№ 124062921, 26.12.2024, Chyhyryn District Court of Cherkasy Oblast

Approval Date
26.12.2024
Case No.
708/1384/24
Document №
124062921
Form of court proceedings
On administrative offenses
Companies listed in the text of the court document
State Coat of Arms of Ukraine Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 708/1384/24

Провадження № 3/708/647/24

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 грудня 2024 року м. Чигирин

Суддя Чигиринського районного суду Черкаської області Попельнюх А.О. розглянув матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли з Головного управління ДПС у Черкаській області, відносно:

- ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстр.: АДРЕСА_1 , працюючої головним бухгалтером ФГ «Гетьман-2015»,

за ч. 1 ст. 163-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до протоколу № 778/23-00-07-11 від 15.11.2024, складеного головним державним інспектором відділу перевірок з питань відшкодування ПДВ управління податкового аудиту Головного управління ДПС у Черкаській області Чорноносом С. В., головний бухгалтер ФГ «Гетьман-2015» вчинила адміністративне правопорушення у сфері ведення податкового обліку, відповідальність за вчинення якого передбачена ч. 1 ст. 163-1 КУпАП, а саме:

- встановлено порушення ФУ «Гетман-2015» п.п. 14.1.26, п.п. 14.1.213 ст 14, п.п. 16.1.5 п. 16.1 ст. 16, п. 44.1 ст. 44. П. 200.1, п. 200.4 ст. 200 розд. V ПК України, ст. 2, п. 3 ст. 9 ЗУ «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» ФГ «Гетьман-2015» завищено заявлену суму бюджетного відшкодування по декларації з ПДВ за вересень 2024 в розмірі 179362 грн, в результаті чого у наданні такої суми бюджетного відшкодування відмовлено.

ОСОБА_1 на виклик до суду не з`явилась, хоча про місце, день та час розгляду справи була повідомлена належним чином, причини неявки не повідомила.

Від захисника ОСОБА_1 адвоката Кривенка М. П. засобами електронного зв`язку із використанням системи «Електронний суд» до суду надійшли пояснення, відповідно до яких вчинення ОСОБА_1 порушення спростовує та просить суд закрити провадження у справі за відсутністю у її діях складу адміністративного правопорушення.

За наведених обставин неявка учасників не перешкоджає розгляду справи.

Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суддею встановлено наступне.

Адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність (ч. 1 ст. 9 КУпАП).

Відповідно до ст. 280 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення суддя з`ясовує чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є пом`якшуючі та обтяжуючі вину обставини, чи заподіяно майнову шкоду, а також з`ясовує інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

На підставі ч. 1 ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Згідно зі ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Відповідно до ч. 1 ст. 163-1 КУпАП адміністративним правопорушенням є відсутність податкового обліку, порушення керівниками та іншими посадовими особами підприємств, установ, організацій встановленого законом порядку ведення податкового обліку, у тому числі неподання або несвоєчасне подання аудиторських висновків, подання яких передбачено законами України.

З матеріалів справи про адміністративне правопорушення вбачається, що підставою складення протоколу про адміністративне правопорушення від 15.11.2024 відносно ОСОБА_1 був акт документальної позапланової виїзної перевірки ФГ «Гетьман-2015» від 15.11.2024 № 14374/23-00-07-05-01/39584951, на підтвердження чого до матеріалів справи долучено витяг з нього.

У свою чергу вказаний акт (витяг) не може бути визнаний підставою для притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, оскільки за своєю правовою природою акт перевірки є суб`єктивною думкою особи, яка його склала. У той же час покладені в основу такого акту висновки є суперечливими та не доводять факту вчинення адміністративного правопорушення.

Зокрема зі змісту акту вбачається, що порушеннями у діях ОСОБА_1 (яка стала директором з 03.03.2023) посадова особа податкового органу встановила:

- відсутність обліку та системи контролю отримання та зважування с/г продукції з поля на ФГ «Гетьман-2015», оскільки вантажовідправником с/г продукції з поля до СФГ «Дєдов» є ФГ «Гетьман-2015», що унеможливлює встановити кількість зібраної сільськогосподарської продукції ФГ «Гетьман-2015» за період з 2022 до 2024 року;

- ФГ «Гетьман-2015» використовує орендовані земельні ділянки не в повному обсязі;

- ФГ «Гетьман-2015» протягом 2022 2024 років зібрано сільськогосподарську продукцію в меншій кількості, ніж середній показник врожайності с/г продукції по області, що підтверджено звітами про площі та валові збори сільськогосподарських культур, плодів, ягід та винограду за формою № 29 СГ;

- у податковій декларації з ПДВ за вересень 2024 року встановлено завищення бюджетного відшкодування на 34780,00 грн, періодом виникнення від`ємного значення є березень та квітень 2023 року, а саме: відповідно поданих ФГ «Гетьман-2015» декларацій з податку на додану вартість за період з 01.11.2023 до 30.09.2024 встановлено відсутність від`ємного значення в березні та квітні 2023 року.

Водночас, до наведення таких висновків посадова особа податкового органу підтвердила, що під час перевірки була використана податкову звітність такого платника податків, що підтверджує факт її подання платником податків, та встановила існуючий процес збору урожаю та його етапи, кожен із яких має супроводжуватися оформленням первісної бухгалтерської документації. Порядок документального оформлення визначає його керівник за узгодженням із бухгалтером.

Також посадова особа податкового органу виснувала, що сільгосппідприємствам дозволено самостійно розробляти форми первинних документів і зведених облікових документів із зазначенням обов`язкових реквізитів, передбачених чинним законодавством, у тому числі і в електронній формі.

На підтвердження факту здійснення господарської діяльності суб`єктом господарювання надані товарно-транспортні накладні на перевезення с/г продукції з поля до СФГ «Дєдов» та встановлено, що ФГ «Гетьман-2015» є вантажовідправником с/г продукції.

Ураховуючи наведене суд дійшов висновку, що фактично під час проведення перевірки, усвідомлюючи наявність у даного суб`єкта господарювання права самостійно визначати порядок ведення бухгалтерського обліку, посадова особа податкового органу не погодилась із запровадженим порядком ведення бухгалтерського обліку на ФГ «Гетьман-2015» та дійшла висновку про наявність у цьому порушень правил ведення податкового обліку та ознак складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-1 КУпАП. Натомість вказані поняття не є тотожними, незгода посадової особи податкового органу із порядком ведення бухгалтерського обліку суб`єктом господарювання не може бути оцінена як порушення порядку ведення податкового обліку за відсутності інших доказів такого можливого порушення. Натомість суду інших доказів, окрім витягу з акту перевірки на 6 аркушах, не надано. У свою чергу суд позбавлений можливості збирати докази на підтвердження винуватості особи.

Такі висновки суду обґрунтовані нормами чинного законодавства та актуальної практики Європейського суду з прав людини.

Згідно з п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України, однією із засад судочинства є змагальність сторін і закон не покладає на суд обов`язок збирати докази винуватості чи невинуватості особи.

Європейський суд з прав людини (далі ЄСПЛ) поширює стандарти, які встановлює Конвенція для кримінального провадження, на провадження у справах про адміністративні правопорушення. Наприклад, у справах «Лучанінова проти України» (рішення від 09 червня 2011 року, заява № 16347/02, «Малофєєва проти Росії» («Malofeyeva v. Russia», заява № 36673/04, «Карелін проти Росії» («Karelin v. Russia», заява № 926/08, рішення від 20 вересня 2016 року). При цьому Європейський суд робить висновок, що суд не має права самостійно редагувати фабулу правопорушення, відображену в протоколі, або відшукувати докази на користь обвинувачення, яка, по суті, становить виклад обвинувачення у вчиненні певного правопорушення, винуватість у скоєнні якого певною особою має доводитися в суді; суд також не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення. Адже діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

У силу принципу презумпції невинуватості, що підлягає застосуванню у справах про адміністративні правопорушення, всі сумніви щодо події порушення та винності особи, що притягується до відповідальності, тлумачаться на її користь. Недоведені подія та вина особи мають бути прирівняні до доведеної невинуватості цієї особи. За таких обставин факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-1 КУпАП, є недоведеним, відповідно провадження у справі підлягає закриттю за відсутністю у її діях складу адміністративного правопорушення, що відповідає вимогам п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП.

На підставі викладеного, керуючись ч. 1 ст. 163-1, ст.ст. 9, 247, 252, 280, 283, 284 КУпАП, суддя

УХВАЛИВ:

Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП у зв`язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення шляхом подання апеляційної скарги до Черкаського апеляційного суду через Чигиринський районний суд Черкаської області.

Постанова набирає чинності з наступного дня після закінчення строку на її оскарження, а у випадку такого оскарження - з дня набрання законної сили рішенням за результатами такого оскарження.

Суддя Андрій ПОПЕЛЬНЮХ