Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 462/1963/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 травня 2024 року Залізничний районний суд м.Львова у складі головуючої - судді Іванюк І.Д., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін в приміщенні суду у м. Львові цивільну справу за позовом Львівського комунального підприємства «Залізничнетеплоенерго» до ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про солідарне стягнення заборгованості за послуги з централізованого опалення та гарячого водопостачання, -
в с т а н о в и в:
Позивач ЛКП «Залізничнетеплоенерго» 07.03.2024 року звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить солідарно стягнути з відповідачів ОСОБА_1 та ОСОБА_2 заборгованість за надані послуги з централізованого опалення в розмірі 2720,26 грн та гарячого водопостачання в розмірі 5048,04 грн, а також стягнути судові витрати. Свої позовні вимоги мотивує тим, що з 01.07.2014 року ЛКП «Залізничнетеплоенерго» відповідно до договору приєднання про надання послуг з централізованого опалення та послуг з централізованого постачання гарячої води від 01.07.2014 року є надавачем послуг з теплопостачання та гарячого водопостачання за адресою: АДРЕСА_1 , а власником квартири є ОСОБА_1 та зареєстрованою за вказаною адресою також є ОСОБА_2 . З 01.07.2014 року відповідачам для здійснення оплати за надані послуги централізованого опалення та послуг з централізованого постачання гарячої води ЛКП «Залізничнетеплоенерго» був відкритий особовий рахунок № НОМЕР_1 , а також щомісячно направлялися квитанції з метою оплати вартості наданих послуг. Так, відповідачам ОСОБА_1 та ОСОБА_2 за період з 01.09.2019 року по 30.11.2020 року за надані послуги з централізованого опалення нараховано борг у сумі 2720,26 грн та з гарячого водопостачання 5048,04 грн, однак жодних дій для їх оплати відповідачі не вчинили. З огляду на те, що відповідачі не виконують свого обов`язку з оплати послуг з централізованого опалення та гарячого водопостачання, внаслідок чого виникла заборгованість, порушується кореспондуючий цьому обов`язку право позивача на отримання коштів за надані послуги, а тому позивач просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Ухвалою Залізничного районного суду м.Львова від 08.03.2024 року відкрито провадження у справі та вирішено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Відповідачам встановлено п`ятнадцятиденний строк для подання відзиву на позовну заяву.
Відповідачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 відзив на позовну заяву, у визначений судом п`ятнадцятиденний строк з дня отримання ухвали про відкриття провадження, не подали, заяви про поновлення строку для подання такого до суду також не скеровано.
Клопотань від жодної із сторін про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін до суду не надходило, тому відповідно до ч. 5 ст.279ЦПК України суд постановив розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними в справі матеріалами.
У відповідності до вимог ч.2 ст. 247 ЦПК України, в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши справу в порядку спрощеного провадження без повідомлення (виклику) сторін, оцінивши подані сторонами докази, дослідивши наявні матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
У відповідності до приписів ст. ст. 12, 81 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
Основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов`язки, регулюються Законом України «Про житлово-комунальні послуги» в редакції,чинній начас виникнення спірних правовідносин.
Відповідно до ст. 322 ЦК України власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ч. 2 ст. 8 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», вредакції,чинній начас виникнення спірних правовідносин, виконавець комунальної послуги зобов`язаний: забезпечувати своєчасність надання, безперервність і відповідну якість комунальних послуг згідно із законодавством та умовами договорів про їх надання, у тому числі шляхом створення системи управління якістю відповідно до національних або міжнародних стандартів.
Також,п.2ч.5ст.7Закону України«Про житлово-комунальніпослуги» визначено,що індивідуальнийспоживач зобов`язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.
Водночас, відповідно до ч. 1, 3 ст. 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»,споживач здійснюєоплату заспожиті житлово-комунальніпослуги щомісяця,якщо іншийпорядок тастроки невизначені відповіднимдоговором.Споживач незвільняється відоплати житлово-комунальнихпослуг,отриманих нимдо укладеннявідповідного договору. Дієздатні особи, які проживають та/або зареєстровані у житлі споживача, користуються нарівні зі споживачем усіма житлово-комунальними послугами та несуть солідарну відповідальність за зобов`язаннями з оплати житлово-комунальних послуг.
