Decision № 125996404, 19.03.2025, Dnipropetrovsk District Administrative Court

Approval Date
19.03.2025
Case No.
160/1108/25
Document №
125996404
Form of court proceedings
Administrative
Companies listed in the text of the court document
State Coat of Arms of Ukraine Єдиний державний реєстр судових рішень

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 березня 2025 року Справа № 160/1108/25 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Ількова В.В.,

розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у місті Дніпрі адміністративну справу №160/1108/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії,-

УСТАНОВИВ:

І. ПРОЦЕДУРА

16.01.2025 року через підсистему Електронний суд до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, в якій позивач просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області №25004/03-16 від 17.12.2024 про відмову в проведенні перерахунку пенсії, яким відмовлено мені в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області:

- зарахувати до страхового стажу та до пільгового стажу за професією з умовами праці на відкритих гірничих роботах передбачених списком №1, що дає право на призначення пенсії відповідно до частини третьої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», періодів безпосередньої участі: в антитерористичній операції; в здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії рф в Донецькій, Луганській областях; у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України з 12.09.2016 - 21.10.2016, 21.12.2016 - 13.01.2017, 23.01.2018 - 28.04.2018, 02.05.2018 - 29.07.2018, 09.08.2018 - 18.08.2018, 10.03.2022 - 11.03.2022, 24.03.2022 - 25.03.2022, 08.08.2022 - 25.08.2022, 25.08.2022 - 20.11.2022, 28.11.2022 - 03.12.2022, 04.12.2022 - 06.03.2023, 03.04.2023 - 08.06.2023, 07.07.2023 - 18.03.2024 року в кратному розмірі - один місяць служби за три місяці;

- задовольнити мою заяву від 21.05.2024 року про призначення мені пенсії за віком на пільгових умовах на підставі набуття 25 років стажу за професією з умовами праці на відкритих гірничих роботах передбачених списком №1;

- здійснити законодавче визначене обрахування мені пенсії за віком на пільгових умовах з 21.05.2024 року, відповідно до вимог ст-ст. 24, 25, 27, 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», застосувавши показник середньої заробітної плати за 2021-2023 роки, яка використовується для призначення пенсій за зверненнями у 2024 році, врахувавши мої доходи станом на 30.04.2024 року включно, застосувавши оптимізацію підрахунку заробітної плати та індивідуального коефіцієнту для обчислення автоматизованим способом; - здійснити обрахування та виплату різниці між фактичним розміром моєї пенсії по інвалідності та належним розміром моєї пенсії за віком на пільгових умовах за період з 21.05.2024 року по дату фактичного виконання судового рішення, яке вступить в законну силу;

- звільнити мене від сплати судового збору на підставі п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», оскільки я маю статус учасника бойових дій.

Ухвалою суду від 20.01.2025 року відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, відповідно до ст. 262 КАС України.

Також ухвалою суду від 20.01.2025 року витребувано у відповідача додаткові докази по справі, зокрема:

- пенсійної справи позивача;

- заяви позивача про призначення пенсії від 21.05.2024 року;

- рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області №25004/03-16 від 17.12.2024 про відмову в проведенні перерахунку пенсії, яким відмовлено мені в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах;

- відомості/інформацію щодо зарахуванням/незарахування спірного періоду роботи позивача, зокрема з 12.09.2016 - 21.10.2016, 21.12.2016 - 13.01.2017, 23.01.2018 - 28.04.2018, 02.05.2018 - 29.07.2018, 09.08.2018 - 18.08.2018, 10.03.2022 - 11.03.2022, 24.03.2022 - 25.03.2022, 08.08.2022 - 25.08.2022, 25.08.2022 - 20.11.2022, 28.11.2022 - 03.12.2022, 04.12.2022 - 06.03.2023, 03.04.2023 - 08.06.2023, 07.07.2023 - 18.03.2024 року в кратному розмірі - один місяць служби за три місяці;

- відомості, які стали підставою для відмови позивачеві у призначенні пільгової пенсії;

- листи/відмови (рішення)Пенсійного органу на звернення позивача щодо здійснення такої виплати.

27.01.2025 року відповідачем до суду подано клопотання про приєднання до матеріалів справи.

04.02.2025 року відповідачем до суду подано відзив на позовну заяву.

06.02.2025 року позивачем до суду подано відповідь на відзив.

У відповідності до приписів статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Згідно ч.5 ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

У відповідності до вимог ст.258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Отже, рішення у цій справі приймається судом 19.03.2025 року, тобто у межах строку встановленого ст.258 Кодексу адміністративного судочинства України.

ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що протиправні дії Пенсійного органу порушують право позивача на достатній рівень пенсійного забезпечення.

ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА

До суду Головним управлінням Пенсійного фонду України в Миколаївській області подано відзив на позовну заяву.

Відповідач вказує про те, що Дніпропетровський окружний адміністративний суд 29.07.2024 розглянув справу №160/15492/24 за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження та ухвалив рішення (далі рішення суду від 29.07.2024 по справі №160/15492/24), яким позов ОСОБА_1 (далі - Позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі Відповідач, Головне управління) - задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області №047150013094 від 30.05.2024 року про відмову ОСОБА_1 в переведенні з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування від 09.07.2003 року за №1058- IV. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області дослідити наявність підстав для зарахування до страхового та пільгового стажу роботи за Списком № 1 ОСОБА_1 періодів безпосередньої участі: в антитерористичній операції; в здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії рф в Донецькій, Луганській областях; у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України з 12.09.2016 року - 21.10.2016 року, 21.12.2016 року - 13.01.2017 року, 23.01.2018 року - 28.04.2018 року, 02.05.2018 року - 29.07.2018 року, 09.08.2018 року - 18.08.2018 року, 10.03.2022 року - 11.03.2022 року, 24.03.2022 року - 25.03.2022 року, 08.08.2022 року - 25.08.2022 року, 25.08.2022 року - 20.11.2022 року, 28.11.2022 року - 03.12.2022 року, 04.12.2022 року - 06.03.2023 року, 03.04.2023 року - 08.06.2023 року, 07.07.2023 року - 18.03.2024 року та зазначити причини не зарахування до страхового та пільгового стажу в разі наявності таких.

Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 21.05.2024 року про переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 114 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, з урахуванням висновків суду.

В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Постановою Третього апеляційний адміністративний суд від 21 листопада 2024 року по справі № 160/15492/24, постановлено наступне. Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.07.2024 року залишити без змін.

Згідно положень ч.4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

На виконання рішення суду від 29.07.2024 по справі №160/15492/24, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Миколаївській області, повторно розглянуто документи пенсійної справи ОСОБА_1 та прийнято Рішення від 17 грудня 2024 року №047150013094 про відмову в проведенні перерахунку пенсії, яким враховуючи вищенаведені норми законодавства, встановлено таке.

Позивач отримує пенсію по інвалідності, призначену відповідно до Закону № 1058.

При розрахунку пенсії застосовано показник середньої заробітної плати за 2018-2020 роки в розмірі 9118,81 гривень.

На дату звернення ОСОБА_1 досяг віку 43 роки.

Згідно наданих документів до пільгового стажу роботи враховано періоди роботи з 27.12.2002 по 15.01.2003, з 16.01.2003 по 31.12.2003, з 01.01.2004 по 31.12.2012, з 01.01.2013 по 31.01.2013, з 01.02.2013 по 28.02.2013, з 01.03.2013 по 08.09.2013, з 10.09.2013 по 16.09.2013, з 18.09.2013 по 01.10.2013, з 05.10.2013 по 06.10.2013, з 08.10.2013 по 09.10.2013, з 11.10.2013 по 11.12.2013, з 13.12.2013 по 29.01.2014, з 31.01.2014 по 30.03.2014, з 01.04.2014 по 08.04.2014, з 10.04.2014 по 10.04.2014, з 11.04.2014 по 24.04.2014, з 25.04.2014 по 15.06.2014, з 17.06.2014 по 25.07.2014, з 27.07.2014 по 29.07.2014, з 31.07.2014 по 15.09.2014, з 17.09.2014 по 12.10.2014, з 27.10.2014 по 29.03.2015, з 01.04.2015 по 02.04.2015, з 05.04.2015 по 30.04.2015, з 15.05.2015 по 27.05.2015, з 12.06.2015 по 15.06.2015, з 17.06.2015 по 31.08.2015, з 01.09.2015 по 01.09.2015, з 04.09.2015 по 30.10.2015, з 14.11.2015 по 17.11.2015, з 02.12.2015 по 02.12.2015, з 05.12.2015 по 28.12.2015, з 12.01.2016 по 14.01.2016, з 30.01.2016 по 31.01.2016, з 02.02.2016 по 24.04.2016, з 27.04.2016 по 02.08.2016, з 03.08.2016 по 11.09.2016, з 12.09.2016 по 21.10.2016, з 22.10.2016 по 20.12.2016, з 21.12.2016 по 13.01.2017, з 14.01.2017 по 22.01.2018, з 23.01.2018 по 28.04.2018, з 29.04.2018 по 01.05.2018, з 02.05.2018 по 29.07.2018, з 30.07.2018 по 08.08.2018, з 09.08.2018 по 18.08.2018, з 19.08.2018 по 31.12.2020, з 01.01.2021 по 24.03.2021, з 25.03.2021 по 09.03.2022, з 10.03.2022 по 11.03.2022, з 12.03.2022 по 23.03.2022, з 24.03.2022 по 25.03.2022, з 26.03.2022 по 07.08.2022, з 08.08.2022 по 25.08.2022, з 26.08.2022 по 20.11.2022, з 21.11.2022 по 27.11.2022, з 28.11.2022 по 03.12.2022, з 04.12.2022 по 06.03.2023, з 07.03.2023 по 02.04.2023, з 03.04.2023 по 08.06.2023, з 09.06.2023 по 06.07.2023, з 07.07.2023 по 18.03.2024 та з 19.03.2024 по 08.05.2024, що становить 21 років 0 місяці 14 днів.

