного забезпечення ЄДЕБО, створення, модернізації і супроводження її програмного забезпечення та веб-сайту з інформаційно-пошуковою системою доступу до відкритих даних, що містяться в ЄДЕБО; структурну систематизацію даних, що містяться в ЄДЕБО, відповідно до державних та/або галузевих класифікаторів; взаємодію ЄДЕБО з іншими автоматизованими системами, інформаційними ресурсами та державними реєстрами у випадках та у порядку, визначених законодавством; (...) оброблення в ЄДЕБО інформації про прийом, відрахування, переривання навчання, поновлення і переведення здобувачів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої та освіти дорослих, в тому числі післядипломної освіти; ведення в ЄДЕБО обліку даних про органи управління у сфері освіти; здійснення комплексу заходів щодо забезпечення захисту інформації, що міститься в ЄДЕБО; внесення та верифікацію в ЄДЕБО інформації, визначена відповідно до законодавства розпорядником ЄДЕБО (...)
Суд критично оцінює посилання Міністерства освіти і науки України на непослідовність порядку здобуття освіти позивачем, оскільки останній 24.07.2017 та 02.04.2021 відраховувався з навчання без одержання документа про закінчену освіту за освітньо - кваліфікаційним рівнем бакалавр. Зазначене свідчить про те, що освітній рівень бакалавра позивач не здобув.
Суд звертає увагу на те, що незважаючи на неодноразове зарахування позивача на навчання для здобуття освітньо - кваліфікаційного рівня бакалавр, останнім не була пройдена атестація на здобуття такого рівня, не було отримано диплом, як особою, яка успішно виконала відповідну освітню програму та пройшла атестацію.
Згідно з Законом України «Про вищу освіту» від 1 липня 2014 та умовами участі країн у Болонському процесі освітньо-кваліфікаційний рівень «молодший спеціаліст» в Україні було замінено на освітньо-кваліфікаційний рівень молодший бакалавр.
За таких обставин, останнім здобутим освітньо - кваліфікаційним рівнем для ОСОБА_1 вважається рівень молодшого спеціаліста, який відповідно до чинних вимог закону прирівнюється до молодшого бакалавра. Це свідчить про те, що на цей час позивач здобуває освіту, рівень якої є вищим за попередньо здобутий.
З огляду на це, вказана у ЄДЕБО інформація про порушення ОСОБА_1 послідовності, визначеної ч. 2 статті 10 Закону України "Про освіту", є непідтвердженою належними доказами.
Оскільки в силу норм чинного законодавства Міністерство освіти і науки України є відповідальною особою за організаційне забезпечення ЄДЕБО та встановлення вимог апаратного та програмного забезпечення ЄДЕБО, ним безпідставно не забезпечено внесення змін до відомостей, що містяться в ЄДЕБО щодо послідовності навчання позивача. Відтак суд вважає, що необхідно зобов`язати відповідачів внести зміни до даних, що містяться у Єдиній державній електронній базі з питань освіти, у розділі "На підставі даних, що містяться у Єдиній державній електронній базі з питань освіти, поточне здобуття світи не порушує послідовності, визначеної ч. 2 ст. 10 Закону України "Про освіту" - вказати "Так, не порушує".
Отже, так як відповідачі доводи позивача належними доказами не спростували і не довели протилежне, позовні вимоги необхідно задоволити.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
адміністративний позов - задоволити.
Визнати протиправною бездіяльність Міністерства освіти і науки України щодо невнесення змін до відомостей, що містяться у Єдиній державній електронній базі з питань освіти щодо ОСОБА_1 .
Зобов`язати Міністерство освіти і науки України та Технічного адміністратора Єдиної державної електронної бази з питань освіти Державне підприємство "ІНФОРЕСУРС" забезпечити внесення змін до відомостей, що містяться у Єдиній державній електронній базі з питань освіти щодо ОСОБА_1 , а саме у розділі "На підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної ч. 2 ст. 10 Закону України "Про освіту" зазначити: "Так, не порушує".
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 968,96 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства освіти і науки України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 04 квітня 2025 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 ) Відповідач:Міністерство освіти і науки України (просп. Берестейський, 10,м. Київ,01135 , код ЄДРПОУ - 38621185) Державне підприємство "ІНФОРЕСУРС" (вул. Довженка Олександра, 3,м. Київ,03057 , код ЄДРПОУ - 37533381)
Головуючий суддя І.С. Козачок
The court decision No. 126373721, Khmelnytskyi District Administrative Court was adopted on 04.04.2025. The procedural form is Administrative, and the decision form is Decision. On this page, you will find useful data about this court decision. We provide convenient and quick access to current court decisions so that you can keep up to date with the most recent court precedents. Our database contains the full range of information you need, allowing you to find key data quickly.
This decision relates to case No. 560/18986/24. Companies, which are mentioned in the text of this judgment: