Decision № 123790263, 16.12.2024, Khmelnytskyi District Administrative Court

Approval Date
16.12.2024
Case No.
560/12287/24
Document №
123790263
Form of court proceedings
Administrative
State Coat of Arms of Ukraine Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 560/12287/24

РІШЕННЯ

іменем України

16 грудня 2024 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області , Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, у якому, з урахуванням заяви про уточнення/зміну позовних вимог, просить: визнати неправомірними дії управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області стосовно повідомлення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 11.07.2024 про перевірку законності надання дозволу на імміграцію в Україну, зобов`язати видати тимчасове посвідчення громадянина України; визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо припинення виплати пенсії з червня 2024, зобов`язати здійснити виплату пенсії з червня 2024.

В обґрунтування позову посилається на протиправне припинення виплати йому пенсії на підставі звернення управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області від 11.07.2024. Вказує на те, що рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 23.10.2023 його позов до Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області був задоволений, рішення про скасування дозволу на імміграцію в Україну та посвідки на постійне проживання в Україні були скасовані. У зв`язку з цим вважає, що дії пенсійного органу щодо припинення виплати йому пенсії є протиправними.

У відзиві Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області просить відмовити у задоволенні позову. Посилається на те, що з 2011 року позивачу була призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». На підставі інформації, отриманої зі звернення фізичної особи, а також від органу Державної міграційної служби, виплата пенсії позивачу була припинена. На виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 23.10.2023 ОСОБА_1 був запрошений до Управління ДМС України в Хмельницькій області з метою оформлення посвідки на постійне проживання в Україні. Водночас, до Головного управління позивач із заявою та документами про поновлення виплати пенсії не звертався, зважаючи на що пенсійним органом не приймалось рішення про поновлення виплати.

Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області у відзиві просить відмовити у задоволенні позову. Зазначає, що після прийняття рішення суду позивач з відповідною заявою та пакетом необхідних документів до органу міграційної служби не звертався. Водночас, скерування повідомлення інформаційного змісту від 11.07.2024 вважає правомірним, а позовні вимоги безпідставними.

Справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження.

Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд встановив таке.

05.03.2012 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області надійшли документи громадянина російської федерації ОСОБА_1 для вирішення питання виплати пенсії за вислугу років.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області ОСОБА_1 починаючи з 01.09.2011 була призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

25.06.2024 на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області надійшло звернення ОСОБА_2 щодо скасування дозволу на імміграцію в Україну ОСОБА_1 .

На підставі вказаного звернення з 01.07.2024 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області припинило виплату позивачу пенсії.

На запит органу Пенсійного фонду України Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області листом від 11.07.2024 №6801.4-2941/68.03-24 повідомило про те, що ОСОБА_1 був документований безстроковою посвідкою на постійне проживання серії НОМЕР_1 від 26.04.2012, виданою ВГІРІО УМВС відповідно до п. 1 ч.3 ст. 4 Закону України "Про імміграцію". В подальшому, у зв`язку з досягненням 45-річного віку вказана вище посвідка була обміняна на посвідку на постійне проживання в Україні серії НОМЕР_2 від 12.11.2015 терміном дії "безстроково". 23.03.2023 на підставі п.6 ч.1 ст. 12 Закону України «Про імміграцію» ОСОБА_1 було скасовано дозвіл на імміграцію та посвідку на постійне проживання в Україні. Посвідка була повернута до Управління та знищена відповідно до пунктів 75-77 Порядку оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на постійне проживання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 №321.

Також зазначається, що рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 23.10.2023 у справі №560/6386/23, яке набрало законної сили на підставі постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 12.03.2024, адміністративний позов ОСОБА_1 був задоволений. Визнано протиправним та скасоване рішення Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області від 23.03.2023 про скасування дозволу на імміграцію та посвідки на постійне проживання в Україні №321 від 25.04.2018.

Дослідивши зміст повідомлення Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області від 11.07.2024, скерованого на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, суд встановив, що у ньому відображені обставини, які мали місце, і не спростовуються належними доказами.

Також, як вбачається зі змісту останнього абзацу повідомлення від 11.07.2024, на виконання вище згаданого рішення суду ОСОБА_1 був запрошений до Управління ДМС у Хмельницькій області з метою оформлення посвідки на постійне проживання в Україні.

На думку суду, повідомлення Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 11.07.2024 не є неправомірним за своїм змістом або формою, позаяк носить інформаційний характер. Інформація, вказана у повідомленні, не свідчить про прийняття органом ДМС України будь - якого конкретного рішення по суті порушеного у позові питання (після прийняття рішення судом), яке можливо б було розглядати як підставу для подальшого припинення виплати пенсійним органом позивачу пенсії.

У той же час, суду не надані належні докази звернення позивача до Управління з метою оформлення документів на постійне проживання або щодо набуття громадянства України. З огляду на це суд вважає, що позовні вимоги до Управління ДМС України у Хмельницькій області не є обґрунтованими, отже не підлягають задоволенню.

Що стосується дій Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, суд виходить з такого.

Згідно зі ст. 58-1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" припинення та поновлення виплати пенсії військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей проводиться в порядку, встановленому цим Законом та статтею 49 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Водночас, Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" безпосередньо не встановлює конкретні підстави для припинення виплати пенсії за вислугу років.

Відповідно до п. 2 частини 1статті 49 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV1. Виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється:

1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості;

2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України;

2-1) за заявою пенсіонера про припинення виплати пенсії у зв`язку з тимчасовим проживанням за кордоном;

3) у разі смерті пенсіонера, визнання його безвісно відсутнім або оголошення померлим у встановленому законом порядку;

3-1) у разі надання пенсіонеру статусу особи, зниклої безвісти за особливих обставин, відповідно до Закону України "Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин";

4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд;

4-1) у разі непроходження фізичної ідентифікації у випадках, передбачених законодавством;

5) в інших випадках, передбачених законом.

Поновлення виплати пенсії здійснюється за рішенням територіального органу Пенсійного фонду протягом 10 днів після з`ясування обставин та наявності умов для відновлення її виплати.

Судом встановлено, що на підставі звернення фізичної особи від 25.06.2024 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області виплата пенсії позивачу була припинена з 01.07.2024. Дослідивши зміст вказаної заяви суд встановив, що вона адресована пенсійному органу фізичною особою ОСОБА_2 . Водночас, будь-яка достовірна інформація про цю особу та її правовий статус або повноваження у цій заяві відсутні.

Зі змісту наведених вище норм Закону вбачається, що звернення фізичної особи щодо припинення виплати пенсії іншій особі, не є підставою для припинення виплати пенсії.

Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області не надало суду будь-які належні докази на підтвердження існування обставин, передбачених згаданою вище нормою закону, які б давали підстави припинити або призупинити виплату позивачу пенсії.

Крім цього, відповідач не довів те, що ним були встановлені або виявлені щодо позивача недостовірні дані у документах та відомостях, на підставі яких було встановлено та/або здійснюється виплата пенсії. Зважаючи на це, дії щодо припинення виплати пенсії є необґрунтованими та неправомірними.

Водночас, вирішуючи питання щодо зобов`язання поновити виплату пенсії, суд враховує таке.

Питання, пов`язані з поданням та оформленням документів для поновлення пенсій, врегульовані Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно доЗакону України"Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014 № 13-1).

Відповідно до пункту 2.8 Порядку №22-1 поновлення виплати пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюються за документами, що є в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло на дату призначення пенсії. Згідно з положеннями п. 2.9 Порядку №22-1 особа, яка звертається за пенсією (незалежно від виду пенсії), повинна пред`явити паспорт (або інший документ, що засвідчує особу, місце її проживання (реєстрації) та вік). Документи мають бути чинними (дійсними) на дату їх подання. Документи, видані компетентними органами іноземних держав щодо громадян України, іноземців і осіб без громадянства, визнаються дійсними в Україні за наявності легалізації, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України. Документи, складені іноземною мовою, подаються разом з їх перекладами українською мовою, засвідченими в установленому порядку, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.

З огляду на це, особа яка звертається до пенсійного органу із заявою про поновлення виплати пенсії, повинна пред`явити чинний паспорт або інший документ, що засвідчує її особу, місце її проживання (реєстрації) та вік.

Відповідно до частини першоїстатті 13 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» від 20 листопада 2012 №5492-VI документи, оформлення яких передбачається цим Законом із застосуванням засобів Реєстру (далі - документи Реєстру), відповідно до їх функціонального призначення поділяються на:

1) документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України: а) паспорт громадянина України; б) паспорт громадянина України для виїзду за кордон; в) дипломатичний паспорт України; г) службовий паспорт України; ґ) посвідчення особи моряка; д) посвідчення члена екіпажу; е) посвідчення особи на повернення в Україну; є) тимчасове посвідчення громадянина України;

2) документи, що посвідчують особу та підтверджують її спеціальний статус: а) посвідчення водія; б) посвідчення особи без громадянства для виїзду за кордон; в) посвідка на постійне проживання; г) посвідка на тимчасове проживання; ґ) картка мігранта; д) посвідчення біженця; е) проїзний документ біженця; є) посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту; ж) проїзний документ особи, якій надано додатковий захист.

Пунктом 2.22 Порядку №22-1 передбачено, що за документ, який засвідчує місце проживання особи, приймаються: паспорт громадянина України, довідка про реєстрацію місця проживання особи у випадках, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 02 березня 2016 року № 207 «Про затвердження Правил реєстрації місця проживання та Порядку передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру», тимчасове посвідчення громадянина України (для іноземців та осіб без громадянства - посвідка на постійне проживання, посвідчення на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист).

Верховий Суд у постанові від за 14 лютого 2019 у справі № 766/15025/16-а дійшов висновків про те, що іноземці та особи без громадянства, що перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими ж правами та свободами, а також несуть такі ж обов`язки, як і громадяни України - за винятками, установленимиКонституцією, законами чи міжнародними договорами України; іноземці та особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, мають право на отримання пенсійних виплат і соціальних послуг із системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування нарівні з громадянами України на умовах та в порядку, передбачених цим Законом, якщо інше не передбачене міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України. У подальшому Верховний Суд підтвердив вказану позицію у постановах від 13 червня 2019 у справі № 204/1134/17(2а/204/91/17), від 30 вересня 2019 у справі №475/164/17, від 1 жовтня 2019 у справі №804/3646/18, від 30 вересня 2021 у справі № 540/4060/20.

Відповідачами належними доказами не доведено, що позивач не має права на поновлення виплати йому пенсії.

Водночас, для поновлення виплати пенсії він повинен звернутись з відповідною заявою та необхідними документами, передбаченими чинними нормативно - правовими актами, про які зазначалось вище (якщо таких документів ще немає у пенсійній справі), після чого відповідач повинен поновити виплату пенсії.

Зважаючи на те, що у справі відсутні докази, що вказують на відмову у поновленні виплати пенсії за заявою позивача або на відмову у прийнятті поданих з цією метою документів, суд вважає зазначену позовну вимогу передчасною. З огляду на вказане вище, позов підлягає частковому задоволенню.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов задоволити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо припинення з 01.07.2024 виплати пенсії ОСОБА_1 .

У задоволенні решти вимог позову - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 16 грудня 2024 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_3 ) Відповідач:Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області (вул. Грушевського, 87,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29001 , код ЄДРПОУ - 37864148) Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29013 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя І.С. Козачок