Відповідно до статті 24 Закону № 1058, страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом.

Отже, враховуючи вищенаведені норми законодавства, підстави для врахування періоду проходження військової служби з 12.09.2016 року - 21.10.2016 року, 21.12.2016 року - 13.01.2017 року, 23.01.2018 року - 28.04.2018 року, 02.05.2018 року - 29.07.2018 року, 09.08.2018 року - 18.08.2018 року, 10.03.2022 року - 11.03.2022 року, 24.03.2022 року - 25.03.2022 року, 08.08.2022 року - 25.08.2022 року, 25.08.2022 року - 20.11.2022 року, 28.11.2022 року - 03.12.2022 року, 04.12.2022 року - 06.03.2023 року, 03.04.2023 року - 08.06.2023 року, 07.07.2023 року - 18.03.2024 в потрійному розмірі відсутні при обчисленні пенсії за віком відповідно до Закону № 1058.

Рішенням Головного управління від 17 грудня 2024 року №047150013094 встановлено, що здійснити переведення Позивача з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах, відповідно до Закону №1058, немає можливості, в зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу для призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку.

Таким чином, вважають, що рішення Головного управління від 17 грудня 2024 року № 047150013094 про відмову в проведенні перерахунку пенсії, є правомірним та законним, прийнятим в межах, у спосіб та у відповідності до чинного законодавства України, у зв`язку з чим відсутні правові підстави для визнання його протиправним та скасування.

ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ ТА ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

Суд, дослідив матеріали справи, з`ясував всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив, оцінив докази, які мають значення для розгляду і вирішення позову по суті, проаналізував застосування норм матеріального та процесуального права, встановив таке.

Судом встановлено та із матеріалів справи слідує, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , отримує пенсію по інвалідності, призначену відповідно Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року за №1058-IV.

З 12.08.2002 року позивач перебував у трудових відносинах з підприємством ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» на умовах безстрокового трудового договору за професією машиніста екскаватора (в кар`єрі) Рудоуправління Гірничого департаменту, про що свідчить довідка з Центру надання послуг «Єдине вікно» за вих.№147684 від 06.06.2024 року та копія трудової книжки НОМЕР_1 від 29.06.1999 року.

В період з 12.09.2016 року по 18.03.2024 року, а саме: 12.09.2016 року - 21.10.2016 року, 21.12.2016 року - 13.01.2017 року, 23.01.2018 року - 28.04.2018 року, 02.05.2018 року - 29.07.2018 року, 09.08.2018 року - 18.08.2018 року, 10.03.2022 року - 11.03.2022 року, 24.03.2022 року - 25.03.2022 року, 08.08.2022 року - 25.08.2022 року, 25.08.2022 року - 20.11.2022 року, 28.11.2022 року - 03.12.2022 року, 04.12.2022 року - 06.03.2023 року, 03.04.2023 року - 08.06.2023 року, 07.07.2023 року - 18.03.2024 року позивач неодноразово приймав безпосередню участь, в залежності від періодів часу: в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальній цілісності України; в здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії рф в Донецькій, Луганській областях, забезпеченні їх здійснення; у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією рф проти України, про що свідчать довідки Військової частини НОМЕР_2 №112 від 19.01.2024 року, Військової частини НОМЕР_3 №202 від 28.01.2023 року, №1379 від 02.04.2024 року, №2269 від 07.06.2024 року.

21.05.2024 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з заявою про переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах.

До вказаної заяви позивач долучив:

- довідку з ПАО «АМКР» про підтвердження наявності трудового стажу для призначення пенсій, що визначає право на пенсію на пільгових умовах, установлені для окремих категорій працівників-станом на 16.05.2024 року підтверджує інтервал роботи по списку №1 (з 27.12.2002 року): 21р. 0міс. 14 днів;

- довідки про безпосередню участь особи в АТО, про участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України у зв`язку з військовою агресією рф і витяги з наказів командира військової частини за періоди з 21.09.2016 року по 18.03.2024 року, що підтверджують сумарний інтервал: 2 р. 2 міс. 4 дні, що підлягає кратному обчисленню один місяць за три, що складає 6 р. 6 міс. 12 днів.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області №047150013094 від 30.05.2024 року відмовлено в переведенні з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах та зазначено наступне. Відповідно до ст. 10 Закону №1058-ІV, особа, яка має право на різні види пенсій призначається один із цих видів пенсії за її вибором. При цьому за власним бажанням можна змінити вид пенсії. Відповідно до ст. 45 Закону №1058-ІV, переведення з одного виду на інший здійснюється із дня подання заяви з усіма необхідними документами на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, шо містяться на час переведення в пенсійній справі, а також додаткових документів, отриманих органами ПФ. Відповідно до частини 1 статті 114 Закону №1058-ІV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № і та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, шо дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї етап і. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону. На пільгових умовах пенсія за піком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах. Працівникам, які не мають стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п`ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи. Відповідно до пункту 20 Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637 (далі - Порядок № 637) передбачено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5). У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики та Мінфіном. Відповідно до матеріалів електронної пенсійної справи та додатково наданими документами проведено аналіз вищезазначеного звернення, за результатами якого встановлено. На дату звернення ОСОБА_1 досяг віку 43 роки. Згідно наданих документів пільговий стаж роботи становить 19 років 3 місяці 6 днів. Отже, враховуючи вищезазначене право на пенсію за віком на пільгових умовах відсутнє, оскільки ОСОБА_1 не досяг віку 50 років.

Не погодившись із таким рішенням Пенсійного органу про відмову у переведенні з пенсії по інвалідності на пенсію на пільгових умовах, позивач звернувся до суду.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.07.2024 року по справі № 160/15492/24 адміністративний позов задоволено частково.

Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області № 047150013094 від 30.05.2024 року про відмову ОСОБА_1 в переведенні з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування від 09.07.2003 року за №1058-IV.

Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, буд. 1, м.Миколаїв, Миколаївська область, 54000, код ЄДРПОУ 13844159) дослідити наявність підстав для зарахування до страхового та пільгового стажу роботи за Списком № 1 ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 ) періодів безпосередньої участі: в антитерористичній операції; в здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії рф в Донецькій, Луганській областях; у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України з 12.09.2016 року - 21.10.2016 року, 21.12.2016 року - 13.01.2017 року, 23.01.2018 року - 28.04.2018 року, 02.05.2018 року - 29.07.2018 року, 09.08.2018 року - 18.08.2018 року, 10.03.2022 року - 11.03.2022 року, 24.03.2022 року - 25.03.2022 року, 08.08.2022 року - 25.08.2022 року, 25.08.2022 року - 20.11.2022 року, 28.11.2022 року - 03.12.2022 року, 04.12.2022 року - 06.03.2023 року, 03.04.2023 року - 08.06.2023 року, 07.07.2023 року - 18.03.2024 року та зазначити причини незарахування до страхового та пільгового стажу в разі наявності таких.

Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, буд. 1, м.Миколаїв, Миколаївська область, 54000, код ЄДРПОУ 13844159) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 ) від 21.05.2024 року про переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням висновків суду.

Постановою Третього апеляційний адміністративний суд від 21 листопада 2024 року по справі № 160/15492/24, постановлено наступне. Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.07.2024 року залишити без змін.

На виконання рішення суду від 29.07.2024 по справі №160/15492/24, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Миколаївській області, повторно розглянуто документи пенсійної справи ОСОБА_1 та прийнято Рішення від 17 грудня 2024 року №047150013094 про відмову в проведенні перерахунку пенсії, яким враховуючи вищенаведені норми законодавства, встановлено таке.

Позивач отримує пенсію по інвалідності, призначену відповідно до Закону № 1058.

При розрахунку пенсії застосовано показник середньої заробітної плати за 2018-2020 роки в розмірі 9118,81 гривень.

На дату звернення ОСОБА_1 досяг віку 43 роки.

Згідно наданих документів до пільгового стажу роботи враховано періоди роботи з 27.12.2002 по 15.01.2003, з 16.01.2003 по 31.12.2003, з 01.01.2004 по 31.12.2012, з 01.01.2013 по 31.01.2013, з 01.02.2013 по 28.02.2013, з 01.03.2013 по 08.09.2013, з 10.09.2013 по 16.09.2013, з 18.09.2013 по 01.10.2013, з 05.10.2013 по 06.10.2013, з 08.10.2013 по 09.10.2013, з 11.10.2013 по 11.12.2013, з 13.12.2013 по 29.01.2014, з 31.01.2014 по 30.03.2014, з 01.04.2014 по 08.04.2014, з 10.04.2014 по 10.04.2014, з 11.04.2014 по 24.04.2014, з 25.04.2014 по 15.06.2014, з 17.06.2014 по 25.07.2014, з 27.07.2014 по 29.07.2014, з 31.07.2014 по 15.09.2014, з 17.09.2014 по 12.10.2014, з 27.10.2014 по 29.03.2015, з 01.04.2015 по 02.04.2015, з 05.04.2015 по 30.04.2015, з 15.05.2015 по 27.05.2015, з 12.06.2015 по 15.06.2015, з 17.06.2015 по 31.08.2015, з 01.09.2015 по 01.09.2015, з 04.09.2015 по 30.10.2015, з 14.11.2015 по 17.11.2015, з 02.12.2015 по 02.12.2015, з 05.12.2015 по 28.12.2015, з 12.01.2016 по 14.01.2016, з 30.01.2016 по 31.01.2016, з 02.02.2016 по 24.04.2016, з 27.04.2016 по 02.08.2016, з 03.08.2016 по 11.09.2016, з 12.09.2016 по 21.10.2016, з 22.10.2016 по 20.12.2016, з 21.12.2016 по 13.01.2017, з 14.01.2017 по 22.01.2018, з 23.01.2018 по 28.04.2018, з 29.04.2018 по 01.05.2018, з 02.05.2018 по 29.07.2018, з 30.07.2018 по 08.08.2018, з 09.08.2018 по 18.08.2018, з 19.08.2018 по 31.12.2020, з 01.01.2021 по 24.03.2021, з 25.03.2021 по 09.03.2022, з 10.03.2022 по 11.03.2022, з 12.03.2022 по 23.03.2022, з 24.03.2022 по 25.03.2022, з 26.03.2022 по 07.08.2022, з 08.08.2022 по 25.08.2022, з 26.08.2022 по 20.11.2022, з 21.11.2022 по 27.11.2022, з 28.11.2022 по 03.12.2022, з 04.12.2022 по 06.03.2023, з 07.03.2023 по 02.04.2023, з 03.04.2023 по 08.06.2023, з 09.06.2023 по 06.07.2023, з 07.07.2023 по 18.03.2024 та з 19.03.2024 по 08.05.2024, що становить 21 років 0 місяці 14 днів.

Відповідно до статті 24 Закону № 1058, страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом.

Отже, розглянувши повторно подані позивачем документи, враховуючи вищенаведені норми законодавства, Пенсійним орган дійшов до висновку, що підстави для врахування періоду проходження військової служби з 12.09.2016 року - 21.10.2016 року, 21.12.2016 року - 13.01.2017 року, 23.01.2018 року - 28.04.2018 року, 02.05.2018 року - 29.07.2018 року, 09.08.2018 року - 18.08.2018 року, 10.03.2022 року - 11.03.2022 року, 24.03.2022 року - 25.03.2022 року, 08.08.2022 року - 25.08.2022 року, 25.08.2022 року - 20.11.2022 року, 28.11.2022 року - 03.12.2022 року, 04.12.2022 року - 06.03.2023 року, 03.04.2023 року - 08.06.2023 року, 07.07.2023 року - 18.03.2024 в потрійному розмірі відсутні при обчисленні пенсії за віком відповідно до Закону № 1058.

Враховуючи наведене, рішенням Головного управління від 17 грудня 2024 року №047150013094 встановлено, що здійснити переведення позивача з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах, відповідно до Закону №1058, немає можливості, в зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу для призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку.

Не погодившись із таким рішенням відповідача про відмову у переведенні з пенсії по інвалідності на пенсію на пільгових умовах, позивач звернувся до суду із цим позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, доводам позивача, викладеним в позовній заяві, та доводам відповідача, викладених в відзиві на позов, суд врахував такі норми чинного законодавства, які діяли на момент виникнення спірних правовідносин, та релевантні їм джерела права.

V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України, пов`язаній із захистом Вітчизни. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Частиною 6 ст. 2 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» передбачено види військової служби, а саме, строкова військова служба; військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період; військова служба за контрактом осіб рядового складу; військова служба за контрактом осіб сержантського і старшинського складу; військова служба (навчання) курсантів вищих військових навчальних закладів, а також вищих навчальних закладів, які мають у своєму складі військові інститути, факультети військової підготовки, кафедри військової підготовки, відділення військової підготовки (далі - вищі військові навчальні заклади та військові навчальні підрозділи вищих навчальних закладів); військова служба за контрактом осіб офіцерського складу; військова служба за призовом осіб офіцерського складу; військова служба за призовом осіб із числа резервістів в особливий період.

Процедуру надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, та категорії таких осіб визначає Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 413 від 20 серпня 2014 року ( далі Порядок № 413).

Відповідно до пункту 2 Порядку №413 статус учасника бойових дій надається військовослужбовцям (резервістам, військовозобов`язаним) та працівникам Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, військовослужбовцям військових прокуратур, особам рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції ДФС, поліцейським, особам рядового, начальницького складу, військовослужбовцям, працівникам МВС, Управління державної охорони, Держспецзв`язку, ДСНС, ДПтС, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.

Пунктом 4 Порядку №413 визначено підставу надання особі статусу учасника бойових дій: документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення, направлення (прибуття) у відрядження до районів проведення антитерористичної операції, їх перебування в таких районах з метою виконання завдань із захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України шляхом безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення (витяги з наказів керівника Антитерористичного центру при СБУ про залучення до проведення антитерористичної операції, директив, розпоряджень, посвідчень про відрядження, оперативних завдань, журналів бойових дій, бойових донесень, дислокацій, книг нарядів, графіків несення служби, звітів, зведень, донесень, матеріалів спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень, а також інші офіційні документи, видані державними органами, що містять достатні докази про безпосередню участь особи у виконанні завдань антитерористичної операції у районах її проведення).

При цьому, основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначено Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», який також встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.

Відповідно до ст.1-2 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами.

У зв`язку з особливим характером військової служби, яка пов`язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.

Відповідно до ст.6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» до учасників бойових дій належать, зокрема, військовослужбовці (резервісти, військовозобов`язані) Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.

Абзацом 2 п.1 ст.8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначено, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

VІ. ОЦІНКА СУДУ

Стаття 57 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначає пільги по обчисленню стажу за час перебування у складі діючої армії, та встановлює, що час служби зараховується до стажу роботи на пільгових умовах, у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсії за вислугою років військовослужбовцям.

Згідно п.2.3 розділу II Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міноборони України від 14.08.2014 року №530, час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції зараховується на пільгових умовах один місяць служби за три.

Тобто, час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

Більш того, час проходження військової служби, протягом якого військовослужбовець брав участь в антитерористичній операції в особливий період, зараховується до страхового стажу на пільгових умовах одного місяця служби за три.

Також, постановою Кабінету Міністрів України № 393 від 17.07.1992 року «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб» встановлено, що нарахування страхового пенсійного стажу для військовослужбовців учасників антитерористичних операцій за час їх безпосередньої участі в антитерористичній операції має здійснюватися у потрійному розмірі.

Вказана правова позиція узгоджуються з висновками Верховного Суду, викладеними у постановах від 05.06.2018 року у справі № 348/347/17, від 30.07.2019 року у справі №346/1454/17, від 02.04.2020 року у справі №185/4140/17, від 16.06.2020 року у справі №185/7049/16-а.

Так, відповідно до копії посвідчення серія позивач є учасником бойових дій.

Згідно матеріалів справи, у період з 12.09.2016 року по 18.03.2024 року, а саме: 12.09.2016 року - 21.10.2016 року, 21.12.2016 року - 13.01.2017 року, 23.01.2018 року - 28.04.2018 року, 02.05.2018 року - 29.07.2018 року, 09.08.2018 року - 18.08.2018 року, 10.03.2022 року - 11.03.2022 року, 24.03.2022 року - 25.03.2022 року, 08.08.2022 року - 25.08.2022 року, 25.08.2022 року - 20.11.2022 року, 28.11.2022 року - 03.12.2022 року, 04.12.2022 року - 06.03.2023 року, 03.04.2023 року - 08.06.2023 року, 07.07.2023 року - 18.03.2024 року позивач неодноразово приймав безпосередню участь, в залежності від періодів часу: в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальній цілісності України; в здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії рф в Донецькій, Луганській областях, забезпеченні їх здійснення; у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією рф проти України, про що свідчать довідки Військової частини НОМЕР_2 №112 від 19.01.2024 року, Військової частини НОМЕР_3 №202 від 28.01.2023 року, №1379 від 02.04.2024 року, №2269 від 07.06.2024 року.

Згідно спірного рішення Пенсійного органу вказані періоди проходження строкової військової служби безпідставно зараховано до страхового стажу в одинарному розмірі.

Таким чином, періоди здійснення позивачем заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпечення їх здійснення, участі в антитерористичній операції в особливий період служби та періоди безпосередньої участі позивача у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах та в період здійснення зазначених заходів, не зараховані до страхового та пільгового стажу позивача із розрахунку місяць служби за три, що свідчить про порушення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Миколаївській області а саме з 12.09.2016 - 21.10.2016, 21.12.2016 - 13.01.2017, 23.01.2018 - 28.04.2018, 02.05.2018 - 29.07.2018, 09.08.2018 - 18.08.2018, 10.03.2022 - 11.03.2022, 24.03.2022 - 25.03.2022, 08.08.2022 - 25.08.2022, 25.08.2022 - 20.11.2022, 28.11.2022 - 03.12.2022, 04.12.2022 - 06.03.2023, 03.04.2023 - 08.06.2023, 07.07.2023 - 18.03.2024 року.

Однак, слід вказати про те, що рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.02.2025 року по справі №160/606/25

визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови зарахувати до пільгового стажу по Списку № 1 період проходження військової служби в особливий період ОСОБА_1 ;

зобов`язано Головне Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до пільгового стажу роботи ОСОБА_1 за Списком № 1 за професією машиніст екскаватора, зайнятий повний робочий день на роботах із видобування корисних копалин у кар`єрі завглибшки 150 метрів і глибше, що дає право на пенсію відповідно до ч.3 ст.114 ЗУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» період проходження військової служби з 01.08.2022 р. по 31.05.2023 р.

зобов`язано Головне Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до страхового, спеціального та пільгового стажу роботи по Списку № 1 ОСОБА_1 , що дає право на пенсію відповідно до ч.3 ст.114 ЗУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням роз`яснень Міністерства Соцзахисту населення України від 20.01.1992 № 8: один місяць служби за три період проходження військової служби, протягом якого ОСОБА_1 брав участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях з 10.03.2022 по 11.03.2022, з 24.03.2022 по 25.03.2022, з 08.08.2022 по 25.08.2022, з 25.08.2022 по 20.11.2022, з 28.11.2022 по 03.12.2022, з 03.12.2022 по 06.03.2023, з 03.04.2023 по 08.06.2023, з 07.07.2023 по 18.03.2024 року.

Отже, слід вказати про те, що вказаним рішенням суду від 28.02.2025 року Пенсійний орган вже зобов`язано зрахувати до страхового, спеціального та пільгового стажу роботи по Списку № 1 ОСОБА_1 , що дає право на пенсію відповідно до ч.3 ст.114 ЗУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням роз`яснень Міністерства Соцзахисту населення України від 20.01.1992 № 8: один місяць служби за три період проходження військової служби, протягом якого ОСОБА_1 брав участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях з 10.03.2022 по 11.03.2022, з 24.03.2022 по 25.03.2022, з 08.08.2022 по 25.08.2022, з 25.08.2022 по 20.11.2022, з 28.11.2022 по 03.12.2022, з 03.12.2022 по 06.03.2023, з 03.04.2023 по 08.06.2023, з 07.07.2023 по 18.03.2024 року.

Враховуючи наведене, враховуючи рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду, позовні вимоги слід задовольнити в частині визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області №047150013094 від 17.12.2024 року про відмову ОСОБА_1 в переведенні з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування від 09.07.2003 року за №1058-IV та в частині зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу роботи в пільговому обчисленні (в розрахунку один місяць служби за три місяці), періоди здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпечення їх здійснення та періоди безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України з 12.09.2016 - 21.10.2016, 21.12.2016 - 13.01.2017, 23.01.2018 - 28.04.2018, 02.05.2018 - 29.07.2018, 09.08.2018 - 18.08.2018 р.р.