Згідно ізч.1,4ст.13вказаного Законув редакції,чинній начас виникненняспірних правовідносин,договір пронадання комунальноїпослуги укладаєтьсяміж виконавцемвідповідної послугита споживачемабо особою,яка відповіднодо договоруабо законуукладає такийдоговір вінтересах споживача,або зуправителем багатоквартирногобудинку зметою постачанняелектричної енергіїдля забезпеченняфункціонування спільногомайна багатоквартирногобудинку. Зпропозицією проукладання договорупро наданнякомунальних послугабо внесеннязмін донього можезвернутися будь-якасторона,надавши письмоводругій стороніпроект відповідногодоговору (зміндо нього),складений згідноз типовимдоговором.Якщо протягом30днів післяотримання проектудоговору (зміндо нього)виконавець комунальноїпослуги,який одержавпроект договору(зміндо договору)від споживача(іншоїособи,яка відповіднодо договоруабо законуукладає такийдоговір вінтересах споживача),не повідомивпро своювідмову відукладання договору(внесеннязмін)та ненадав своїхзаперечень абопротоколу розбіжностейдо ньогоі прицьому неприпинив наданнякомунальної послугицьому споживачу(абов іншийспосіб засвідчивсвою волюдо наданнявідповідної комунальноїпослуги споживачу),договір (змінидо нього)вважається укладениму редакції,запропонованій споживачем(іншоюособою,яка відповіднодо договоруабо законуукладає такийдоговір вінтересах споживача),якщо іншене передбаченоцим Законом.
Відповідно до ст. 21 вказаного Закону в редакції,чинній начас виникненняспірних правовідносинодиниця виміруобсягу спожитоїспоживачем тепловоїенергії визначаєтьсяправилами наданнявідповідної комунальноїпослуги,що затверджуютьсяуповноваженим закономорганом. Виконавецьпослуги зпостачання тепловоїенергії повинензабезпечити постачаннятеплоносія безперервно,з гарантованимрівнем безпеки,обсягу,температури тавеличини тиску. Параметриякості тепловоїенергії повиннівідповідати нормативнимдокументам усфері стандартизації. Постачаннятеплової енергіїдля потребопалення здійснюєтьсяв опалювальнийперіод.Ціною послугиз постачаннятеплової енергіїє тарифна тепловуенергію дляспоживача,який визначаєтьсяяк суматарифів навиробництво,транспортування тапостачання тепловоїенергії. Органи, уповноважені законом встановлювати порядки (методики) формування тарифів на транспортування, постачання теплової енергії, визначають особливості врахування в тарифах на теплову енергію для споживача витрат на утримання та обслуговування теплових пунктів (індивідуальних та центральних) з метою недопущення подвійної компенсації споживачами таких витрат. Послуга з постачання теплової енергії надається згідно з умовами договору, що укладається з урахуванням особливостей, визначених цим Законом, та вимогами правил надання послуг з постачання теплової енергії, що затверджуються Кабінетом Міністрів України, якщо інше не передбачено законом.
Відповідно до ст. 22 вказаного Закону в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин,одиниця виміруобсягу спожитоїспоживачем гарячоїводи визначаєтьсяправилами наданнявідповідної комунальноїпослуги,що затверджуютьсяуповноваженим закономорганом. Виконавецьпослуги зпостачання гарячоїводи повинензабезпечити їїпостачання безперервно,з гарантованимрівнем безпеки,температури тавеличини тиску. Параметриякості гарячоїводи повиннівідповідати встановленимзаконодавством вимогам. Послугаз постачаннягарячої водинадається згідноз умовамидоговору,що укладаєтьсяз урахуваннямособливостей,визначених цимЗаконом,та вимогамиправил наданняпослуг зпостачання гарячоїводи,що затверджуютьсяКабінетом МіністрівУкраїни,якщо іншене передбаченозаконом. Тарифи на комунальну послугу з постачання гарячої води, що виробляється суб`єктом господарювання за допомогою систем автономного теплопостачання, визначаються та встановлюються органом, що регулює діяльність такого суб`єкта господарювання, окремо для кожного багатоквартирного будинку з урахуванням собівартості надання такої послуги, а також рентабельності суб`єкта господарювання, що провадить таку діяльність.
Відповідно до ч. 1, 2, 4, 5 ст.27ЗУ «Прожитлово -комунальні послуги» у разі ненадання, надання не в повному обсязі або неналежної якості комунальних послуг споживач має право викликати виконавця комунальних послуг (його представника) для перевірки кількості та/або якості наданих послуг. У разі ненадання, надання неналежної якості послуги з управління багатоквартирним будинком споживач має право викликати управителя для перевірки якості наданих послуг. Виконавець комунальної послуги або управитель (щодо послуги з управління багатоквартирним будинком) зобов`язаний прибути на виклик споживача у строки, визначені в договорі про надання послуги, але не пізніше ніж протягом однієї доби з моменту отримання повідомлення споживача. Акт-претензія складається виконавцем комунальної послуги або управителем (щодо послуги з управління багатоквартирним будинком) та споживачем і повинен містити інформацію про те, в чому полягало ненадання, надання не в повному обсязі або неналежної якості комунальної послуги або послуги з управління багатоквартирним будинком, дату (строк) її ненадання, надання не в повному обсязі або неналежної якості, а також іншу інформацію, що характеризує ненадання послуг, надання їх не в повному обсязі або неналежної якості.
Відповідно дост.64,67,68,162ЖК Українита ст.32Закону України"Прожитлово-комунальніпослуги",ст.19Закону України"Протеплопостачання",Постанови КМУвід 21липня 2005р.№630"Прозатвердження Правилнадання послугз централізованогоопалення,постачання холодноїта гарячоїводи іводовідведення татипового договорупро наданняпослуг зцентралізованого опалення,постачання холодноїта гарячоїводи іводовідведення",чинної начас існуванняспірних правовідносин,плата закомунальні послуги(водопостачання,газ,теплова енергіята іншіпослуги)береться зазатвердженими увстановленому порядкутарифами. Строки внесення квартирної плати і плати за комунальні послуги визначаються угодою сторін.
Відповідно до ст. 10 Закону України Про приватизацію державного житлового фонду, ст. 7 Закону України Про житлово-комунальні послуги, п. 7, 17 Правил користування приміщеннями житлових будинків і прибудинковими територіями, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 8 жовтня 1992 р. № 572, власник та наймач (орендар) квартири зобов`язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Відповідно до п. 12 Постанови КМУ № 630 від 21.07.2005 року «Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення», чинної на час існування спірних правовідносин, у разі встановлення будинкових засобів обліку теплової енергії споживач оплачує послуги згідно з їх показаннями пропорційно опалюваній площі (об`єму) квартири (будинку садибного типу) за умови здійснення власником, балансоутримувачем будинку та/або виконавцем заходів з утеплення місць загального користування будинку. У разі встановлення будинкових засобів обліку теплової енергії у багатоквартирному будинку, де окремі або всі квартири обладнані квартирними засобами обліку теплової енергії, споживачі, які не мають таких засобів обліку та які не передали виконавцю показання квартирних засобів обліку теплової енергії, оплачують таку послугу за показаннями будинкового засобу обліку теплової енергії пропорційно опалюваній площі (об`єму) квартири, не враховуючи витрати теплової енергії виконавця, юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, які є власниками або орендарями приміщень у цьому будинку, та сумарних витрат тепла за показаннями усіх квартирних засобів обліку.
У даному випадку ЛКП «Залізничнетеплоенерго» є юридичною особою, господарюючим суб`єктом, згідно його статуту має на меті отримання прибутку та виробником і виконавцем послуг з надання теплової енергії населенню, а серед видів його діяльності, зазначених у статуті та у відомостях, що містяться в ЄДРПОУ, є надання теплової енергії усім категорії споживачів.
Судом встановлено, що у квартирі АДРЕСА_2 , зареєстровані і проживають відповідачі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що стверджується довідкою з місця проживання про склад сім`ї і реєстрації № 367 від 28.02.2024 року /а.с.6/.
Як вбачається з відомостей про нарахування та оплату послуг з централізованого опалення, в будинку наявний лічильник опалювання та опалювальна площа квартири по АДРЕСА_1 , становить 44,2 кв. м., кількість мешканців 2 /а.с.7/. З відомостей про нарахування та оплату послуг з гарячого водопостачання вбачається, що в будинку наявні квартирні засоби обліку споживання гарячої води та централізованого опалення.
Відповідачі від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води у встановленому чинним законодавством порядку не відмовлялися (не відключалися) та фактично споживали надані послуги.
Отже, між позивачем та відповідачами склалися зобов`язальні правовідносини з приводу надання житлово-комунальних послуг.
Також матеріали справи не містять та відповідачами не надано доказів того, що були складені Акти-претензії щодо ненадання, надання не в повному обсязі або неналежної якості комунальних послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води у відповідності до вимог ст. 27 ЗУ «Про житлово - комунальні послуги».
Як вбачається із долучених до матеріалів справи відомостей про нарахування та оплату послуг за централізоване опалення та гаряче водопостачання (а.с.7-8), відповідачі, отримавши послуги з централізованого опалення та гарячого водопостачання, виконали свій обов`язок щодо їх оплати лише частково, сплативши 10.2019 року 99,78 грн, 11.2019 року 99,78 грн, 12.2019 року 500 грн, 01.2020 року 400 грн, 02.2020 року 700 грн, 05.2020 року 1200 грн за послуги з централізованого опалення, та 10.2019 року 500 грн, 12.2019 року 200 грн за послуги з гарячого водопостачання, чим допустили утворення заборгованості за період з 01.09.2019 року по 30.11.2020 року за надані послуги з централізованого опалення на суму 2720,26 грн та за послуги з гарячого водопостачання в розмірі 5048,04 грн, загальна сума боргу становить 7768,30 грн.
Враховуючи наведене, суд доходить висновку, що відповідачі допустили перед позивачем заборгованість по оплаті комунальних послуг за період з 01.09.2019 року по 30.11.2020 року в розмірі 7768,30 грн, а тому такі позовні вимоги є підставними та підлягають до задоволення.
Водночас, суд зазначає, що згідно із п. 12 «Прикінцеві та перехідні положення" Цивільного кодексу України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 257, 258, 362, 559, 681, 728, 786, 1293 цього Кодексу, продовжуються на строк дії такого карантину.
Відповідно до п. 19 розділу «Прикінцеві та перехідні положення» ЦК України у період дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року№ 2102-IX, перебіг позовної давності, визначений цим Кодексом, зупиняється на строк дії такого стану.
Відповідно до ст. 133 ЦПК України судові витратискладаються зсудового зборута витрат,пов`язаних зрозглядом справи.
Згідно з ч. 1 ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Згідно з ч. 2 ст. 141 ЦПК України, інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються у разі задоволення позову - на відповідача, у разі відмови в позові - на позивача.
Із врахуванням наведеного, відповідно до вимог ст.141 ЦПК України, з відповідачів на користь позивача слід стягнути по 1514 грн. судового збору з кожного.
Керуючись ст.ст. 67, 162 ЖК України, Законом України «Про житлово-комунальні послуги», ст.ст. 2, 12, 13, 81, 82, 89, 141, 274, 275, 279, 264, 265, 268, 280-287 ЦПК України, суд-
у х в а л и в :
Позов задовольнити.
Стягнути солідарно з ОСОБА_1 та ОСОБА_2 на користь Львівського комунального підприємства «Залізничнетеплоенерго» заборгованість за послуги з централізованого опалення в розмірі 2720 (дві тисячі сімсот двадцять) грн 26 коп. та гарячого водопостачання в розмірі 5048 (п`ять тисяч сорок вісім) грн 04 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 та ОСОБА_2 на користь Львівського комунального підприємства «Залізничнетеплоенерго» по 1514 (одну тисячу п`ятсот чотирнадцять) грн. судового збору з кожного.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Львівського апеляційного суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Учасники справи:
Позивач: Львівське комунальне підприємство «Залізничнетеплоенерго», ЄДРПОУ 20784943, що знаходиться за адресою: м. Львів, вул. С.Петлюри, 4а.
Відповідачі:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 ;
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_3 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 .
Суддя Іванюк І.Д.
The court decision No. 118967090, Zaliznychnyi District Court of Lviv City was adopted on 13.05.2024. The procedural form is Civil, and the decision form is Decision. On this page, you will find useful data about this court decision. We provide convenient and quick access to actual court decisions so that you can keep up to date with the most recent court precedents. Our database covers the full range of information you need, allowing you to find key data quickly.
This decision relates to case No. 462/1963/24. Firms, which are mentioned in the text of this judgment: