Decision № 125928014, 18.03.2025, Khmelnytskyi District Administrative Court

Approval Date
18.03.2025
Case No.
560/13247/24
Document №
125928014
Form of court proceedings
Administrative
Companies listed in the text of the court document
State Coat of Arms of Ukraine Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 560/13247/24

РІШЕННЯ

іменем України

18 березня 2025 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Фелонюк Д.Л. розглянув адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії.

І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН

ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо нездійснення перерахунку і виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2024 року з урахуванням індексації ОСНП (основного розміру пенсії) в 2024 році;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити з 01.02.2024 року ОСОБА_1 перерахунок пенсії та в подальшому виплачувати її, без обмеження максимальним розміром з урахуванням індексації ОСНП (основного розміру пенсії) в 2024 році.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що порушено право позивача на належне пенсійне забезпечення.

До суду надійшов відзив, в якому відповідач просить відмовити в задоволенні позовної заяви. Зазначає, що право позивача на отримання пенсії за вислугою років, визначеної законодавством, не порушене, а зміст та обсяг досягнутих ним соціальних гарантій не звужено.

ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 11.09.2024 відкрито провадження у справі №560/13089/24 та вирішено її розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 11.09.2024 роз`єднано в окремі провадження позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії у справі №560/13089/24.

В окреме провадження (справа №560/13247/24) виділено позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо нездійснення перерахунку і виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2024 року з урахуванням індексації ОСНП (основного розміру пенсії) в 2024 році та зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити з 01.02.2024 року ОСОБА_1 перерахунок пенсії та в подальшому виплачувати її, без обмеження максимальним розміром з урахуванням індексації ОСНП (основного розміру пенсії) в 2024 році.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 16.09.2024 витребувано в відповідача докази.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 18.03.2025 у задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про розгляд справи з викликом (повідомленням) сторін відмовлено.

ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

Позивач перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та з 28.10.2014 отримує пенсію відповідно до Закону України №2262-ХІІ від 09.04.1992 "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ).

Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 10.09.2021 у справі №560/9769/21 зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити ОСОБА_1 новий перерахунок та виплату пенсії з 01 грудня 2019 року з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення згідно довідки державної установи "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Хмельницькій області" № 91 від 30 квітня 2021.

На виконання вказаного рішення відповідач здійснив з 01.12.2019 перерахунок пенсії позивача. Основний розмір пенсії позивача після перерахунку на виконання рішення суду становив 34457,07 грн.

Розмір пенсії позивача, з застосуванням обмеження її максимального розміру, становив: з 01.03.2022 - 19340,00 грн (максимальний розмір до виплати - 39804,56 грн); з 01.07.2022 - 20270,00 грн (максимальний розмір до виплати - 39827,81 грн); з 01.12.2022 - 20930,00 грн (максимальний розмір до виплати - 39844,31 грн); з 01.03.2023 - 20930,00 грн (максимальний розмір до виплати - 41344,31 грн); з 01.03.2024 - 23610,00 грн (максимальний розмір до виплати - 42911,31 грн).

Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 16.04.2024 у справі №560/3868/24 зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок і виплату пенсії ОСОБА_1 без обмеження її максимального розміру з 01.03.2023 з урахуванням раніше виплачених сум.

З 01.03.2024 розмір пенсії позивача становить 42911,31 грн, у тому числі індексація відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році" (далі - Постанова №185), але пенсія виплачується у розмірі 41344,31 грн з урахуванням максимального розміру, визначеного на виконання рішення суду.

Позивач, вважаючи порушеними його права, звернувся з позовом до суду.

IV. ЗАКОНОДАВСТВО ТА ОЦІНКА СУДУ

Пунктом 1 Постанови №185 установлено, що з 1 березня 2024 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796.

Пунктом 2 Постанови №185 установлено, що з 1 березня 2024 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році та пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168 Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2023 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 3 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

За позицією відповідача, позивачу на виконання Постанови №185 проведено перерахунок пенсії з 01.03.2024, проте приписи Постанови №185 обмежують можливість збільшення пенсії межею її максимального розміру, визначеного статтею 43 Закону №2262-ХІІ.

Однак з 20.12.2016 частина 7 статті 43 Закону №2262-ХІІ, яка визначала максимальний розмір пенсії військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ, втратила чинність на підставі рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016.

Спір у цій справі не стосується правомірності обмеження пенсії позивача максимальним розміром, що становить десять прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність, так як рішенням суду уже розглянуто це питання.

Попри наявність в Постанові №185 застереження про підвищення розміру пенсії у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом, станом на момент здійснення відповідачем такого перерахунку пенсії позивача у зв`язку із проведенням її індексації чинної норми, яка б визначала розмір такого максимального обмеження, закон не містить, оскільки положення частини 7 статті 43 Закону №2262-XII рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016 визнані такими, що не відповідають Конституції України, внаслідок чого втратили чинність з дати ухвалення відповідного рішення Конституційним Судом України.

При цьому, суд зазначає, що відповідач, здійснивши обмеження розміру пенсії позивача, вчинив протиправні дії, а не допустив бездіяльність, як зазначає позивач.

За таких обставин, протиправними є дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо обмеження розміру пенсії позивача з 01.03.2024.

Тому необхідно зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити з 01.03.2024 виплату пенсії позивача відповідно до вимог Постанови №185 без обмеження максимальним розміром.

Щодо позовних вимог в частині здійснення перерахунку пенсії, суд вважає відсутніми підстави для їх задоволення, оскільки пенсія позивачу обчислена з урахуванням індексації відповідно до Постанови №185.

Водночас, суд вважає безпідставним визначення позивачем 01.02.2024 початковою датою для здійснення перерахунку та виплати пенсії з урахуванням Постанови №185 без обмеження її максимальним розміром, оскільки перерахунок пенсії позивача з урахуванням Постанови №185 проведено з 01.03.2024.

Щодо позовних вимог в частині зобов`язання відповідача в подальшому виплачувати пенсію з урахуванням індексації згідно з Постановою №185, суд вважає відсутніми підстави для їх задоволення, оскільки в порядку адміністративного судочинства підлягають захисту лише порушені права, і потрібно враховувати, що суд не повинен вирішувати вимоги на майбутнє, а тому, права позивача в цій частині не порушені, такі вимоги є передчасними.

Інші доводи та заперечення сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують.

Слід зазначити, що згідно з пунктом 58 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Серявін та інші проти України" від 10.02.2010 у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.

Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 09.12.1994).

За нормами частин 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Наведене свідчить про наявність правових підстав для часткового задоволення позовних вимог.

Враховуючи положення статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, а також звільнення позивача від сплати судового збору відповідно до пункту 9 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір", підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо обмеження розміру пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2024.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити з 01.03.2024 виплату пенсії ОСОБА_1 без обмеження її максимальним розміром з урахуванням індексації згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році", з урахуванням проведених виплат.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди 10, м. Хмельницький, Хмельницька обл., 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350) Головуючий суддя Д.Л. Фелонюк