Що стосується позовної вимоги про зобов`язання відповідача здійснити законодавче визначене обрахування мені пенсії за віком на пільгових умовах з 21.05.2024 року, відповідно до вимог ст-ст. 24, 25, 27, 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», застосувавши показник середньої заробітної плати за 2021-2023 роки, яка використовується для призначення пенсій за зверненнями у 2024 році, врахувавши мої доходи станом на 30.04.2024 року включно, застосувавши оптимізацію підрахунку заробітної плати та індивідуального коефіцієнту для обчислення автоматизованим способом; - здійснити обрахування та виплату різниці між фактичним розміром моєї пенсії по інвалідності та належним розміром моєї пенсії за віком на пільгових умовах за період з 21.05.2024 року по дату фактичного виконання судового рішення, яке вступить в законну силу, суд зазначає таке.

Частиною 2 статті 245 КАС України визначено, що у разі задоволення позову суд може прийняти рішення, зокрема, про:

- визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень (пункт 2);

- визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій (пункт 3);

- визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії (пункт 4);

- інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів (пункт 10).

Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення, призначення, розрахунок, нарахування та виплата пенсії здійснюється органами Пенсійного фонду України, тобто, в даному випадку відповідач має виключну компетенцію щодо призначення позивачу пенсії.

Суд зазначає, що зобов`язавши відповідача дослідити періоди служби позивача до страхового та пільгового стажу, суд не може зобов`язати призначити пенсію, оскільки саме на пенсійний орган покладено обов`язок обрахування стажу роботи особи та встановлення всіх необхідних умов для призначення пенсії.

На підставі викладеного суд вважає за необхідне відмовити в задоволенні цієї частини позовних вимог.

Частиною 2 ст. 9 КАС України врегульовано, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

З урахуванням ч.2 ст.9 та п.10 ч.2 ст. 245 КАС України, а також дискреції пенсійного органу в питаннях призначення та нарахування пенсії, суд з метою ефективного захисту права позивача на пенсію за віком на пільгових умовах вважає за необхідне зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області повторно розглянути заяву позивача від 21.05.2024 року про переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням висновків суду.

З урахуванням викладеного, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини четвертої статті 242 КАС України судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, а саме бути справедливим та неупередженим, своєчасно вирішувати спір у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Відповідно до частини першої статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.

Верховенство права - це панування права в суспільстві. Верховенство права вимагає від держави його втілення у правотворчу та правозастосовну діяльність, зокрема у закони, які за своїм змістом мають бути проникнуті передусім ідеями соціальної справедливості, свободи, рівності тощо.

Всі ці елементи права об`єднуються якістю, що відповідає ідеології справедливості, ідеї права, яка значною мірою дістала відображення в Конституції України.

Справедливість - одна з основних засад права, є вирішальною у визначенні його як регулятора суспільних відносин, одним із загальнолюдських вимірів права, яка проявляється в рівності всіх перед законом, цілях і засобах, що обираються для їх досягнення.

Справедливе застосування норм права - є передусім недискримінаційний підхід та неупередженість.

Положеннями частини 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод визначено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною другою статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частинами першою та другою статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Отже, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позивачем обґрунтовані та доведені позовні вимоги у вказаній вище частині.

Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та, враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про часткове задоволення позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає, про таке.

Відповідно до ч. 5 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з іншої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, що їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Якщо обидві сторони звільнені від сплати судових витрат, вони компенсуються за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Доказів понесення судових витрат не пов`язаних із сплатою судового збору позивачем не надано.

Тобто, у разі задоволення позовних вимог позивача, звільненого від сплати судового збору, питання щодо розподілу судових витрат, пов`язаних із сплатою судового збору судом не вирішується.

Керуючись статтями 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області №047150013094 від 17.12.2024 року про відмову ОСОБА_1 в переведенні з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування від 09.07.2003 року за №1058-IV.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу роботи в пільговому обчисленні (в розрахунку один місяць служби за три місяці), періоди здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпечення їх здійснення та періоди безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України з 12.09.2016 - 21.10.2016, 21.12.2016 - 13.01.2017, 23.01.2018 - 28.04.2018, 02.05.2018 - 29.07.2018, 09.08.2018 - 18.08.2018 р.р.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 21.05.2024 року про переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням висновків суду.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Розподіл судових витрат не здійснюється.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , рнокпп НОМЕР_4 ).

Відповідач : Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (54008, м.Миколаїв, вул. Морехідна, 1, код ЄДРПОУ 13844159).

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення складено 19.03.2025 року.

Суддя В.В. Ільков