Єдиний державний реєстр судових рішень
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 січня 2025 рокуСправа №160/28422/24
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кальника В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом Акціонерного товариства «Акціонерний комерційний банк «Конкорд» в особі Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Акціонерного товариства «Акціонерний комерційний банк «Конкорд» Федорченко Андрія Володимировича до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
ВСТАНОВИВ:
25 жовтня 2024 року Акціонерне товариство «Акціонерний комерційний банк «Конкорд» в особі Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Акціонерного товариства «Акціонерний комерційний банк «Конкорд» Федорченко Андрія Володимировича звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, в якій позивач просить суд:
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС України у Дніпропетровській області від 05.08.2024 №0496650407, яким встановлено порушення термінів сплати податкового зобов`язання з плати на землю з юридичних осіб (код платежу 18010500), визначеного пунктом 287.3 статті 287 та нарахування штрафу в розмірі 32060,78 грн. за затримку на 233, 190, 162, 131, 98, 70, 72 календарний (х) день (ів) сплати суми грошового зобов`язання в розмірі 320 607,80 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач перебуває у стадії ліквідації банку; з дня початку процедури ліквідації банку строк виконання усіх зобов`язань вважається таким, що настав; зобов`язання банку, що виникли під час проведення ліквідації, можуть пред`являтися тільки в межах ліквідаційної процедури; передбачені ПК України строк для погашення податкового боргу не поширюють на правовідносини у процедурі ліквідації банку; стягнення податкового боргу здійснюється лише шляхом пред`явлення до банку в особі уповноваженої особи позову про акцептування вимог і віднесення їх до належної черги погашення; під час ліквідації банку не виникає жодних додаткових зобов`язань (у тому числі зі сплати податків і зборів (обов`язкових платежів).
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.10.2024 року відкрито провадження у справі, розгляд справи постановлено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження.
12.11.2024 року від відповідача до суду надійшов відзив щодо заявлених позовних вимог, в якому відповідач просив суд відмовити в задоволенні позову, оскільки позивач допустив порушення строків сплати податкових зобов`язань, у зв`язку з чим були нараховані штрафні санкції.
Дослідивши докази, наявні в матеріалах справи, з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
З матеріалів справи вбачається, що 12.07.2024 року ГУ ДПС у Дніпропетровській області (Соборний відділ податків і зборів юридичних осіб) було проведено камеральну перевірку щодо порушення термінів сплати (перерахування) плати за землю (орендна плата) та складений Акт камеральної перевірки від 12.07.2024 № 48732/04-36-04-07/34514392 «Про результати камеральної перевірки щодо порушення термінів сплати узгодженої суми податкового по земельному податку з юридичних осіб».
В ході проведення камеральної перевірки своєчасності сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов`язання, яка здійснена на підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 розділу І, пункту 75.1 статті 75 розділу II Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VІ, із змінами та доповненнями (далі - ПКУ) встановлено, що АТ "АКБ "Конкорд" (код ЄДРПОУ 34514392) порушено терміни сплати узгодженого податкового зобов`язання по земельному податку, яке задекларовано у наданій платником податковій декларації від 17.02.2023 № 9027407350.
Перевіркою термінів сплати узгодженої суми податкового зобов`язання з плати за землю (земельний податок) згідно з актом камеральної перевірки від 12.07.2024 №48792/04-36-04-07/34514392 встановлено порушення термінів сплати податкових зобов`язань згідно з податковою декларацією з плати за землю (земельний податок) за 2023 рік від 17.02.2023 № 9027407350 по строкам нарахування 30.08.2023, 02.10.2023, 30.10.2023, 30.11.2023, 30.01.2024.
Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області від АТ "АКБ "Конкорд" (код ЄДРПОУ 34514392) отримано заперечення від 16.07.2024 №1118 (вх. ГУ ДПС від 19.07.2024 № 67702/6) до акту камеральної перевірки від 12.07.2024 №48792/04-36-04-07/34514392.
За результатами розгляду заперечення та матеріалів справи встановлено, що висновки, викладені в акті перевірки АТ "АКБ "Конкорд" від 12.07.2024 № 48792/04-36-04-07/34514392 з питання порушення термінів сплати узгодженої суми податкового зобов`язання по земельному податку, є правомірними та такими, що відповідають діючому законодавству України, про що згідно з п.п. 86.7.1 п.86.7 ст.86 ПКУ, повідомлено платника листом Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 29.07.2024 № 53100/6/04- 36-04-07-18, який було направлено АТ "АКБ "Конкорд" поштою рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
09.08.2024 року АТ «АКБ «КОНКОРД» було отримано податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 05.08.2024 № 0496650407 щодо встановлення порушення термінів сплати податкового зобов`язання з плати на землю з юридичних осіб (код платежу 18010500), визначеного пунктом 287.3 статті 287 та нарахування штрафу в розмірі 32 060, 78 грн. за затримку на 233, 190, 162, 131, 98, 70, 72 календарний (х) день (ів) сплати суми грошового зобов`язання в розмірі 320 607,80 грн.
АТ «АКБ «КОНКОРД» не погодившись з вищевказаним податковим повідомленням- рішенням, 09.08.2024 направлено в порядку ст. 56 ПК України скаргу до Державної податкової служби України.
За результатами розгляду вищевказаної скарги, 04.10.2024 Державною податковою службою України прийнято рішення № 29960/6/99-00-06-03-02-06, яким залишено без змін податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 05.08.2024 № 0496650407, а скаргу позивача без задоволення.
Судом також встановлено, що відповідно до рішення Правління НБ України № 265-рш від 01.08.2023 року, відкликано банківську ліцензію і прийнято рішення про ліквідацію АТ АКБ Конкорд.
Рішенням Виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 932 від 01.08.2023 року розпочато процедуру ліквідацію банку.
Позивач після цього повідомив податковий орган за своїм місцезнаходженням про ліквідацію.
Не погодившись із рішенням від 05.08.2024 №0496650407, позивач звернувся із позовом до суду.
Вирішуючи заявлений спір по суті, суд зазначає наступне.
Відповідно до підпункту 1.1 статті 1 Податкового кодексу України (далі - ПК України), останній регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Пунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України передбачено, що податковим боргом є сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Однак пп. 1.3 пункту 3 саттті 1 ПК України визначено, що цей Кодекс не регулює питання погашення податкових зобов`язань або стягнення податкового боргу, зокрема, з банків, на які поширюються норми Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», та погашення зобов`язань зі сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, зборів на обов`язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій.
Згідно із частиною 3 статті 1 Закону «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» від 23 лютого 2012 року № 4452-VI (далі - Закон № 4452-VI), відносини, що виникають у зв`язку із створенням і функціонуванням системи гарантування вкладів фізичних осіб, виведенням неплатоспроможних банків з ринку та ліквідації банків, регулюються цим Законом, іншими законами України, нормативно-правовими актами Фонду та Національного банку України.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 77 Закону України «Про банки і банківську діяльність» від 7 грудня 2000 року № 2121-III (далі - Закон № 2121-III), банк може бути ліквідований у разі відкликання Національним банком України банківської ліцензії з власної ініціативи або за пропозицією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.
Національний банк України не пізніше дня, наступного за днем прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку, повідомляє про це банк та надсилає рішення до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб. Фонд гарантування вкладів фізичних осіб у день отримання рішення Національного банку України про ліквідацію банку набуває прав ліквідатора банку та розпочинає процедуру його ліквідації відповідно до Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» (частини 5, 6 статті 77 Закону № 2121-III).
Частиною 5 статті 45 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» визначено, що протягом 30 днів з дня опублікування відомостей про відкликання банківської ліцензії, ліквідацію банку кредитори мають право заявити Фонду про свої вимоги до банку.
Згідно з пунктом 3 частини 2 статті 46 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», з дня початку процедури ліквідації банку строк виконання всіх грошових зобов`язань банку та зобов`язання щодо сплати податків і зборів (обов`язкових платежів) вважається таким, що настав. Під час здійснення ліквідації у банку не виникає жодних додаткових зобов`язань (у тому числі зі сплати податків і зборів (обов`язкових платежів)), крім витрат, безпосередньо пов`язаних із здійсненням ліквідаційної процедури. Вимоги за зобов`язаннями банку, що виникли під час проведення ліквідації, можуть пред`являтися тільки в межах ліквідаційної процедури та погашаються у сьому чергу відповідно до статті 52 цього Закону (частина 3 статті 46 цього Закону).
Аналіз викладених положень дає підстави для висновку про те, що ліквідаційна процедура банку за рішенням Національного банку України розпочинається з моменту отримання такого рішення Фондом. З дня початку процедури ліквідації банку строк виконання усіх грошових зобов`язань останнього вважається таким, що настав. Зобов`язання банку, що виникли під час проведення ліквідації, можуть пред`являтися тільки в межах ліквідаційної процедури. Передбачений Податковим кодексом України загальний порядок стягнення податкового боргу не поширюється на стягнення податкового боргу, який виник після порушення процедури ліквідації банку. Стягнення такого податкового боргу здійснюється шляхом пред`явлення до банку в особі уповноваженої особи позову про акцептування вимог і віднесення їх до належної черги погашення (пункт 1 частини 2, частина 4 статті 49 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» № 4452-VI).
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Великої Палати Верховного Суду від 06 листопада 2019 року у справі № 804/3813/16 (провадження № 11-1409апп18) та у постанові Верховного Суду від 23.02.2024 року у справі № 818/1202/17.
Таким чином, строки погашення податкового боргу, встановлені ПК України, не поширюється на відносини пов`язані з ліквідацією банку; погашення податкового боргу банку здійснюється у порядку та строки передбачені саме Законом України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб».
Згідно з вимогами ч.3 ст. 46 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», під час здійснення ліквідації у банку не виникає жодних додаткових зобов`язань (у тому числі зі сплати податків і зборів (обов`язкових платежів), крім витрат, безпосередньо пов`язаних із здійсненням ліквідаційної процедури. Вимоги за зобов`язаннями банку із сплати податків і зборів (обов`язкових платежів), що виникли під час проведення ліквідації, пред`являються тільки в межах ліквідаційної процедури та погашаються у сьому чергу відповідно до статті 52 цього Закону.
Таким чином, під час вирішення спірних правовідносин визначальним є саме період, під час якого не виникає жодних додаткових зобов`язань, а відтак, не може бути застосовано штрафні та фінансові санкції.
Ліквідацію банку позивача розпочато з 01.08.2023 року, а граничний термін сплати податкового боргу 30.08.2023 року, 02.10.2023 року, 30.10.2023 року та 30.11.2023, 02.01.2024 року, 30.01.2024; дата фактичної сплати 09.04.2024 року, 09.04.2024 року, 09.04.2024 року, 09.04.2024 року, 09.04.2024 року, 09.04.2024 року, 11.04.2024 року.
Тобто, податковий борг виник у позивача вже після початку процедури ліквідації банку.
А тому, положення Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» мало бути враховано контролюючим органом під час вирішення питання про застосування до позивача штрафних санкцій та пені на підставі оскаржуваного рішення.
Визначальним в даній справі є саме період під час якого не виникає жодних додаткових зобов`язань, а відтак не може бути застосовано штрафні та фінансові санкції, і відповідно до норм Закон України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" (абзац 1 частина третя статті 46) таким періодом є строк проведення ліквідації банківської установи.
Аналогічну за своїм змістом правову позицію займає Верховний Суд у постанові від 04.12.2018 року у справі № 826/11017/16.
За вказаних обставин, позовні вимоги є обгрунтованими, а тому підлягають задоволенню.
Також, суд враховує позицію ЄСПЛ (в аспекті оцінки аргументів учасників справи), сформовану в пункті 58 рішення у справі "Серявін та інші проти України" (№ 4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча, пункт перший статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб`єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
З огляду на вищезазначені висновки суду, відповідач, як суб`єкт владних повноважень, не довів правомірності свого рішення, що є підставою для задоволення позову.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, понесені позивачем витрати зі сплати судового збору підлягають стягненню на користь позивача з відповідача.
Керуючись ст. ст. 72-77, 139, 242-246, 250, 255, 257, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Адміністративний позов Акціонерного товариства «Акціонерний комерційний банк «Конкорд» в особі Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Акціонерного товариства «Акціонерний комерційний банк «Конкорд» Федорченко Андрія Володимировича до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС України у Дніпропетровській області від 05.08.2024 №0496650407.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Дніпропетровській області на користьАкціонерного товариства «Акціонерний комерційний банк «Конкорд» в особі Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Акціонерного товариства «Акціонерний комерційний банк «Конкорд» Федорченко Андрія Володимировича витрати зі сплати судового збору в розмірі 3028,00 грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені ст. ст. 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.В. Кальник
The court decision No. 124282933, Dnipropetrovsk District Administrative Court was adopted on 08.01.2025. The procedural form is Administrative, and the decision form is Decision. On this page, you will find key information about this court decision. We offer convenient and quick access to current court decisions so that you can keep up to date with the most recent court precedents. Our database includes the full range of information you need, allowing you to find necessary information easily.
This decision relates to case No. 160/28422/24. Legal Entities, which are mentioned in the text of this judgment: